Google Translate: text-to-speech s podporou češtiny

12. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google Translate, tedy online nástroj pro strojový překlad vložených textů nebo kompletních webových stránek, rozšiřuje funkci text-to-speech na další jazyky. Původně Google Translate uměl strojově přečíst přeložený text jen v angličtině. Aktuálně ale podporuje afrikánštinu, albánštinu, katalánštinu, čínštinu, chorvatštinu, češtinu, dánštinu, holandštinu, finštinu, řečtinu, maďarštinu, islandštinu, indonéštinu, lotyštinu, makedonštinu, norštinu, polštinu, portugalštinu, rumunštinu, ruštinu,…

Google Translate, tedy online nástroj pro strojový překlad vložených textů nebo kompletních webových stránek, rozšiřuje funkci text-to-speech na další jazyky. Původně Google Translate uměl strojově přečíst přeložený text jen v angličtině. Aktuálně ale podporuje afrikánštinu, albánštinu, katalánštinu, čínštinu, chorvatštinu, češtinu, dánštinu, holandštinu, finštinu, řečtinu, maďarštinu, islandštinu, indonéštinu, lotyštinu, makedonštinu, norštinu, polštinu, portugalštinu, rumunštinu, ruštinu, srbštinu, slovenštinu, svahilštinu, švédštinu, turečtinu, vietnamštinu a velštinu.

Strojové čtení textu v češtině působí (subjektivně) lehce komicky, ale rozhodně to není nejhorší pokus, který se zatím objevil. Ostatně přesvědče se sami. Strojové čtení je na Google Translate k dispozici přes tlačítko se symbolem reproduktoru vedle přeloženého textu. Funkce využívá technologii Adobe Flash. U delších textů text-to-speech není k dispozici – nabízí se jen u jednotlivých slov nebo vět. (The Official Google Translate Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).