Hlavní navigace

Směrové antény

Sdílet

anténa ilustrační 200

Populárními anténami, které se hojně používaly i době příjmu analogové televize, jsou antény typu síto, zejména kvůli výhodné ceně a kompaktním rozměrům. Pro příjem digitální televize jsou také vhodné, ale při jejich koupi je třeba si dát pozor na levné výrobky dovážené zejména z Polska. Jejich kvalita je velmi nízká, a to jak mechanická kvalita samotné antény, tak vestavěných zesilovačů, které se velmi často zahlcují a způsobují problémy s příjmem, či sledování digitální televize naprosto znemožní.

Hlavně v poslední době se začaly rozšiřovat logaritmicko-periodické antény, označované někdy také jako „rybí kost“. Prodávají se buď jako pásmové antény pro televizní pásmo UHF, nebo jako kombinované pro pásma VHF a UHF – takové antény lze použít v oblastech, kde se ještě vysílá analogová televize v obou pásmech. Jejich základní výhodou je vyrovnaný zisk a nižší cena. Hodí se ale k použití spíše v oblastech se silnějším signálem digitální televize.

Asi úplně nejčastěji se k příjmu televize i rozhlasu používají antény typu Yagi. Sestávají z ráhna, na kterém jsou umístěny jednotlivé prvky. Zjednodušeně platí, že čím delší anténa je, tím větší má zisk. Antény Yagi pro příjem televize se dají rozdělit na dvě skupiny: pásmové antény, které můžeme použít pro celé pásmo UHF, a kanálové antény, které jsou naladěny na úzké kmitočtové spektrum, většinou na několik blízkých kanálů.

Blíže se podíváme i na antény pro příjem rozhlasu. I když je dnes pásmo VKV zaplněno mnoha vysílači a jejich signál je silný, přesto (a právě proto) je příjem na náhražkové antény často nekvalitní a je lepší využít anténu venkovní. Optimální je takovou anténu umístit na střechu a sloučit ji do společného rozvodu s anténou pro příjem televizního vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).