Animace na Dvojce: sci-fi Metropie v pátek 23. září

[Tisková zpráva] Vítejte v budoucnosti, v největší dopravní korporaci světa. Každý pasažér je monitorován, každý je řízen. Vše máme pod kontrolou! Propojili jsme celou Evropu. Animovaný sci-fi film Metropie v pátek 23. 9. ve 22:00 hodin na ČT2.

Sdílet

Cyklus Animace na Dvojce pokračuje v pátek 23. září 2011 ve 22:00 hodin na ČT2 švédským koprodukčním animovaným sci-fi filmem Metropie režiséra Tarika Saleha. Uveden bude v anglickém znění s titulky.

Příběh Metropie se odehrává v nedaleké budoucnosti. Píše se rok 2024. Lidstvo čelí všeobecnému úpadku, potýká se s nedostatkem ropy. Jednotlivé městské podzemní dráhy v Evropě byly propojeny do jediného gigantického dopravního systému ovládaného společností Trexx. Ve Stockholmu žijící Roger, po všech stránkách průměrný a bezvýznamný jedinec, má zvláštní problém. Kdykoli sestoupí pod zem, ozývá se mu v hlavě neznámý hlas. Jakmile v metru potká tajemnou Ninu, dívku svých snů, vydává se za ní do hlubin Metropie, aby unikl ze znepokojujícího labyrintu spletitých tras globálního metra. Místo toho se však stále více zaplétá do podivného spiknutí. Na konci cesty na Rogera čeká temné tajemství…

Celovečerní animovaný sci-fi snímek Metropie (2009) na půdorysu klasické orwellovské dystopie nabízí zamyšlení nad celou škálou témat. Od svobody jednotlivce v konzumní společnosti, globalizace a sjednocování Evropy až po ryze osobní věci, jako je láska a štěstí. Film je jedinečný svým naprosto unikátním vizuálním zpracováním. Zvláštní fotorealistická animace vytváří fascinující svět s hutnou atmosférou melancholické dekadence, rozkladu a vše prostupujícího tušení temného spiknutí. Svět reálný i nereálný zároveň, v něčem připomínající prostředí současných počítačových her. Na působivosti filmu se vedle výtvarníka Martina Hultmana nemalou měrou podílí hudba Kristera Lindera a vynalézavá práce se zvukem. Hlasy hlavním postavám propůjčili známí herci v čele s Vincentem Gallem, Juliette Lewisovou a Udo Kierem. Ambiciózní snímek se promítal na mnoha světových festivalech včetně třeboňského Anifilmu a teplického Anifestu, získal řadu cen.

Švédský režisér egyptského původu Tarik Saleh na sebe poprvé výrazněji upozornil dokumentárním filmem Gitmo (2005) o americkém detenčním zařízení na vojenské základně Guantánamo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).