Mám stejnou zkušenost, kdy jsem před dvěma roky zprovoznil AnyDATA modem od vodního prdu na Linuxu během hodiny (dlužno uznat, že úpravou parametrů jednoho jaderného modulu: půl hodiny hledání, půl minuty psaní), zatímco na Windows vůbec. Windows modem nepoznávaly, software šel do kolen, informace žádné (všem ostatním to přece funguje, že ano). Nebo tiskárna HP, u Linuxu v základu, u Windows jsem musel instalovat nějaký 300MB balík nesmyslů. Nu což... aspoň to fungovalo (více méně; aktualizace pokaždé končila chybou).
Linux používám už 8. rok a ten pokrok je úžasný. Když si vzpomenu na stařičký RedHat, a srovnám s dnešním Ubuntu, těch 8 let prostě je poznat.
Samozřejmě, každému vyhovuje něco jiné. Jestli někdo má Windows a fungují mu podle jeho představ, je to dobře a tak to má být. Mně osobně holt vyhovuje více Tux :) i když mám doma i noťas s Windows, Linux mám radši.
Já jsem na tom obráceně. Kvalitní A3 skener mi pod Linuxem nefunguje, pod XP ano. Vista byl od začátku nechutný shit a to, že pod ní nějaké aplikace, nebo HW fungují, je spíš výjimka, než pravidlo, naštěstí už jsou její dny sečteny a pděsové, kteří musí být za každou cenu IN se už brzy začnou zlobit s doděláváním a zalátáváním Win Seven. Přeji příjemnou zábavu, já mám dualbot Ubuntu 9.04 pro internet, E-mail a Skype, upravené Win XP Professional s příslušnými aplikacemi pro to ostatní a jsem naprosto spokojen. Vykucháním Windows se systém zrychlil a stal stabilnějším, nepotřebuji řešit potíže s malwarem, viry, trojany a červy a nemusím řešit riziko infekce při stahování pošty, nebo surfováním po netu. O riziku, že na mne Windows budou žalovat, jaký SW v počítači mám, ani nemluvím. Internetu by prospělo, kdyby většina uživatelů, kteří o Windows skoro nic nevědí (a 99% z nich v počítači nějaké svinstvo má), přešla na Linux. Jednak by ochránili efektivně a spolehlivě sami sebe a jednak by různým škodičům silně zkomplikovali život, protože napadnout počítač s Linuxem je, bez vědomé a aktivní spolupráce uživatele, velice obtížné, ne li nemožné a infekce nenajde živnou půdu pro masové šíření, protože automatické mechanismy infekce, na rozdíl od Windows, nefungují. Conficker, či jiná podobná svinstva, by v případě, že by 96% počítačů běželo pod Linuxem, neměl absolutně šanci a je otázka, zda by vůbec vznikl. Bohužel současná praxe prodeje počítačů s ,,povinně" předinstalovaným ,,jediným správným" O. S. je v podstatě zločin, jenže podporovaný výrobci, kteří nakupují Windows za nepatrný zlomek ceny, za který je potom i s počítačem prodají. Takže jako obvykle: Když jde o kšeft, musí jít zájmy uživatelů a celková bezpečnost stranou.
No, zrovna HP tiskárny jsou tímhle proslulé, do balíku se nainstaluje x zbytečných aplikací a do ovladače kraviny jako vodoznak, nicméně většinou jde vytáhnout inf z toho instalačního balíku a nainstalovat čistě driver tiskárny jen s fcí tisku.
Jak bylo mockrat receno, mezi win a tucnakem je mnoho rozdilu, co se bezpecnosti tyce, tak asi nejzasadnejsi je ten, ze na tucnakovi jako root nikdo nepracuje, protoze nemusi a tucnak se tomu dokonce aktivne brani. Takze blbej uzivatel si tak maximalne smazne svoje data/znici svuj home, ale naborit system jako takovej je mnohonasobne obtiznejsi. I kdyz bude existovat lokalni dira (a uzivatel si cervika spusti), jeste se musi urocnik vyporadat s tim, ze kazda distribuce, dokonce kazdy stroj, ma jinou konfiguraci a dira nemusi byt pouzitelna.
Hmm, mam velice podobnou zkusenost s daleko lepe podporovanym zelezem. Airstar 2, v XP se bud tvari jako sitovka s tim, ze lze pouzivat pouze pomoci specialniho SW nebo se tvari jako media karta, ale pak se pouzivat temer neda (1/2 funkcionality je v trapu). V zavislosti na zvolenych ovladacich.
