Počet instalovaných 5G privátních sítí ve světě můžeme jen odhadovat. GSM Association založená v roce 1995 a sdružující většinu světových operátorů uvedla v polovině roku 2023, že privátní sítě LTE/5G nasadilo již přes 500 společností, neuvádí však celkový počet lokalit. Nárůst je pro letošní rok odhadován na 30–50%.
Hlavními vertikálami nasazování těchto sítí jsou průmyslová výroba (automatizace výrobních procesů, monitorování v reálném čase, lepší kontrola nad bezpečností), zdravotnictví (vzdálené monitorování pacientů, telemedicína a rychlý přenos velkých objemů lékařských dat), energetika a utility (řízení distribučních sítí, integrace obnovitelných zdrojů energie) a doprava a logistika (podpora autonomních vozidel, inteligentních dopravních systémů a sledování zboží). Samostatnou kapitolou je pak nasazování v oblasti fyzické bezpečnosti a aplikace v silových složkách.
Připomeňme si rychle nejčastěji zmiňované výhody privátních 5G sítí. Patří mezi ně vysoká spolehlivost, nízká latence, množství přenesených dat a bezpečnost. V rámci implementace pak podniky ocení flexibilitu, škálovatelnost a možnost optimalizace výkonu. Jsme však stále ve fázi, která by se dala označit postupnou evolucí z předchozích generací. Dostáváme na místa určení spolehlivě větší toky dat. Tento parametr dokážeme dále rozšířit v pásmech 26 GHz popř. 60 GHz. Opravdová revoluce nás však čeká v následujících měsících. 3GPP (3rd Generation Partnership Project) dokončuje pro 5G standardizaci Releasu 18 a ve spolupráci s UIC (International Union of Railways) by pak v roce 2025 měl být k dispozici i standard FRMCS (Future Railway Mobile Communication System).
Release 18 je první fází tzv. 5G-advanced, vnáší do 5G sítí zcela nové a převratné funkcionality. Mezi klíčové oblasti patří rozšíření umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) v síťových operacích, vylepšení MIMO technologií, zlepšení mobility a nové aplikace pro rozšířenou a virtuální realitu (XR, AR, VR). Release 18 pokračuje také ve zlepšování funkcí pro optimalizaci sítě a automatizaci údržby, což přispívá k lepší kontinuitě služeb a robustnosti např. pro mobilní koncová zařízení.
Jednou z oblastí, na které se Release 18 zaměřuje, je rozšíření a zdokonalení technologií, jako jsou sidelink (přímá komunikace mezi zařízeními) a rozšířené možnosti pro positioning v rámci sítě 5G, což umožní využití v celé řadě nových aplikací. Přesnost zjišťování polohy zařízení bude maximálně v centimetrech. Tato přesnost bude dosažena pomocí kombinace několika technologií, včetně využití pokročilého MIMO (Multiple Input Multiple Output), beamformingu, časových rozdílů příchodu signálu (Time of Arrival – ToA) a integrací s dalšími senzory a systémy.
O FRMCS jsem psal v jednom z předešlých článků Přechod na FRMCS, nová éra železnic startuje
V České republice je vrcholnou akcí shrnující novinky v této oblasti NOKIA 5G SUMMIT, významná konference zaměřená na praktické užití 5G technologie. Setkávají se zde odborníci z průmyslu, akademické sféry i státní správy, aby diskutovali o nejnovějších trendech a vývoji v oblasti 5G sítí. Letos se koná ve čtvrtek 3. října a program je rozdělen do čtyř bloků zaměřených na novinky, železnici, bezpečnost a robotizaci. V úvodním bloku vystoupí Petr Mára s vizí „Privátní 5G sítě jako akcelerátor budoucích technologií“. Dále uslyšíte například o projektu FRMCS Living LAB Deutsche Bahn, prezentaci zástupce operátora nebo společnosti CEITEC specializující se na robotizaci, a mnoho dalších zajímavých přednášek.
Autor článku: Jaroslav Hercík, technický ředitel společnosti COMPLUS