Jenže je něco jinýho, když to nemá nikdo a když to nemáte jen VY. Teď by drtivá většina lidí bez PC prostě školu neudělala. Takový technický obory jako informatika a tak, tak tam bych řekl, že by to neudělal nikdo.
Prostě teď se bere jako samozřejmost, že PC má každý. Stejně jako se bere za samozřejmost, že každý umí číst, psát a počítat. Dřív to taky nebyla samozřejmost a lidi s tím normálně pracovali...zkus se ucházet i o blbýho dělníka u pásu když neumíš číst, psát a počítat.
Při čtení jsem si vzpomněl na pár článků s podobným tématem, které mě dost ovlivnily (když jsem se v nich poznal).
http://tomaserlich.cz/neustale-sledovani-a-opakovani-cinnosti/
http://tomaserlich.cz/zavislost-na-pocitacich-a-pocitacovych-hrach/
http://tomaserlich.cz/den-bez-pocitace/
Zajímavé jsou i diskuze.
ano pocitac a hlavne ted net vseobecne je vykradacem casu http://deathreferencedesk.org/wp-content/uploads/2011/01/dead-at-computer.jpg drive tim trpeli jen muzska cast,u her a her online ale s prichodem internetu, jesteri vymysleli i soc. site, a ted uz i zenska cast od utleho veku jsou prilepeni k pocitaci, protoze pro ne je velmi snadno tam se vykecavat at uz flirtovanim kdy jim chlapi sami pisou a nebo babskymi povidacky na ruznych forech http://www.dsl.cz/clanek/2244-emancipace-zahnala-zeny-od-ploten-k-pocitacum . drive divky chodili ven a jen maloktera mela smelost se ukazovat venku oblecene jako stetka, dnes tam ve 12ti davaji smele odhaleni, pisou nadavky a rodice je jeste chvali, takze hlavni je to ve vychove, az budu jednou mit ja deti, tak to budu prisne hlidat aby se nastli takovyma jako jsou ty ktere povazuji za slabomyslne, ovlivnitelne vetsinou atd...
jo a my starsi jsme skolu asi vysnili co? :-) udelali jsme ji i bez netu, jen proste asi museli vic zamakat a veci obehat .. dneska staci kliknout .. no a co nas ceka v budoucnu? kabel primo do ucha :-) je to jen o pohledu zavislaka na nezavislej svet .. taky nepochopi, ze neco krome jeho sveta existuje .. to je jak kdyz ti fetak vysvetluje, ze ma vse pod kontrolou, ze se urcite nezmeni a je furt stejnej a ze divby je okoli :-)
přes hodinu. Ale častěji, než jednou za rok to nezkouším. Baterie se totiž ničí cyklováním, t. j. vybíjením a znovunabíjením. A Li baterie pro notebooky mají průměrnou životnost kolem 400 - 500 cyklů. Pokud takový cyklus proběhne jednou za rok, není problém udržet baterii ve výborné kondici deset let. Pokud ji napůl nabitou večer vyndáte a ráno vrazíte do NB, kde ji, díky poddimenzovanému adaptéru, (čím slabší, tím menší, lehčí a levnější), během provozu jakž takž udržíte v polonabitém stavu a večer ji znovu vyndáte, můžete se s ní po cca třech letech rozloučit. A můj nový NB má adaptér o výkonu 220 VA.
Teď by drtivá většina lidí bez PC školu prostě neudělala... Bohužel, naše populace hloupne a neschopní; lidé, jako Cyrus Smith (J. Verne, tajuplný ostrov), se stávají prakticky nezvěstným druhem. Bohužel je to o tom, že nějakou školu dnes udělá každý, ale buňky na ni, zejména pokud jde o technické obory, nemá skoro nikdo a bez berličky v podobě PC není schopen přežít. Výsledkem jsou výrobky, které začnou jakž takž fungovat až po kompletní přestavbě, SW, které jsou funkční až po SP 2 a t. d.
