V článku chybí ta úplně zásadní věc. A to je reálná dobo pro upload 5GB dat do cloudového úložiště. V ČR převládá ADSL, kde rychlost uploadu je směšně nízká. I když vezmu tu nejvyšší variantu z O2 nabídky - upload 2Mbit, tak i přes ní budete zaplňovat 5GB v cloudu teoreticky minimálně 20 hodin. Při běžnějších 1Mbit dokonce 40 hodin.
Čili pro drtivou většinu domácností v ČR jsou cloudové disky k ničemu, repektive dobré maximálně k zálohování jednotlivých dokumentů v rozsahu do několika MB.
Ano, přesně o tom remote backup je. Osobně jej vnímám jako sekundární řešení pro nejkritičtější případy a nejdůležitější data. Jestliže je služba dovede šifrovat ještě před odesláním do cloudu, nemám s jejich uložením na serveru mimo svou kontrolu problém.. Zejména, pokud leží ve Švýcarsku, které je legislativně někde jinde než EU, nemluvě o USA.
Tentokrát jsme se zaměřili na „cloudové disky“. Nevylučuji, že konkrétně na služby pro remote backup se zaměříme zase někdy jindy. Téma je to nesporně zajímavé.
Já bych tyto služby nechápal jako náhradu lokálního zálohování, kde samozřejmě velkoobjemové zálohy dnes s USB 3.0, eSATA 6 Gbit/s, GLAN nejsou problém. Spíš jde o doplněk pro zálohování nejdůležitějších dat a pochybuji, že většina uživatelů z řad domácností má právě takových několik terabajtů.
A i kdyby, není zase takový problém nechat počítač běžet nonstop a na tu úvodní zálohu mu dopřát potřebný čas. Pak už lze nová nebo upravená data zálohovat celkem pohodlně i při tragickém uploadu ADSL/VDSL. Inkrementální zálohy zde nejsou řetězením, které používá běžný software pro lokální zálohování a které by kvůli riziku výskytu chyby v řetězení bezpodmínečně vyžadovalo opakované provádění plné zálohy.
Nevím proč je při porovnání služeb věnováno tolik pozornosti provázání služeb s průzkumníkem. Osobně mám za to, že uživatelé, kteří zálohují data do cloudu spíše než průzkumník používají nějaký file manager např. total commander. A ten, kdo používá průzkumník, tak většinou nejen nezálohuje ale ani ho nenapadne, že by měl.
Třeba kvůli geografickému oddělení zálohy - záloha na běžném externím disku vám nijak neřeší třeba situaci při povodni, požáru nebo vloupání.
Přirozeně i tohle jde řešit - například druhý disk s přístupem přes internet u příbuzných na druhém konci města, ale už je to nějaké úsilí a ne každý má tuto možnost (může být třeba problém s domluvou o využití linky atd.
Ale každopádně jste zase ve své podstatě u cloudu - jen holt si místo využití veřejného stavíte "privátní" :-)
Přijde mi, že strašně moc diskutujících má problém pochopit to, že neexistuje žádné řešení, které funguje optimálně pro všechny situace a úplně zbytečně tu pak polemizují nad tím, že nějakému řešení vytýkají něco, co v podstatě není účelem...
Ano, pokud mám firmu s více pobočkami propojenou rychlým datovým spojením, tak bych musel být pitomec, abych to nevyužil a nezapřemýšlel nad nějakým zálohováním z pobočky do pobočky.
Jenže tohle moc nepomůže jednotlivci či malému podnikateli s jednou provozovnou - pokud by si měl platit druhou linku někde jinde jen kvůli záloze, tak ho to vyjde patrně dráže než platit si službu. Při případném uplatnění "sousedské výpomoci" zas už opět svěřujete data někomu jinému (a pravděpodobnost, že bude "zvědavý" soused/kolega je řádově větší než u nějaké korporace).
Mimochodem další výkřik do prázdna je to vaše tvrzení o "vysokých poplatcích" - ale kdepak, běžně se dá začínat už od cen někde od 5USD za měsíc (viz crashplan), do 10USD se pak nabídka dále rozšiřuje, to mi opravdu nepřipadá drahé... A pokud se někdo spokojí s tím, že bude online zálohovat jen dokumenty v objemu jednotek GB, tak se klidně dá najít i řešení zcela bezplatné.
