Názory k článku Zpráva SMS vyřadila z provozu záchranný systém

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2001 8:30

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    ...az si bude moct kdokoliv kdykoliv zopakovat veskerou mou komunikaci, hlasovou ci datovou. To je skutecne "dobra zprava na zaver".
  • 23. 7. 2001 8:36

    256 (neregistrovaný)
    dobra zprava na zaver??? to jste myslel opravdu vazne ze to je dobra zparava??? vzpamatujte se clovece!!! doporucuji co nejrychleji!!!
  • 23. 7. 2001 9:00

    Dadule (neregistrovaný)
    Spíše by mne zajímalo, nakolik je technicky náročné nastavit individuální přesměrování konkrétního neexistujícího čísla na hlasovou smyčku zmiňovanou v textu článku. Je tu někdo, kdo dokáže odpovědět?
    Děkuji předem
    Dadule
  • 23. 7. 2001 9:08

    MarS (neregistrovaný)
    Z dovětku zavanul studený dech Orwella, 1984.

    Možná by si měl autor vyzkoušet plošné sledování, navrhuji studijní cestu do Severní Koree, případně na Kubu.
  • 23. 7. 2001 11:00

    PetrV (neregistrovaný)
    Jen houst a vetsi kapky! Bratre Orwelle, tys to videl ... a ted takove individua pravdepodobne dostanou aprobaci na vzdelavani dalsi generace. Jak muze byt podle pedagoga (sic!) sledovani veskere komunikace "dobrou zpravou na zaver" ?
  • 23. 7. 2001 12:06

    Jan Kotek (neregistrovaný)
    Nevim, ale kdybych mel poslat takovouhle smsku a vedel ze vse je nahravano, tak si dam sakra pozor aby me nechytili, to znamena posilat emaily pres nekolik anonymizeru nejlepe z internetove kavarny...

    Takze ten fasizmus se zas tak moc nevyplati, normalni lidi to bude otravovat, lumpove uniknou, takze co bude dal? Sonda do mozku?
  • 23. 7. 2001 12:18

    klak (neregistrovaný)

    Martin Kopta

    Autor studuje na Karlově univerzitě v Praze Pedagogickou fakultu; obor čeština, literatura a občanská výchova pro střední a základní školy. Webdesign, teorie komunikace a studium manipulativního jednání jsou jeho koníčkem.

    Spolu s tim zaverem clanku to zni, jako kdyby uz dostudoval, a to tak pred dvaceti lety. Asi vliv pedagogu, kteri jsou stale titiz :-)

  • 23. 7. 2001 12:34

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    Ja bych doporucoval ten mozek jednou za mesic promazavat, pak by se veskery spolecensky problemy razem vyresily...

    Jeste stesti, ze je naprosto nerealny zalohovat veskerou komunikaci, a to treba jen jedinej den. Horsi je, ze se vyskytujou blbci, co to povazujou za dobrej napad.
  • 23. 7. 2001 12:50

    root@ftp.warez.org (neregistrovaný)
    Pokud by byl pan Kopta nejaky fasista ci komunista, bylo by pochopitelne, ze se tesi na povinne ukladani veskere komunikace.

    Pokud by pan Kopta alespon malicko rozumel telekomunikacim, vedel by, ze jiz nyni se v telefonnich ustrednach a SMS centrech ukladaji logy. Bude mozna prekvapen, ze si logy vedou i napr. webservery a mailservery...
  • 23. 7. 2001 13:33

    Michal Schwarz (neregistrovaný)
    Na druhou stranu -- logy jsou k nicemu, pokud se podle nich neda dotycny dohledat. Pokud si koupim predplacenou SIM kartu, odeslu z ni takovouhle SMS a pak ji zahodim, k cemu bude operatorovi zaznam z logu, ze prvni takovahle zprava byla odeslana z cisla "0723-aaa-bbb" a mobil se zrovna nachazel v dosahu BTS xxx,yyy a zzz? Netusim sice, jestli se prenasi i IMEI telefonu, ale pokud ano, tak si mohu koupit laciny smejd za par korun (nebo si IMEI nechat prepalit), a jsem za vodou.

    Jak uz psali ostatni, sledovani a ukladani komunikace umozni sice smirovat normalni lidi, ale "profikum" to vadit nebude :-(.

    Mozna trochu off-topic: Je vubec rozeslani takove zpravy trestne? Proc by vlastne melo byt? A je trestna lidska blbost? :-))

  • 23. 7. 2001 14:11

    PaJaSoft (neregistrovaný)
    Panove, mozna jsem uplnej ignorant, ale ja jsem napr. nevedel, ze po vytoceni cisla 150 se dalsi cislice ignoruji (proc by meli, treba ve velkem meste muzou byt podklapky pro lidi, kteri to znaji, stejne jako ve firmach je bezne zvykem kratne cislo na ustredu a bud cekat na operatorku nebo primo vytacet klapku) - muzete mi rici, jak se obcan ma z tel. cisla dozvedet kdy jeho platnost konci a odkud uz se cislice ignoruji - era starych analogovych kulatych telefonu je davno za nami, takze nyni nejprve cislo zadavate a pak v kuse tonove volate... - takze jak to maji lidi vedet? A jak jsem uz napsal, muze byt duvod pro existenci dalsich 'podcisel'... - reknete ptakovina, hasici maji nepochybne integrovany zachranny system, vysilacky a ja nevim co jeste, proc by ale v pripade opravdu nejakeho zkolabovani fungovala napr. jen satelitni komunikace a hasici si sami sobe nebudou nepochybne hltit tisnovou linku, tak zavolaji na specialni, kterou znaji jen oni... - proc by to nemohlo byt 150150 nebo 150051? Mozna je to utopie, ale mozna ze nekdo premysli nad mnohonasobnyma (z technickeho hlediska velmi lacinyma) zalohama systemu prave pro to 'co kdyby...'
  • 23. 7. 2001 16:04

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    Skoda ze si ten vtipalek, ktery tu zpravu rozeslal, nezvolil misto 150ky treba nejake cislo do zahranici :(.