Visty ji kupodivu najdou "od prirody", ale pouzivat se neda vubec, obraz je cukaturni jak kdyby to bezelo na i386.
V tucnakovi funguje naprosto s prehledem s naprosto libovolnym SW.
"Nejčastějším zdrojem problémů a nejen těch zde popsaných, ale třeba i s rychlostí a zátěží CPU, jsou obslužné aplikace. Pokud mohu instaluji jen čisté ovladače."
Nj, ale to neni zrovna BFU friendly postup co ? Na tucnakovi se mi jeste nestalo, ze by po zakladni instalaci nefungovala sit, na ruznych verzich win uz nekolikrat (s ruznym HW). Kdyz pak clovek nema poruce placku s ovladacem, tak je nahranej.
To je právě tzv. "ekonomické" myšlení (=zcela ignorující fyzikální stránku věci). Protože je nejrozšířenější OS Windows, dělají se viry na Windows (poptávka). Na Linux/Unix viry nejsou, neboť se je prý nevyplatí tvořit. Že se srovnávají jablka s hruškami správného ekonoma/managora nezajímá.
Nesmysl to není, protože je rozdíl jestli brebera vezme s sebou celý systém i s daty všech uživatelů, nebo za (většinou) vlastní blbost zaplatí pouze přihlášený uživatel... Nevím, jak vás, ale mě osobně by docela naštvalo, kdybych takhle např. na domácím počítači o všechno přišel, protože sourozenec/rodič/dítě kliklo kam nemělo.
Viz predchozi + neni problem nastavit zalohovani v ramci OS tak, ze do backupu se breberka nedostane. Ostatne, nezalohovana data zase tak cenna asi nebudou.
Pouzitelnost Linuxu, zejmena Ubuntu pro bezne situace se dostala na uroven, smele srovnatelnou s Windows (zvlast uvazime-li nutnost ovladacu ne uplne obycejnych zarizeni pro Visty nebo Windows 7)..
Samotneho mne uz pred nejakou dobouy prijemne prekvapilo, ze tiskarny se v Ubuntu neinstaluji, proste staci pripojit tiskarnu a tisknout..
No ne ze by tam ten prvek mensi uzivatelske zakladny nebyl, ale urcite bezpecnostni koncepce v Linuxu (vetsi oddeleni uzivatelu od spravce systemu, neplati rovnice otevrit soubor = spustit program) hraji take svou roli..
Ono to sice je i o te mensi uzivatelske zakladne, ale hlavne ti co uzivaji Linux dneska jsou pocitacove celkem dost gramotni. Pustte na to masu poctivych BFU a bude mazec :-)
Je vida, že nevíte o čem se mluví. QTec stejně jako jiné produkty používají standardní protokoly, jako třeba OBEX. Ačkoliv Qtec všechny standardní protokoly implementuje, V ubuntu prostě OBEX ohlasí chybu. Připojení modemu přes modrej zub prostě přes uičko nejde, musím přes configurák a rfcomm
To se stává, všechen hardware prostě nejede... Já jsem takhle díky své nepozornosti schválil sestře nákup modelu tiskárny, který zrovna v ubuntu podporován není a dalo mi dost práce ji zprovoznit. Když si kupuju nějaký nový HW, tak se podívám jestli je podporován. A ten starý, co už mám a běžel, tak na rozdíl od různý verzí woken běží stále...
To vykladejte vyrobci, kdyz neni dokumentace, tak se ovladace pisou blbe a kdyz uz nekde nekdo napr slohne dokumentaci/zdrojaky, tak se to da tezko vlozit do oficielniho stromu.
Nestalo :-)) Tohle je jenom par kousku BFU, zadna masa, a navic peclive odstartovanych a nastavenych. Ta spravna sranda nastane az si lidi budou masove nosit PC s timhle systemem z obchodaku a pecovat si o nej sami :-)
Děckám jsem nainstaloval Ubuntu a od té doby, cca 2 roky klid, nezbořili to ani jednou a to s tím dělají věci, co by si na Windows dovolit nemohla. Před tím to byl děs a běs.
Hry na tom nehrají, na to mají PS3. Leda tak Flashovky ve Firefoxu, jim to stačí. Pak práce do školy, na to je to primárně.
