A na jake dalsi stranky odkazovala _prvni_ stranka..?:-))
Mival jsem textovejsi web rad. Premultimedializace je sice pochopitelna, ale kdyz vidim stupidni ilustracni fota z fotobank, kterymi novinari doplnuji svoje elaboraty aby na to rozmazleni uzivatele vubec klikli, tak radsi prepinam weby na to, cemu certvi proc magaziny rikaji mobilni verze, i kdyz jsou casto tak neergonomicke, ze jsou pro mobily vhodne jen stezi. A moda delat "clanky" jako dvouminutove video, jehoz jedina informace je jedna veta az na konci, tolik bezna v zahranici, ta me nici taky. Takze hura zpatky do (internetoveho) praveku.
Pamatujete si to z části dobře. V té době byl internet spíše "inter net". Třebas právě těch BBS bylo "opravdu na internetu" jen pár. Většina byla na "jiných netech" (Fidonet?). Z internetu byly dostupné pomocí všelijakých "gateway" atd. Těch "paralelních sítí" prostě byla hromada. Pamatujete, že v počítačové učebně FTP ani nefungovalo? Člověk se musel přihlásit na server katedry. Tam použít FTP a stáhnout si soubory do adresáře na tom serveru. Pak zpátky do DOSu nebo NetWare a po IPX/SPX či co to bylo si namapovat vlastní adresář, stáhnout do počítače a uložit na disketu.
V polovině devadesátých let se stala revoluce ta, že se IPv4 začalo prosazovat i na "poslední míli". Novell NetWare, ATM apod. začaly rychle umírat. Pamatujete, že třebas první Windows 95 ještě neměly TCP/IP stack? Musel se doinstalovat samostatně (winsock?)
Dnes už jsou lidé zvyklí, že se z počítače dostanou na internet na jakýkoliv jiný počítač. Jenže před 25 lety tady ve skutečnosti byla řada "paralelních a z počátku nesouvisejících sítí", které se teprve propojovaly.
Díky za upřesnění! Na nutnost přihlásit se na server si u FTP nepamatuji, nejspíš jsem to již nezažil. IPv4 tehdy tuším běhala přes IPX. Na inet jsem lezl převážně z DOSu a využíval právě zejména telnet. Ehm, ještě na začátku druhé půlky devadesátých nás jeden nejmenovaný učitel na KIZI VŠE učil, jak komunikovat se SMTP serverem po telnetu (v praxi se to pak i několikrát hodilo), takové věci nás neučili ani na MFF UK;-) (BTW, odtud ta přezdívka "ehlo", šlo o přesmyčku "helo" která se tuším dostala i do RFC). Win95, jó, to už byl systém. Ale žravý/náročný, neběžel zdaleka na všem. DOS a 3.11 s Trumpet Sockem byly standard. 3.11ky na Netscape a další věci, DOS na Pegasus Mail a telnet. Pmail vlastně nebyl internet, na inetu byly jen novellské servery a PMail pracoval jen s mailovým adresářem file serveru... Sítě tehdy byly opravdu mnohem hybridnější a zdaleka vše neběželo přes IP. A těch hodin strávených v labu Doomem a později Dukem Nukem!...
jj, a když jsme potřebovali stáhnout 5 disket, tak jsme je telnetem stáhli na počítač u toho, kdo nám poskytoval konektivitu, a pak jsme tam jeli to nahrát na diskety, protože po telefonní lince to stáhnout prakticky nešlo, protože Ftp tehdy neumělo pokračovat po přerušení spojení a to padalo co půl hodiny :-)))
Komunikovat přes telnet se SMTP serverem není nutně až tak historická záležitost, já to dělal naposledy odhadem před rokem, ona je to nejpřímočařejší možnost, jak si tu komunikaci odladit, když něco neprobíhá, jak by člověk předpokládal. A to, že by se to neučilo na matfyzu, mě docela překvapuje, možná záleží na oboru.
Internet před WWW nebyl pustou prázdnotou. Byl plný života a různých služeb. Takový jurský park, plný dinosaurů. Gopher byl jen jedním z mnoha, kteří se tam tehdy proháněli.
Kdyby něpřišlo www, tak by internet dnes bezesporu vypadal jinak. Jestli by byl lepší nebo horší už nikdy nezjistíme a je to vlastně i jedno. Ale určitě by nebyl menší. Třebas takový Usenet nebyl zrovna drobeček.