no to mozna neudelala, ale ne proto, ze nema internet, ale proto, ze je pohodlna, ja jsem katedru pocitacu udelal taky bez internetu stejne jako tisice dalsich :-) cist, psat a pocitat je vlastnost lidi tisice let, cumet na net je zavislost stara 10 let, takze z historickyho hlediska nic zasadniho :-) a to nepocitam zavislost na blbostech typu fejsbuk, kde se mlady devcatka budej v noci se podivat, jestli se nekdo na fb nevykakal :-)
no to je prave nejvetsi mytus ohledne baterii, a ikdyz u novych typu se to tak da delat, vzdy je lepsi ji drzet na nizsi kapacite, nez 100% .. a vyndavani baterky, je jeste vetsi konina (leda ze planujete ho nepouzivat pul roku) :-)
Hlavne moc nevybijet, protoze proto, aby cislicka na krabici ladila ocim zakazniku co se vydrze tyce, dochazi k tomu, ze 0% baterie je uz hluboke vybiti a to maji baterky opravdu mooc rady. A z principu cim nizsi napeti clanku, tim vyssi spotrebovavany proud pri konstantni zatezi, tudiz i rychlejsi pokles zbytkove kapacity.
Stale ma ale nejvetsi vliv vyrobce. Mam dve sedm let stare baterie v ThinkPadu. Jedna (Sanyo) ma mene cyklu a asi 30% kapacity, druha (Panasonic) ma asi trojnasobne vice cyklu a stale 90% kapacity. Podobne zkusenosti ma podle prispevku v diskusnich forech vice lidi. Na tu Panasonic vydrzi notebook bezet 4 hodiny :-)
Nic proti vsem tem vasim teoriim o vlivu vybijeni, nabijeni, power-managementu apod.
Posledni 2 roky dostavam od kamaradu plno notebookovejch aku-packu, ktere jsou podle nich "po smrti" - akumulatory z nich se totiz daji krasne pouzit na do svetel co vozime na kole na zavody (vsechny obsahujou 18650 LiOn aku).
Z tech co jsem zatim rozebiral jsem mel 1 ks kterej mel vsechny clanky spatny (mnoho let starej Compaq z doby pred merge HP-Compaq).
V naprosty vetsine je v haji elektronika - nevim jestli naprogramovana smrt nebo proste chyba), v par procentech odesel jeden nebo 2 clanky ze sesti. Ostatni svitej uzasne ! :-)
jo to nepopiram, v akupacku jsou pro kazdej clanek balancery proto, aby se clanek nabijel sam, protoze clanky v serii se uhlidat nedaj .. takze spatnej akupack muze mit vadnej jeden clanek, timzto je prakticky v haji celej i presto, ze par clanku je dobrejch .. a druha vec je ta, ze svetla na kolo maji asi radove nizsi spotrebu, nez notas a pro primarni i nabijeci clanky plati, ze s malou spotrebou maji clanky vyssi kapacitu, nez s velkou (vliv vnitrniho odporu) .. o to vice, jsou-li uz stary .. takze napajet par ledek zvladnou bez problemu, ale dat trosku vetsi energii na kontakty (ikdyz vevnitr muze byt akumulovana) je problem .. no a to s tou elektronikou je taky mozny .. napocita X let a pak umre, proc ne, potrebujou obrat :-)
a přiznejte si, že jediným žroutem času je člověk sám a jeho rozhodnutí, čemu čas věnovat. Kdo se nechá polapit facebookem, youtubem, nebo čtením bulvárních zpráv, ten je polapen ať už používá notebook, mobil nebo tabletku.
Kdo si chce hrát se svými dětmi, nebo chodit ven, nebo dělat cokoli rozumného, ten to udělá bez ohledu na to, jestli má zrovna zapnutý notebook nebo ne. Alespoň já tu svobodnou vůli myslím pořád ještě mám, a momentální stav zapnutosti nějakého přístroje připojeného k internetu na tom nic nemění.