Wokna pro neznalé je hrozný počin a práce, zbytečná pro toho kdo se o to stará. Nebo se musí koupit další SW na ochranu, proč? ;)
Pokud na tom chcete být podobně a přesto se nevzdát Windows, zkuste Windows SteadyState (http://www.microsoft.com/cze/windows/products/winfamily/sharedaccess/default.mspx), který je zdarma. Tento produkt umožňuje jednoduše spravovat uživatelské účty. Dále umožňuje chránit jednak systémový disk a jednak data uživatelského účtu (například dětí) před nechtěnými změnami.
Jsou i jiné programy. Tento je přímo od Microsoftu a s Windows Vista funguje bezvadně a perfektně.
Dobrou zkušenost se SteadyState mám v kombinaci s antivirem ESET NOD32 Antivirus. Některý zdatnější kolega vám může instalovat tento antivirus mimo úložiště chráněné pomocí SteadyState (Windows Disk Protection) a následně přesunout mimo toto chráněné úložiště i programová data tohoto antiviru. Pochopitelně i změnit záznam v registru Windows. Program se pak automaticky aktualizuje, a ochrana systémového disku na něj nemá žádný vliv.
P.S.
Tip: Ač jsem tomu sám nechtěl věřit, otestoval jsem že rodičovská kontrola ve Windows Vista funguje celkem dobře. V kombinaci s omezeným účtem (to je navíc nutná podmínka pro používání rodičovské kontroly) by to, na to, aby vaše ratolesti během pár let nezničily instalaci Windows ani svůj vlastní uživatelský účet a nebyly vystaveny "nevhodnému obsahu" z Internetu mělo stačit.
No, většina BFU si nedovede sama ani koupit PC bez dozoru někoho zkušenějšího (byť je to jen Franta z hospody), takže nějaká síťovka je nezajímá - buď jim to Franta poskládá a nainstaluje, nebo jim vybere nějakou hotovou sestavu, to podle své vlastní dovednosti...
Moje zkušenost je v poslednich letech jen čím dál lepší s OS GNU/Linux, ale samozřejmě mám od každého hardware něco...
Něco líp funguje na WinXP, potažmo Vistě a na Linuxu hruza rozjet (i kdyz je to hardware podporovany oficialne a komunita s nim problem nema, ja ano)něco zase naopak..
Přiklad nefunkce: např. Zydas WiFi mého stařičkého Asusu A4KUO, která nedávno odešla do věčných lovišť a kterou spolehlivě rozjely jen některé distribuce a to ještě jen některé verze. Náhradu jsem hledal u Edimaxu EW7318USg s podporovaným chipem RaLink, kterou jsem zprovoznil do funkcniho stavu az po mesici obcasnych parhodinovych pokusu... Nebo muj Aver 510 hybrid, cardbus - dodnes se na Linuxu nechyta.
Priklad fce:
Naopak k memu velkemu prekvapeni se rozjela zvukovka k Sony minidiscmanu (ktery jeste neumel primy zaznam z PC), ctecka karet Ricoh (ktera ve Windows sedi na IRQ graficke karty i kdyz tam vubec nema byt a zpusobovala krasne vytuhy)...
a takhle bych mohl pokracovat jeste dlouho...
Nemluve o tom, ze na pockani odvirovavam flashky znamym :D
90% breberek zadny data nenici, ale bud udela z PC zombie nebo se nekde usidli a loguje (hesla ...). Na stroji s oddelenym admin acountem maj smulu, protoze se nemaj kde usidlit.
Na zadnych win (neresme duvody, jiste si kazdy umi nejake najit) se pod user accountem pracovat neda.
Jenze on si kazdej z toho obchodaku prinese sice tuxe, ale kazdej jinyho tuxe. A pokud bude ten tux "normalne" nastaven, tak bude nasobne bezpecnejsi nez win.
tj, ale vetsinou existuje snadna cesta jak to tam rychle dostat. Viz napr kodeky, ktere jsou leckde extra, paac patenty (raduju se z kazdyho patetovyho sporu proti M$, kterej to podporoval).
Smarja, co je to za divny zelezo, to pod win funguje ? :D
U wifi existuje vsem znamy a overeny chipset, jina volba je cesta ocistcem (v lepsim pripade) a je celkem nezavisla na OS. U TV karet je to u win ocistec celkem vzdy :/. U tuxe pak byva potiz s tim, ze karta neni kartou, ale jen AD prevodnikem (winmodemy, tv karty taktez ... ).