    Mám pocit, že i tohle už tu bylo, je to pár měsíců. Myslím, že tenkrát to místo volání zadarmo byla detekce odposlechu, na to lidi taky dobře zabírají.

  • 23. 7. 2001 17:55

    Pavel Hnilicka (neregistrovaný)
    citat:
    "Nejednou se mi přihodilo, že mi na sebe dívka nechala číslo, jako je toto: 15 82 934, a asi se při představě, kam se dovolám, dobře bavila"

    HA HA HA... teda ja se taky bavim!
  • 23. 7. 2001 18:11

    Petr Zima (neregistrovaný)
    No, ja vam nevim, ale ja bych na to cislo urcite nezavolal. Neverim na darecky "zadarmo", a uz vubec ne od velkych spolecnosti jako je Eurotel a spol. Zadna firma vam nic zadarmo neda. To delaji jen konkretni lide, ze z entuziasmu neco udelaji pro ostatni, firmy nikdy.

    No a zneuzit servisni cislo vlastniho operatora - nejsem blazen a svoje mobilni telefonni cislo potrebuju.


    Tim vsim chci rict, ze kazdy kdo to cislo zavolal, projevil svoji hloupost, ale rozhodne ne pro to, ze si nevsiml, ze to zacina na 150.
  • 23. 7. 2001 15:41

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    V klasické telefonní síti prostě číslo funguje prefixově, a to i u tlačítkového telefonu, dokonce i při tónové volbě. Všimněte si, že ani na tlačítkovém telefonu není žádné tlačítko Enter. Tuto vymoženost máme až u telefonů mobilních. S ústřednou se to obvykle řeší dvěma způsoby:
    • Ústředna má specifické číslo, ale plné délky, např. 98761111
    • Po zadání čísla plné délky pro ústřednu (98765432) můžete buď počkat na operátora nebo zadat linku. Linku ale v tomto případě vyhodnocuje až nějaký hardware na cílové stanici. Pro ČTc tedy nevoláte 9876 5432 666, ale pořád jen 9876 5432.

    U tísňového čísla takový režim nemá smysl, protože na to se naopak má volající dovolat co nejsnáze a co nejrychleji. Proto jsou např. mobilní telefony navrženy tak, aby číslo 112 šlo zavolat i v kontextu, kdy normální čísla zavolat nejde (viz. doporučení manuálu nevolit si PIN podobný číslu tísňového volání).

  • 23. 7. 2001 15:47

    Michal Schwarz (neregistrovaný)
    To je fakt. Je pomerne logicke, ze pokud maji cislo 150 pridelene hasici, tak se po vytoceni cisla "150xyz" dostanu bud:
    a) opet na hasice (dalsi cislice se ignoruji)
    b) na nejakou vnitrni linku u hasicu (dalsi cislice se chapou jako cislo linky)

    Je ale absolutne nelogicke, aby cislo 150 meli hasici, cislo 15002 patrilo Eurotelu a napriklad cislo 15026 patrilo vesnici Dolni Horni z okresu Matejov. Ale jestli jsem ten clanek na Lupe pochopil spravne, tak prave tohle se delo. Respektive Eurotel SK si zmenil "routovani" predvolby 150 ve sve siti. Coz je prasarna, ze ano? :-(((.

    Presto si myslim, ze je to predevsim blbost tech co na to naleteli. Skoda ze si ten vtipalek, ktery tu zpravu rozeslal, nezvolil misto 150ky treba nejake cislo do zahranici :(.

  • 23. 7. 2001 20:27

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Myslím, že neřeknu žádné velké tajemství, když se zmíním o tom, že každý student, který žije v Praze na koleji již měl možnost pořídit si telefonní kartu s upraveným chipem (není ani moc drahá). Servisní číslo pro nezpoplatňované hovory se šíří podobně jako ostře sledovaný warez. Prostě je to naprosto běžný zločin.

    Pokud si tenhle článek přečetl i Vladan Crha, možná by nám mohl nechat nahlédnout do údajů o tom, kolik hovorů je denně uskutečněno bez zpoplatnění, ať už upravým chipem, nebo servisním předčíslím, a na kolik to ČTc ročně přijde.
  • 23. 7. 2001 20:49

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Volání Eurotel->Hasiči prochází jedinou cestou. Stačí do této cesty postavit SW filtr. Stačil by nějaký narychlo zflikovaný.

    Když bych se měl rozhodnout, jestli nechat zahltit tísňové volání 20.000 lidmi, nebo narychlo zřídit předvolbu (která u ET SK stejně existovala), a tu pak nasměrovat na /dev/null, určitě bych se nerozmýšlel.

    Podle mě ET SK slovenským hasičům cosi dluží. Je to hlavní viník.

    ---> Krizovej postup měl IMHO vypadat následovně:

    1. Odklonit předvolbu 15002 na jakýkoli jiný telefon, než 150 (třeba na asistenční službu ET SK).

    2. Rozselat info přes SMS.

    3. Požádat ve spolupráci s hasiči všechny sdělovací prostředky o zařazení informace třeba každou čtvrthodinu do vysílání (je to jejich licenční povinnost, web takovou povinnost nemá, nepodléhá licencni ani registraci).

