Platit i přijímat
Smyslem mikroplatebních systémů, v podobě, v jaké od roku 2000 přicházely na český Internet, bylo umožnit jednoduchý, bezpečný a rychlý převod malých částek za zboží a služby, nabízené po Internetu. Provozovatelům obsahu a prodejcům měly dát možnost zavedení obchodních modelů, které by jim umožnily další rozvoj, uživatelům pak efektivní nástroj pro placení.
- 07. prosince 2000: Mikroplatby konečně na českém Internetu!
V hlavní roli tři hrdinové
Historii mikroplateb na českém Internetu psali převážně tři autoři: firmy Villusion, Computer Press a Computer MCL, respektive jejich produkty I Like Q, Monetka a Direct Pay.
- 18. prosince 2001: Monetka – elektronická peněženka
- 28. února 2002: Monetka naostro
- 28. ledna 2002: Mikroplatby – rok stagnace?
- 11. dubna 2004: Mikroplatby zamrzly. Nahradí je SMS? (1.)
Rameno zákona dopadá
Milníkem ve vývoji mikroplateb na českém Internetu se stal Nový rok 2003. První lednový den totiž vstoupila v platnost novela zákona o platebním styku (č. 124/2002 Sb.), která nově definovala elektronické platební systémy a jejich používání. Výhradní právo provozovat podobné systémy dostaly pouze subjekty s bankovní licencí.
- 18. prosince 2002: Přežijí mikroplatební systémy 1. leden 2003?
- 13. června 2003: Mikroplatby – definitivní konec
Monetka vrací úder
Legislativní omezení se pokusil obejít pouze Computer Press se svojí Monetkou, avšak ani udělená výjimka od ČNB nedokázala tento systém rozhýbat: přetrvávající omezení na výši převáděné částky a zejména na e-shopy provozovatele atraktivitu Monetky značně snížily.
- 27. května 2004: Mikroplatby vracejí úder
- 23. září 2004: Internetová peněženka Monetka se vrací, získala výjimku od ČNB
- 14. července 2005: Monetka se vrací – uspěje?
SMS místo mikroplateb
Chybějící roli mikroplateb na českém Internetu do značné míry nahrazovaly platby pomocí Premium SMS a mikroplatební systémy mobilních operátorů, často spojenými s platbami za obsah pro mobilní telefony. Rozvoj SMS mikroplateb spadá zejména do roku 2004, kdy vznikly tři servery, jejichž cílem bylo zprostředkovat a zjednodušit proces zpoplatňování obsahu webmasterům a platbu zákazníkům: SMSPay.cz, SMSden.com a Pipeline.cz. Často vytýkanou nevýhodou SMS platebních systémů zůstávají především provize, které si z každé platby ponechávají mobilní operátoři a také omezení maximální možné výše platby. Svůj platební systém, Peněženku, spustil také portál Seznam. Opět je však omezena pouze na platbu služeb svého provozovatele.
- 25. listopadu 2005: Pipay.cz: mikroplatby, nebo Premium SMS?
- 13. dubna 2005: Mikroplatby zamrzly. Nahradí je SMS? (2.)
- 09. ledna 2006: Seznam má vlastní platební systém
PayPal a ti druzí
Kromě českých mikroplatebních systémů působí na českém Internetu také několik zahraničních systémů, lokalizovaných do českého jazyka a s možností odesílat a přijímat platby z českých účtů. Asi nejznámějším z nich je systém PayPal, jehož příchod byl v ČR dlouho očekáván, přestože reálné zkušenosti z jeho provozu uživatele i obchodníky spíše zklamaly. Dalšími alternativami jsou pak například MoneyBookers či systém PayPay.
- 23. června 2005: PayPal konečně i pro ČR – i když jen napůl
- 29. srpna 2006: PayPal se konečně otevírá českým obchodníkům
- 23. května 2007: Mikroplatby: jaké jsou možnosti?
- 14. listopadu 2006: PayPal v praxi: žádný velký zázrak
PaySec přichází
Rok 2008 přinesl do zatuhlé situace online platebních možností v Česku nový impuls. V dubnu spustila svůj očekávaný platební systém ČSOB. PaySec není omezený na klienty ČSOB a funguje na systému předplatného, kdy svůj virtuální účet nabíjíte převodem z běžného účtu či platební kartou. Poplatky pro uživatele byly stanoveny při spuštění spíše symbolické, výše plateb pro obchodníky však nebyly zveřejněny s tím, že jsou plně konkurenční vůči existujícím platebním metodám
.
- 17. dubna 2008: Jaké možnosti platebních kanálů mají čeští e-obchodníci?
- 22. dubna 2008: PaySec aneb PayPal po česku (aktualizováno)
Podivná kampaň na blozích
Uvedení PaySecu na trh se však nevyhnulo problémům, nikoliv však technického rázu, jak to tak v podobných případech bývá. PR agentura Bison & Rose zvolila pro propagaci PaySecu nešťastně provedenou kampaň falešných čtenářských blogů a po jejím odhalení se od ní distancovala (za vše prý mohla stážistka agentury). Pověst PaySecu tak v některých kruzích utrpěla ještě před jeho samotným spuštěním.
- 16. dubna 2008: Bison, Rose & Fake
Zanedbaná bezpečnost
A ještě jeden problém PaySec v jeho startu neminul: zabezpečení. Ověření plateb pomocí SMS ve svém původním nastavení mohlo být snadno zneužito, banka však po našem upozornění chybu napravila. Dalším, o něco závažnějším nedostatkem, byla díra na webu samotné ČSOB.
- 24. dubna 2008: ČSOB podcenila zabezpečení svého webu
- 24. dubna 2008: PaySec pracuje na zabezpečení změny čísla pro zasílání autorizačních kódů
Obchodníci váhají
Ačkoliv při spuštění PaySecu, který samotná ČSOB představila jako revoluční milník v platbách po Internetu, oznámilo svoji participaci několik velkých e-shopů, mnoho dalších s jeho zavedením zatím vyčkává. Klíčový je pro ně zájem a ochota zákazníků tímto způsobem platit a také výše poplatků, které by ČSOB museli odvádět. Obchodníci se také neshodnou, zda je předplacený princip služby výhodou či nevýhodou.
- 2. května 2008: PaySec: prodejci zatím vyčkávají
Také operátoři nezahálí
Paysec však nezůstane jediným českým mikroplatebním systémem. Svůj záměr vlastních mikroplateb oznámil také operátor Vodafone. Mělo by jít sice o klasické PR SMS, ovšem s nižšími provizemi pro operátora, a tedy s nadějnější vyhlídkou zisku pro poskytovatele služeb a obsahu. Služba bude sice určena pouze pro zákazníky sítě Vodafone.
- 9. dubna 2008: Vodafone chystá (mobilní) mikroplatby