Shodou okolností jsem v dnes v noci napsal o bezpečnosti dat v cloudu a deduplikaci:
https://plus.google.com/116211747541130660089/posts/f7kUWiAMzxj
(varování: je to anglicky a technické)
Jsem rád, že tenhle článek píše o Wuale - je to jedna z mála cloud storage, která má rozumně udělané zabezpečení.
o čistě zálohovacích službách typu CrashPlan (zvlášť když Mozy už k tomu nemá daleko), které sice neposkytují funkčnost webdisku, ale zato nabízejí nesrovnatelně lepší jak cenu (neomezená kapacita za 5$ / měsíc), tak zálohovacího klienta.
Ono vůbec zálohovat na webdisk je pofidérní: webdisky jsou určeny k synchronizaci *vybraných* dat; účelem je především snadná dostupnost uložených dat. To má dva důsledky: omezenou kapacitu (pro kompletní zálohu nedostačující) a kvůli snadné přístupnosti je rozumné z toho vynechat citlivá data.
Skutečná záloha by naopak měla být co nejkompletnější a dobře zabezpečená, aby se k ní nikdo nepovolaný nedostal. Logickým důsledkem je menší pohodlí při přístupu k uloženým datům.
Se spojováním slov "zálohování" a "webdisk" bych byl proto dost opatrný - chtělo by to aspoň upozornit, že jde o z-nouze-ctnost a že je rozumné tyto služby oddělit (navíc to vyjde levněji).
Domacnosti, pokud neco takovy potrebuji, tak spis archivovat s omezenou dostupnosti archivu, co je paradoxne klad a ne zapor. Idealne Amazon Glacier (s trihodinovym nakopnutim) ve verzi pro koncaky, ted je to bez konzole pro odborniky. Hraje pro to i cena.
"Casto zalohovat" vetsi mnozstvi dat v domacnosti si nedovedu predstavit. Co to je za data? Nekdo casto zalohuje a obnovuje nejaka data co musi byt ihned k dispozici? Cele je to zmatecne a pokud mam zalozni data tam, kam muzu pruzkumnikem, tak to je v rukou domacnosti nejvetsi potencial problemu.
Ten Amazon Glacier mě zaujal. Potřebuju ukládat na dlouhou dobu data, ke kterým ale běžně nemusím přistupovat. Většinou jen k části a tak maximálně dvakrát do roka, někdy ani to ne. Zatím je to pár tera, ale pravidelně to po desítkách giga přibývá. Nemuset řešit, kam s tím, zní lákavě.
Ale kde najdu verzi "pro koncáky"? Nejsem programátor, ani se nepohybuju v IT a tak bych uvítal snadné ovládání.
To je dobrý nápad: Amazon Glacier otevírá místo pro další backup službu, stačí jen udělat rozumný front-end.
Jinak to tříhodinové zpoždění nemusí být až takový klad: za ten rok, co používám Crashplan, jsem asi dvakrát využil "částečnou obnovu přes web" - tzn. stáhnul jsem si v práci kopii něčeho, co jsem měl uložené doma. U Crashplanu mám ty data hned; kdybych měl čekat 3 hodiny, tak to už můžu rovnou počkat domů.
To co chcete je features nesouvisející s zálohováním a archivací, byť je to příjemné. Na to si nasdílejte ven domácí NAS. Obtížnost přepisu, smazání, dostupnosti archivovaných dat je základní prvek jejich ochrany. Pokud má někdo v Win Commanderu vlevo okno s primárními daty a v pravo s záložními daty, tak se brzy stane velké neštěstí, zejména pokud jsou to JPEG, nebo něco editovatelného a v kombinaci připojení úložiště jako disku a následně k tomu nějaký SW, to prohledává media na discích a něco s nimi dělá....
http://www.crashplan.com/consumer/crashplan-plus.html
za 3$ mesicne - nelimitovane uloziste - ale pristup omezen jen na jeden pocitac. za 6$ mesicne to same ale pristup pro 10 pocitacu.
chvili jsem to testoval - mel jsem tam neco malo pres 1TB dat a upload rychly, download taky, radove MB/sec - limitace byla spis na strane meho pripojeni.
dalsi nezavisle informace: http://en.wikipedia.org/wiki/Crash_Plan
vubec nechapu, proc se toto uloziste tady na Lupe vubec neobjevuje v testech, jejich nizka cena je prece naprosto silena a neporazitelna.
Bavime se o domacim archivaci? Jaka domacnost potrebuje mit do 12 minut vsechny fotografie z roku 2001? Kolega ma roky 1998-2006 (scany diaku) archivovane u rodicu, 170 km daleko, ma to na pude, v prirucnim trezorku a zavareny do folie. A ma to v nejake skrini s bordelem aby to zlodej jen tak nenasel. Jednou do roka, ale spis mene casto to vybali a prekontroluje v supliku. Ted me napadlo ze ani nevim kde mamty diaky. Kazdopadne podobne ma reseny i ciste elektornicky data.
