Google už devět let skenuje knihy ve vybraných knihovnách a umožňuje je prohledávat službou „Google Books“. Už naskenoval přes dvacet milionů svazků. A už osm let se vleče právní spor s americkým „Cechem autorským“, který má Google Books za rozsáhlé porušování práva autorského.
K nabízení ukázek z některých knih si Google sice práva sjednal (celkem asi ke dvěma a půl milionu knih), velkou část knih však naskenoval bez dovolení od držitelů práv. (A k některým práva vypršela.)
Google se vždy hájil tím, že projekt skenování knih v knihovnách a jejich zpřístupnění k digitálnímu prohledávání je v souladu s přípustným užitím (fair use).
Splnění fair use není v americkém právu vymezeno jednoznačně, nýbrž se posuzuje případ od případu podle čtveřice hledisek.
Ve čtvrtek byl v New Yorku vynesen rozsudek, kterým federální oblastní soudce Denny Chin shledal, že počínání Googlu přípustnému užití vyhovuje. Zejména soudce nalezl, že „Google Books“ nepoškozují trh knih chráněných autorským právem, že zpracování Googlem je „vysoce transformativní“, a také to, že služba přináší „značný společenský prospěch“.
Soudce odmítl, že by Google připravoval autory o příjmy; naopak usoudil, že jim může dopomoci k příjmům tím, že lidé jejich knihy objeví.
„Autorský cech“ to pravděpodobně ještě nevzdá a odvolá se k nejvyšší federální instanci, vyplývá z prohlášení jeho výkonného ředitele Paula Aikena.
Podle Gigaom