Chci jména, konkrétně,? Kdo za to může, že to "nejde", úkol byl příloha 1GB,
takže někdo konkrétní musí být za to rozhodnutí 10x menší příloha odpovědný ;-).
100 MB si v roce 2024 strčte za klobouk, takové video mi nahraje telefon za pár sekund, jak ho mám pak doručit jako přílohu? na DVDčku? státní správa je tak ubohá :-) tak ubohá
No to je problém. Ony totiž datové schránky slouží pro komunikaci se státní správou. Takže, pokud by jste chtěl státní správě (policii, soudu, kontrolnímu úřadu,. i v jiném sporu) poslat video se záznamem nějaké události, jako její důkaz. Tak potom fakt že jste ho musel upravovat (kvůli velikosti či jinak) bude mít na jeho právní uznání význam dosti velký.. Patrně Vám takové online podání neuznají vůbec, a budete se muset obtěžovat osobně, s nahraným DVDčkem nebo fleškou (ne flaškou)...
Jde o možnost poslat na úřad velký soubor, nemusí to nativně být vnořená příloha, mohl to být státní cloud napojený na datovky, kam se velká příloha nahraje při odeslání a uživatel ze státní správy si ho stáhne, bude-li ho chtít přijmout. Není pak vyloženě nutné aby to procházelo fyzicky spisovkou ;-), kromě eivdence názvu přílohy, když nebude úřad chtít.
Důvod proč to "nejde" se vždy najde, ale hledat možnosti jak by to šlo, to úřednici neumí, to dělá jen soukromý sektor.
Proto tu žijeme jako za krále klacka a na úřadech se vše tiskne "raději" na papír.
Normálně zákonem omezit tisk a používání tiskáren a upřednostnit internet na místo CD a DVD medií např. zcela povinným zpoplatněním příjmání papírů a fyz. nosičů dat od právnických osob a úřadů navzájem. Nezaplatíš, tak odmítnem tvoje papírové podání.
Tomu rozumím, já jen reagoval na tu "ubohost" státní správy, když velké přílohy nepošlete ani u komerčních poskytovatelů e-mailu. Další otázkou pak je, nakolik je opravdu nutné mít tak vysoký limit, což osobně nedokážu posoudit, když jsem nikdy neposlal DS větší než 3MB a to jen proto, že jsem byl líný přiloženou fotku/scan zkomprimovat.
Mimo to nikdo se nevymlouvá, že by to nešlo, ale že je to problém časový. Změnit limit u DS asi nebude nijak časově složité, ale DS jsou jen "email" a každý úřad, každá radnice pak používá nějaký "svůj" systém, ve kterém vede agendu a ten systém si s tak velkým objemem dat nemusí být schopen aktuálně poradit, takže i ten úřad bude muset řešit úpravu toho systému...
I u těch datových schránek by to 1 GB nebylo jen změnou limitu. Je potřeba zavést nové API, a to nové API musí začít podporovat všechny systémy, které s ISDS pracují. Nové API je potřeba proto, že asi nechcete 1 GB velké zprávy odesílat způsobem, že jedním spojením protlačíte 950 MB, pak spojení spadne, tak těch 1 GB začnete odesílat znova od začátku. To samé pro příjem zpráv.
To není žádné „už dnes“. Dříve bylo běžné vyměňovat soubory přes FTP, akorát jak se k internetu připojovali další a další méně znalí uživatelé, toto umění bylo pozapomenuto. Jinak datové schránky garantují, co bylo doručeno, takže je pro ně nepoužitelné „něco někam nahraju a pak to můžu změnit nebo smazat“.
Vy to vidíte moc jednoduše. Tady ani tak nejde o to, že by nešlo poslat 1GB nebo o Vás, ale o to, že eSSL může mít nějakou omezenou kapacitu. Je trendem, že úřady nebo jiní mají spisovku na webové fázi ať už na vlastním serveru nebo přes nějakou službu. A ty služby pak mají nějaké nastavené kapacity. Si úřad může objednat službu s kapacitou 10 GB, protože jim tam toho zase tolik nechodí. Pak jim stačí poslat deset zpráv s přílohu 1 GB a problém je na světě. Musí řešit navýšení, cenu a tak dále.
10. 10. 2023, 11:34 editováno autorem komentáře
Státní služby/úřady nezajímá, že se občan na legislativní změny nestihl nebo dokonce objektivně nemohl připravit. Proč by tento princip měl fungovat opačně? Navíc je to zejména lajdáctví státu, že co úřad to unikátní (často dosti pofiderní a zbastlené) řešení e-spisové služby jakožto i dalších e-služeb/systémů obyčejným emailem počínaje.