    4. Definitivně vyřešit problém předvolby 15002.

    (Ale mně se to mluví --- odpovědnost nenesu :-)
  • 23. 7. 2001 20:55

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    1. Pan Kopta není extremista levý, ani pravý. Pan Kopta je extremista v prosazování liberálních demokratických myšlenek. Tenhle typ extremismu myslím ani BIS nesleduje.

    2. Určitě znáte příběh o dvou městech. V jednom jsou všichni občané sledováni na každém kroku a kdokoli může kdykoli sledovat kohokoli. Je to demokratická společnost. Ve druhém městě se o tom nesmí mluvit. A je to také demokratická společnost.

    3. V USA existuje celá jedna vládní agentura, která zaznamenává velkou část hovorů z celé Zeměkoule. Narozdíl od tamní policie jí záznamy neslouží k dokazování zločinů před soudem. Narozdíl od policie nepotřebuje k odposlechu povolení soudu.

    4. Svobodný člověk bude vždy klidnější, když bude vědět, že je sledován, než když se o tom bude jen domnívat.

    5. Pan Kopta je proti tomu, aby byl jeho každý krok sledován. Pokud už se tak děje, pak pan Kopta požaduje přísný dohled nad využíváním těchto obrovských databází.

    6. Když budu někoho určitého sledovat, je daleko jednodušší způsob, jak to činit.
  • 23. 7. 2001 21:33

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Vidíte, asi máte nějaké informace, které se ke mně nedonesly. Můžete mi říct, proč si myslíte, že tu první SMSku (jestli vůbec nějaká první byla) poslal někdo, kdo by věděl něco o možnostech skrýt svou totožnost?

    Myslím, že ji odeslal někdo úplně obyčejný a myslím, že ji neposlal poprvé. Je teď se to poněkud vymklo.
  • 23. 7. 2001 21:40

    Roj (neregistrovaný)
    V uUSA i skoro vsech zemich existuji agentury, ktere se zabyvaji nezakonnym odposlechem. Pokud kterykoliv obcan zjisti, ze je na nem tento odposlech konan, ma pravo pozadovat odškodné. Nezakonne odposlechnuta data nesmeji byt pouzita jako dukaz u soudu, obcan demokraticke zeme je vsemozne chranen zakony pred takovymito praktikami...

    Demagogie tohoto typu, kterou predvadi pan Kopta, je neuveritelne nebezpecna a do teto doby jsem jejiho autora povazoval za rozumneho cloveka. Doufam, ze mu to vsechno jen tak ulitlo a ted uz jen nesmyslne haji svuj ulet a jen se do toho stale vic a vic zamotava.

    Pane Kopto, myslete! Svet nejsou jen jednicky a nuly :-)

  • 24. 7. 2001 0:26

    Martin Pištora (neregistrovaný)
    Enter na tlačítkových telefonech je od počátku, ačkoliv to skoro nikdo netuší. Je to tlačítko #. Ve starších vydáních Zlatých stránek byla instrukce, že se má používat k ukončení volby, že se tím ve většině případů urychlí spojení.
  • 23. 7. 2001 21:14

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Pana Koptu na UK PedF vyučují v občanské výchově především lidé, kteří byli komunistickým režimem pronásledováni. Katedra OV vznikla zcela od základů znovu po roce 1990.

    Věřím, že mnozí z mých univerzitních učitelů by mě za ten poslední odstavec pěkně koupali. Ovšem na druhé straně by mně nenadávali do komunistů a nacistů (protože si jsou velmi dobře vědomi, co ta slova znamenají) a chtěli by nejdříve slyšet, proč to rozhodnutí EU považuji za dobrou zprávu i přesto, že si musím být vědom, že je to postoj nepopulární.

    Studiu manipulativního jednání se věnuji především proto, aby mí budoucí studenti nebyli tak náchylní podlehnout kdejaké demagogii.

    Například včera jsem měl chuť hodit televizi se střechy, když se Šíma v Na ostro ptal sinologa, jestli by podpořil bojkot Olympijských her v Pekingu. Šíma je provokatér, nebo totální ignorant. Každému musí být jasné, že když se pro vstup do Číny vydávají víza, nikdo, jehož profesionální budoucnost je závislá na tom, že bude moci Čínu studovat, nemůže si dovolit v televizi říci, že je pro její bojkot. Myslím, že dotyčný sinolog projevil ohromnou osobní statečnost, když v přímém přenosu prohlásil, že je třeba, aby se v následujících sedmi letech v Číně hodně věcí změnilo a bojkot OH považuje až za nejzasší možnost. Šíma ho IMHO pak vystavil velkému etickému dilematu (a možná i osobnímu nebezpečí), když trval na odpovědi: ano---ne.

    Tohle je zrovna případ, na který chci v budoucnu své studenty připravovat. Skutečnost není černobílá, považuji za svoji povinnost reflektovat ji i během občanské výchovy a zároveň považuji za nutné, aby bylo v podobných složitých otázkách jasné, jaký zastávám názor. Nikomu ho nenutím.

