Chci jména, konkrétně,? Kdo za to může, že to "nejde", úkol byl příloha 1GB,
takže někdo konkrétní musí být za to rozhodnutí 10x menší příloha odpovědný ;-).
100 MB si v roce 2024 strčte za klobouk, takové video mi nahraje telefon za pár sekund, jak ho mám pak doručit jako přílohu? na DVDčku? státní správa je tak ubohá :-) tak ubohá
Stavel jste v poslednich rekneme 20 letech neco vic nez kadibudku? Je to 14 dnu, co jsem mel v ruce byrokraticky vykon naseho statu ... ke stavbe neceho ne o moc vetsiho (pudorys 10x10m, prizemi bez sklepa a pudy). V papirove podobe to je hodne preplneny sanon. V elektronicke podobe to je dohromady cca 3GB.
Ano 99,999% z toho je uplne knicemu, jedinym ucelem je dat nazrat te byrokraticke kobyle. Rok od roku je to cim dal horsi. Vzdy se kacim kdyz se nejaky zvanil (politik) chlubi, jak to omezi ...
No to je problém. Ony totiž datové schránky slouží pro komunikaci se státní správou. Takže, pokud by jste chtěl státní správě (policii, soudu, kontrolnímu úřadu,. i v jiném sporu) poslat video se záznamem nějaké události, jako její důkaz. Tak potom fakt že jste ho musel upravovat (kvůli velikosti či jinak) bude mít na jeho právní uznání význam dosti velký.. Patrně Vám takové online podání neuznají vůbec, a budete se muset obtěžovat osobně, s nahraným DVDčkem nebo fleškou (ne flaškou)...
Vy to vidíte moc jednoduše. Tady ani tak nejde o to, že by nešlo poslat 1GB nebo o Vás, ale o to, že eSSL může mít nějakou omezenou kapacitu. Je trendem, že úřady nebo jiní mají spisovku na webové fázi ať už na vlastním serveru nebo přes nějakou službu. A ty služby pak mají nějaké nastavené kapacity. Si úřad může objednat službu s kapacitou 10 GB, protože jim tam toho zase tolik nechodí. Pak jim stačí poslat deset zpráv s přílohu 1 GB a problém je na světě. Musí řešit navýšení, cenu a tak dále.
10. 10. 2023, 11:34 editováno autorem komentáře
Jde o možnost poslat na úřad velký soubor, nemusí to nativně být vnořená příloha, mohl to být státní cloud napojený na datovky, kam se velká příloha nahraje při odeslání a uživatel ze státní správy si ho stáhne, bude-li ho chtít přijmout. Není pak vyloženě nutné aby to procházelo fyzicky spisovkou ;-), kromě eivdence názvu přílohy, když nebude úřad chtít.
Důvod proč to "nejde" se vždy najde, ale hledat možnosti jak by to šlo, to úřednici neumí, to dělá jen soukromý sektor.
Proto tu žijeme jako za krále klacka a na úřadech se vše tiskne "raději" na papír.
Normálně zákonem omezit tisk a používání tiskáren a upřednostnit internet na místo CD a DVD medií např. zcela povinným zpoplatněním příjmání papírů a fyz. nosičů dat od právnických osob a úřadů navzájem. Nezaplatíš, tak odmítnem tvoje papírové podání.
Tomu rozumím, já jen reagoval na tu "ubohost" státní správy, když velké přílohy nepošlete ani u komerčních poskytovatelů e-mailu. Další otázkou pak je, nakolik je opravdu nutné mít tak vysoký limit, což osobně nedokážu posoudit, když jsem nikdy neposlal DS větší než 3MB a to jen proto, že jsem byl líný přiloženou fotku/scan zkomprimovat.
Mimo to nikdo se nevymlouvá, že by to nešlo, ale že je to problém časový. Změnit limit u DS asi nebude nijak časově složité, ale DS jsou jen "email" a každý úřad, každá radnice pak používá nějaký "svůj" systém, ve kterém vede agendu a ten systém si s tak velkým objemem dat nemusí být schopen aktuálně poradit, takže i ten úřad bude muset řešit úpravu toho systému...
I u těch datových schránek by to 1 GB nebylo jen změnou limitu. Je potřeba zavést nové API, a to nové API musí začít podporovat všechny systémy, které s ISDS pracují. Nové API je potřeba proto, že asi nechcete 1 GB velké zprávy odesílat způsobem, že jedním spojením protlačíte 950 MB, pak spojení spadne, tak těch 1 GB začnete odesílat znova od začátku. To samé pro příjem zpráv.
