Jedlý tranzistor je zde, AI umí vyřešit reCAPTCHA, Cisco končí s LoRaWAN a Microsoft s HoloLens

4. 10. 2024
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft
JavaScript je nejpoužívanější jazyk. Fail s vydanými zdrojáky WinAmpu. AI kamera pro Raspberry Pi. Spoluzakladatel OpenAI míří do Anthropicu. Další čínské pokroky. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Umělá inteligence dokáže vyřešit 100 procent úloh v reCAPTCHA v2. Výzkumníci z ETH Zurich k tomu použili model YOLO v8. Druhá verze reCAPTCHA je stále hodně používaná, i když se také často nasazuje trojka zkoumající chování uživatelů na pozadí.

Nejpoužívanějším programovacím jazykem je stále JavaScript. Alespoň podle nového průzkumu StackOverflow dělaného na 65 tisících vývojářích ze 185 zemí. Následují HTML/CSS, Python a SQL. U databází je to takto: PostgreSQL, MySQL a SQLite. Nejvýdělečnějšími jazyky jsou Erlang, Elixir a Clojure.

Vědcům se podařilo vytvořit jedlý tranzistor. Mělo by jít o velký průlom v něčem, čemu můžeme říkat poživatelná elektronika. Také jde o náznak splnění některých příslibů známých ze sci-fi. Miniaturní zařízení využívající jedlé tranzistory by mohla uvolňovat léky či sledovat stav pacienta, což by snížilo nutnost náročných a invazivních zákroků. Hlavním použitým materiálem je ftalocyanin mědi používaný v zubních pastách.

Microsoft hodlá znovu uvést do provozu jadernou elektrárnu Three Miles Island. Stát by se tak mělo do roku 2028. Elektrárna byla v minulosti dějištěm jaderné havárie. Zprovozněn bude jiný blok, konkrétně TMI-1 fungující do roku 2019. Microsoft odsud chce napájet své rozsáhlé datové centrum pro AI. Jak známo, tato centra plná karet od Nvidie, AMD či vlastních čipů spotřebovávají obrovské množství elektřiny a při nemalých plánech Microsoftu, OpenAI, Mety a dalších bude potřeba hodně šťávy.

Vodafonu v Česku o desetinu klesl zisk na 839 milionů, vyplacen byl britskému majiteli Přečtěte si také:

Vodafonu v Česku o desetinu klesl zisk na 839 milionů, vyplacen byl britskému majiteli

Cisco opouští byznys s LoRaWAN, tedy relativně populární technologií pro internet věcí. Síť LoRa u nás provozují například České Radiokomunikace. Cisco od ledna 2025 ukončí prodej zařízení a s tím související služby. Vstup podobně velkých hráčů do nových a neprobádaných byznysů často znamená jakési ujištění, že vše jde správným směrem a že je možné nakupovat od prověřeného dodavatele. Zde to tedy moc nevyšlo. Jdou zvěsti, že LoRa pro Cisco vůbec nebyla zisková činnost.

Microsoft ukončuje výrobu a prodej AR brýlí HoloLens 2. Podpora skončí koncem roku 2027. Firma zřejmě nechystá nástupce a chce se soustředit na softwarovou podporu AR a VR ve spolupráci s jinými výrobci hardwaru. Může jít o další náznak toho, jak moc životaschopným celý obor je. Ale uvidíme, zpráva přichází v době, kdy Meta oznámila velice slušně vypadající AR brýle Orion.

Zbrojovka Czechoslovak Group kupuje další startup zaměřený na rozšířenou realitu Přečtěte si také:

Zbrojovka Czechoslovak Group kupuje další startup zaměřený na rozšířenou realitu

Legendární WinAmp má zdrojové kódy na GitHubu, ale je to celkem fail. Tvůrci totiž po komunitě chtějí, aby pomohli přehrávač rozvíjet, ale WinAmp nadále bude vše vlastnit a určovat, jaké změny a aktualizace budou do produkty zařazeny. Kódy jsou k dispozici pod licencí WinAmp Collaborative License 1.0.1. Ta mimo jiné říká, že nemáte nárok na odměnu či že se vzdáváte nároků na duševní vlastnictví.

Evropská unie dala společnosti Meta Platforms pokutu 91 milionů eur za ukládání hesel v plaintextu. Tato věc vyšla najevo v roce 2019 a pět let se vyšetřovala. Meta (Facebook) od roku 2012 v plaintextu uchovávala hesla stovek milionů uživatelů Facebooku Lite, Facebooku a Instagramu.

Raspberry Pi má novou AI kameru. Obsahuje Sony IMX500, snímač s 12,3 megapixelu a AI akcelerátor pro inferenci (Int8) schopný pracovat s 30 FPS. K dispozici je 8 MB RAM a framework TensorFlow Lite.