    Určitě nehodlám napsat, že rozhodnutí Evropské komise je svinstvo jen proto, aby mi někdo poslal nějaké kjú.
  • 23. 7. 2001 22:15

    Petr Zima (klak) (neregistrovaný)

    Věřím, že mnozí z mých univerzitních učitelů by mě za ten poslední odstavec pěkně koupali.

    to se vam stalo i tady

    Ovšem na druhé straně by mně nenadávali do komunistů a nacistů (protože si jsou velmi dobře vědomi, co ta slova znamenají)

    toto :-) je smajlik, tento ideogram nikdy nenasleduje za nadavkou :-)

    a chtěli by nejdříve slyšet, proč to rozhodnutí EU považuji za dobrou zprávu i přesto, že si musím být vědom, že je to postoj nepopulární.

    jaj, povestny "hrebik na hlavicku". tedy skoro, nejde totiz ani tak o "nepopularnost" postoje, jako spise o jeho "nesmyslnost". IMHO

    Studiu manipulativního jednání se věnuji především proto, aby mí budoucí studenti nebyli tak náchylní podlehnout kdejaké demagogii.

    hned bych takovouhle "opcanku" vymenil za ten "tridni boj a diktaturu proletariatu" :-)

    Například včera jsem měl chuť hodit televizi se střechy, když se Šíma v Na ostro ptal sinologa, jestli ...

    pana Simu jsem v tom poradu videl jednou (mel tam myslim pana Kalouska) a na svoji praci evidentne nestacil a nebyl na ni pripraven. to sem ale nepatri.

    Určitě nehodlám napsat, že rozhodnutí Evropské komise je svinstvo jen proto, aby mi někdo poslal nějaké kjú.

    jsou jen tri moznosti, bud ten posledni odstavec byla formulace hodna slona v porcelanu, nebo to byl zamer vyprovokovat diskusi, a nebo si to opravdu myslite a pak byste mel asi rici proc (protoze jak to vypada, tak s vami ostatni hrube nesouhlasi).

  • 23. 7. 2001 22:56

    Petr Zima (klak) (neregistrovaný)

    1. Pan Kopta není extremista levý, ani pravý. Pan Kopta je extremista v prosazování liberálních demokratických myšlenek. Tenhle typ extremismu myslím ani BIS nesleduje.

    chyba,vy muzete byt extremista jen v prosazovani toho, co si myslite ze je "liberalne demokraticke" (volne v teto souvislosti prelozeno: "spravne"). myslim, ze jakykoliv extremismus je v dusledku skodlivy, a ze neexistuje zadne "jen v ..."

    2. Určitě znáte příběh o dvou městech. V jednom jsou všichni občané sledováni na každém kroku a kdokoli může kdykoli sledovat kohokoli. Je to demokratická společnost. Ve druhém městě se o tom nesmí mluvit. A je to také demokratická společnost.

    tady jste to nejak poplet, ne?

    3. V USA existuje celá jedna vládní agentura, která zaznamenává velkou část hovorů z celé Zeměkoule. Narozdíl od tamní policie jí záznamy neslouží k dokazování zločinů před soudem. Narozdíl od policie nepotřebuje k odposlechu povolení soudu.

    a? cechacek by rekl: "to se z tech USA mam po(sadit na zadek), nebo co?"

    4. Svobodný člověk bude vždy klidnější, když bude vědět, že je sledován, než když se o tom bude jen domnívat.

    pokud ma byt svobodny, tak by predevsim nemel byt bezduvodne tajne sledovan

    5. Pan Kopta je proti tomu, aby byl jeho každý krok sledován. Pokud už se tak děje, pak pan Kopta požaduje přísný dohled nad využíváním těchto obrovských databází.

    a nebylo by, pane Kopta, bezpecnejsi, kdyby ty databaze byly _mnohem_ mensi a ilegalni?

    6. Když budu někoho určitého sledovat, je daleko jednodušší způsob, jak to činit.

    vec nazoru ...

  • 24. 7. 2001 2:28

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Ad poslední odstavec:

    Už brzy uvidíme, jestli je to trestné. Sám se přikláním k názoru, že lidská blbost by pozemskými soudy trestána být měla moudře.
  • 24. 7. 2001 4:30

    Jerry III (neregistrovaný)
    ad 3. - Ty si ses 100% jisty ze te v EU nikdo neodposlouchava? A ze kdyz se nekdo mocny v EU rozhodne ze bude odposlouchavat ze ti to rekne? Dream on ...
  • 24. 7. 2001 5:37

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Ne, Jerry, řekl jsem, že se budu v EU cítit svobodněji, když budu vědět, že mě odposlouchávají. Toť vše. Budu se kdekoli cítit svobodněji, když budu vědět, na čem jsem.
  • 24. 7. 2001 5:39

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Omlouvám se, že odcházím uprostřed debaty. Odjíždím dnes pryč, a proto budu moci na další vaše reakce odepsat nejdříve až o víkendu.

    Žijte blaze.
  • 24. 7. 2001 7:24

    Petr Klimovic (neregistrovaný)
    Tomu nerozumim. Budto se domnivam, ze me odposlouchavaji a davam si pozor, nebo vim, ze me odposlouchavaji a davam si pozor. V cem je rozdil? V obou pripadech ziju stejny zivot. Policie je vybavovana stale vetsimi pravomocemi, ale nezda se mi, ze by se umerne tomu zvysovala kvalita tech, kteri s takovymi pravomocemi disponuji. Muj nazor je ten, ze policie jako celek neziskala tolik duvery abych ji chtel sverit takove pravomoce.
  • 24. 7. 2001 3:05

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    ---> Hmm, už několikrát jsem se podivoval nad tím, že stačí na Lupě cokoli napsat, a hned se pod článkem objeví reakce, která takřka nesouvisí s obsahem, ale zato útočí na osobu autora. Není to specifikum Lupy, dokonce to nemusí být jen specifikum webu, setkávám se s tím i v odborných elektronických konferencích. Jakkoli je to jev rozšířený, vždycky mě zaskočí.