Zaprvé je ten měsíc opravdu hodně, na dnes celkem běžné VDSL 16/1 by záloha zmíněných 120GB byla jen něco přes 10dní - ne že by to bylo málo, ale je to jen třetina zmíněné doby.
V praxi je ale hlavně důležitější to následné chování - pokud dobře funguje provádění následných inkrementálních backupů, tak po "přetrpění" úvodní zálohy už jde o skutečně velmi rychlý proces v řádu minut. A případná obnova je pak už na ADSL rychlejší (i více než 10x).
Obecně je samozřejmě pravda, že "nesymetrie" ADSL podobným stylům backupu neprospívá, nicméně bych netvrdil, že to použít nelze vůbec.
Jak to prakticky probíhá ta prvotní mnohadenní záloha? Počítač běží nonstop nebo ho můžete i vypnout a pak navázat? Když už se tady zabezpečujete proti tak extrémní situaci jako požár, tak by bylo namístě provést i kontrolu zálohovaných a kontrolní obnovu. Chybná záloha je totiž mnohem pravděpodobnější než požár a povodeň dohromady. Prostě - celkově je to silně neefektivní.
Zrovna Crashplan to umí navazovat a přímo při uploadu si kontroluje CRC, neměly by být potíže.
Hlavně ale nechápu, proč tu pořád má někdo zapotřebí papouškovat dokola 40 dní - i na ADSL, která je obecně pro tento styl zálohování nepříliš vhodné, budou reálné časy třetinové či čtvrtinové, při použití na připojení s větší mírou symetrie se pak posunete už někam úplně jinam.
Nikde netvrdím, že jsou online zálohy vhodné pro všechno, mě třeba pro jednu část mých dat zrovna moc nevyhovují a ustoupil jsem od nich, ponechal jsem to jen pro některé drobnější věci. Nicméně je hloupost to paušálně odsuzovat, situací, pro které se to dá rozumně využít je už dnes docela hodně a spíše jich přibývá.
Webové UI CrashPlanu dovoluje vybrané soubory ze zálohy stáhnout (vygeneruje .zip archiv) a nic jiného. Bezpečnost zálohy to nijak nenarušuje, ale oproti Amazonu je to přjemný bonus navíc (který bych ovšem za 50% slevu asi rád obětoval :)
Jinak souhlas - webdisk není záloha, o tom už jsem se tu rozepsal i já :)
Na co opakovat Full Backup, když ta služba mi poskládá stav disku ke kterémukoli datu si řeknu? A samozřejmě nejen celou zálohu, ale i jen vybrané soubory/adresáře.
A co se týče obnovy, download je v našich končinách typicky 10x rychlejší než upload. Dobře, úplná obnova může trvat 4 dny. Ale to, co potřebuju hned, je jen malá část z celé zálohy - a budu mít stažené velmi rychle. V tom opravdu problém nevidím.
Měsíc to trvalo proto, že jsem omezoval upload a taky jsem neměl komp zapnutý nonstop. Jinak to jde samozřejmě i rychleji. Smysl mého příspěvku je ale v tom, že je tu nějaká dočasná doba, než se nastřádaná data na web nahrnou, a pak už je to pohoda. Nemusím se o nic starat a záloha funguje => až ji budu potřebovat, bude tu (ne jako když jsem "zálohoval" ručně).
2TB externí disk za $5?
Kde se to dá sehnat - beru hned :)
https://www.crashplan.com/consumer/store.vtl#single-plan
Software samozřejmě umí zálohu kdykoli přerušit a pak navázat. Udělat si kontrolní obnovu není problém (pokud máte dost místa na disku). Správnost přenosů je samozřejmě kontrolována pomocí kontrolních součtů, takže pravděpodobnost chyby při přenosu je dost mizivá (muselo by se to sejít s tím, že ta chyba nebude detekována ani na úrovni IP protokolu - a to už by byla sakra souhra náhod, aby dva různé hashe nad dvěma různými výseky dat při stejném poškození seděly).
Ano, pro lidi, kteří denně vyprodukují průměrně 10GB, která je potřeba zazálohovat, to opravdu není vhodné. Nikoho takového neznám a nepřesvědčíte mě, že do téhle kategorie spadá víc než zlomek procenta domácích uživatelů.
Krom toho i kdyby ta služba měla smysl jen pro 10% uživatelů, neznamená to, že by byla "k ničemu".
Ona jaksi neexistuje jediná metoda zálohování vhodná na všechno... Takže není co relativizovat, je naprosto normální, že se najdou lidi, kteří tohle využít nebudou moci.