Taky se přidám: modem od UPC (nejaka Motorola, cislo uz jsem zapomnel) pres USB XP ani W7 proste nedavaji, bez ohledu na to, co jsem tam cpal. V openSUSE staci zapojit kabel.
A tomu vazne verite, ze ten tux bude kazdy jiny? Houby, bude se to sekat jak housky na krame, rozsirene distribuce pujde na prstech jedne ruky spocitat.
Tak to asi dělám něco špatně, protože doma už od Win2k, přes XP a Vista na notebooku, jsou všichni uživatelé jenom obyčejný users. Stejně tak v práci mají všichni office uživatelé jenom omezené oprávnění. Ale určitě najdete aplikaci, která vyžaduje běh pod adminem, otázka je proč.
Asi pred rokem, nebo dvema se z kernelu vyhazoval ovladac pro ftape - takova paskova zalohovaci mechanika, ktera mela snad 70MB a pripojovala se na stejny drat, jako floppyny.
Nejak to bylo rozbite a nikdo to nechtel ani vyzkouset ... asi uz to zarizeni nikdo nema.
Myslím, že kdyby většina uživatelů přešla na Linux, tak bude mít zablešený Linux. Žádný systém není zcela odolný, dneska hodně infekcí využívá spíš sociálního inženýrství než chyb systému a uživatele nezměníme. A pokud ho kvůli bezpečnosti omezíme příliš moc v tom co může dělat, tak buď začne vymýšlet jak to obejít nebo přejde jinam. A nějaká diverzita by se taky moc nekonala, masové distribuce, které porostou půjdou spočítat na prstech jedné ruky (BFU jsou nějaké customizace naprosto ukradené) a ten zbytek zůstane na tom podílu jak je dneska.
Zapojím stařičký Windows Mobile 2003 (QTek) do kolébky. Windows 7 automaticky stáhnou a nainstalují ovladač. Linux? Nič. Nenajde, nepřipojí se, nesynchronizuje, a dokonce se mi nepodařilo rozběhat ani modrej zub... tedy podařilo, jen na připojení k netu, ale to musím provádět přes command line. Díky, nechci.
Přidám jeden příklad dřív, než sem vletí čtenáři Živě:
- dnes už postarší DVB-T karta AVER777 na Windows XP fungovala, dal se sledovat nebo nahrávat JEDEN vybraný kanál naladěného multiplexu. Nic víc, nic míň.
- karta přesunuta na čerstvé Windows Vista a nic. Jak s ovladači od výrobce tak s tím, co nabídly Win. Po startu programu cca 0.5sec zvuku, výkřik windows a kolaps. Zkoušeli jsme to dost dlouho a trpělivě.
- Ubuntu server, asi 7.10, už si to nepamatuju. Karta automaticky rozpoznána, doinstaloval se modul. V běžném přehrávači, myslím že to byl Kaffeine naskočila volba DVB-T.
ROZDÍL je nemalý, z multiplexu vyzobe vše najednou, jeden kanál se dá přehrávat, ostatní nahrávat a podobně.
Dneska mám dvě tyto karty na MythTV serveru postaveném na prastarém boardu a Ubuntu 9.04. Každá karta hlídá jeden multiplex (pro jednoduchost nechci, aby se přelaďovaly ale je to samozřejmě možné) a je nastavena na max 4 kanály, to znamená, že najednou může 8 kanálů nahrávat nebo streamovat do sítě současně! Ještě se nám to nepovedlo přetížit a už hodně přes rok jsme si toho kromě aktualizací nevšimli.
Nedovedu si představit toto tvořit na Windows. A tady už to ani není o ceně celého řešení ale o fungování. Tak jako úvodní článek.
Hezke, jsem rad ze to i na Windows jde zprovoznit tak aby to bylo rychle a spolehlive, nebo alespon nejak aby to fungovalo, ale ja si rad to 'harakiri' usetrim a pouziji linux nebo Mac OS.
Kdyby 96 % počítačů běželo na Linuxu, měl by úplně stejné problémy s bezpečností jako Windows (většina infekce se do OS dostane přes uživatele).
A podle takových, jako jsi ty, by byl zločin předinstalovávat Linux, protože lidi ho vlastně vůbec nechtěj, je strašně nebezpečnej, a proto by ho měl někdo zakázat (nejlépe v ústavě).
