Před pár lety vývojáři na diskusním fóru psali, že vývoj Salamandera několik měsíců stál, protože programovali vlastní e-shop pro prodej Salamandera. Předpokládám, že GDPR bude souviset spíš s tím e-shopem a hlavně s tím „všechno si vyřešíme sami“. Podle mne je to ukázkový příklad toho, že když se nevěnujete core byznysu ale řešíte vlastními silami i vše okolo, nakonec vás to „všechno okolo“ pohltí.
máš tady pořád fůru průmyslových firem, atypických řešení, automatizací a obsluhy, ne vše je open source nebo pronajímatelné na webu.
Existuje obrovské mnosžtví SW dělané na míru konkrétím workflow a rozvíjené dvacet let, to prostě jen tak nedokážeš zahodit. Delphi je i dest slušný jazyk, v c++ máš napsanou snad většinou aplikací, které používáš vč. prohlížečů.
Ale nechci, aby to vypadalo, že autory Salamandera haním. Salamander jsme používal a používám doteď – sice je ta nepodpora Unicode na palici, ale zatím jsem nenašel jiný dvoupanelový správce souborů, který by mi vyhovoval ovládáním. A když „nebožka ještě trochu žila“, pořád jsem tajně doufal, že se stane zázrak :-) Myslím, že autoři Salamandera dělali to nejlepší, co uměli – akorát to postupně už nestačilo. Není to výtka, netvrdím, že bych to sám uměl – prostě mne jenom mrzí, že skončil dobrý (navíc český) program. Ale Janu Ryšavému a Petru Šolínovi za Salamandera patří dík.
Myslím, že zdrojové kódy Altap Salamanderu vlastní. Od jiných autorů jsou pluginy (WinSCP, PictView, možná další) – a u těch se s jejich autory dohodli na zveřejnění jako freeware. Hypotetické opensourcování by se tedy týkalo jen samotného Salamanderu, o těch pluginech od jiných autorů by se muselo jednat zvlášť. Ale osobně to vnímám spíš jako záminku – WinSCP plugin stejně funguje jenom ve 32bitové verzi, a i dříve ty pluginy byly za příplatek, takže pro Salamander nejsou kritické.
Ale nemyslím si, že by opensourcování něco řešilo. Podpora Unicode evidentně není něco, co by někdo vyřešil za víkend. Je otázka, zda by se ve zdrojácích vůbec někdo jiný kromě původních autorů vyznal. Stačí si vzpomenout na opensourcování Gecka, které stejně skončilo kompletním přepisem, trvalo to několik let – a to byl NN celosvětově používaný prohlížeč a Gecko tehdy byla snad jediná naděje na prolomení nadvlády MSIE nad webem (používala se ještě Opera, ale ta nikdy výrazně neprorazila). Tedy ta motivace pokračovat ve vývoji byla řádově jiná, než u Altap Salamandera. Pokud už by vznikal nějaký opensource správce souborů, bylo by podle mne jednodušší začít od začátku. Navíc by rovnou mohl být multiplatformní.
Co je na Salamanderu tak unikátního, že by to mělo být zachováno? Většina uživatelů ho nejspíš používá kvůli způsobu ovládání, to se dá napodobit jinde i bez zdrojáků. Na zdrojácích je cenné asi to, že si autoři Salamandera dávali záležet na tom, aby operace se soubory byly rychlé – často se chlubili tím, jak je Salamander rychlý při kopírování souborů v porovnání s jinými programy. Jenže rychlost kopírování dnes nikdo neřeší. Vždyť se běžně soubory přenáší z/do cloudu nebo NASu, takže jestli kopírování mezi lokálními disky bude o 20 % pomalejší, nikdo si toho ani nevšimne. Za to toho, že si uložíte soubor z internetu nebo z e-mailu, ale v Salamanderu už s ním nic neuděláte, protože obsahuje Unicode znaky, toho si všimnete.
