Vlákno názorů k článku Vyhazov z práce za jeden tweet? od martiin - vyhazov za tweet nebo facebook? u nas nesmysl....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 4. 2012 21:14

    martiin (neregistrovaný)

    vyhazov za tweet nebo facebook? u nas nesmysl. mame zakonik prace ktery takove veci nepripousti. zbavit se spatneho zamestnance neni sranda a je to nocni mura zamestnavatelu. oznacit tweet za hrube poruseni pracovni kazne? no to by se u soudu nasmali!

  • 1. 4. 2012 23:43

    Bývalý šéf několika netáhel (neregistrovaný)

    Tahle diskuze je pod článkem, který odkazuje na případ, který je zoufale nekonkrétní, takže nevíme vůbec co se stalo.
    Ale víme, že šlo o vyhození za "závadný" obsah tweetu - nikoliv o vyhození proto, že si někdo utweetnul nezávadný obsah v pracovní době. Píšu to, aby nedošlo k mýlce, protože se o vlákno výše řeší využití pracovního času k nepracovním aktivitám.

    A za zveřejnění nějaké informace může být v ČR vyhazov úplně bez problémů - a běžně se tak děje. A že by to bylo zveřejněno na twitteru, nebo na facebooku je úplne irelevantní.
    Extrémem by například bylo to, že prozradíte s jakou nabídkou jde vaše firma do nějakého výběrového řízení. Případně zveřejnit detaily o novém - zatím tajném produktu. Za to se v ČR nejenom vyhazuje z práce, ale podává se i občanskoprávní žaloba a (trestněprávní) obžaloba (obojí bývá úspěšné).

    Ale na hrubé porušení pracovní kázně bohatě stačí i když řeknete něco méně tajného. Zejména pokud má firma tiskového mluvčího a vy máte ve smlouvě jednoznačně zakázáno se k čemukoliv vyjadřovat bez souhlasu nadřízených.

    Trochu horší je to, když publikuji něco nefiremního, ale neslučující se s firemní kulturou. Tady už to není tak snadné a bude záležet na mnoha věcech, ale v principu to jde taky.

    Takže prosím nepište, že u nás je to nesmysl.

  • 2. 4. 2012 19:03

    AK (neregistrovaný)

    Ale kuš.

    >>Zejména pokud má firma tiskového mluvčího a vy máte ve smlouvě jednoznačně zakázáno se k čemukoliv vyjadřovat bez souhlasu nadřízených.<<

    Smlouva, která zakazuje zaměstnanci se k ČEMUKOLIV vyjadřovat, je přinejmenším v tomto bodě cár papíru. Ještě pořád máme svobodu projevu, byť pofidérní.

  • 2. 4. 2012 22:42

    Bývalý šéf několika netáhel (neregistrovaný)

    Cár papíru takový bod není. Výsledek soudu pochopitelně závisí na tom, co ten zaměstnanec řekne. Ale podstatné je, že jsou věci, které když řeknete, tak jste propuštěn (a případný soud to odklepne).
    Svoboda projevu s tím vůbec nesouvisí. Svoboda projevu znamená svobodu po projevu - nikoliv nutně zaměstnání po projevu. A v případě publikování utajovaných věcí nemusí svoboda projevu znamenat dokonce ani tu svobodu po projevu. I když tedy osobně já vím jenom o podmínečných trestech (např. pro lidi co vynesli informace z automobilek), tak v principu to klidně může být i natvrdo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).