    ---> Pan Roj o jednu úroveň nad námi píše, že mi možná ten poslední odstavec ulétl a teď už se jen nesmyslně hájím. Možná má částečně pravdu. Tolik odsuzovaný výraz "Dobrá zpráva" je totiž, více než přivítání omezení osobní svobody, jen překladem italského "nota bene", což je výraz, který se v korespondenci objevuje na konci textu ve formě zkratky NB a znamená "doušku", která nemá s tématem vlastního sdělení zase až tolik společného. Prostě něco jako post scriptum.

    Ano, považuji paušální zaznamenávání elektronické komunikace za omezení osobní svobody, které je v demokratických společnostech v době míru bezprecedentní. Vraťme se ale na konec mého článku a připomeňme si poslední odstavec:

    "Před dvěma týdny Evropská komise definitivně podpořila vznik právní normy, která by ukládala telekomunikačním operátorům uchovávat obsah veškeré hlasové a datové komunikace pro účely policejního vyšetřování. Takže zatímco teď ještě vtipálek unikl, po aplikaci této obávané normy už nebude mít velkou šanci."

    Odstavec (odhlédnete-li od nešťastného mezititulku) zcela postrádá hodnocení události a v prvním souvětí pouze konstatuje fakt.

    ---> Pokud se jedná o Vaše reakce:
    ad 1. Ano máte pravdu, extrémě se snažím dosahovat věcí, které považuji za správné.

    ad 2. První případ je utopie převzatá z knihy, druhý případ pochází z reality.

    ad 3. Chci říci, že se budu cítit svobodněji ve společnosti, kde přesně vím, kdy jsem odposloucháván a k čemu ten odposlech má sloužit, než když to nevím. V USA nebo Rusku se budu cítit méně svobodný, než v EU. Mimochodem, můžeme si o tom myslet, co chceme, oni už to dělají a dělat budou.

    ad 4. Mám spoustu výhrad proti pragmatismu, ale respektuji ho. Pragmatismus se stal exekutivní a legitimní filosofií západního světa. Nesouhlasím s tím, ale musím se vyrovnat s tím, že to tak je.

    ad 5. Nevím.

    ad 6. Ano. To je přesně to, co tu prezentuji. Své názory. A dělám to otevřeně a pod vlastním jménem. Připojuji na sebe kontakt. Cítím se jako svobodný jedinec. Jsem rád, že Vy také.
  • 24. 7. 2001 3:29

    Martin Kopta (neregistrovaný)

    Pane Zimo, smajlíku jsem si všimnul, ale domníval jsem se že je adresován panu Valouškovi.

    Diskusi jsem sice vyprovokovat chtěl, ale o věci jiné. Problému ukládání komunikace se totiž před několika týdny celkem úspěšně a ze zcela opačného břehu (ačkoli si jinak nejsme tolik názorově vzdáleni) věnoval pan Zajíček ve svých okéncích.

    Mě spíš zajímalo, jestli se domníváte, že za zahlcení tísňové linky by měl být někdo trestán, a pokud ano, tak kdo tedy. Jsem vcelku potěšen nynějším staven hlasování v anketě.

    Druhá věc, na kterou marně čekám ohlas, je moje domněnka, že pohromě bylo lze velmi jednoduše a účinně zamezit. (Jenže v ET SK se patrně příliš soustředili na to, aby znemožnili volání zdarma a méně už si připouštěli, že existují i jiné hodnoty, než vlastní prospěch, ještě že nepoužili předvolbu 155 nebo 158.)

    Vyzval jste mě, abych zdůvodnil, proč považuji za dobrou zprávu to, že v případě, že bude obsah veškeré hlasové a datové komunikace uchováván pro dokazování zločinů, bude možné původce podobných událostí lépe vysledovat.

    Inu, domnívám se, že viník každého trestného činu by měl mít právo na to, aby byl po zásluze dopaden. Myslím, že člověk, který je v pokušení rozdávat telefonní čísla, jejichž vytáčení jde na vrub někoho jiného, by měl mít právo na to, aby ho od úmyslu něco odrazovalo. Tím něčím může být obava z odhalení. To byla ta dobrá zpráva na závěr, za kterou si stojím.

    Myslím, že původce oné "první esemesky", teď někde sedí a hryže ho vlastní svědomí. Kdybych tím člověkem byl já, dal bych nevím co za to, abych byl odhalen, a aby mě soud osvobodil z nařčení, že já mohu za zahlcení tísňové linky. To čeho se dopustil, by se dalo kvalifikovat jako nabádání k trestné činnosti. Určitě nemůže za to šílenství, které následovalo. Myslím, že právo odpuštění zcela zastře právo na ochranu soukromí hříšníka. Vraťme hříšníkům jejich práva. Nebuďme sobečtí ve vyžadování svobod.

  • 24. 7. 2001 12:15

    Eso (neregistrovaný)
    Ja nevim lidi, ale zda, se ze vam vsem pripada zcela logicke tvrzeni, ze cituji: [Každý telekomunikační operátor obvykle zřizuje pro servisní potřeby předvolbu, po jejímž vyvolení není hovor zpoplatňován.]

    Me to prijde jako blbost. Podle me by to timhle zpusobem udelal jen blazen.

    Mnohem logictejsi me prijde nastaveni toho rezimu jen pro dane SIM karty.