S tím, že si za to mohou sami, souhlasím. Bohužel. Když jsem se před čtyřmi roky od pana Ryšavého na fóru dočetl, že po několika měsících vývoje webu a platební brány atd. se konečně mohou zase vrátit k vývoji Salamandera, zlomil jsem nad Salamanderem hůl, protože by se musel stát zázrak, aby se dohnal dobu (musel by někdo do vývoje nalít dost peněz, a to je asi v oboru správců souborů nereálné).
Ono je to spíš tak, že Salamander má spoustu drobností. Jednu z nich by člověk snadno oželel, ale když narážíte na další a další, zjistíte, že je Salamander vlastně jiná liga. (A pak se teda dost těžko smiřuje s tím, že správce souborů, který chce hrát první ligu, nepodporuje Unicode.) Věřím, že spoustě lidí DC stačí, ostatně drtivá většina lidí používá jenom Průzkumník a taky žijí – já ale po přihlášení spustím Vivaldi a Salamander, a ukončím je zase až při odhlášení.
Z té spousty drobností mne napadá:Kompaktnější a přehlednější vzhled AS je asi otázka vkusu a možná taky doklad toho, že si autoři hráli s tím, jak bude Salamander vypadat, ale pak neměli čas implementovat podporu Unicode.
DC má oproti Salamanderu záložky (taby) – před lety, když to ještě vypadalo, že se Salamander vyvíjí, jsem doufal, že záložky přibydou.
Total Commander je asi nejvážnější konkurence Salamandera, ale mně nikdy nevyhovoval.
No počkej, jaké máš náklady na vývoj SW?!
Pokud tedy nelpíš na autech, kancelářích a děláš nejlépe z baráku, který si dáváš do účetnictví, tak to ideálně můžeš dělat na živnost, jako neplátce DPH, dát si výdajový paušál a nějakých 100k to dá pro každého. I když člověk narazí na limit paušálu.
Myslím, že vyvíjet SW, je naprostý ideál, stačí ti jen notebook a můžeš nádherně cestovat a být freelancer.
Ale samozřejmě, pokud si člověk pronajme kancl v centru Prahy a místo core businessu programuje shop a platební bránu, tak ti lidé jsou zjevně puntičkáři a baví je programování, řešení věcí, ale nejsou to businesmani a v tom případě je jen dobré, že je někdo koupil, protože si teď můžou kodit (cokoliv) a někdo jim to zastřeší a budou štastní.
Jen je fakt škoda, že jádro programu nevydali jako open-source, protože to teď zjevně chcípne.
Když se to odřízlo, měli to své "dítko" aspoň osvobodit
P.S. jak se dívám, tak výdajový paušál je 60 procent do 1,2 M:
"60 %, nejvýše 1 200 000 Kč za rok, z příjmů z živností volných, vázaných i koncesovaných"
Akorát nevim, jak je to u vyvíjení programů s DPH, jestli by i kdyby byli živnostníci u SW museli být plátci
Každopádně, kdyby vydělali 2M, tak bez DPH to je 1,6M, 800k na každého s paušálem by měli tak 50-60k na osobu. Já nevím jak komu, ale mě by to stačilo, i když kdyby rubali Javu/C#, tak jasně můžou mít stovku, ale je to bavilo, tak proč to proboha zařízli, asi už se na to po těch letech prostě vykašlali a měli toho dost...
Vubec si nedokazu predstavit, kdo se v roce 2019 muze vubec naprosto realne zabyvat souborovym manazerem. Dokonce si nedokazu predstavit, ze se nekdo v roce 2019 zabyva zakazkovym prganim v dephi a c++. Vlastne cimkoliv pro windows. Vlastne jakymkoli zakazkovym prganim. Kdo to kupuje :) Nekdo mi rikal, ze chce rozjet vyvoj vyfuku pro dvoutaktni stroje :)) wtf? :) Tohle uz je bohuzel historie...
>Pokud už by vznikal nějaký opensource správce souborů, bylo by podle mne jednodušší začít od začátku. Navíc by rovnou mohl být multiplatformní.
??? Nikdo tady nezná Double Commander [https://doublecmd.sourceforge.io/]?