Ne, neshodneme. Z fyzické schránky si vyndáte dopis, tím dojde k doručení a zároveň dopis ze schránky zmizí. Z datové schránky si přečtete, od koho a o čem datová zpráva je, tím dojde k doručení – a teprve za 90 dnů zpráva zmizí. Pokud se někdo podívá na obálku a nepodívá se na obsah, je to jeho problém – u papírového dopisu stejně jako u datové zprávy.
ve fyzické schránce může bezproblémů ležet i přečtený dopis roky
Vy přečtené dopisy vracíte zpět do poštovní schránky? Proč to děláte?
S největší pravděpodobností však toto moc dobře víte a jen se snažíte svůj předchozí omyl nesmyslně obhájit.
Vím to, jenže za nesmysl považuju naopak to, že někdo vyndá dopis ze schránky, otevře ho, přečte, a pak přečtený dopis uloží zpět do poštovní schránky. Jsem přesvědčen o tom, že to nikdo nedělá, a že nesmysl tudíž píšete naopak vy.
Nemožnost mít určitý objem datových zpráv uložených v ostré DS je její snad největší nedostatek.
Datové schránky mají spoustu daleko zásadnějších nedostatků. Tohle je jen kosmetická vada, do které se sice snadno strefuje, ale používání to nijak nevadí. Protože uživatel používající datovou schránku přes webové rozhraní si přijatou zprávu samozřejmě chce přečíst. Takže stáhne PDF – a dál s ním pracuje úplně stejně, jako pracuje s každým jiným staženým souborem. Nechá ho ve stažených souborech, přesune ho do nějaké struktury dokumentů, kterou používá – prostě s ním udělá to, co je zvyklý dělat s jinými staženými dokumenty.
Doručení (bez přívlastku) znamená, že jste zprávu přijal, tedy v případě papírového dopisu jste dopis fyzicky převzal do rukou. Takže jsou v zásadě dva způsoby, jak může být dopis doručen – buď vám ho dá pošťák přímo do ruky, nebo si ho vyzvednete odněkud, kde dopis nechal (typicky ze schránky).
Vhození do schránky nikdy není doručení. Vhození do schránky je dodání.
Doručení u DS je moment, kdy vidíte obálku datové zprávy.
Asi byste se měl někdy na nějakou poštovní schránku podívat. Zkuste z poštovní schránky vyndat nějaký dopis, a pak se do schránky podívejte za hodinu, jestli tam dopis pořád bude. Zjistíte, že tam není, tedy že ze schránky zmizel. To, že poštovní doručovatel nikdy nedoručuje do schránky, jsem vám už vysvětlil v předchozím odstavci. Zdá se, že problém bude v tom, že nerozumíte termínům používaným při dopravě zásilek či zpráv.
Pokud někdo chrání data tím, že je nechává jen na jednom místě, které nemá pod kontrolou, pak se dostává do potenciálně nebezpečné situace s každým systémem.
No evidentne ne. Ja bych dodal v poslednich 30ti letech. Protoze uz po revoluci to zaclo bobtnat. Za komancu to byl zas opacny extrem. Stavelo se spousta staveb na cerno, spatne a bez projektanta. Dopad akci Z je citit dodnes.
Jednu dobu byl zakonik nastaven tak ze clovek musel mit povoleni i na vetsi piskoviste na vlastnim pozemku nebo malou boudicku na naradi.
Nez jsem postavil dum na klic, tak se asi 3x zmenil stavebni zakonik. Do toho mate system ktery funguje jiz od rakouska uherska - tj. ze komunikacnim kanalem mezi urady je obcan a nikoliv urady samotne. Takze delate postaka mezi urady. Vy pozadujete nejake vyjadreni pro nejaky urad ne urad uradu.
Bohuzel nastaveni stavebnich uradu kdy je kazdy urednik na stavebnim urade lokalni mocipan a vyklada si stavebni zakonik jinak ( navzdory metodickym pokynum) se neosvedcilo. Probiha centralizace. Mezitim je samozrejme spousta prechodnych ustanoveni.
To není žádné „už dnes“. Dříve bylo běžné vyměňovat soubory přes FTP, akorát jak se k internetu připojovali další a další méně znalí uživatelé, toto umění bylo pozapomenuto. Jinak datové schránky garantují, co bylo doručeno, takže je pro ně nepoužitelné „něco někam nahraju a pak to můžu změnit nebo smazat“.