Nicméně by mě docela zajímal ten způsob, jak pravidelně generovat desítky GB dat denně, sám jsem se na takové hodnoty nedostal ani v době, kdy jsem profesionálně fotil (přitom vše bylo v RAW atd.) - samozřejmě při nějaké větší akci se navalila dat spousta, ale když to zprůměruji, tak to byly maximálně stovky MB denně. Napadá mě tak leda střih videa, tam ale asi nemá moc význam zálohovat různá pracovní "mezidata" do cloudu, na to se opravdu lépe hodí vlastní NAS.
No tak ono nemusi jit o 10GB denně. Co třeba sbírka desítek GB MP3. Stačí, když si dávkově provedete opravu id tagů (například pro účely kategorizace) a můžete kopírovat všechno znovu. Dále třeba virtuální image VMWare. Tam je běžné, že jeden diskový soubor má 10GB i více. Stačí VMWare image jednou spustit a vše se musí kopírovat znovu (inkrementální záloha nic neřeší). A tak by se dalo pokračovat.
I když bych přijal vaši argumentaci, že zálohovat něco 10 či více dní je OK a že jde jen o jednorázovku, tak toto by platilo jen pro dlouhodobě statická data, která se nemění (nějaké cenné fotky například). U dynamických dat žádná inkrementální záloha nepomůže. Vše se musí kopírovat vždy celé, přestože se v soboru změnil i jen jediný bit.
Jak jsem již do diskuse psal, tentokrát jsme se zaměřili na „cloudové disky“. Nevylučuji, že konkrétně na služby pro remote backup se zaměříme zase někdy jindy. Téma je to nesporně zajímavé.
Ten zacatek mate velmi dobre, ten konec je silenej. Zrejme nevite vubec jak to funguje. Problem s prerusenym uploadem/downloadem jsem naposledy postrehl v roce 1998 kdyz jsem to tlacil rucne pres W commandera, pak jsem o tom uz nikdy neslysel. Mela tento problem nektera z techto sluzeb?
Zpet k tomu zadani. Nejprve je nutny, si urcit ramec. Jaky mam prudukcni data pro backup a jaky mam data pro archiv? Jake jsou rizika? Geograficka redundance resi asi 10 rizik totalni ztraty dat. Zalozni HDD polozeny vedle NAS resi pouze jedno riziko.
Kolik mam produkcnich dat, ktery potrebuje SoHO okamzite po recovery nebo nakupu noveho PC v pripade kradeze, zniceni? Jednotky MB? Tri DOCy s aktualni rozdelanou praci? Postu co nenechal na serveru, ale ma ji v lokalnim PST? Bookmark v browseru? 250 fotek ktery slibil poslat bratrancovi? Kolik muze byt prumer? 100 MB? Kolik mam dat k archivaci? Co to je za data? Je toho 15TB? To je problem, jdu od toho pryc, neni to vhodny pro tento objem. Je toho 120 GB? Jaky je presne problem to nechat na pozadi uploadovat do datovyho centra? Podivam se za tyden, je toho 43% hotovo? Podivam se dalsich 10 dnu a je to hotovo. Vzdyt ten clovek, kterej toto dela do teto chvile vetsinou nic takovyho neresil, tak tech 14 dnu vydrzi.
Cely se to kopirovat samozrejme nemusi, ale .... dost pochybuju, ze jakykoli z tehle reseni umi udelat binarni diff, nadto udelat neco takoveho = porovnavat puvodni soubor s novym souborem = celyho ho z te zalohy stahnout - variantne, zalohovat jen nejaky snap = obetovat misto na disku. I na disku to pak rozhodne neni operace na minuty.
Nadpis není mým dílem, nicméně pravdou je, že zálohování je jednou z funkcí obslužných programů cloudových disků. Hodí, nehodí. Záleží myslím na okolnostech a taky na tom, jestli to má být primární věc, kterou od cloudového disku uživatel očekává anebo spíše jen bonus k jeho dalším funkcím.
Tak ten počítač nemusí běžet nonstop. Já třeba nějaký čas používal MozyPro a tam nebyl problém upload kdykoliv přerušit a hladce pokračovat kdykoliv později.
5 GB / den není problém vygenerovat. Otázkou je, jestli vše musí jít nutně do cloudu vzhledem k omezení rychlosti uploadu. Já remote backup beru jako řešení pro nejkritičtější data, která se zároveň zálohují se všemi ostatními lokálně ideálně na nějaké externí storage zařízení s diskovým polem. Verbatim nebo Western Digital nabízejí celkem zajímavá řešení pro BFU, pro které je NAS server zjevením z jiné planety už jen cenou bez HDD.
