Google Chrome

  • Na začátku září 2008 internetová společnost Google provozující stejnojmenný vyhledávač představila betaverzi vlastního webového prohlížeče Google Chrome. O sto dnů později vyšla jeho finální verze. Google se po několika letech spekulací pustil do přímého souboje s Microsoftem na poli webových prohlížečů.

Sdílet

O webovém prohlížeči z produkce společnosti Google se aktivně spekulovalo už v roce 2004, ovšem tehdy americký internetový kolos žádný vlastní prohlížeč nepředstavil. Všechny zvěsti o přípravě vlastního browseru tehdy dementoval s tím, že hodlá spolupracovat s tvůrci prohlížeče Mozilla Firefox, pro který bude připravovat rozšíření (jako je třeba Google Toolbar) a bude vypomáhat s jeho propagací.

Není tajemstvím, že Google si platí za to, aby byl ve Firefoxu přednastaveným vyhledávačem. S rostoucím tržním podílem prohlížeče z dílny Mozilla Corporation má pro něj tato pozice stále stoupající hodnotu. Spolupráce mezi Googlem a Mozillou byla navíc v létě roku 2008 prodloužena o tři další roky, což bylo výhodné pro obě strany, protože většina zisků Mozilly plyne právě od Googlu.

V té době by mimo zasvěcených nikoho nenapadlo, že Google chystá brzké představení vlastního prohlížeče. A přesto na začátku září 2008 přišly první veřejné testovací verze prohlížeče Google Chrome a zároveň byl spuštěn open source projekt Chromium.

Google Chrome nepřekvapil jen svým příchodem, ale i technologickou stránkou. I přes dlouhodobou spolupráci i personální propojení s Mozilou nakonec Google nezvolil renderovací jádro Gecko, nýbrž WebKit, který používá třeba Safari od Applu. Navíc jeho vlastní JavaScriptový engine vykazoval v porovnání s tehdy aktuálními verzemi konkurenčních prohlížečů velmi vysokou rychlost.

TIP: Prohlížeč Google Chrome si můžete stáhnout také ze serveru Slunečnice.cz. Stejně tak všechny ostatní zde zmíněné webové prohlížeče.

Z představených funkcí také notně zaujal anonymní režim (zlými jazyky označovaný za pornomód), při jehož aktivaci prohlížeč neukládá na disk žádná data, podle kterých by se dala vystopovat aktivita uživatelů. Obdobnou funkci nabízí Safari už od roku 2005, ovšem teprve s příchodem Google Chrome se tato funkce začala těšit větší pozornosti širší veřejnosti. Tvůrci stávajících webových prohlížečů tedy museli zareagovat na novou konkurenci.

Nástup prohlížeče Google Chrome na trh byl rychlý, ovšem jeho úspěšnost během prvních týdnů byla diskutabilní. Prohlížeč Googlu se těšil nemalé mediální pozornosti a vzhledem k síle značky Google byla první získaná procenta z tržního koláče často označována velmi rozporuplně. Pro jedny byl nástup Google Chrome hodně úspěšný, pro druhé vzhledem k předpokladům a potenciálu nikterak výjimečný.

Od zářijového uvedení první veřejné verze Google Chrome vyšlo hned několik dalších aktualizací a slibovány byly další funkce. Nejčastěji skloňována je už prakticky od uvedení prohlížeče podpora pro rozšíření. Začala ovšem zaznívat i kritika. Přesto přesně po sto dnech od uvedení testovací verze byl Google Chrome zbaven nálepky betaverze.

Spolu s uvedením ostré verze začal Google svůj webový prohlížeč řádně propagovat, nicméně uživatelé alternativních platforem v roce 2008 na Google Chrome čekali marně.

Na začátku roku 2009 se objevila první raná vývojářská verze Google Chrome 2.0, která mimo jiné do budoucna slibovala zpřístupnění prohlížeče Googlu i uživatelům systémů Mac OS X a Linux.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).