Linux byl zprovozněn na procesoru Intel 4004 z roku 1971. Procesor má frekvenci 740 kHz a 2300 tranzistorů. Systém bootuje skoro pět dní. Auto vše rozebírá zde a zde.

Nvidia potvrdila, že na konci roku ukončí aplikaci GeForce Experience a další. Vydá totiž již oznámenou Nvidia App, která spojí právě GeForce Experience, Control Panel a RTX Experience. Hurá.

Kyndryl, což je firma vyčleněná z IBM, zřejmě propouští tisíce lidí. Následuje tak kroky samotného IBM. Důvodem má být fakt, že Kyndryl příliš nezískává nové zakázky.

Anthropic najal dalšího spoluzakladatele z vysoce konkurenčního OpenAI. Je jím Durk Kingma. Anthropic byl založen v roce 2021 právě lidmi z OpenAI a Googlu. Modely Claude se ukazují jako velice schopnou alternativou k GPT. Minulý týden z OpenAI odešlo několik důležitých postav.

Zajímavý postřeh Marca Andreessena, legendárního investora do technologií: Startupová kultura v Silicon Valley se přepíná ze Steve Jobs Way do Elon Musk Way. To znamená, že zakladatelé startupů už nejsou hippies kombinující umění a technologie, ale tvrdí a pragmatičtí exekutoři.

Šéf SAPu varoval Evropskou unii, aby to nepřehnala s regulací umělé inteligence. Už máme AI Act a jak se ukazuje, zahraniční firmy se nehrnou v uvádění AI novinek na zdejší trhy. SAP se dříve ohledně veřejné kritiky regulace AI držel v pozadí a lobboval. Firma je jedním z mála evropských softwarových šampionů, která sama spolupracuje s německým Aleph Alpha na vlastním modelu Joule.

Joule je evropská odpověď na ChatGPT nebo Barda. Nikdo nemá data jako my, tvrdí SAP Přečtěte si také:

Joule je evropská odpověď na ChatGPT nebo Barda. Nikdo nemá data jako my, tvrdí SAP

Fortune rozebírá, že Intel není pouze gigant v úpadku, ale také silný geopolitický hráč. Mimo jiné dodává americké armádě, která ho minulý týden odměnila novým kontraktem. A americká vláda Intelu pošle miliardy dolarů v rámci Chips Actu. I proto není moc pravděpodobné, že by Intel padl, patří do kategorie „too big to fail“ a mezi geopolitické a ekonomické zbraně USA v zahraničí.

ByteDance, čínský vlastník TikToku, chystá AI model trénovaný na čipech od Huawei. Oba čínské kolosy reagují na sankce ze strany USA, kvůli kterým mimo jiné nemohou odebírat nejmodernější čipy od Nvidie. ByteDance má využít čipy Huawei Ascend 910B, letos jich objednala přes 100 tisíc. Huawei je aktuálně největším čínským producentem AI čipů, dokáže je dělat na 7nm procesu u šanghajské SMIC. V Číně sílí tlak (hlavně od vlády), aby tamní firmy používaly čipy domácí produkce, včetně těch AI. Huawei podle všeho chystá novou generaci čipu Ascend 910C. Má zvýšit výkon, ten předchozí se prý dorovnal Nvidii A100. Ascendy prý stojí za zhruba polovinou největších velkých modelů v Číně. China Telecom údajně natrénoval model se stovkou miliard parametrů také na Huawei.

Vytváříme alternativu k Západu a konkurenci Nvidie, burcuje dříve zatčená dcera zakladatele Huawei Přečtěte si také:

Vytváříme alternativu k Západu a konkurenci Nvidie, burcuje dříve zatčená dcera zakladatele Huawei

V Číně se nicméně začínají ozývat hlasy, že Huawei má příliš velký monopol a že je firma příliš uzavřená. Také polovodičové snahy Číny se z masivní míry soustředí na ekosystém kolem Huawei. Podle kritiků tímto způsobem není možné se Západem soupeřit. Uvidíme, zda tyto hlasy nebudou umlčeny.

Čínský startup Numemory má údajně největší čip ve své kategorii. Jde o paměťový čip NM101 z kategorie storage class (SCM či persistent memory) s kapacitou údajných 64 GB. Firmě se to mělo povést i přes americké sankce. Podnik sídlí ve Wu-chanu.

Čínský výrobce telefonů Vivo má zajímavé prvenství. Na vlajkový model X100 Pro vydal aktualizaci na Android 15 dříve než Google. A to i přesto, že Vivo nasadilo vlastní nadstavbu Funtouch OS. Pixely a posléze další značky se mají nového Androidu dočkat brzy a postupně.

