Tak pokud budeme rozebírat z pohledu FSF a právnickou rétorikou tak ano( spíš množná).
Z pohledu uživatele a výrobce smartphone s operačním systémem Android bez Google Apps je možný a na trhu po celém světě naprosto běžný jev. Google se s nimi rozhodně nesoudí. A to se nejdená jen o nějaké pochybné výrobce, ale třeba i Nokia X.
Samozřejmě, že na nějaký ruský bastl Google nedá certifikaci, případně nepravý youtube aby se uživatelé hlásili třeba Yandex ID místo Google ID.
Ale smartphony s operačním systémem Android bez Google Play služeb, gmailu, youtube atd... je možné vyrábět a prodávat. To že se uživatelé ze předinstalovaných služeb Yandexu na zadek neposadí a problém je jinde, je věc druhá...
Yota je výkřik do prázdna, který díru do světa neudělal A co si tak pamatuji, jsou na prodej. Takže z tržního pohledu ano špatný.
Rozhodně se na Yotu nestály fronty, není to „muss have“ věc po které lidi šílí. V době uvedení nebyl rozhodně ani top hardware. A technologicky zásadně ten druhý eink nic nového nepřináší.
A pokud se vrátíme k tématu příspěvku a to byl software. Tak ROM Yoty do Evropy obsahovala čistý, ale Google Android s Google aplikacemi.
Činské One+ z malých firem bylo rozhodně víc v centru zájmu trhu než Yota. Yota tak připomíná 15minut slávy různých tunnigových garáži.
A nemluvě o obrech na globálním trhu jako je třeba čínské Xiaomi, které v základu Google aplikace nemá. A Google, MS ani čínská vláda se snima kupodivu nesoudí...
No psal jsem ... ani jiné zboží či služby z Ruska.
Myšlenku s konkurencí Googlu chápu, jenže ony služby aď jde o Yandex, Vkontakte, nebo Čínké Baidu jsou regionálně zaměřené. Tedy že nejsou reálnou konkurencí Googlu v EU nebo USA je naprosto jasné, nejen uživatelům ale i tomu Googlu.
Pokud to budete svádět na mocencko politické boje. Západní vyhledávače a poskytovatelé služeb jsou motivovány čistě ziskem, východní zatím touhou po moci. Tedy konkurencí bude pro Google, opět nějaký komerční v první řadě za ziskem jdoucí poskytovatel služeb.
Ono to není jen o vyhledávání, např Yandex mapy jsou Vám jako občanovy ČR naprosto k prdu v porovnání s Google mapama. +75 % spotřebitelů tak nebude produkty produkty Yandexu využívat. Protože nemají potřebu se šprajcovat, ale využívat nějak vyhovující službu.... ...a tam se dostávám zpět k jádru pudla.
Lidé nechtějí Yandex služby tak využívat, jako služby Google. Protože bod dva nemají potřebu řešit.
Žádný telefon s Androidem nemůže být bez aplikací od Googla. Jelikož Google vlastní ochrannou známku Android a její využití umožňuje výhradně v případě instalace jeho aplikací, legálně tedy tato možnost neexistuje. Může existovat operační systém s jiným názvem, který vychází ze stejného zdrojového kódu. Ale ten si zase nesmí jmenovat Android. Možných řešení je několik. Buď se Open Headset Alliance rozhodne, že změní podmínky členství a přestane nutit k využívání služeb Googla (což by znamenalo, že se Android přejmenuje), nebo Google změní podmínky poskytování ochranné známky Android.
Yandex prohrál, prohrává a prohraje... ... klasický boj regionálního\národního poskytovatele proti celosvětové špičce a hlavně celosvětovým trendům. A tyhle trendy Rusko neudává.
Předpokládám že EU by se toho ráda chytla, ale tak naivní výrobce smartphonů a poskytovatelů služeb na trhu v USA a EU není. Stačí jak dopad Amazon, BB a jiní "hrdinové"... ...podle všeho i Samsung se svým marketem vystřízlivěl.
Jinak Androidích telefonů které se prodávají oficiálně bez Google Apps je dost a Google je nechává žít. Tedy zádrhel je jinde,
1. Yandex není zboží, protože ho nekupuji (a reklamy na něm jsou většinou irelevantní pro náš trh)
2. Pokud tu tento vyhledávač bude, případně i vyhledávač čínský, tak prostě Google buď bude muset omezit záměrné prasení výsledků vyhledávání, což je dáno jednak ekonomicky (firmy platí za pozici ve výsledku práce vyhledávače), jednak v podstatě politickou cenzurou: "právo na zapomenutí", cenzura politicky nekorektních webů atd., nebo ztratí klientelu. Případně bude jeho "cenzurní síla" omezena možností konfrontovat jeho výsledky s výsledky jiných vyhledávačů, což je stav jednoznačně žádoucí.
3. Jsem si vědom, že Yandex a další prohlížeče dělají to samé. Zaměřují se ale na cenzuru jiných věcí a cenzurují jiným způsobem. Výsledek tedy je +- srovnatelný s tím, jako když člověk za minulého režimu konfrontoval informace z Rudého práva a Svobodné Evropy
Tak Yandex ani jiní si tím samozřejmě nepomohou, protože "východní" netáhne.
A nebyli, nejsou a podle mně ani nebudou schopni vytvořit "must have" produkt který bude konkurovat importovanému zboží a službám..
Takže pomohou si minimálně, ano ten "pocit", že pokořili velkého Google. Ale to nemění nic na tom, že lidé chtějí FB a né Yandex, že chtějí iPhone a né Presigio atd..
Chcete snad naznačit, že na západ od Ruska antimonopolní řízení neexistují? Ošklivé Rusko? A toho soudce, že snad řídí samotný Putin?
Google jako firma, která v USA dostává státní dotace v řádech miliard samozřejmě cizím agentem zcela jistě není, vždyť už nejméně půl roku nebylo slyšet, že by se nějaký její manager pustil do politické kampaně tu na podporu arabského jara tu na podporu Karla Schwarzenberga :-)
Co je to v tom ošklivém Rusku zase napadá, takto nálepkovat hodné výhradně technologické a soukromé firmy nezávislé na vládě a tajných službách USA :-)