Starám se na dálku o jedno PC a nejvíc mě rozesmála uživatelka, když mi psala přes ICQ, že jí "nejde Internet". Znamenalo to, přesně, co se dalo čekat - neotevřela se jí domovská stránka.
Zkusil jsem jí vysvětlit rozdíl mezi "Web" a "Internet" a tvářila se, že tomu rozumí. O 3 dny později mi napsala totéž :-)
Mimochodem zajímavost - jako domovskou stránku má nastaveno www.yahoo.com, to se moc často nevidí.
Vojto pekne si u me klesl :o) mel jsi slecnu vyrazit dverma a doufat ze se oknem nevrati... takovym dovolujes ziskat titul? Jakou cenu takovy titul asi ma?
Uz delsi dobu tvrdim ze skolstvi je v haji... maturita nema zadnou cenu (jeden ji udela na gymnaziu druhy jako nadstavbu k oboru kuchar/cisnik)... tituly dostavaji hloupi papouskari kteri nedokazi nic jineho nez nabiflovat data (pro ne to nejsou ani informace) do hlavy a nasledne pri dotazu zopakovat text napsany v knize... mozna dostanou spatnou znamku (za 3) ale co mise splnena jde se dal...
A ty jsi vytvoril dalsiho idiota s titulem pred jmenem...
Ale to je ještě slušnej operátor, že na to upozorní. Nebyl to náhodou T-Mobile? Tam to stojí 39,- na týden a používám to. V ceně je opravdu prohlížení přes prohlížeč a např. streemované video nebo stahování libovolných souborů (i aktualizace anitiviru atd.) už se platí za každý kB. Např. přehrání jednoho klipu na Youtube dokáže vycucnout celej kredit Twist karty. Ale u programů, kde jde nastavit komunikace přes port 80 (např. pro ICQ klient Slick) tak už je to v ceně toho paušálu. Když se mobil použije pro připojení k PC, tak u toho paušálu stojí spojení asi 1 Kč a každá hodina připojení taky kolem 1 Kč za udržování spojení, ale surfování (port 80) jde už zdarma. Mám to skoro rok, týdně 39 Kč. A moc se bojím přejít na paušál, který je podstatně levnější (tuším 119 Kč za měsíc), protože by mě mohl přijít na tisíce. U Twistu mě mockrát něco vycuclo během připojení kredit (třeba aktualizace nějakýho programu, cokoli co není v rámci toho balíčku).
Me spis se mi nelibi fakt, ze z Internetu se stane takova http brana pouze. Pro me je Internet pevne pripojeni k siti s vlastni IP adresou, zadny nat, omezeni portu, cenzura atp.
Jenže podívejte se na to z pohledu mobilního operátora. Ten neposkytuje datový kanál, ale zprostředkovává přístup. A chce na tom vydělávat. Když nastaví tarif nezávisle na obsahu tak, aby vydělal i na tom kdo si stahuje jenom dvouřádkové e-maily bez příloh, tak se stahovači videa nedoplatí. Naopak, pokud nastaví tarif tak, aby se dalo zaplatit stáhnutí videa, tak ti čtenáři e-mailů to budou mít zadarmo. Navíc nejdražší a nejsložitější je navázání a udržování spojení, vlastní přenos dat už tak složitý a drahý není, ale uživatelé neradi vidí fixní poplatky za naváznání spojení nebo tarifikaci podle doby připojení, proto musí operátor tyto náklady rozpustit do tarifu za data. Proto hodně operátorů ve světě (u nás to až tak rozšířené není) tarifikuje různě podle obsahu.
Plně souhlasím - a pan Bednář je od počátku svého působení zde přímo velmistrem těchto bezobsažných blábolů, které nazývá "glosami" buď z neznalosti základů řemesla, či z nedostatku vhodnějších pojmů.
Možná by pro tyto jeho dominantní (ba možná výhradní; nevím - už to dávno většinou ani nezkouším číst) projevy bylo vhodné zavést nový žurnalistický žánr zvaný "pšouk".
Přesně tak, autorovi uniká vymezení rolí v akademickém životě. Student má školitele, jehož úkolem je studenta naučit psát právě na diplomce, a pokud je student lempl, který si nedá říct, popřípadě napíše diplomku během posledního týdne před odevzdáním a školiteli to ani neukáže, tak ho prostě nepustit k obhajobě. Takže špatná diplomka je především vizitkou školitele.
Oponent, pokud považuje diplomku za nevyhovující, má jí přiměřeně zkritizovat či vůbec nepustit. Jednak tím totiž dá dalším studentům najevo, že se školitelem není něco v pořádku, a jednak tlačí na zvýšení kvality školy. A student si to zopákne, život nekončí. Pokud svou roli oponent ovšem lidumilně nesplní a studenta pustí, ten jde dál jako blb, a školiteli zůstává pověst člověka "u něj nemusíš makat a prolezeš". K čemu to v důsledku vede není třeba rozvádět.