Hleďte si radši svého - za bezpečnost svého PC jsem každý zodpovědni samostatně a pokud jsme schopni uchránit sami sebe, může nám být úplně jedno, co za bordel má ve svém PC zbytek světa. Jestliže se nejsme schopni uchránit, je to jen náš problém.
Stalo se, nekolik poctivych BFU, kteri spolehlive slozili instalaci widli do mesice (extremisti i do druheho dne) sem posadil za tucnaka (meli na vyber, bud se budou starat sami = platit 500+/h firme ktera jim to bude cistit a reinstalovat nebo tucnak). Od te doby (nekolik let) nemam starosti, nikdo me neotravuje a jen cas od casu zkouknu jestli je aktualizovano.
A vida, dorazil i náš kašpárek. Čímpak to, že když si tu člověk kopne do windows, tak na Tobě hned zacinkají rolničky?
Si myslíš, kdovíjakej nejseš Hulán, ale přitom jsi prachobyčejnej Vogl, kříženej s Kalužou, fagote...
Veta, ze uzivatelska prava mate na ntfs UZ od Windows 2000 me pobavila. :) Uzivatelska prava Unixove systemy meli v dobach, kdy Microsoft prodaval svuj dos, stejne tak mel Linux firewall v podobe iptables primo v jadre uz v dobe, kdy Microsoft prodaval prvni verze systemu Windows (interaktivni animace pod Dosem :) a o tcp/ip se mu ani nezdalo. Az Windows 2000 se dali nazvat operacnim systemem. Uz zde byla urcita sprava procesu (to je to, co ma os delat), uzivatelske ucty, atd. Ms take zacal konecne pouzivat poradny filesystem se zurnalem a pristupovymi pravy ntfs a ne hracku fat32. A ve Windows 2003 nam predstavuje PowerShell. Prikazovy radek, ktery uz lze pouzit k administraci serveru a lze v nem psat scripty. Wow. Tak v pristi verzi treba objevej balickovaci system a na discich uzivatelu Windows bude konecne poradek v programech a knihovnach. :)
Jinak o podpore hw v Linuxu, to zalezi na distribuci a hlavne vyrobcich hw. Ovsem pokud podpora je, Ubuntu zarizeni uvidi a zavede modul, Windows k tomu potrebuji instalacni cd. :)
tak se mi zdá, že autor byl obětí toho, že windows si instalují ovladače pro každý USB port zvlášť - tj. pokud přidám flashku do jednoho, tak se nainstaluje ovladač a pokud ji za pět minut dám do jiného, tak se instaluje znovu
Nedavno jsem instaloval zakladni desku r.v. 2003 Windows ovladace nenasly. Na strankach vyrobce ovladace byli, ale celkem k nicemu kdyz instalator odmitl instalaci ze nemam spravny cipset, coz prokazatelne nebyla pravda. Takze genericky ovladac od VIA a smirit se s tim ze 2 vstupy zvuku byly prohozeny. Cele to zabralo ani ne 2 hodiny.
Protoze jsem zaroven presouval obsah vcetne windows z 1 disku na druhy, pouzil jsem live CD sysresccd.org (postavene na linuxu) Ten samy problem se zvukovkou byl vyresen proste tim ze linux nabootoval a trvalo to 2 minuty.
A mohl bych pokracovat se spickovym scanerem ktery proste pod win nefungule neb vyrobce podporoval naposledy Win2000 (linux opet bez problemu) spoustou dalsich zkusenosti.
Ehm, Windows Mobile je operační systém. Ten se nikam zapojovat nedá. Patrně tedy připojujete HTC QTec k PC.
No každopádně: bylo by dost divné, kdyby Microsoft dělal nekompatibilní produkty, že? On Windows Mobile je totiž rovněž produkt Microsoftu, stejně jako Win7. A tipla bych si, že Windows Mobile 2003 si s Linuxem opravdu rozumět nebude, poněvadž v roce 2003 Gate s Linuxem bojoval, co mu síly stačily.
Sečteno podtrženo: Váš příklad opravdu není příliš dobrý.
To, že Linux se vyvíjí je bez debat. Také mám vždy pro strýčka Příhodu bokem jedno CD s Live Linux. Naštěstí jsem ho již několik let nemusel použít, tak se vždy jen jednou až dvakrát do roka podívám jestli se prostředí mě známého Slaxu moc nezměnilo a jak vše funguje ...