Síkelův post eurokomisaře není zklamáním. Naopak povede strategickou protiváhu ke strašákovi z Číny Přečtěte si také:

Síkelův post eurokomisaře není zklamáním. Naopak povede strategickou protiváhu ke strašákovi z Číny

AT&T tvrdí, že jí Broadcom udělal nabídku na zdražení VMwaru o 1050 procent. Nový majitel VMwaru zřejmě zkouší i další opičárny včetně snah znemožnit či maximálně znepříjemnit migraci. Podobných ohlasů je už nějakou dobu více a vidíme rostoucí zájem o Proxmox. A OpenStack teď vydal verzi 30, také možnost, byť náročnější na udržování pohromadě.

Německý technologický suverénní fond pošle peníze do dalších otevřených projektů. Tentokrát jde o FreeBSD a Sambu.

Firmy si stěžují poslancům na zákon o kyberbezpečnosti, Komora chce vyčlenit posuzování rizikových dodavatelů Přečtěte si také:

Firmy si stěžují poslancům na zákon o kyberbezpečnosti, Komora chce vyčlenit posuzování rizikových dodavatelů

Polovodičové firmy mezi roky 2025 až 2027 investují rekordních 400 miliard dolarů do zařízení pro výrobu čipů (300mm wafery). Uvedla to oborová organizace SEMI. Jen Čína má nakoupit za 100 miliard dolarů, což opět potvrzuje ambice země se co nejvíce osamostatnit a rozjet v ještě větší míře vlastní výrobu (Čína roste například v mikrokontrolérech). Nákupy v Jižní Koreji mají činit 81 miliard dolarů, na Tchaj-wanu 75 miliard dolarů, v USA 63 miliard dolarů, v Japonsku 32 miliard dolarů a v Evropě 27 miliard dolarů. Starý kontinent sice hlásí ambice dotáhnout se na lepší celosvětový podíl, zde ale vidíme další náznak, že to tak žhavé nebude.

Evropa se ani díky Onsemi v Rožnově nestane velmocí ve výrobě čipů. Je drahá, nepružná a plná byrokracie Přečtěte si také:

Evropa se ani díky Onsemi v Rožnově nestane velmocí ve výrobě čipů. Je drahá, nepružná a plná byrokracie

Americká konkurence Nvidie se chystá na burzu. Společnost Cerebras už předložila papíry pro IPO. Tržby podniku byly 78,7 milionu dolarů s čistou ztrátou 127,2 milionu dolarů. Jako každá konkurence Nvidie to Cerebras nebude mít lehké, mimo jiné kvůli softwarovému balíku kolem Nvidie (CUDA), ekosystému a množství vývojářů. Cerebras na druhou stranu může využít boom kolem AI a zajistit si tak nové prostředky. Cerebras mimo jiné vydala největší AI čip na světě. Analýza Cerebrasu je zde.

Noctua představila nový 140mm větrák NF-A14×25 G2. Instalovat ho lze do počítačových beden, na vodníky nebo pasivy u procesorů. K dispozici budou verze s PWM (maximálně 1500 otáček za minutu) a LS-PWN (800 otáček).

Startup Anduril, který rozjel zakladatel Oculus (dnes VR v Metě) Palmer Luckey, rozjel spolupráci s dalším startupem Apex. Anduril se soustředí na nasazování AI ve vojenském průmyslu a patří mezi hlavní nové firmy tohoto druhu, které začíná nasazovat americká armáda. Apex vyrábí takzvané satellite buses, tedy zařízení schopné ve vesmíru nosit satelity a podobně.

Výroba počítačů a serverů Foxconnu v Pardubicích a Kutné Hoře spadla do ztráty a propouštělo se Přečtěte si také:

Výroba počítačů a serverů Foxconnu v Pardubicích a Kutné Hoře spadla do ztráty a propouštělo se

Americká investiční společnost Blackstone postaví ve Velké Británii datové centrum pro AI za 10 miliard liber. Projekt má vytvořit 4000 pracovních míst. Blackstone, který je spíše tradičním investorem, oblast AI datacenter vnímá jako lukrativní alternativu k tradičním realitám.

Oracle zase postaví datacentrum za 6,5 miliardy dolarů v Malajsii. V hlavní roli opět AI v kombinaci s klasickým cloudem. Podobné investice v Malajsii v poslední době oznámily firmy Microsoft, Nvidia, Google a ByteDance, poptávka je hnaná AI. Investice Oraclu je největší, AWS investovala 6,2 miliardy dolarů.

Mozilla vydala betaverzi Thunderbirdu pro Android. Vývojářům jde hlavně o hledání chyb a další pomoc s testováním. Mobilní verze má v budoucnu umožnit přesun dat z desktopové verze.

Marketing meeting Ai a tvorba obsahu

Vyšel FFmpeg 7.1. Součástí jsou kodeky Vulkan H.264 a H.265 nebo dekodéry LC-EVC, MV-HEVC, xHE-AAC, VVC akcelerovaný skrze Intel QSV či kodér D3D12VA HEVC.

Čtení na Root.cz a Cnews.cz:

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).