S tou "radove nizsi spotrebou" jsi me dostal - ve svetlech s modernima ledkama (Cree XM-L, SSC P7 apod) jeden clanek vytahnu do 45 minut z 4.10 na 3.8 V ( za 60 minut na 3.6 V coz je minumum pod ktery by nemel jit), takze klidne spotreba stejna ne-li vetsi nez notebook. Samozrejme ze poznam starsi clanky, ty maj jeste mensi kapacitu ;-).
3.6 - 3.7V je nominalni napeti clanku, liion clanek je urcen ke spodni mezi vybiti bezne az 3.0V, jsou ale i vyrobci, co ho cpou az do 2.5V a to uz dobre opravdu neni, minimalne by se melo jit na 2.8V, to jeste clanek neposkodi
viz treba http://batteryuniversity.com/learn/article/lithium_based_batteries
To Copy: je vidět, že jsi toho neviděl ještě hodně. Takže než příště něco napíšeš, doplň si nejen teoretické, ale hlavně praktické vzdělání. Nabíjení Li baterií se řeší pomocí elktronického bloku, který je součástí balení a to, co píšeš, je pouze rámcové, praktická realita je úplně jinde. To, že akumulátory se cyklováním ničí je fakt, který platí od doby, kdy byl vyroben a komerčně použit první akumulátor a platí pro všechny konstrukce. A pohádka je tvůj výmysl o automatické degradaci; 8 let starý NB mojí ségry má stále původní a plně funkční baterii. Je možné, že v nějaké pofidérní literatuře se tenhle blábol, (kvůli ekoteroristům) objevil, ale pravda to není.
Minimální napětí na svorkách článku záleží na zatěžovacím proudu a hloubce vybití. S postupujícím vybíjením článek ,,měkne" t. j. jeho V/A charakteristika se ,,sklání", ostatně stačí se podívat na stránky výrobců konkrétních článků, kde by měly být jejich V/A chrakteristiky. Takže konečné vybíjecí napětí může být při nepatrném vybíjecím proudu opravdu o něco málo nižší, ale zároveň platí, že čím hlouběji akumulátor vybijeme, tím dříve je nutné ho znobu nabít. Dlouhodobé ponechaní ve vybitém stavu je pro Li akumulátory vyloženě nebezpečné.
Nejde jen o penzum, ale především o kvalitu znalostí a schopnost je v praxi využít. čili o schopnost konstruktivního a tvořivého myšlení. Oboje je dnes katastrofa. Člověk, který nad svou prací přemýšlí, umí oddělit zrno od plev a problémy rychle a kvalitně řeší, místo aby je komplikoval a nafukova, je dnes velice vzácný a ve státní správě neexistující, viz ústavní činitelé a ,,kvalitní" zákony, které by byl normální jedinec schopen produkovat jen opačnou částí těla, protože výrobu hlavou by mu zdravý rozum nedovolil.
no nic proti tvym zkusenostem, ja s LiIon bateriemi delam prakticky porad, protoze dost nasich zarizeni je prave ma, takze to, jak se nabijeji opravdu znam :-) odpoved, ze se neco nabiji pomoci "elektronickeho bloku" je fajn, ja ti pisu realitu, jak probiha nabijeni liion clanku (cili to, co dela tvuj blackbox "elektronicky blok" :-) .. jak jsem psal, kazdy clanek ma svoji jasne definovanou metodu nabijeni, pokud je clanku nekolik v bloku, ma blok pro kazdy clanek nebo jejich paralelni kombinaci svuj balancer, ktery zajistuje prave to, aby nedoslo k prepeti na clanku .. ale klidne si mel co chces, zrejme to psali nekde v casopise, budes zrejme nejvetsi odbornik na "elektronicke bloky" :-) howgh
ach jo, koukam zase nejakej prumyslovak .. no tak jo :-) precti si jeste jednou vetu .. psal jsem, ze minimalni napeti clanku, na ktere se smi clanek vybit bez pokozeni, je cca 2.8V .. je sumafuk jak ho do tohoto stavu dostanes, jestli velkym nebo malym proudem .. ze by mel clanek nejakou voltamerovou charakteristiku? zrejme myslis zavislost vnitrniho odporu na degradaci elektrolytu .. ale pripadne mi tu tvoji "v/a" charaktristiku od nejake baterky, kterou definuje vyrobce, ukaz, rad se poucim (zrejme si ale myslel, zavislost nominalni kapacity) .. vzhledem k tomu, ze se u Li clanku pohybuje vnitrni odpor radove u stovek miliohm, tak pokud nepatrnym proudem nemyslis proud radove ampery (coz nepatrny proud opravdu neni), nepoznas vliv vnitrniho odporu na napeti ani nahodou .. btw je fuk, jak dlouho je Li clanek pod napetim dejme tomu 2.5V, protoze uz pri priblizenim k teto hodnote uz je realne likvidovanej a ztraci kapacitu degradaci elektrolytu, takze ho klidne nabijes hned,a le stejne uz mas smulu .. ale klidne se dal hadej :-) howgh
jinak sam znam zavislost na forech ci chatech, od kdy jsem vstal az lehal, jsem musel byt tam aby mi neco neuniklo, a byl pri deni, a vyjadril.
