Ne jen Huawei. Také Japonci v Česku nabízí „neviditelný“ optický kabel jako možnou náhradu Wi-Fi

28. 5. 2024

Sdílet

OFS InvisiLight Autor: OFS
OFS InvisiLight

Na Lupě jsme nedávno psali o “neviditelném” optickém kabelu od Huawei, které pro pokrývání budov testují zdejší operátoři. Čínský podnik ale není jediný, který podobnou technologii nabízí. Na českém trhu je aktivní také společnost OFS.

OFS v byznysu s optickými vlákny působí od sedmdesátých let minulého století. Technologie vyrábí v USA, Japonsku a v Dánsku. Firma působí ve Spojených státech, ale součástí japonské skupiny Furukawa Electric, která OFS zformovala po odkupu optické sekce od Lucent Technologies.

OFS uvádí, že s “neviditelnou” optikou přišla jako první. Součástí nabídky EZ-Bend InvisiLight  je jak jednovláknové řešení, tak vícevláknové rozvody. Kabel se lepí vodou ředitelným lepidlem, má poloměry ohybu 2,5 mm a vlákno má 900 µm a 600 µm. Vícevláknový kabel má průměr dva mm. Oficiální popis v češtině je zde. Součástí EZ-Bend je konkrétně vlákno ITU-T G.657.B3 produkované v Dánsku.

Čeští operátoři začali testovat „neviditelný“ optický kabel od Huawei. Může nahradit Wi-Fi a mesh Přečtěte si také:

Čeští operátoři začali testovat „neviditelný“ optický kabel od Huawei. Může nahradit Wi-Fi a mesh

OFS technologii dodává, stejně jako Huawei, pouze velkoobchodně samotným operátorům a nikoliv běžným zájemcům. Konkrétní jména zákazníků na našem trhu firma nekomentuje. V Polsku americko-japonské neviditelné vlákno nasadil Orange a ve Španělsku Movistar. Je to součást jejich nabídky FTTR (fiber-to-the-room), tedy optiky rozvedené do místností.

“Technologie se používá pouze výjimečně v případech, kdy uživatel odmítne standardní řešení připojení optickým kabelem,” řekl Lupě Patrick Stibor z OFS. Dle něj uživatelé problém rozvedení konektivity po bytu či baráku řeší především skrze Wi-Fi mesh a Wi-Fi extendery. A v novostavbách zase využívají instalované UTP kabely.

“Jinde ve světě již zájem vidíme. Nevýhodou je, že je potřeba vlákno doplnit o aktivní prvky switche s optickým vstupem/výstupem, nebo media konvertory,” doplnil Stibor.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).