Desi me predstava, ze zalozeni nejakeho virtualniho uctu na priblble seznamce (FB neni nic jineho), ktere lze provest strojove bez skutecneho overeni totoznosti dane osoby, muze vubec nekdo povazovat za verohodny zdroj informaci a jeste z neho neco vyvozovat.
To uz je na tom spolecnost asi dost spatne, kdyz hleda moznost rypat se v zivote lidi takovym primitivnim zpusobem. Co bude priste, umoznit tupemu zamestnavateli pristup do vlastniho bytu, aby se presvedcil ze jej doma nepomlouvame ?
Lide si ovsem za neco takoveho mohou sami. Za prve ze se do podobnych blbosti registruji a za druhe ze si nechaji libit, aby na zaklade tak plytkych a neverohodnych pseudo informaci o nich nekdo vubec rozhodoval. Take je to vizitka dane firmy, ze zrejme nemaji nic lepsiho na praci nez nekoho spehovat, misto toho aby hodnotili jeho pracovni vysledky. Ostatne do niceho jineho jim ani nic neni. To je treba jim zrejme pripominat.
Pokud v nějaké firmě panuje taková atmosféra, že jsou chopni někoho vyhodit na základě jedné věty o délce 140 znaků, pak je nejlepší z takové firmy odejít, protože práce v ní nejspíš za mnoho nestojí.
Lidé většinou berou ztrátu zaměstnání jako něco šíleně negativního, ale nemusí to tak být. Jak píšu v článku Životní příležitost nejde propásnout, tak skutečně neexistuje něco jako unikátní životní pracovní místo, které, když ztratím, tak život ztrácí smysl.
Samozřejmě ze strany zaměstnace je dobré, pokud místo neustálého nadávání na všechny a všechno raději přijde s řešením, jak by se podle něj měly věci dělat jinak a lépe. Případně je může podložit oblíbenými grafy v excelu (konzervativci je milují) a prezentací v PowerPointu.
Platí jednoduché pravidlo: "Bavte se s člověkem jeho jazykem!"
Na kamarády z hospody nejlépe zapůsobí nějaké drsné hlášky na FB. Naopak na většinu managerů nejlíp zapůsobí patřičný graf, prezentace a sdělení jaký to bude mít přímý finanční dopad.
Když někdo použije grafy a prezentace na prosazení se v hospodě, pravděpodobně dostane do zubů, za to, že se povyšuje.
Když někdo použije drsné hlášky na FB k prosazení se v korporátním prostředí, dostane výpověď za to, že ubližuje firmě.
Potíž je v tom, že sdílení informací na sociálních sítích nemá člověk tak úplně pod kontrolou. část informací může (ne-)chtěně přeposlat dál některý z přátel, o část se postará samotná sociální síť, která neodalá a začně sdílet leccos.
Největším nebezpečím jsou podle mě inteligentní mobilní telefony, které bez varování nasdílí svůj obsah (speciálně fotografie) a více či méně podle vlstní úvahy je zpřístupní (má to povolen na základě licenčních podmínek, které člověk musí přijmout). Nejhorší je v tomto ohledu Google, resp. Android. Je fascinující, kolik je na webu např. fotografií tabují z různých jednání, nabídek, cenových rozborů.
To ovsem nic nemeni na pravdivosti mojho predosleho prispevku.Aspon trosku rozumny clovek si toto skontroluje a pokial doma uvidi na svojom ucte fotku ktoru urobil v priebehu dna a je si isty ze ju sam vedome na fb (alebo google+) neodoslal tak mu musi dojst ze to tel. vykonava sam a automaticky.V tom pripade tuto moznost tel. zakazem a je hotovo.
Nezapomínejte, že většina uživatelů internetu jsou normální lidé, kteří mají svou práci a svůj obor, ve kterém jsou dobří.
