Přechod televize od léty prověřeného analogového vysílání na nový digitální standard je stále hojněji diskutovaným tématem. Různé státy přistupují k věci po svém. Rakousko bude protežovat set-top-boxy s podporou multimediálních služeb, v Itálii je povinný slot na volební kartu, pro lidi v Česku bude tradičně důležitá cena nezbytné výbavy. Zatímco vloni na podzim se hranici dvou tisíc korun blížily přijímače jen výjimečně – a shora, dnes už se jich celá řada prodává i pod ní. Dalším hráčem v boji o přízeň tuzemských spotřebitelů je Yamada Chilli Terra TX 1300, zkráceně DTV-1300. Výrobek někteří prodejci nabízejí i pod značkou firmy Umax, specialisty na počítačové skenery.
Jednoduché provedení a základní nabídka konektorů
Yamada DTV-1300 je přístrojem sporého ražení a střízlivého vzhledu. Nebýt mírného zaoblení hran na předním panelu, zůstal by tvar výrobku u klasického kvádru. Set-top-box je široký 22, hluboký 16 a vysoký 3,8 centimetru. Hmotnost mezi technickými parametry chybí, kilogram ale podle mého odhadu nepřesahuje. Na černém televizoru vypadá přijímač ladně, se stříbrným bude kontrastovat, a to ne každý vyhledává.
Pohled na přední panel set-top-boxu splňuje klasickou představu alkoholických vidin. Nápisy ve střední části totiž uvidíte prakticky ze všech úhlů dvojmo. Vysvětlení se obejde i bez účinků ethanolu, popisky na průsvitné lince kopírují stejné texty pod ní. Na levé straně přední části je stavová dioda a snímač dálkového ovládání. Stříbrná tlačítka na horní části slouží k zapnutí přístroje a k přepínání programů.
Chilli Terra nabízí ve své zádi šest přípojek. Vstup a výstup pro anténu, dva konektory SCART, sériový port a digitální zvukové rozhraní S/P-DIF v koaxiálním provedení, takový je kompletní seznam. Komu připadá útlý, může vybírat mezi nákladnějšími modely digitálních přijímačů. Většině diváků bude ale uvedená šestice pohodlně stačit. Set-top-box spotřebuje 10 Wattů za provozu, v režimu standby polovic.
Čeština až po aktualizaci
Ačkoli má přístroj na krabici mezi jinými i české popisky, tuzemský manuál mu zatím chybí. Zvídavým divákům je k dispozici jen anglická, německá a francouzská příručka se základními údaji a přehlednými náčrtky. Hned po zapojení do elektrické sítě začne Yamada DTV-1300 ladit dostupné programy. 15 televizních programů a deset rádií ve třech multiplexech objevil v Praze bez obtíží a do dvou minut. Úvodní komunikace probíhá v angličtině, po naladění programů se objeví první z objevených stanic.
Uživatelské menu nabízí změnu jazyka, češtiny jsem se ale nejprve nedohledal. Na výběr byla krom angličtině pouze němčina, francouzština a španělština. Navštívil jsem proto stránku yamada.cz a zavítal do sekce DVB-T přijímače. Firmware, který dodá správnou češtinu do menu, teletextu i programového průvodce, je tu k dispozici. Musíte si ale uvědomit, jakou verzi ladicího obvodu máte ve svém přijímači. Informaci by na sebe měl prozradit přístroj samotný, já jsem ji ale nikde nenašel. Zjistil jsem pouze verzi softwaru v set-top-boxu, která mi stačila na ověření správnosti stáhnutého cirka 1,3 MB velkého zazipovaného souboru.
Aktualizace probíhá skrze sériové rozhraní a není náročná. Po propojení PC a digitálního přijímače vše obstará jednoduchá aplikace. Ke štěstí jí stačí správně nastavený COM port, vše podstatné se odehraje ve třech krocích. Program přenese do set-top-boxu nová data, smaže starý firmware a nový přehraje na jeho místo. Během pěti minut je akce hotová, stačí jen vypojit přístroj ze sítě a pak ho znovu zapnout. Úspěšnost akce potvrdí závěrečná hláška.