(Osobně jsem Servant Salamander asi dvakrát v činnosti viděl, ale nikdy mne nenapadlo ho ani nainstalovat - když něco běží jen na Windows, je to projekt dvou lidí s uzavřeným kódem a existuje jiné funkční řešení, nevidím k tomu důvod... Samozřejmě, nic proti SS/AS ani proti jeho vývojářům.)
Před pár dny jsem to v dualbootu nainstaloval do Vidlí a furt jsem si lámal hlavu, proč je tam ten font rozbitej. A jak se teď dozvídám, tak ejhle, ono to v roce 2019 nemá nativní podporu pro unicode. Nechápu, co je na tom tak těžkýho vylistovat adresář (složku) a zobrazit ji v panelu v správném kódování. Nějaká práce s mb řetězci v rámci toolů v menu je jiná věc, ale tam by to tak nevadilo. Jinak prostředí mám v angličtině, takže nějaké české dialogy a tlačítka mně taky nepálí. No nic, pěkná ukázka, ale až zase nabootuju do Win, tak to halt půjde pryč.
Ja unicode nejak nepotrebuju. FreeCommander jsem mel take v donation verzi. FreeCommander je ale bohuzel nestabilni a pomalejsi. Treba pri kopirovani na konci zatuhne dialog s kopirovanim a hlasi divne chyby. To Salamander nedela. Navic ma podle meho nazoru lepsi klavesove zkratky, hezci UI a je celkove rychlejsi.
To je asi to jediné, čeho bych se moc nebál. Autoři budou dál Salamandera používat, takže pokud by se tam nějaká zranitelnost objevila, je docela pravděpodobné, že ji opraví (pokud to bude jednoduchá oprava, ne nějaký principiální problém). Jestli si dobře pamatuju, zatím se bezpečnostní aktualizace týkaly především SSL knihovny, tam by opět neměl být problém přeložit aplikaci s novou verzí a vydat ji.
Navíc samotný správce souborů nedává moc možností ke zneužití zranitelností – problémy mohou být s prohlížeči různých formátů souborů (včetně archivů) a s pluginy pro síťovou komunikaci. To všechno jsou pluginy, které je možné odinstalovat.
.. no tak si zkrátka (v tom nejhorším katastrofickém scénáři, který pravděpodobně už mnoho z vašich kolegů využívá). zvyknete na to použivat běžný "průzkumník souborů" zabudovaný do Windows - ať je to Win7 či Win 10.. rozhodně tady není důvod pro to, abyste šířil jakékoliv "katastrofické" scénáře, jak to a to .. a že to to to není to samé.. no NENI. ! .. no a co? Taky jsem si nedokázal roky představit, že má část Prahy zavede placené zony.. a hele.. ! jsou tu. dostal jsem echo jen dva měsíce předem a PREZIL..
Unixové systémy používám na serverech, Linux jsem měl pár let na desktopu, teď používám na desktopu Windows – přesto si nedovedu představit, že bych na Linuxu ve správci souborů potřeboval case-sensitive hledání v panelu souborů. Že bych věděl, že první písmeno názvu toho souboru je velké a chtěl bych se dostat rovnou na něj. Jedině snad pokud používáte řazení, kdy jsou velká písmena zvlášť a malá zvlášť – ale stejně bych si nechtěl pamatovat, kde jsou zrovna na začátku velká písmena a kde malá.
Opravdu není? V čem je SS/AS lepší nebo co nabízí navíc oproti DC? (To není řečnická otázka, skutečně by mne to zajímalo a na Linuxu to nemám jak ověřit.)
Mimochodem, pokud upustím od požadavku na multiplatformnost, tak – než se AS stal freewarem – Total Commander měl snad obdobný licenční model, nebo ne?