Pro ně zase může být naprosto nepochopitelné, že vy nepoznáte rozdíl mezi borovicí černou a lesní, že nevíte, o čem je § 53 Občanského zákoníku (ačkoli zrovna to byl měli informatici znát nazpaměť), nebo nevíte, jak je to u uplatňování DPH při obchodu se třetími zeměmi.
Jenže pro bezpečný pohyb po lese nemusíte vědět rozdíl mezi borovicí černou a lesní (i když ho náhodou vím).
Alespoň rámcovou znalost §53 OZ pro nakupování přes Internet potřebujete. A pokud si jeho neznalostí způsobíte problémy, budete oprávněně za debila. Což platí i pro Váš 3. argument.
Navíc problematika je příspěvku, na nějž reagujete, je otázkou selského rozumu, nikoliv nastudovaní.
Ale to je přece naprosto v pořádku. Zaměstnavatel snad stanovuje pracovní podmínky a vnitřní předpisy. Je na vás, zda to respektujete, nebo dáte výpověď sám. Když uvnitř firmy zakáži kouření, nebo zakáži používat počítač na cokoliv co nesouvisí s prací. Tak je to má věc a vy to musíte respektovat. Já platím ten internet, já platím ty počítače a SW. Normální je se domluvit a nastavit podmínky na vzájemně výhodné, zlepší to i produktivitu. Ale bohužel někdy se není možné dohodnout, nebo to není řešitelné z důvodu velikosti firmy. A také to může být z důvodu hlouposti vedení.
Popisovany priklad (vyhazov za podivani se na stranku s pocasim) hranici s dusevni poruchou. Nicmene tupych zamestnavatelu, kteri si mysli ze prinasi nekomu milodary a on se kvuli tomu podela neni malo, uznavam. Ostatne byt zamestnancem-nevolnikem je vubec dost nestastny zpusob zivota. Jeste ze to uz neni povinne :-)
take jsem po 10 letech koupil tupy mobil, podle designu a ne podle funkci, cloveka to hodne osvobodi, kdyz si muze vybirat podle pocitu a ne podle must have parametru a volit mensi zlo :)))
po mesici clovek zjisti, ze opravdu nemusi byt online 24/7 a ze email skutecne ve schrance vydrzi i 2 hodiny nez se dostane clovek domu k pc.
predpokladam, ze nikdo vam nestoji s pistoli u hlavy nenuti vas takovou praci delat. nezda se vam jak se zamestnavatel chova? dejte vypoved a bezte jinam.
tohle remcani a vynucovani si neceho zamestnancema mi prijde tupe, zamestnanec je zamestnan za urcitych podminek ktere pri nastupu akceptoval tak jakypak s*ani?
chces-nechces-nashle. tohle neni o nevolnictvi, ale o tom ze 80% lidi neni ochotnych delat 8h smenu a maji pocit ze je nekdo vykoristuje kdyz po nich chce misto flakani praci.
dobrý a pro firmu cenný zaměstnanec může třeba i poblejt stůl po flámu, a celkem nic se mu nestane. mizerný a nevítaný zaměstnanec si musí dávat bacha, aby se nevhod nepodíval třeba byť jen na předpověď počasí. pokud se tedy chcete poflakovat na fejsbůku za peníze zaměstnavatele, rozhodně je to možné - je ovšem potřeba vyladit váš vysilač. přijímač je konstantní.
1) jirka psal o sankcích za stránku s počasím, nikoliv rovnou o vyhazovu
2) ne všechny práce u počítače jsou duševní a kreativní. Část lidí dělá u počítače tupou manuální práci. Někteří jsou třeba krátkodobě najatí brigádníci, takže nemají důvod budovat se zaměstnavatelem "dobré vztahy". Mnoho z nich se chová stylem, že když zaměstnavatel podá prst, tak si vezmou celou ruku. A častý způsob, jak se k takovým zaměstnancům chovat, je striktně "vykolíkovat území" co ano a co ne.
A obecně - zaměstnavatelé dělají málo kvalifikovaným a manuálně pracujícím lidem větší sviňárny, než že jim zakazují weby o počasí.
