Ad document.write: Skutečně by mě zajímal takový legitimní příklad použití. Podle mě neexistuje.
Ad innerHTML: Mnohem praktičtější a mocnější je DOM 3 Load and Save. Proč dávat přednost zastaralému a nebezpečnému innerHTML?
Ad getElementsByClassName: Zcela souhlasím s vašimi důvody, proč je tato metoda nekoncepční. Hrubě se však mýlíte ohledně metody getElementById, neboť tato metoda se neváže k žádnému konkrétnímu jménu atributu. Tato metoda se váže k atributu typu ID, jak jej definuje přímo XML. Metoda getElementById tak má smysl i v obecném XML dokumentu, metoda getElementsByClassName nikoliv, což je asi ten nejdůležitější důvod, proč je tato metoda nekoncepční. Mimochodem, pokud se prosadí atribut role, budeme vytvářet další metodu?
Ad window: Webový prohlížeč umí zpracovávat i jiné dokumenty než HTML, např. SVG, proto by objekt window neměl být specifikován jako součást rozšíření HTML.
Ano, hledám čistotu a elegenci, protože si pamatuji, jak se bez rozmyslu přilepovaly nové vlastnosti, když mezi sebou válčily čtyřkové verze IE a NN, a vím, kam to vedlo. Hack na hacku nepřestane být hackem na hacku jenom proto, že se sepíše. Spojení hack na hacku přesně vyjadřuje současnou nekoncepčnost v implementaci některých technologií v prohlížečích. WebApplication nejenže tuto nekoncepčnost kodifikují, ale ještě ji rozšiřují, to je ten problém! Náprava současného stavu spočívá v tom, že se nekoncepčnost odvrhne a implementuje se vše řádně podle doporučení.
To jste mě ne zcela pochopil. Není nutné, aby různá desktopová prostředí v různých OS měla stejnou či navzájem kompatibilní technologii typu KParts, i když by to bylo samozřejmě lepší. Důležité je, aby dokumenty obalené pomocí KParts (či podobné technologie) měly stejné rozhraní, jak komunikovat s rodičovským dokumentem.
Nevím, co si mám představit pod tím, že prohlížeče jsou sandboxy, můžete mně to prosím trochu rozvést? Každopádně přenositelnost prohlížeče není kvůli KParts (či podobné technologii) nikterak ohrožena. Stejně jako má Mozilla knihovnu Necko, která obaluje síťové záležitosti, tak může mít podobnou knihovnu, která bude obalovat KParts záležitosti. Nevyužívat možnosti OS/DE a vše si vytvářet znovu a po svém, považuji za zbytečné plýtvání sil programátorů.
Vám nevadí, že se prohlížeče často chovají z pohledu uživatelského rozhraní jinak, než zbytek desktopového prostředí? Mně velmi.