Problém ovšem je, když je oponent školitelův kamarád (nic ve zlém, taky mám máslo na hlavě).
Jsem laik v této debatě a vůbec nerozumím tomu v čem je problém. S internetem pracuji každý den a říkám tomu, že jsem na webu, tak v čem je ten závažný a trestuhodný rozdíl?????
Sem tak nějak nepochopil co nám vlastně pan autor článku
vůbec řekl. Články s takovýmhle nulovým poselstvím mě na Lupě docela dost a čím dál častěji vadí. Nechápu
Nesouhlasim, televize je takova divna krabice, ktera na predni strane dokaze dostatecne rychle zobrazovat poloviny obrazku, pripadne doprovazet je i zvukem. Zahledl jsem to onehdy v hospode, je to celkem podobne beznemu monitoru.
prijde mi take divne se vztekat nad "Zapnuti internetu" ... na svem notebooku take musim "Zapnout WiFi" a to mi rozhodne nijak skarede neprijde. nebo mam snad rikat "Inicializovat zarizeni na adrese ..." ?! :D
Na druhou stranu, toto splynutí pojmů není nic neobvyklého. Když se zeptám: "Máš zapnutou televizi?" tak tím míním televizní přijímač (prohlížeč), nikoli televizi jako medium (Internet). A nikomu to divné nepřijde.
Tím spíš nikdo nepátrá, jestli mám puštěnou Oravu (Operu), nebo Sony (Firefox). A přitom televize není jen obraz a zvuk, ale taky teletext......
Moje baička zapínala rádio, a já zapínám internet, ať si říká kdo chce co chce. Internet v běžné mluvě prostě značí síť, a vše co je na ní dostupné + technické zařízení, které přístup umožňuje, aspoň z hlediska uživatele, který nic než internet nevyužívá.
To, že pro laiky Web = Internet je ještě pochopitelné. Že otravují pokaždé když se jim po kliknutí na modré éčko nezobrazí www.seznam.cz ještě taky zkousnu.
Co ale nedokážu pochopit je, jak si může dovolit veřejný mobilní operátor pod názvem "Neomezený internet" poskytovat filtrovaný web.
Mno s tím, že internet nejede se setkal asi každý v uživatelské podpoře =) Nejvíc mě dostává realita toho, že nejmíň 50% uživatelů považuje za internet homepage seznam.cz =))
No, tady jste spíše laik vy. Ono totiž SGSN (to je taková krabice, přes kterou teče internet do BTSky a následně do vašeho moblu) dokáže najít v HTTP response header content-type a podle jeho obsahu jinak ta data tarifikovat. Ne, že by to nebyla sviňárna, ale opravdu kilobyte textu může mít jinou tarifikaci než kilobyte mp3ky nebo mpegu.
... a ještě si neodpustím jiný pohled: není náhodou na vině vedoucí té diplomky? Četl ji vůbec? Rozuměl tomu? To co pustil dál už v době zrodu je přece do velké míry i jeho vizitka!
No, pokud se jednalo o sociology, pak je přivírání očí opravdu na místě, pokud se ale jednalo o informatiky, nemá to celkem omluvu.
I já každý rok recenzuji několik diplomek, povětšinou z podobných oblastí (informatika, automatizace). S něčím takovým jsem se zatím (naštěstí?) nesetkal, přesto jsem přemýšlel nad tím, jak bych asi v tomto případě postupoval. Dál bych to pustil, ale při obhajobě bych požadoval vyjasnění všech sporných pojmů - jestli někdo chce být diplomovaný informatik, guláš by v tom mít neměl, to ať jde do háje i se školou, která mu ten titul (zadarmo) dala.
Facebook je internetový profil = Praha je Evropské město
Praha je v Evropě = Facebook je internetu.
Z hlediska stylistiky je to rozdíl. Z první formulace není znát, že tu je ještě něco jiného (něco jako "zvíře je jelen" a "jelen je zvíře"). V normální mluvě to běžně používáme a je nám to jedno, jelikož se vyznáme v kontextu a nemusíme trpět na jednoznačnosti. Diplomová práce je však z hlediska stylistiky jiná kategorie. Zde by měla být téměř jakákoliv myšlenka jednoznačná, či vysvětlená (pokud se práce byla "Facebook jako internetová zábava", poté definice facebookového profilu je docela zásadní).
Myslím, že pan Bednář je optimista, když píše, že pro lidi jsou web a Internet těžko rozlišitelné pojmy.
Jako "ajťák" se čím dál tím víc u "technologických laiků" (to je hezký terminus technicus) setkávám s tím, že ekvivalentem pro Internet je www.seznam.cz.