Jaky je tedy profil zakaznika?
Paninka, co se vydesi z toho ze se ji bude neco 14 dnů uploadovat na pozadi, ale pritom generuje obrovsky mnozstvi dat a zrejme je zkusena generatorka obsahu? Ona umí pracovat s videem, ale nepochopí/netoleruje upload do datovyho uloziste na pozadi? Nebo kde ty data vzala? Nebo spíš dva profily:
1) Úplně běžný uživatel, který zazálohuje 450Mb dat a pak 5-25MB tydne, treba OSVC tam ma ty svoje FA v XLS
2) Fotograf/filmař matér, který ma 20-250GB dat a mesicne dalších 1-5GB.
Cílová skupina není někdo, kdo by si chtěl zálohovat 3TB filmu, hudby apod. Já v tom nevidím problém, jde jenom o ty profily zakazniku, co kdo potrebuje. Mimochodem, nastavil jsem cvicne tchyni takto zalohu ucetnictvi aniz by o tom vedela a podle me to nevi doted. Sama si dela jednou rocne zalohu na CD.
Suma 50 USD/rok je zcela zanedbatelna. Efektivita "fotografa" zalezi na pomeru dat ktere generuje, kvality uploadu a doby, kdy ma zapnuty pocitac. Ja jsem to prestal zvladat az ve chvili, kdy RAWy mely 28 MB a zacal jsem fotit skoly - tabla a beznou komerci, tedy 4-10 GB tydne, pred maturitama i 30GB tydne. Ted jsem teto komerce nechal a fotky z mesicni expedice do Mongolska byly v archivu do tydne, coz me vubec netizi, protoze doted je mam jeste na CF kartach. Prumerne mam tydne tak 1-2 GB, ale PC mam pusteny od 18:00 do 24:00 6 dnu v tydnu + neco pres den o vikendu kdyz jsem doma - minus tak jeden az dva mesice v roce co jsem pryc.
Pak je jeste nezanedbatelna skupina fotografu, pro ktere jsou jejich data neskutecne cenna, ale foti stylem 2x do mesice 2x 25 fotek.
Pak jsou treba designeri/retuseri/koderi - delaji mesicne na 10-25 PSD, kazdy ma 50-250MB, + mraky kodu co ma malej objem - naprosto idealni profil.
Vy mě ještě nakonec přesvědčíte, alespoň pro určité úzce vymezené profily uživatelů. Potíž může být v tom, že málokoho lze zaškatulkovat do jednoho jediného profilu. Pro fotografa OK. Ale i fotograf by měl zálohovat systém jako celek a na to by asi měl už použít něco jiného. Musí pak mít dva různé nástroje.
Pak je tu otázka nějaké garance. Když se člověk podívá do podmínek cloudových služeb, zjistí, že většinou za nic neručí a žádnou škodu v případě ztráty dat vám neuhradí. Takže ten pocit dobře zazálohovaných fotek může být jen placebo.
Článek měl představit vybrané cloudové disky a jejich možnosti, mezi které se počítá i zálohování. Sám jsem sice v odevzdané verzi článku použil přiléhavější nadpis, ale myslím si, že „Zálohujte své soubory v mracích. Otestovali jsme cloudové disky pro domácí použití.“ není v zásadním rozporu s obsahem článku.
jenze "lokalni" externi disk s pristupem a sw pro automatickou zalohu nemusim mit doma, ale treba na pracovisti na chate kdekoliv jinde a zalohovat tam! Zrovna tak firma muze zalohovat data z kancelari "A" na disk v pobocce "B" v jinem meste/tate a obracene FAKT k tomu nepotrebuje drahe mesicni poplatky a sverovat soukroma data treti firme!!!
Ach jo. U lokální zálohy v řadě případů hrozí její zničení současně s daty, která měla chránit (přepětí v síti, krádež, povodeň, požár atd.).
Lokální domácí záloha bude mít vždy mnohem nižší odolnost proti HW selhání, než jakou dokáže poskytnout velká korporace.
Pravděpodobnost SW chyby, kvůli které bude záloha nepoužitelná, je u lokální zálohy vyšší než u web zálohy (protože webová záloha je neustále průběžně "testována uživateli" => na případnou chybu se velmi pravděpodobně přijde a bude opravena dřív, než vás stihne postihnout; navíc lze předpokládat, že provozovatel má zálohy na páskách, takže v případě chyby v nové verzi SW se dokáže vrátit k validní verzi dat).