Netradiční menu v pastelových barvách
Nabídka uživatelských možností má podobu šestice barevných obrázků, na obrazovku se pro svoji mohutnost vejdou ale vždy jen čtyři. Po navolení jedné z nich se rozvine seznam činností, které může člověk po set-top-boxu chtít. Konfigurace systému skýtá dvě zajímavé položky: nastavení jasu a sytosti barev. Podobné úkony jsou známé u nastavení televizoru, na digitálním přijímači jsou pro mne ale novinkou. Divák tak získává možnost mít jiné barvy pro analogové programy, které si určí na televizoru, a odlišné pro DVB-T, jež jsou upravené set-top-boxem.
Teletext se zobrazuje přes většinu obrazovky, celou ji ale nepokryje, a nahoře i dole tak zůstává rušivý pruh. Zájemci si proto mohou zapnout průsvitné pozadí. Pro jednoduchou navigaci slouží čtyři barevná tlačítka, na kterých jsou standardně nastavena čísla předem načtených stránek. Set-top-box nemá paměť na stovky stran, několik desítek si jich ale dopředu načíst umí. Čeština teletextu nemá chybu.
Elektronický průvodce programy (EPG) ukáže po prvním stisku tlačítka jméno současného a následujícího programu. Tlačítkem info si diváci mohou zobrazit další podrobnosti o vysílání. Druhý stisk provází nepříjemná pauza, ve které se obraz zmenší do malého okna, pod kterým se rozvine časová linka s obsahem jednotlivých stanic. Podobné řešení nabízí např. přijímač Humax F3-Fox T. EPG je propojené s časovačem pořadů, jemuž snadno předá údaje o kýžené nahrávce. Přístroj nabízí 15 pozic, které mohou fungovat jen jednou, v denním či v týdenním rytmu. Každá může ale DVB-T 1300 buď pouze zapínat, nebo jen vypínat.
Konečný součet
Set-top-box Yamada Chilli Terra TX 1300 a několika jiných jmen nabízí za dobrou cenu solidní službu. Nečekejte od něj žádné vylomeniny jako time-shifting nebo satelitní příjem, ale berte ho jako levný klíč ke sledování zemského digitálního vysílání. Seznam oblíbených programů či rodičovský zámek jsou mu vlastní, do paměti se mu vejde až 600 programů. Češtinu umí přístroj dobře, ale až s novým firmware. Kdo by si chtěl výrobek koupit, ať se raději zeptá na prodejně, zda set-top-boxu už vlily háčky a čárky do žil. Grafické ztvárnění menu asi nesedne každému, stejně jako absence vícedenních skoků v EPG, přesto se celkově jedná o dobrý produkt. Snad k němu časem přibude i český manuál.
24. srpna 2006: Druhá krabice s výrobkem, kterou jsem tentokrát získal přímo od distributora, už český manuál obsahovala. Šest stran A4 přeložených na půl a s oboustraným potiskem sice není knihtiskařským zázrakem, ale základní informace o set-top-boxu, jeho zapojení, nastavení a řešení možných problémů tu uživatel najde. Čeština je psána lidskou řečí a díky většímu písmu nebudou mít se čtením problémy ani lidé, kteří jinak sahají po brýlích. Čtvrtý bod je splněný a Yamada Chilli Terra TX 1300 tak získává pečeť „Umí dobře česky“.
Celkové hodnocení | 9 b. |
---|---|
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) | 4,5 b. |
Podpora češtiny (max. 3 body) | 3 b. |
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) | 1,5 b. |
Přístroj zapůjčil: obchod.digizone.cz
Databáze: Yamada Chilli Terra TX 1300
Orientační cena: 1790 Kč
Foto a screenshoty: Autor