Rozumím; a díky za objasnění. Samozřejmě, ďábel se vždy skrývá v detailech... :)
Jen pár poznámek/korekcí, pro informaci:
> rychlé přepínání disků pomocí Shift+písmeno
nikdy jsem nepoužil, ale myslím, že by to DC uměl
> možnost nakonfigurovat své prohlížeče a editory pro jednotlivé typy souborů (v DC jde udělat nějaké přiřazení, ale IMHO nemůžete změnit to, co se otevře po F3 nebo F4)
změnit to jde, a to velmi jednoduše, přinejmenším od verze 0.6.x (aktuální je 0.9.x)
> uživatelské příkazy, kde můžete jako parametr předat vybraný soubor z aktivního
to lze
> i druhého panelu i seznam vybraných souborů
to, myslím, dosud nelze (ale jistý si nejsem; tohle dělám v Krusaderu nebo ve Faru)
> uživatelské skripty, kde máte přístup k vybraným souborům z obou panelů
to je, myslím, možné, ale dost omezené
> vytváření seznamu z vybraných souborů (s vlastní definicí toho, jak seznam vypadá)
ano, to nelze
> prohlížeč spousty formátů souborů (spousta obrázkových formátů, HTML, XML, EXE, CSV…)
v DC je také
> při procházení obrázků v prohlížeči obrázků mohu soubory insertem označovat/odznačovat v panelu souborů
rovněž možné
> prvních 10 položek v oblíbených má přiřazenu číselnou klávesovou zkratku
nevím, ale myslím, že by to šlo
> pluginy pro výpočet kontrolních součtů
DC má také
> změnit adresář (ani se mi nechce věřit, že to DC neumí)
samozřejmě, že umí.
Nicméně, je to samozřejmě i věc „vkusu“, resp. zvyku a osobních preferencí.
Mně po přihlášení (ze správců) automaticky startují DC + MC + Krusader (Linux), DC + Far (Windows, které už ale téměř nikde nemám) :))
Double Commander jsem zkoušel chvilku, takže netvrdím, že jsem něco nepřehlédl. Ale nastavení přepínání disků pomocí Shift+písmeno jsem zkoušel, nastavit to šlo, ale Shift+písmeno dál fungovalo jako vyhledávání souborů. Konfiguraci externího prohlížeče nebo editoru pro specifické typy souborů jsem hledal u konfigurace prohlížeče a editoru – máte pravdu, že když se to zadá do akcí přidružených k souboru, funguje to i na F3 a F4, to jsem přehlédl. Nenašel jsem speciální prohlížeč uvedených formátů – HTML, XML, EXE i CSV se mi v DC otvírá ve standardním textovém prohlížeči.
Označování souborů v prohlížeči obrázků funguje v DC jak? V Salamanderu mám zobrazený obrázek, stisknu insert a příslušný soubor se mi na pozadí v seznamu obrázků označí. Procházím takhle obrázky, špatné si rovnou označuji a pak jenom zavřu prohlížeč a v Salamanderu mám označené soubory ke smazání.
Teď jsem zjistil, že změnu adresáře umí DC tak, že odchytává příkaz cd
z příkazového řádku a interpretuje ho sám. Ale to je právě ten detail – jednak musím přijít na to, že v tomhle případě DC nepotřebuje escapovat mezery a poradí si se souborem, ale hlavně musím uhodnout, že DC vůbec něco takového umí. Vyhovují mi programy, které všechno, co umí, mají v menu – pak nemusím hledat nikde jinde a z menu rovnou vím, zda nějakou funkci program umí nebo neumí.
Ale samozřejmě používání konkrétního správce souborů je otázka zvyku.
>Double Commander jsem zkoušel chvilku, takže netvrdím, že jsem něco nepřehlédl.
Obecně – DC je od začátku vyvíjen jako (funkčně) klon TC, takže si umím představit, že pokud má AS jiné ovládání, resp. přístup než TC, tak prostě uživateli AS DC „nepadne do ruky“.
> Ale nastavení přepínání disků pomocí Shift+písmeno jsem zkoušel, nastavit to šlo, ale Shift+písmeno dál fungovalo jako vyhledávání souborů.
Jak se nastavuje přepínání disků „z ruky“ nevím, ale pokud byste měl nastaveno v Menu - Configuration - Options - Keys - Typing - Letters: None (DC 0.9.3, Linux), tak Shift+písmeno by vyhledávání vyvolávat nemělo.