Ano, provozovatel může být lajdák a na technickém řešení nevhodně šetřit - to se ale se stejnou pravděpodobností může stát i u lokálního řešení zálohy.
Jediné, v čem má lokální záloha navrch, je nezávislost: nemůže být ztracena proto, že "výrobce" zavře krám. Tahle možnost je ale dnes u zálohovacích služeb dost nepravděpodobná: uživatelů je dost => na pěnězích to nedojede; s autorskými právy zde problém z principu není a nebude; jiný důvod zavření služby mě nenapadá.
Megaupload nebyla zálohovací služba. Pokud to tak někdo používal, tak se holt spletl.
Jo, a taky je nutné rozlišovat mezi lidmi, kteří takto přišli o zálohu (možná to budou i ty miliony, ale spíš míň) a lidmi, kteří takto přišli o zálohu ve chvíli, kdy ji zrovna potřebovali (těch bude jen pár).
Ona ztráta zálohy ve chvíli, kdy data mám, totiž není žádná katastrofa.
Levnější? Levnější než co?
A bude to levnější jenom pro někoho, kdo má nějaké speifické podmínky, nebo pro každého (jak to Vaše tvrzení vyznívá)?
>> nemusite resit to, zda majiteli vasich dat prave prelitlo neco pres nos a rozhod se sluzbu ukoncit
Proč by to měl dělat? Protože mu to vydělává? :)
>> pripadne ji 10x zdrazit
Proč by to měl dělat? Aby zákazníci odešli ke konkurenci a on přestal vydělávat?
>> nebo poslat vase data verejne na net
Proč by to měl dělat? Aby zákazníci odešli ke konkurenci a on přestal vydělávat?
Ale pro mě za mě, ať si ta zašifrovaná data vystaví kam chce, nemám s tím problém. Mimochodem, u podomácku (tj. laicky) spravovaného NASu, přístupného přes internet, mi ta pravděpodobnost vystavení dat na net přijde mnohem vyšší (jak rychle jsou aplikovány bezpečnostní záplaty? jak silné je heslo a jak často je měněno? jak často a jak kvalifikovaně jsou analyzovány logy?).
Levnejsi to bude v kazdem pripade a pro kohokoli (pokud se tedy nespokojite s temi par GB ktere muzete ziskat gratis - samo bez jakekoli garance cehokoli)
Vy vite ze majitel vydelava? Jo, to bych chtel videt, takovejch firem co vsude kolem zverejnujou svoje naklady a zisky .... ze jich je co? Nadto muze prijit policie/fbi/... kdokoli a sluzbu z minuty na minutu odpojit a je uplne jedno jaka zaminka se k tomu pouzije
A proc ne, ze, viz kabelovky, viz sat, viz stovky ruznyc sluzeb, v okamziku, kdy mate nekde data, tak nemuzete z minuty na minutu nekam odejit, nezbyva nez zaplatit.
A proc to dela trebas fuckbook? Bez toho ze by uzivatelum cokoli oznamil? A proc spousta ostatnich sluzeb ze dne na den meni podminy, technicky chovani, ...?
On nekdo na webu neco zaplatuje? Vazne? A proc si muzu kazdorocne precist stovky zprav o unicich dat, o ukladani hesel jako open text, o roky neresenych dirach ...? On jiste admin denne kontroluje logy, a proto se mu tam haxori mesice nepozorovane prohanej .... nebo si nastavi takovy pekny heslo jako trebas nbusr123, ze ... a nevadi mu ani to, ze se mesice potuluje po netu ... hmm ...
Levnější to bude v každém případě a pro kohokoliv?
Tak si to spočítejme: CrashPlan mě stojí cca 1000 Kč / rok.
Kdybych měl zálohovat na chatu, tak si ji nejdřív musím pořídit. Tyhle náklady nechme stranou, byť už z toho je jasné, že se mi to nikdy nevrátí. Pak tam musím platit elektřinu a připojení na net, a když hodně podstřelím, tak jenom paušál za elektřinu je 100 / měsíc a za net 300 / měsíc. To dělá 4.800 Kč za rok. A nemám v tom spotřebu NASu, nemám v tom pořizovací náklady a údržbu HW, nemám tam započten čas na zprovoznění a správu. Já nevím, ale pořád se mi to nějak nerentuje.
>> Vy vite ze majitel vydelava?
Pravda, tohle nevím, Pokud se mu to nebude rentovat, tak to holt buď zavře, nebo zdraží - a já se pak rozhodnu, jestli se mi vyplatí u nich zůstat nebo přejít jinam.