Nicméně si musíte uvědomit následující. Ve Windows Vista (zpravidla i XP) lze většinu komunikačních zařízení (různých modemů, USB modemů, bluetooth adaptérů) provozovat také nativně, s tím co systém má v sobě, i když někdy můžete zjistit že ovladač nebyl řádně nainstalován a zařízení stoprocentně zprovozněno (žlutý vykřičník). Je pravda že někdy je třeba provést ruční konfiguraci (zadat například speciální AT příkaz).
Zpravidla však stačí ošetřit AT příkazy které si vynucují naši ISP provideři a které komunikační podprogram, který bývá často instalován spolu s ovladači zadává automaticky při sestavování spojení. Například u T-Mobile 3G-TDD mám vyzkoučeno že i když parametry vynechám vše funguje jak má a hlavně, že účtování proběhne také v pořádku. Problémem nebývá totiž ani tak se do Internetu připojit, jako spíše aby vám bylo účtováno to co má a neplatil jste nějakou astronomickou sumu za jiný druh připojení (například při připojení přes jiný APN). Prostě v případě využití služeb mobilních-telefonních operátorů se vás mohou pokusit legálním způsobem okrást.
Dále si je potřeba uvědomit jak funguje rozpoznávání HW. Pro každý USB port (i každou variantu v případě použití HUBu) jsou znovu Instalovány ovladače. Kvůli rychlosti detekce HW doporučuji zprovoznit komunikační zařízení ve všech myslitelných připojeních - okamžitá, prakticky nepostřehnutelná reakce systému vám bude odměnou.
Někdy když jsou špatně napsány ovladače, nebo spíše jejich instalátor, a systém si sám situaci preventivně neošetří, nainstalují se ovladače jen pro to jedno konkrétní propojení, které příště nemusí nastat. S ovladači které se do systému (úložiště ovladačů) řádně přidají problém nenastane. Pokud však došlo k chybě -včasto pokud je instalována s ovladači i nějaká aplikace, a nemusí jít jen o modem ale třeba i tiskárnu či jiné zařízení - máte problém.
Například může být problémem v tom, že systém si zapamatuje, že pro dané (přesné HW-ID, tedy automaticky nebude použit jakýkoliv obecný ovladač ale přesně ten který je k tomu určen) zařízení existuje ovladač jehož instalátor požaduje nějaký soubor který není v předpokládané cestě k nalezení. Tento problém se můžete pokusit řešit způsobem "třeba už potřebný soubor v systému je (třeba ve složce SYSTEM32)" ... tedy ručním zadáním cesty k potřebnému souboru.
Dalším možným řešením je instalovat ovladač zařízení (a zpravidla i obslužnou aplikaci) z rozbalených "internetových" instalaček umístěných v "dosahu (správné cestě)" systému. Nebo pokud systém dokáže dané zařízení obsluhovat s nějakým, i když ne stoprocentně funkčním, ovladačem který je nativní součásti systému využít této možnosti.
P.S.: Nejčastějším zdrojem problémů a nejen těch zde popsaných, ale třeba i s rychlostí a zátěží CPU, jsou obslužné aplikace. Pokud mohu instaluji jen čisté ovladače.
Ono je fakt, že Windows se chlubí podporou toho nejnovějšího hardware, ale starší hardware (a to nemusí být zas tak moc starší) už nové verze Windows nepodporují - resp. to nepodporují výrobci.
U Linuxu to často bývá naopak: nejnovější hardware má ze známých důvodů potíže, ale jakmile je jednou podporován, tak je to skoro na pořád. I nejnovější verze mé oblíbené distribuce podporuje poměrně starý hardware.
Ale jak říkám, to je způsobeno tím, jak ovladače pro oba systémy vznikají a jsou udržovány. Odlišný obchodní model, odlišné výsledky. A každý si musí odpovědět, co je pro něj lepší. Naštěstí máme možnost volby.
A pokud ma Franta i IQ > 0, tak posle BFUcko do haje, protoze vi, ze z toho kouka pruser, spousta hodin neplaceny prace a dozivotni support zadarmo ... ;D
---
BTW: Prijde vam divny dat si auto do servisu a zaplatit 500+Kc/hod ? A to vam to v servisu servisuje manik, kterej dost casto umi sotva "do peti pocitat" a vrchol jeho znalosti je poznat sroubovak od fancouzaku.