Třeba se chtějí dostat na stránky Východočeského divadla, tak pustí prohlížeč, kde mají jako home page Seznam (když ne, tak mi volají SOS, že je ten jejich Internet nějak pokaženej), do hledacího okénka napíšou www.vcd.cz, ve výsledcích hledání najdou divadlo a jsou spokojený. Že by je nějak iritoval adresní řadek, to teda ne.
Nenadávejme jim. Jsou to laici a jejich, třebaže ne nejjednodušší cesta, je zatím nikdy nezklamala.
Zrovna tak, jako že zvolna přestávají rozlišovat, kde končí jejich počítač a začíná Síť. Zrovna tak, že mají na počítači neuvěřitelný čurbes ve všem, adresářích, souborech, úložištích; oni se v tom nějak vyznají. Možná musí mít zbytečně rychlý počítač, zbytečně velký disk a zbytečně robustní přípojení k Internetu, ale peníze, které je to stojí, jsou řádově menší, než by byly náklady na úklid, zavedení pořádku a asistenci nějakýho odborníka přes počítače.
Tak "zapnutý internet" použiji někdy taky, když mě nenapadne "připojím se na Internet" nebo někdy i "spustím webový prohlížeč" a přitom s pochopením těch rozdílů žádný problém nemám.
Add "zapnutý internet": internet je tcp/ip síť, takže tatík tím třeba myslel, zda máš zapnutou podporu těchto protokolů :-D Třeba je zvyklý komunikovat přes NetBios či něco jiného. A hle, tím nechápavým troubou si najednou ty.
Internet je u 99.9 % populace chápán obecně jako médium. Lidem je šumafuk, přes jaký protokol dotyčná služba běží, a nezmění to ani neustálé tvrdošíjné opakování a vnucování "odborníků", kteří si libují v podobném slovíčkaření. Pochybuji, že pro dotyčné diplomky bylo tak zásadní striktní vymezení těchto pojmů, za předpokladu, že se zabývaly Fejsbukem a spol. z hledicka "sociálního" a nikoliv z pohledu technického, což nám autor možná záměrně nesdělil, aby mu to pasovalo do jeho glosy.
to jako ze ten profil je dostupny v celem internetu? nebo jen v jeho sluzbe zvane tviter? (nebo jak se ta kokotina jmenuje) da s profil z faceboku najit na tviteru? ten je podle vas taky internetovy profil
taky uplne vyskakuju z kuze kdyz slysim podobne nesmysly, nejlepsi je, kdyz se me tata zepta, jestli mam zapnuty internet ze by se potreboval na neco podivat nebo jestli film, ktery si poustim jsem koupil nebo nekde hacknul:)
v kazdodenim zivote se to da jeste prezit ale napsat to do zaverecne prace jeste tykajici se teto tematiky je na povazenou, v tom s autorem naprosto souhlasim.
taky uplne vyskakuju z kuze kdyz slysim podobne nesmysly, nejlepsi je, kdyz se me tata zepta, jestli mam zapnuty internet ze by se potreboval na neco podivat nebo jestli film, ktery si poustim jsem koupil nebo nekde hacknul:)
presnejsi by bylo: Praha je hlavni mesto CR, ktera lezi v evrope, ta je soucasti Zeme, ktera je soucasti nasi slunecni soustavy, ktera je soucati vesmiru..... a nebo muzeme rict ze Praha je ve vesmiru
S clankem nesouhlasim. Web je podmnozinou Internetu. Proto tvrzeni ze Facebook je internetovy profil je spravne. Je to webovy profil ale take interentovy. Zrovna to same jako u Skypu. Je to stejne, jako byste povazoval tvrzeni, ze Praha je mesto v Evrope za chybne - vzdyt je to prece mesto v Ceske republice, tak v jakepak Evrope! :-))
A naopak se obcas laik divi, kdyz mam v prohlizeci otevrenou nejakou stranku a pritom nejsem pripojeny k internetu. Byvalo to v dobach, kdy se pripjeni platilo po minutach, clovek se pripojil, postahoval, co se dalo, odpojil a pak si to v klidu precetl.
Na dalsiho laika jsem narazil minuly tyden na zakaznicke line Eurotelu: "Ano pane, Vy si muzete smskou aktivovat internet za 40 korun na tyden, ale muzete si tim internet jenom prohlizet, nemuzete stahovat mp3 nebo videa. To byste pak platil za 25 haleru za kilobajt." (???) "A jaky je rozdil v tom, jestli prohlizim/stahuju stranku nebo pisnicku?" "Ty mp3 nebo videa ukladate na disk, stranky pouze prohlizite." Nemel jsem silu pokracovat.
A dotaz k clanku: Jak autor formuloval v posudku, ze by si mel diplomant doplnit znalosti v oblasti internetu?
Klasika. Denne slysim, ze lidem ze site "nejde internet" a ona byla pouze nedostupna domovska stranka, pripadne "internet uplne zmizel", kdyz to "modre Ecko" na plose neni presne tam, kde vzdycky byvalo :-)