Cenu F. Peroutky získala Petruška Šustrová, stálá spolupracovnice ČRo 6

[Tisková zpráva] Petruška Šustrová, publicistka a stála spolupracovnice Českého rozhlasu 6 získala dnes prestižní novinářské ocenění nejen za svou dlouholetou publicistickou činnost, ale především za neúnavný boj za záchranu demokracie a humanity.

Sdílet

(Praha, 4. února 2010) – Cenu Ferdinanda Peroutky obdržela letos spolu se spilsovatelem Pavlem Kosatíkem a ekonomickým redaktorem Janem Macháčkem i novinářka, publicistka a překladatelka Petruška Šustrová (1947), která se, stejně jako František Peroutka, nekompromisně staví vůči všem totalitním projevům a nesnášenlivosti. A ještě jedno mají společné. Oba pracovali pro Rádio Svobodná Evropa. F. Peroutka byl jeho prvním ředitelem, československé oddělení vedl po dobu 10 let, do roku 1961.

Petruška Šustrová navázala spolupráci se Svobodnou Evropou v 90 letech, kdy se česká redakce RSE přestěhovala do Prahy a připojila k Českému rozhlasu. Pro Český rozhlas 6, který je neformálním nástupcem Svobodné Evropy, přispívá Šustrová do hlavní relace Názory a argumenty, podílí na přípravě a moderaci pořadů: Politická literatura na českých pultech, Portréty a spolu s kolegou Josefem Mlejnkem připravuje cyklus Zaostřeno na moderní dějiny, jenž se věnuje významným událostem v novodobých světových dějinách. Všechny její příspěvky patří mezi často vyhledávané v programu Šestky.

Petruška Šustrová z politických důvodů nedokončila studium na Filozofické fakultě UK. V roce 1969 byla zatčena a na dva roky uvězněna za podvracení republiky. V roce 1976 podepsala Prohlášení Charty 77 a v roce 1985 se stala jednou z jejích mluvčích. V devadesátých letech se podílela na prověrkách pracovníků ministerstva, rozvědky a justice a spolupracovala na přípravě lustračního zákona.

Cena Ferdinanda Peroutky vznikla u příležitosti stého výročí narození tohoto významného českého novináře a publicisty. Jejím smyslem je zvýšení prestiže novinářské profese. Od roku 1995 vždy k 6. únoru dostanou toto prestižní ocenění novináři, kteří stejně jako Ferdinad Peroutka prokazují vysoké morální vlastnosti, k nimž patří bezúhonnost a odpovědnost za společenské důsledky svého publicistického působení. Mezi prvními oceněnými byl v roce 1995 Jiří Ješ, taktéž spolupracovník ČRo 6. Loni si cenu odnesli Ivan Medek, Erik Tabery a rozhlasový komentátor Milan Slezák.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).