ale uz ty casy mam pryc, hlavne dikytomu ze nasel jsem pritelkyni, a po dobu co jsme od sebe, jen jsem sledoval serialy i online, tak uz spis jen behem dne oteviram ruzne zpravodajske a pocitacove servry, a sem tam komentuji, sice to mou potrebu neuspokoji, ale na ceske pomery aspon neco, no mozna je i lepsi ze nejsem zenska, pro ktere staci jen vejit do mistnosti v chatu a hned se nekdo ji ozve, kdyzto ja jsem vysedaval cele dny aniz bych se dockal pozdravu, ani nikde jinde, na ceskem prostoru, nemuzu si pokomunikovat, jelikoz prava moderovani dostavaji jen ubozaci kteri si chteji nahnat ego, a kdo predci ve viditelnosti je, tak ho hned blokuji, musim se zminit o superforum.cz nebo taky idnes.cz se svym omezenim tri prispevky pro noveregistrovane, coz takrka znemoznuje prispivat a hlavne proto ze kazdy ucet, ktery nabonzuje nekdo komu se nelibi jinakonazor, tak hned admini jako roboti blokuji.
dekuji aspon ze fb ma plugin pro diskuze a ceske servry postupne je nasazuji, hlavne novinky a idnes, nahradilo aktualnce.cz i kdyz tam neni takova prehlednost a tolik zprav.
ale co jsem chtel napsat, kdyz mate neco duleziteho, udelat doma, ci venovat cas nekomu, tak tehdy jo,, ale kdyz clovek ani nema jak jinak zabit cas, tak proc n evyuzit tohoto moderniho vydobytku, osobne bych se asi zblaznil, nebyt internetu.
krade cas, ale efektivne,ale urcite i prospiva ke spolecenskemu nadhledu, napr. clovek vic vi co se deje venku (ne okoli) a i muze nejak ovlivnit to deni, i kdyz treba komentovani a rozvyrenim vlny, ktera se treba pak muze projevit i ve skutecnosti.
Pro baterii je nejhorší, když se do nastavení powermanagementu v noťasu jakkoli hrabete. Pokud chcete, aby vám vydržela stejně dlouho, jako NB, tak ji v něm prostě trvale nechte a NB nechte trvale připojený k 230 V. A pokud ho někam vezete, omezte práci s ním na nezbytné minimum a jakmile bude k dispozici síť, okamžitě dobít.
220VA je stridavej prikon, nikoli stejnosmernej vykon, takze to nema relevanci. Nicmene to mas asi ruskej notebook, protoze jsem jeste nevidel adapter nad 130W :-)
Vezmeme-li v uvahu, ze prumerna baterie v ntb ma hustotu energie kolem 55Wh a vydrzi bezet dejme tomu hodinu a kousek, znamena to, ze ntb ma spotrebu kolem 40W. Proto bezny adapter, ktery miva tak 90W, ma dost rezervy na to, aby napajel ntb a jeste mu nabil baterku za cca hodinu.