V podstatě je to ale podobná (a podobně pravděpodobná) situace jako když přijdu o NAS (chcípne nebo je ukraden) a já budu řešit, co dál.
>> Nadto muze prijit policie/fbi/... kdokoli a sluzbu z minuty na minutu odpojit a je uplne jedno jaka zaminka se k tomu pouzije
No jistě. A zrovna tak může FBI, nebo kdokoliv jiný, kdykoliv naklusat k vám domů a zastřelit vás, třeba pro podezření z terorismu, nebo porušování autorských práv, nebo pod jakoukoli jinou záminkou. Takže tohle vůbec nemá cenu řešit :)
>> v okamziku, kdy mate nekde data, tak nemuzete z minuty na minutu nekam odejit, nezbyva nez zaplatit
Jak to že ne? Mám tam jenom zašifrovanou zálohu; když mě to tam omrzí, tak ať si ji strčí za klobouk a adios. Přinejhorším budu pár dní bez netové zálohy - však co, šance, že se mi to vymstí, je hodně malá.
>> A proc to dela trebas fuckbook?
Protože (A) má přístup k datům uživatelů a na tom má postavený byznys a (B) nejde o data, která by uživatelé mohli jen tak opustit (nikde jinde je nemají).
Opravdu ten rozdíl oproti placené zálohovací službě nevidíte? :)
>> On nekdo na webu neco zaplatuje? Vazne? A proc si muzu kazdorocne precist stovky zprav o unicich dat, o ukladani hesel jako open text, o roky neresenych dirach ...?
Ano, on opravdu někdo něco záplatuje. Protože kromě těch stovek lemplů jsou tu desítky tisíc společností, které jsou jako cíl mnohem lákavější a přitom se jim nic podobného nestalo.
Ale pořád ignorujete to nejpodstatnější: záloha je šifrovaná, poskytovatel šifrovací klíč nemá - takže ať se k těm datům klidně někdo dostane, to mě vůbec pálit nemusí. Pro mě je podstatné, abych se k datům dostal já, až to budu potřebovat - a v tomto ohledu je ta služba neustále testovaná a tedy udržovaná (jinak by z toho byl skandál, o kterém bych se doslechl a přešel jinam). Samozřejmě, je tu velmi malá šance, že zrovna já budu ten, na kom se zjistí, že obnova ze zálohy nefunguje. Ale to se mi s NASem může stát taky (a pro laika je ta šance dokonce mnohem větší - spíš se mu stane, že zálohovací proces špatně nastaví).
V tom bych až takový problém neviděl: úvodní kompletní záloha (120GB) mi trvala cca měsíc; teď už se přenášejí jen změny a to je běžně na pár minut, po stažení fotek z foťáku na 1-2 hodiny. Výhodou je, že na to nemusím nijak myslet, přenese se to automaticky na pozadí při běžném provozu (v Crashplanu lze omezit rychlost uploadu, takže ucpanou linku nemám).
Dovolím si nesouhlasit. Od dob W7 mi Total cmd nesedí a vžil jsem se do složek co stvořili okna. Naučil jsem se pracovat s průzkumníkem a vlastně je to šikovný pomocník při práci... (ano, občas ten tcmd pustím, má jisté výhody :) )
A zálohování opravdu řeším (jsme programátorská firma)
takže tak ;)
A k čemu je dobrý takový nepohotový backup? Vždyť i případná obnova by byl horor na několik dní. Navíc Full Backup by se měl dělat v pravidelných intervalech znovu. Mít jeden full backup a stovky incrementálních backupů není zrovna ideální pro případnou obnovu dat.
Ja zalohuju stejnym zpusobem a lepsi reseni jsem nenasel. 2 TB init transfer trval asi 40 dni a nyni se v pohode kazdy den zalohuji zmeny. Jak jinak to resit? Driv jsem mel externi disk, ale jednak jsem na to zapominal (takze jsem byl i tyden bez zalohy) a dale mi to prislo nebezpecne a nepohodlne. Samozrejme mam zalohovani obsahu lokalniho serveru na mistni stanici, takze pokud by nastal problem typu odesel disk, jsem schopen obnovit data rychle. Externi zalohovani do CrashPlanu mam jen pro pripad vyhoreni nebo vykradeni - pak mam pocit, ze obnova dat trvajici jeden az dva dny nebude to nejhorsi, co budu resit ;-).