  • 24. 7. 2001 13:37

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    Z většiny příspěvků k této kauze (stejně jako k mnoha dalším) mám pocit, že jejich autoři podléhají touze najít jednoho konkrétního viníka, který za všechno může. Svědčí o tom i anketa. V ní by místo radiobuttonů daleko více slušely checkboxy, osobně bych zaškrtl všechny. Oni totiž všichni zůčastnění mají máslo na hlavě a cílem by mělo být poučení, aby se to příště neopakovalo. Tím, že ukážeme prstem na jednoho "strůjce zla" a ostatní prohlásíme za čisté (nebo dokonce za oběti), nic nevyřešíme.
  • 24. 7. 2001 14:04

    Petr Klimovic (neregistrovaný)
    Ano v civilizovanych statech je odposlech regulovan, ale v soucasne dobe neni na nasi planete zadny civilizovany stat k dispozici. Myslim si, ze v kazdem state uz meli nejakou aferu s odposlechem, coz dokazuje, ze moznost zneuziti existuje.
  • 24. 7. 2001 16:28

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    To jsem nevěděl, ale problém je v tom, že takový Enter je jen dobrovolný (už kvůli kompatibilitě s pulsní volbou). Takže stejně nemohou v síti ČTc existovat dvě čísla taková, že druhé vznikne z prvního přidáním číslic na konec.
  • 24. 7. 2001 3:47

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Román 1984 je antiutopií, která poukazuje na stav práv v SSSR, respektive v celém socialistickém táboře. U nás byl tendenčně zcela dezinterpretován, a bohužel je tak mnohdy interpretován i dnes, protože učitelky nesledují odborný diskurz. Mě to třeba ještě před čtyřmi lety také učili stejně.

    Ovšem srovnání plošného odposlouchávání u Orwella a v EU trochu pokulhává. Zatímco v EU o něm budete vědět a budete se moci ptát a vyžadovat odpověď na to, jak je se získanými daty zacházeno, v roce 1984 by si to byl ve východním bloku dovolil jen velmi statečný člověk. Já rozhodně ne.

    Korea (ani jižní) mě neláká, ale na Kubu bych se podíval rád. Pojedu tam ale, až umře Fidel Castro. (Doufám, že to nedopadne, jako když umřel Kim starší.)

    (Korea bez Korey nebo Koreje ;-)
  • 24. 7. 2001 8:28

    Roj (neregistrovaný)
    Pane Kopto, souhlasim s Vami, ze Errortel mohl celemu prusvihu jednoduse zabranit. Souhlasim, ze za chyby jedne firmy nemusi byt postihovani nevinni obcane. At to beru z jakekoliv stranky, vychazi mi z toho, ze neni nejmensi duvod zavadet plosny odposlech. Je to stejne, jako kdyz kvuli jedne dopravni nehode omezime rychlost na dalnici na 30 km*h-1

    Ano, to je myslim podstata problemu. Kvuli slendrianu Eurotelu se musi vsichni obcane zbavit soukromi. Predtim mi to nebylo tak jasne, ale ted me to trklo :-)

    Pochopitelne souhlasim s tim, aby nektere linky byly odposlouchavany nepretrzite, (150,112, vsechny draty na policii..) ale proboha, proc by mel zakon narizovat, aby Jenickovo vyznani Marence muselo byt zaprotokolovano. Zakon vzdy musi chranit obcana, nikoli instituce.

  • 24. 7. 2001 13:00

    Vladimir Smejkal (neregistrovaný)
    Vážení přátelé,
    jsem poněkud smutný z toho, že prakticky celá diskuse, s výjimkou několika technických otázek, je věnována názorům a postojům autora článku, aniž by se někdo dále zabýval skutkovou podstatou toho, co se na Slovensku stalo.
    Osobně se domnívám, že ten, kdo poslal zprávu, by mohl být stíhán pro trestný čin Poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení (viz § 182 TrZ), pokud se dotyčnému prokáže úmysl - což je věcí policejního šetření. Blbost bohužel trestná není, takže je možné, že zatímco v důsledku toho jednání někde umírali lidé nebo byl poškozen majetek, dotyčný z toho vyjde bez šrámu.
    Myslím si, že by diskuse měla směřovat na to, co se doopravd stalo: moc nevěřím tomu, že by skutečně existovalo číslo 15002 - viz proběhnuvši diskuse o prefixovém vytáčení čísel. jenže naivita a zaslepenost - zejména českého a slovenského - občana, když jde o to, něco získat bez jakýchkoliv zásluh zadarmo, je bezbřehá.
    A co se týká právní normy, která by ukládala telekomunikačním operátorům uchovávat obsah veškeré hlasové a datové komunikace pro účely policejního vyšetřování, pak je třeba si uvědomit, že monitorování telekomunikací probíhá - oficiálně, tedy použitelně pro účely trestního stíhání - v každém civilizovaném státě za přísně vymezených podmínek. (Pomiňme tajné služby.) Monitorování telekominkačního provozu je u nás možné pouze na základě povolení soudu. A domnívám se, že i vydání logů, které může operátor vést podle telekomunikačního zákona, Policii, podléhá tomuto souhlasu rovněž. Čili abych to shrnul: masové či plošné odposlechy jsou nesmyslem a dle mého názoru půjde v EU o logy, nikoliv o obsah komunikace. Mohu se samozřejmě mýlit, ale domnívám se, že by to narazilo na základní ustanovení vyplývající z Listiny lidských práv a svobod.
  • 24. 7. 2001 16:38

    Zdeněk Šindelář (neregistrovaný)
    > V klasické telefonní síti prostě číslo funguje prefixově, > a to i u tlačítkového telefonu, dokonce i při tónové

    Presne, v klasicke telefonni siti, ovsem zde se jednalo o sit GSM :) Ted nevim jestli i zde je cislovaci plan resen prefixove, mozna ano, ale myslim ze to neni nutna podminka fungovani. A o tom jak vytvorit v GSM siti reseni
    prefix (treba 15002) + TLI = volani zdarma mam zcela jasnou predstavu, technicky by to problem skutecne nebyl.

