Názor k článku Jak fungují vysílače: vysílací řetězec a počítání s decibely od David Kříž - Proč by měl být po D/A převodníku zas...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 9. 2009 21:02

    David Kříž
    Proč by měl být po D/A převodníku zas A/D převodník? :-) To by postrádalo smysl, to by tam nemusely být ani jeden :-)

    Ale asi vím jak to myslíš a vycházíš z dalšího zaužívaného mýtu :-) Nevím, možná jsem to plácl už i v nějakém článku dříve, ale jist si nejsu a číst to po sobě se mi nechce :-)

    Takže!

    Vysílaný signál není digitální!!! Ta všeobecná mánie kolem lepšího šíření digitálu, a že signál lětající prostorem je digitální apod, jsou nesmysly nejvyššího řádu vypuštěné zas kdysi nezodpovědnými lidmi a dále se tradující. Digitální je zpracování obrazu/zvuku, je s ním provedeno nespočet operací na úrovni binární(diskrétní/digitální), ale všechno toto je následně inverzní rychlou Fourierovou transformací pomocí digitálních signálových procesorů převedeno na těch několik tisíc nosných, ktere jsou SPOJITÉ! To znamená, že jsou to obyčejné sinusovky jako v jakémkoli analogovém přenosu, ale modulovány skokovými změnami. Při QPSK modulaci se mění jen jejich fáze, při QAM i amplituda, ale stále jde o spojité signály, které se šíří prostorem! A tento přenos je sám o sobě analogový!!! Neexistuje nic jako digitální vysílání (v prostoru)! To bychom se pak dostali k impulsním modulacím, a to je něco zcela jiného co s tímto nemá nic společného!
    Takže shrnutí: Konečný výstupní signál z vysílače (resp. budiče skrz koncový stupeň,atd) je analogový!
    V tomto smyslu je, co se týká popisovaného přenosového řetězce jedno, jestli je vysílaný signál původní analogová televize nebo DVB-T. Samozřejmě, rozdíly tam jsou, ale netýkají se principů, jako spíš vlastností těch jednotlivých zařízení (např. nároky na linearitu koncového stupně jsou o mnoho vyšší, apod). Ty vysílače by ani nějaké skoky v podobě jedniček a nul nebyly schopny vysílat, naopak proti analogu je u DVB-T ta výhoda, že přenášený výkon je víceméně rovnoměrně rozložen v čase i ve spektru, nedochází tedy k výkonovým špičkám a prvky vysílačů nemusí být tak předimenzovány jako dříve.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).