Tak v první řadě člověk musí nějak určit hodnotu svých dat a tomu přizpůsobit náklady zálohovacího řešení. Pak zhodnotit pravděpodobnost rizik, která hrozí a řešení nastavit na eliminaci jen těch nejpravděpodobnějších rizik. Dle mého názoru je riziko požáru daleko nižší než riziko toho, že při přesunu dat na cloud dojde během těch 40 dní k nějaké chybě (třeba při krátkodobém přerušení uploadu). Byla by na místě kontrola konzistence dat po uploadu a případná kontrolní obnova (což je opět extrémně časově náročné). Pravděpodobnější než požár je také to, že jakýsi cloud provider jednoho dne přestane existovat.
Prostě podle mě je zálohování velkého množství dat na cloud pro domácího uživatele krajně nepohodlné, časově neefektivní a ve svém důsledku eliminuje méně rizik než obyčejná záloha na externí disk.
Já ale nikomu neberu možnost to používat. Pro profil 1), co jste uvedl, si využití cloudu dokážu velmi dobře představit - např. pro dokumenty Office. U profilu 2) ale cloud nepovažuji za efektivní řešení. Tady už jde o několikadenní uploady a to je pro mě prostě nehodné roku 2012. A ještě za to platit měsíční paušál. Ale když to někomu vyhovuje, proč ne.
Jasne. Bezna rodina ma denne 5 GB filmu a 5G fotek. A pozaduji geografickou redundanci pro ty filmy. Ted uz jenom nejaky distribuce linuxu. Mimochodem, to kupuji kazdy mesic disk, ne? To je prave o te rozvaze pred rozhodnutim jak se to bude resit. Kdyz vezmu neprezentativni vzorek lidi co se pohybuji okolo mne, tak to jsou lidi s NTB, kde maji 128GB - 1T disky a nic jinyho nemaji. Nezalohuji nikam, pouze maj fotky na rajceti a 20 z 147 dokumentu na flashdisku, protoze to nekdy nekam prenaseli. Kdyz jim doporucim externi HDD, tak presne vim jak to dopadne. Pokud tam budou mit nejaky backupovy program, vzroste efektivita nekonecne. A posledni vec... v poslednich rekneme 5 letech jsem neslysel o nikom kdo prisel o data kvuli havarii disku v NTB, ale tak 3-4 lidi prisli o data tak ze jim ukradli NTB. A dva kamaradi prisli o data v Karline 2002 vcetne zaloh a vcetne negativu, sbirky casopisu a obleceni. To jenom k tematu, ze si myslim ze to konkretni riziko se meni s casem. Samozrejme ze sluzba tretich stran neni pro Krakonose, ktery ma tak privatni data, ze si neco takovyho nemuze dovolit.
Na Office dokumenty je cloud dobrý. Ale cokoliv, co trvá, byť jednorázově, několik dní je pro laického home uživatele nepřijatelné. Ten by měl problém i s tím, nechat běžet počítač nonstop. Paninko - tady to máte a za 10 dní to bude hotové. Vždyť by se mi vysmála.
Naprosto nechápu, proč řešíte nějaký cloudový disk. O tom přeci zálohování není. Tím spíš, pokud je to zálohování pro domácí použití, kde předpokládám menší technickou zdatnost uživatelů. Navíc ta cena...
A přitom nezmíníte např.:
Backblaze.com - $50 ročně / počítač, neomezená kapacita, zálohuje i připojené externí disky, běží na pozadí, uživatel se o nic nestará. Pro Win a Mac.
Crashplan.com - $50 ročně / počítač nebo $120 ročně / až 10 počítačů, takže lze bez problémů pod jedním účte, zálohovat celou rodinu. Neomezená kapacita, zálohuje i připojené externí disky, běží na pozadí, uživatel se o nic nestará. Pro Win, Mac, Linux a Solaris.
U obou se myslím uchovávají všechny verze souborů za posledních 30 dní.
Crashplan navíc umožňuje zálohování na více míst zároveň, takže je možná zálohovat do cloudu, do zvoleného adresáře, na zvolený disk nebo (což je naprosto super) někam ke kamarádovi po internetu. On si dá externí disk k vám, vy k němu, zálohujete si k sobě navzájem a když počítač klekne, dojdete si k němu pro disk a všechno pěkně obnovíte.
Zálohování je od toho, aby byla záloha někde založená, když se něco nepěkného stane, Opravdu ji nepotřebuji mít připojenou jako webový disk v jednom kuse.
Před deseti lety bych souhlasil, ale osvěta dělá své a řekl bych na základě vlastních zkušeností a pozorování v praxi, že dnes už to není zdaleka tak tragické.
Byť uznávám, že k optimálnímu stavu to má samozřejmě daleko. Jinak by na malinkém českém trhu nemohlo fungovat několik desítek firem specializujících se na záchranu dat z poškozeného disku :-)