Druhů pevného připojení je mnoho, respektive trvalý datový okruh (tedy fyzickou trasu, po které jsou přenášena data a jež je základem pevného připojení) lze vybudovat řadou způsobů. Nejčastěji jsou to drátová vedení, stále více se však prosazují i optické kabely a především bezdrátové spoje včetně satelitních. V zásadě se liší pouze způsobem, jakým je uživatel propojen se svým poskytovatelem Internetu. Způsob zpoplatňování a další vlastnosti pak bývají stejné či velmi podobné u všech typů připojení.
Pronajatý datový okruh
Pod tímto pojmem se po fyzické stránce skrývá celá skupina různých způsobů připojení. Zákazník je zpravidla připojen drátovým či optickým vedením, případně variantou bezdrátového připojení. Základní vlastností je právě vysoká spolehlivost a bezpečnost služeb. Datový okruh je poskytován zpravidla některou telekomunikační společností; tento typ připojení lze bez problémů realizovat ve všech větších městech. Veškerá potřebná zařízení včetně jejich instalace většinou dodává telekomunikační společnost a poskytovatel Internetu. Uživatel platí jak za samotné připojení k Internetu, tak za pronájem datového okruhu. Přenosová rychlost se v závislosti na použité technologii pohybuje od několika desítek kb/s až po rychlosti v řádu Gbit/s.
Více informací o pronajatých datových okruzích
Bezdrátové připojení
Je považováno za svým způsobem nouzové řešení, které se používá především tam, kde není buď možné či ekonomicky výhodné využít pronajatého datového okruhu. Základním předpokladem je přímá viditelnost mezi anténou poskytovatele Internetu a zákazníkem. Zákazník tedy může využít pouze služeb těch ISP, jejichž antény vidí z místa, kde bude umístěna jeho anténa. Kromě nákupu či pronájmu potřebných zařízení však uživatel nemusí platit pravidelný měsíční poplatek za pronájem přenosové linky – platí tedy pouze za služby přístupu k Internetu. Přenosové rychlosti se mohou pohybovat od několika desítek kbit/s po jednotky či desítky Mbit/s.
Více informací o bezdrátovém připojení
DSL technologie
Technologie digitálních účastnických linek (Digital Subscriber Line, tedy DSL) dokáže doslova vyždímat z klasických telefonních vedení vysoké přenosové rychlosti. Přenos dat je prováděn prostřednictvím modemů mezi uživatelem a telefonní ústřednou, odkud jsou data pomocí vlastní digitální sítě přenášena dále. Existuje několik technologií, v České republice je v současné době používáno tzv. ADSL. Plnému využití, které umožní až silná konkurence, však stále brání spory související s liberalizací trhu. Přenosové rychlosti se pohybují v závislosti na použité technologii a především délce linky (jak daleko je uživatel od ústředny) od stovek kb/s po desítky Mbit/s.
Kabelová televize
Pro připojení k Internetu lze s úspěchem využít také rozvody kabelové televize. Přípojka je osazena speciálními kabelovými modemy, které umožňují pomocí kabelové televize nejen sledovat televizní programy, ale také umožnit vysokorychlostní přístup k Internetu. Podmínkou je poskytování těchto služeb společností provozující tyto služby v dané lokalitě. Přenosová rychlost se pohybuje od desítek kb/s do přibližně 10 Mbit/s.
Více informací o kabelové televizi
Satelit
Satelitního přístupu k Internetu je využíváno především všude tam, kde není možno zajistit jiný způsob připojení. Je totiž dostupné prakticky všude. V České republice je však také využíváno místo klasických způsobů připojení kvůli jejich problematické dostupnosti a cenám. Existují různé způsoby – buď jednosměrný přístup, kdy uživatel může data pouze přijímat a pro jejich odesílání musí vlastnit ještě jiné připojení k Internetu, nebo systémy schopné komunikovat oběma směry. Základní nevýhoda je dána vlastností satelitu. Signál musí překonat obrovské vzdálenosti, což představuje zpoždění při komunikaci přibližně čtvrt sekundy. Na rozdíl od jiných způsobů připojení, kdy odpověď na požadavek můžeme dostat za několik milisekund, to u satelitu může být více než půl sekundy! Náklady na připojení však bývají s výjimkou zřizovacích poplatků a s ohledem na přenosovou rychlost poměrně nízké. Přenosová rychlost se pohybuje od několika stovek kbit/s po desítky Mbit/s.
Více informací o satelitním připojení
Silové rozvody
O využití silových rozvodů, tedy především elektrických vedení, pro přístup k Internetu se mluví již velmi dlouho. Tento typ připojení je však stále spíše testován než seriózně používán. V České republice zatím tyto služby představeny nebyly a je také dosti pravděpodobné, že se tak v dohledné době nestane. Přenosová rychlost se pohybuje nejčastěji kolem 10 Mbit/s.