    > Proto jsou např. mobilní telefony navrženy tak, aby číslo > 112 šlo zavolat i v kontextu, kdy normální čísla zavolat > nejde

    Ale to je pouze technicka zalezitost handsetu (tedy volani bez zadani PIN nebo pri blokovane klavesnici), zcasti i site (volani ze zablokovaneho telefonu ci vybiteho prepaidu), ale se samotnym routovanim hovoru v siti to uz nesouvisi.
  • 24. 7. 2001 17:13

    Jan Havlicek (neregistrovaný)
    Hm, neznamena nota bene (ve striktnim prekladu) neco jako "dobre si poznamenej, pamatuj si, zapis si za usi"? A neni to spis latinsky nez italsky?
  • 25. 7. 2001 2:12

    PK202 (neregistrovaný)
    ---> Hmm, už několikrát jsem se podivoval nad tím, že stačí na Lupě cokoli napsat, a hned se pod článkem objeví reakce, která takřka nesouvisí s obsahem, ale zato útočí na osobu autora. Není to specifikum Lupy, dokonce to nemusí být jen specifikum webu, setkávám se s tím i v odborných elektronických konferencích. Jakkoli je to jev rozšířený, vždycky mě zaskočí

    CHLAPE TY JSES ALE VUL !!!!!

    Pardon. Jinak to rici nejde, protoze slusna a normalni diskuse s timto skolenym manipulatorem jak vidno z predeslych prispevku neni mozna.

  • 27. 7. 2001 19:32

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Máte pravdu, děkuji, že to uvádíte na správnou míru. Prostě to byl špatně zvolený mezititulek.
  • 28. 7. 2001 22:55

    MaT (neregistrovaný)
    No nevim co se o tomto romanu uci kde na skolach, ale co jsem slysel ja, tak George Orwell v Rusku nidky nebyl... A ty pomery, co tam vladly, ve zbytku Evropy zrovna moc zname nebyly. Pry to byla cira fantazie, u ktere se az pozdeji ukazalo, jak blizko mela ke krute realite tehdejsiho SSSR...

    A mimochodem, i v tomto romanu o sledovani kazdy vedel. :-) Zase tolik rozdilu v tom nebude. BTW mam takovy dojem, ze se vsechno sleduje uz ted, akorat o tom nikdo nevi... Mozna jsem paranoidni, ale to bysme zrovna na netu meli byt vsici. A to ze jsem paranoik jeste neznamena, ze po mne nejdou, ze? ;-)
  • 25. 7. 2001 12:13

    root@ftp.warez.org (neregistrovaný)
    Pane Kopto, CTc to rocne nestoji nic. Protoze CTc proste nic nestoji jeden hovor - skutecne vubec nic. Neco stoji udrzba kabelu, provoz ustreden a investicni naklady, naprosto prehnane platy v nekterych oddelenich (sales, management atd. - vim dost presne, o cem mluvim), neco stoji nova auta, reprezentace, pravidelne prejmenovavani spolecnosti, zbytecne reklamy na monopolni sluzby atd. Ale hovor v ramci vlastni site opravdu nestoji nic (dokud jich neni tolik, ze se kvuli jejich musi upgradovat sit)... Nicmene ruzni studenti a dalsi vlastnici falesnych telefonnich karet urcite povetsinou nevolaji ve spicce a telefonni sit je prave dimenzovana na maximalni vytizeni ve spicce - a v tu chvili je kapacity k dispozici vice nez dost (a ostatne majitele falesnych karet by asi jinak prilis nevolali, takze CTc tim vlastne neprichazi ani o penize). Vim o cem mluvim a mozna hovorim jako telco operator i castecne proti svym prijmum, ale proste je to tak.
  • 31. 7. 2001 14:59

    Petr B. (neregistrovaný)
    Tímto souhlasím s M. Kubečkem,
    z ankety si opravdu můžu jen domyslet, že viník je pouze jeden. Jenomže ve skutečnosti tomu tak není. Ten, kdo zadal první číslo má sice vinu, ale nemohl tušit, že osoba, která číslo zruší, ji zruší bez smyčky na hlasové upozornění: "volané číslo neexistuje" - čili tato osoba má stejnou vinu, protože jak ona, tak i ten zadávající neměli páru o tom, že při volání tísňových čísel jsou další čísla automaticky ignorována. Ten, kdo poslal první SMS to sice pořádně zavařil, ale i kdyby ji neposlal, spousta lidí z okolí zaměstnanců Eurotelu (známí, babička, děděček,...atd., atd.) by se to stejně dozvědělo a posléze by to číslo taky zkusili..."prostě je to zadarmo, tak to nekup, že???" A takhle bychom mohli jít dál.... Včetně viny operátorů, kteří dostatečně neinformovali o ignoraci dalších čísel po tísňovém čísle!!! Kolik procent z nás o tom vědělo???
  • 1. 8. 2001 11:53

    Telcer (neregistrovaný)
    Orwella jsem cetl zacatkem roku 1989 a velmi me mrazilo - z toho, ze {jak je znamo) autor knihu napsal uz v roce 1948, kdy u nas moc lidi netusilo, jak zrudny rezim vladne na "sovetske farme" , pod taktovkou velkeho vepre Stalina. A predevsim tedy z toho, jak byla owellova vize naplňovana...
    V souvislosti noveho sledovani me napadli dve veci:
    a) jak je dobre, ze nevlastnim mobil a zustavam ve vice rovinách svobodnym clovekem,
    b) zda-li je vubec realne archivovat obsahy jednotlivych hovoru a SMSek. Pravdepodobneji se jedna jen o archivaci realizovanych spojeni, tzn. kdo komu... Nebo to tak neni?
    Telcer
  • 1. 8. 2001 20:42

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Podle té tiskové zprávy z Evropské komise, by se zaznamenávat měla veškerá datová a hlasová komunikace prováděná prostřednictvím veřejných sítí (telefonních i počítačových). Pokud budete telefonovat do EU (jakkoli), posílat tam SMS, nebo prostě jen při doručování e-mailu povede cesta přes EU, bude ji muset telco operátor zaznamenat.