Btw. u LiIon baterie jsou dva zasadni problemy a to je hluboky vybiti pod 2.5V na clanek a prebiti, resp. prekroceni napeti na clanku nad 4.35V. Nabijeni LiIon provadi ve dvou krocich, prvni je nabijeni konstantnim proudem az do doby, kdy clanek dosahne prahovyho napeti, to je dobry drzet nekde mezi 4.2-4.3V. Pote se nabiji uz s konstantnim napetiim a proud tedy po chvili zacne klesat, pokud dosahne cutoff hodnoty nekde kolem 10% pocatecniho proudu, nabijeni konci. Tolik i LiIon a LiPol bateriich. Zde je videt, ze clanek je hooodne citlivej na svoje max. napeti, zase pokud se nabiji dost pod nej, zase se ztrati dost kapacity.
Nektery htb nabijeji tak, ze tam to napeti drzi porad, cili tece vzdy nejaky maly proud do clanku a neukonci se u nejake hodnoty. To neni zas tak na skodu. Nicmene se vyplati, pokud to jde, ukoncovat nabijeni pri "95%" udaju notebooku, coz je napeti asi 4.1-4.2V, a zahajeni pri treba 90%. Treba IBM/Lenova tohle umej nastavit a nebo to spoctou automaticky. Prijdeme asi tak o 10-20% aktualni kapacity clanku, ale pridame tak rok navic nad bezny 2 roky. 10let je pohadka, LiIon/LiPol clanky jsou navrzeny tak, aby asi po 5 letech se staly netoxickymi pro zivotni prostredi, cili pak uz razantne ztraci vlastnosti akumulovat energii, ikdyz je nechate lezet na stole a nepouzijete ani jednou.
A tuhle hovadinu ti natroubil kdo? NB z r. 2003 na baterku déle než hodinu nevydržel i když byl nový! Baterka dostává nejvíc na prdel právě cyklováním; 500x ji vybiješ a nabiješ a jde do kopru! Jenže je velký rozdíl, jestli ji vybiješ a nabiješ jednou za dva dny, nebo jednou za rok. To, co plácáš, platilo pro Ni baterie. Li mají v sobě elektroniku, která přebití článku nedovolí, ale je bezmocná v případě, že se baterie, uklizená v šuplíku samovybíjením vyčerpá pod práh sebedestrukce.
pro skladnika ve sroubarne zabijak casu, ale treba v dnesni dobe vetsina vysokoskolaku by bez notasu nebo PC mela vyrazne ztizene podminky.
ja na fakulte informacnich technologii si to nedovedu predstavit, ze bych treba progtesty psal jen na skolnich strojich a komplet vyukove materialy ktere jsou vsechny v elektronicke podobe si tiskl. a mnoho dalsich mensich i vetsich problemu
Kdo zna nejen Verna ale i historii tak vi, ze 1) uz v te dobe takovy clovek byl necim vyjimecny, pokud vubec existoval; 2) tak jak jim nahravala matka priroda je opravdu usmevne 3) dnes je penzum znalosti opravdu nekde zcela jinde. I kdyz uznavam - pro romantiky je to krasna predstava...
pro akumulatory v notasech je spatne 100% nabijeni a 100% vybijeni, pokud nejaky software umoznuje nastavit, aby se treba nabijeni zastavilo pri 90% a rozbehlo pri max 85%(u nekterych vyrobcu je to mozne) a zaroven nastavit aby se notebook uspal nebo vypl treba pri 15%, baterii to udela nejlepe, potom uz to jak dlouho vydrzi zalezi jen na nahode, na jaky kus mel clovek stesti.
Ahoj,
děkuji za doporučení článků. Je hezké sledovat jak se mé články líbí a pomáhají. Aktuálně jsem sepsal nový o "moudrech" z mého života. Snad se líbí :). Jinak souhlasím, počítač poměrně dost zdržuje...v čemkoli. Kdybych neměl koníčka v psaní tak bych se ho snažil používat co nejméně. Být v kontaktu s přáteli (třeba FB) a občas si najít důležité informace. Všechno ostatní je ztráta času, protože se dá využít lépe.