Jeden problém zmizí, několik dalších přibude - například datové zprávy, respektive celá aplikace pak bude vázána na konkrétní PC. Což může být jednak nekomfortní a jednak dost nebezpečné. Ono vůbec používat sw datovka je bez navázání na nějaké zálohování dost nebezpečné a pokud to někdo neumí správně nastavit/nerozumí tomu je kolikrát vhodnější ten placený datový trezor.
Státní služby/úřady nezajímá, že se občan na legislativní změny nestihl nebo dokonce objektivně nemohl připravit. Proč by tento princip měl fungovat opačně? Navíc je to zejména lajdáctví státu, že co úřad to unikátní (často dosti pofiderní a zbastlené) řešení e-spisové služby jakožto i dalších e-služeb/systémů obyčejným emailem počínaje.
Tedy se zřejmě shodneme, že z fyzické schránky nic nemizí a už vůbec ne hned po doručení, jak jste v původním příspěvku naprosto mylně fabuloval.
Zároveń platí, že datová zpráva je z datové schránky automaticky smazána 90 dní od jejího přečtení, k čemuž by u fyzické zprávy (dopisu) ve schránce nedošlo, neb ve fyzické schránce může bezproblémů ležet i přečtený dopis roky, což v datové schránce bez dalších poplatků možné není. S největší pravděpodobností však toto moc dobře víte a jen se snažíte svůj předchozí omyl nesmyslně obhájit.
Nemožnost mít určitý objem datových zpráv uložených v ostré DS je její snad největší nedostatek.
Doručení může mít několik podob, jednou z nich je vhození do schránky, ale žádná z nich není vyndání dopisu ze schránky adresátem, protože doručení v tomto případě znamená vhození do schránky doručovatelem.
U DS se rozlišuje zvlášť příznak doručení a příznak otevření. Ale doručení i u DS je moment, kdy se zobrazí zpráva v doručených u adresáta.
Jistě - existuje i fikce doručení, ale tam v zásadě nejde o doručení jako takové, ale o moment ke kterému se vztahuje úřední lhůta, po jejímž uplynutí je vytvořen fiktivní předpoklad, že bylo i přečteno.
Smysl tvrzení, že může přečtený dopis ležet ve schránce roky neznamená, že bych to já nebo kdokoli jiný dělal, ale v tom, že tato situace jednak vyvrací Vaši tezi o tom, že DS funguje stejně jako fyzická pošta a jednak má poukázat na to, že ta fyzická pošta nikdy za žádných okolností není ze strany provozovatele poštovní služby po doručení do schránky zlikvidována (tedy nezmizí), narozdíl od zprávy v DS, kde dojde k její likvidaci-smazání po 90 dnech od přečtení ze strany provozovatele služby (tedy zmizí).
Používání, respektive práci s datovými zprávami to samozřejmě vadí, protože ji to jednak ztěžuje a jednak žene uživatele do (potencionálně) nebezpečné situace z hlediska ochrany dat. Ale jsem ochotný připustit, že DS mají těch zásadních nedostatků více ;)
Takze misto toho mam prepravovat kilogramy papiru? Vite kolik vazi dokumentace na jeden blby maly rodinny dum? To co je jsem odevzdaval stavebnimu uradu melo asi 2-3kg. Nasledne kopie asi dalsich 5. Dokumenty pro hypo tak kilo (hodne faktur). A to nebyly zadne zmeny uzemniho planu ale parcela se sitemi k zastaveni a par povoleni navic.
Ptal jsem se v rodine kolik delaji dokumentace na velke stavby. No predstavte si takovou mensi domaci knihovnicku ktera je plna papiru.
Mrknete sem na prvni obrazek : https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/13422-zoo-praha-prevzala-novy-pavilon-goril
Znam osobne pripad, kdy stavebnikovi bylo z nasich kapes vyplaceno nekolik MKc, protoze urad nedodrzel lhuty, a mezi tim se zmenila pravidla, takze on najednou musel stavet neco, co by kdyby urad lhuty dodrzel, stavet nemusel.
Nedelal bych si zadne iluze, ze to je ojedinely pripad.
A pochopitelne, zapomenme na to ze by urad chybu uznal, slo to pres nekolik urovni soudu, takze nas to stalo jeste stovky tisic za ty soudy navrch.
Apropos, nedusovalo se jiz nekolik ministru ze toto nebude mozne?