    Nevím, jak vy, ale já jsem investoval do nákupu akcií značkových výrobců zálohovacích medií. :-)

    (BTW: Ten odkaz pod mým jménem vede na docela vtipnou reklamu. Takhle si nás představovala Amerika v roce 1984 :-))
  • 2. 8. 2001 11:25

    Jirka1802 (neregistrovaný)
    Zprava sama o sobe je docela zajimava, ale momentalne nehodlam komentovat lidskou hloupost, ktera vedla k uverejnene situaci. Spis mne zarazil posledni odstavecek, ve kterem autor vcelku kladne reaguje na to, ze se zde v budoucnu budou archivovat veskere uskutecnene hlasove a datove prenosy pro potreby policie.
    Zaprve mi to prijde jako nemale naruseni meho soukromi - je to podobne jako by si na poste otevreli vas dopis, okopirovali ho, pak vlozili do obalky a poslali kam patri, s tim, ze ta kopie je pro potreby policie.
    Zadruhe - dokazete si neco takoveho predstvit v takovem Absurdistanu jako je nase republika??? Myslim, ze nelze tvrdit, ze uniky osobnich dat z ruznych zdroju, at uz statnich ci soukromych instituci, by zde byly nejak neobvyklou zalezitosti.
    V tomto pripade nezbyva nez doufat, ze Policie bude nucena zafinancovat jine vybaveni a vbzhledem k nedostatku financi ji na podobne hracky nezbudou penize.
    S pozdravem Jirka
  • 3. 8. 2001 0:52

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Už jsem se omlouval za nevhodný napdis posledního odstavečku, ale za textem pod titulkem si stojím.

    Pokud má viník šanci na to aby byl dopaden a souzen, je to dobré především pro něj. Soud je institucializovaný rituál pokání a odpuštění. Tohle odposlechy umožní, to je dobrá zpráva.

    Pokud si teď nemohu být jist tím, že jsem odposloucháván (protože třeba mám na spoustu věcí "protispolečenské názory"), tak oficiálně deklarované odposlouchání vítám, protože alespoň vím, na čem jsem.

    Pokud dnes tolik lpíme na soukromí a mnozí z nás jej považují dokonce za základní lidské právo, tak bych rád poukázal na to, že ve spoustě kultur nic takového ani neexistuje. Kultura, jak víme, se mění. Soukromí jako takové je záležitostí evropské kultury posledních 150 let.

    Odposlech budou na své náklady provádět přímo telco operátoři (alespoň podle mých informací) a záznam zůstane také v jejich držení. Policie bude o data žádat stejně jako dosud třeba o log soubory (Vy jste od policie? To je mi líto, my logy uchováváme maximálně týden.)

    Prostě je to velký zásah do soukromí, to uznávám, ale kterému právu dáte přednost? Právu na své soukromí, nebo právu viníka na odpuštění?
  • 4. 8. 2001 15:01

    Petr Zima (neregistrovaný)
    Reaguji dost pozde, ale snad si to jeste prectete, pane Kopto.

    Myslim, ze nazaklade pouheho uchovavani logu o telefonnim provozu (kdo, kdy a kam ale uz ne co) lze najit vinnika (presneji spoustece) cele tehle nestastne udalosti. Lze totiz velmi snadno dospet k cloveku, ktery to cislo poprve zavolal. Ten pak bude vedet, od koho to cislo ma a pod natlakem a pohruzkou vlastni opovednosti za celou udalost toho cloveka take prozradi policii. Zaznamenavat obsah komunikace neni pro vyreseni tohoto pripadu vubec treba.

    Nu a co se tyce moznosti zaznamenavani obsahu veskere komunikace zustavam naprosto klidnym. Velikost prenasenych dat totiz stoupa (mozna i exponencialne) umerne stoupajici vseobecne technologicke urovni. Z toho vyvozuji, ze v dohledne dobe nebudeme nikdy mit technicke prostredky k zaznamenavani obsahu veskere komunikace.
  • 5. 8. 2001 3:09

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Tři hodiny odpoledne není zas tak pozdě, pane Zimo, to já v sobotu teprve vstávám :-)

    Pokud tvrdíte, že lze "viníka" vysledovat z logu, tak mi prozraďte jak :-| Člověk, který se jako první dovolal k hasičům se k nim dovolal až v okamžiku, když už celá "akce" naplno běžela. :-( Ale asi by se dalo zjistit, kdo předvolbu využil v prvních okamžicích, kdy ještě fungovala, to určitě ano. Ovšem pochybuju, že nějaké nezákonné akce ze strany policie (vyhrožování je trestný čin) by někoho přiměly k tomu, aby ukázal prstem na člověka, kterého je celá země připravena zlynčovat.

    Podle mé domněnky informace o předvolbě mohla uniknout několika kanály (pustilo ji více lidí nezávisle na sobě). Určitě se jedná o lidi, kteří dostali (a zklamali) důvěru ET SK.

    Spíš než hledat viníka, měli bychom hledat příčinu problému a tu se pokusit odstranit a do budoucna jí zamezit. Odhalením viníka se nic neřeší.

    ---> Pokud jde o zaznamenávání kompletního obsahu komunikace, tak v tom s vámi nesouhlasím. Ostatně, během pár let se o tom budeme moci přesvědčit.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).