>Nenašel jsem speciální prohlížeč uvedených formátů – HTML, XML, EXE i CSV se mi v DC otvírá ve standardním textovém prohlížeči.
Tak to se omlouvám. Neuvědomil jsem si, že když se mi HTML, XML soubory prohlížejí v defaultním www browseru, tak že je to moje nastavení, ne implicitní volba. (CSV mi přijde přirozené otevírat jako text a s EXE soubory se na Linuxu nesetkávám.)
>V Salamanderu mám zobrazený obrázek, stisknu insert a příslušný soubor se mi na pozadí v seznamu obrázků označí. Procházím takhle obrázky, špatné si rovnou označuji a pak jenom zavřu prohlížeč a v Salamanderu mám označené soubory ke smazání.
Aha – tak to jsme si nerozuměli. Vámi popisovaný režim DC neumí, resp. o tom nevím. Já měl na mysli režim (obvykle se vyvolává přes Ctrl+Q), kdy je v jednom panelu aktivní prohlížeč obrázků a ve druhém panelu standardní seznam souborů; pak to funguje, jak řečeno... Chápu, že mít obrázek na celou velikost okna a ne jen na jeho polovinu je lepší.
>Teď jsem zjistil, že změnu adresáře umí DC tak, že odchytává příkaz cd z příkazového řádku a interpretuje ho sám.
To ano, ale jde to ještě jednodušeji: pokud máte v horní části panelu zobrazenou úplnou cestu (to je, myslím, výchozí nastavení), tak pokud na ni kliknete „kontextovým“ tlačítkem myši, můžete ji libovolně editovat; ENTER vás pak pošle, kam jste napsal. Je to celkem konzistentní, protože pokud na stejné místo kliknete výchozím tlačítkem, nabídne se vám historie adresářů.
>Ale to je právě ten detail – jednak musím přijít na to, že v tomhle případě DC nepotřebuje escapovat mezery a poradí si se souborem, ale hlavně musím uhodnout, že DC vůbec něco takového umí.
Viz výše - ono je to přirozené, ale jen pokud rozumíte filosofii, se kterou je program psán...
>Vyhovují mi programy, které všechno, co umí, mají v menu – pak nemusím hledat nikde jinde a z menu rovnou vím, zda nějakou funkci program umí nebo neumí.
S tím obecně zcela souhlasím – mně také :)
Také myslím, že Double Commander (0.9.5) je nejvyspělejší *multiplatformní* svobodný správce souborů. Používám ho denně na windowsech i Linuxu. Má také přenosné (portable) verze. Pár mušek by se našlo, ale také mnoho dobrých nápadů. Kromě něj používám, tj. porovnávám s Total Commander, Krusader a mc.
No jo, anglické prostředí, ale systémovou volbu jazyka pro non-unicode programy by to nejspíš chtělo nastavit na češtinu. Vadit by to mohlo jen v případě, že byste potřeboval nějaký non-unicode program provozovat pro dejme tomu francouzské texty.
Kolega si takto pěkně naběhl s ODBC driverem pro mysql - nedostal z databáze správnou češtinu, dokud tohle nepřepnul. Jinými slovy, Salamander není jediný dinosaurus tohoto druhu.
Rozlišovat velká a malá písmena v názvech souborů samozřejmě aplikace musí – šlo o to, jestli se to má rozlišovat při rychlém hledání v seznamu souborů. To chápu jako pomůcku, jak se rychle dostat na nějaké místo v delším seznamu – abych tam nemusel rolovat nebo klikat myší. Určitě neočekávám hledání přesné shody, naopak budu rád, když se najde něco podobného tomu, co jsem napsal. Ale možná to někdo používá jinak…
Díky za tipy. Některé funkce DC, které AS nemá, mi připadají zajímavé (rychlý náhled – Ctrl+Q nebo rozbalení celého adresářového stromu). Hodně mne asi odrazuje to podle mne nekonzistentní ovládání – kontextové tlačítko myši všude vyvolává kontextové menu, jak mám uhodnout, že zrovna řádek s aktuální cestou to bude přepínat do editačního režimu? Podobně s těmi klávesovými zkratkami – pokud si explicitně nadefinuju zkratku Shift+C (a DC mi to dovolí), mělo by to automaticky mít přednost před vyhledáváním. Navíc vypínat vyhledávání psaním nechci. To je zrovna ta drobnost, kterou má prostě Salamander vymyšlenou do konce – pro vyhledávání souborů mi stačí malá písmena, pochybuju, že by někdo chtěl case-sensitive hledání názvů souborů. Tím pádem je kombinace Shift+písmeno volná na přiřazení diskům. Navíc ve Windows se připojováním externích a síťových disků mohou písmena disků přidávat a odebírat, takže bych to určitě nechtěl konfigurovat ručně pro každé písmeno zvlášť.
Ovládání bych se asi naučil, ale chybí mi (i v TC) právě to uživatelské menu a uživatelské skripty. V Salamanderu mám v uživatelském menu (v nějaké hierarchii) kolem stovky položek, v první úrovni jich mám 14 – kdybych z toho udělal ikony, tak se v tom nevyznám.
Na druhou stranu, ta nepodpora Unicode v Salamanderu je taky vážný problém a nějakou náhradu budu potřebovat najít.
>Díky za tipy. Některé funkce DC, které AS nemá, mi připadají zajímavé (rychlý náhled – Ctrl+Q nebo rozbalení celého adresářového stromu).
Rádo se stalo. Pro zajímavost, pro mne nejsilnější stránka DC je (kromě vytváření asociací pro soubory, o kterém už byla řeč) dobře vyřešené porovnávání souborů a synchronizace adresářů (+existence záložek/tabů/, ale to už dneska umí kdeco).
>pro vyhledávání souborů mi stačí malá písmena, pochybuju, že by někdo chtěl case-sensitive hledání názvů souborů. Tím pádem je kombinace Shift+písmeno volná na přiřazení diskům. Navíc ve Windows se připojováním externích a síťových disků mohou písmena disků přidávat a odebírat, takže bych to určitě nechtěl konfigurovat ručně pro každé písmeno zvlášť.
Tady zajímavě narážíme na omezení – úskalí multiplatformnosti. Na unixech je case-sensitive hledání názvů souborů potřeba a zároveň tam neexistuje koncept písmen pro disky... (Což nepochybně víte.) To asi nemá moc dobré řešení. DC má otevřený kód a tohle by asi nebyl problém přepsat, ale vytvářet fork jen pro Windows, nevím, nevím.
>Ovládání bych se asi naučil, ale chybí mi (i v TC) právě to uživatelské menu a uživatelské skripty. V Salamanderu mám v uživatelském menu (v nějaké hierarchii) kolem stovky položek, v první úrovni jich mám 14 – kdybych z toho udělal ikony, tak se v tom nevyznám.
Tomu rozumím. Ve zmíněném je (na Windows) extrémně mocný FAR, který Unicode podporuje; ten ale jistě znáte – a je to prostě jiný typ aplikace...
> přesto si nedovedu představit, že bych na Linuxu ve správci souborů potřeboval case-sensitive hledání v panelu souborů. Že bych věděl, že první písmeno názvu toho souboru je velké a chtěl bych se dostat rovnou na něj. Jedině snad pokud používáte řazení, kdy jsou velká písmena zvlášť a malá zvlášť – ale stejně bych si nechtěl pamatovat, kde jsou zrovna na začátku velká písmena a kde malá.
Já bych se bez toho také obešel, z podobných důvodů, ale znám lidi, kteří s rozlišováním malými/velkými písmeny záměrně pracují (a pak samozřejmě používají řazení, kdy jsou velká písmena zvlášť a malá zvlášť). I když si myslím, že motiv pro to, proč to rozlišovat, může být prostě jen ten, že (unixovému) prostředí je to vlastní a všechny („slušné“) aplikace se tak chovají (což je pravda).
No nic. Hezké léto.