Tahle diskuze je pod článkem, který odkazuje na případ, který je zoufale nekonkrétní, takže nevíme vůbec co se stalo.
Ale víme, že šlo o vyhození za "závadný" obsah tweetu - nikoliv o vyhození proto, že si někdo utweetnul nezávadný obsah v pracovní době. Píšu to, aby nedošlo k mýlce, protože se o vlákno výše řeší využití pracovního času k nepracovním aktivitám.
A za zveřejnění nějaké informace může být v ČR vyhazov úplně bez problémů - a běžně se tak děje. A že by to bylo zveřejněno na twitteru, nebo na facebooku je úplne irelevantní.
Extrémem by například bylo to, že prozradíte s jakou nabídkou jde vaše firma do nějakého výběrového řízení. Případně zveřejnit detaily o novém - zatím tajném produktu. Za to se v ČR nejenom vyhazuje z práce, ale podává se i občanskoprávní žaloba a (trestněprávní) obžaloba (obojí bývá úspěšné).
Ale na hrubé porušení pracovní kázně bohatě stačí i když řeknete něco méně tajného. Zejména pokud má firma tiskového mluvčího a vy máte ve smlouvě jednoznačně zakázáno se k čemukoliv vyjadřovat bez souhlasu nadřízených.
Trochu horší je to, když publikuji něco nefiremního, ale neslučující se s firemní kulturou. Tady už to není tak snadné a bude záležet na mnoha věcech, ale v principu to jde taky.
Takže prosím nepište, že u nás je to nesmysl.
Řekněte mi, prosím, ono smartphon nejde vypnout? Ono tam je povinné se na maily dívat? Jen se chci upezpečit, že nepřestupuji nějaký zákon nebo nepoužívám smartphone v rozporu s návodem. I když mám matlafoun, tak nemám problém ho vypínat dle potřeby, net využívám, když chci a potřebuji, stejně tak ostatní funkce. Zkrátka když je potřebuji, mám je po ruce...
Já holt nechápu postoj lidí, jako jste vy. Moderní technika slouží mně a nikoli já jí. Nepotřebuji se technice vyhnout na to, abych ji nepoužil. Mně stačí, že když ji používat zrovna nemusím a nepotřebuji ji, tak to prostě nedělám. A naopak vítám, že mohu použít něco, co mi život zpříjemní.
Ale kuš.
>>Zejména pokud má firma tiskového mluvčího a vy máte ve smlouvě jednoznačně zakázáno se k čemukoliv vyjadřovat bez souhlasu nadřízených.<<
Smlouva, která zakazuje zaměstnanci se k ČEMUKOLIV vyjadřovat, je přinejmenším v tomto bodě cár papíru. Ještě pořád máme svobodu projevu, byť pofidérní.
Ne, přemění se (fungováním, nezrušitelností) na státní úřad. Velké firmy pořád existují (i obři jako General Electric, IBM apod.), jen ta byrokracie a vnitřní prostředí (a důvody vyhazovů) připomínají spíš úřad než komerční firmu.
Ale nejzajímavější na tom je, že i potom ty firmy vydělávají a odolávají těm malým dynamické firmám.
Aha, já vám už rozumím. Vy jste k tomu, že nepotřebujete být on-line, musel nejdřív danou technologii zahodit. Hmmm... Zvláštní. A není nakonec i ten mobilní telefon kravina?
A zkusil jste to vlastně i s jinými technologiemi? Vždyť de facto nepotřebujeme nic, co bylo vynalezeno za posledních 50 let. Nebo snad 100 let? 200 let? Není kravina vše od jeskyně dál? Nebo je kravina jen to, co nebylo, když byl člověk dítě?
Nebo je to nakonec úplně jinak? Nevytvořil jste si jen závislost na hračce a potřeboval jste se té závislosti zbavit? A nenapadlo vás, že tu "kravinu" umí spousta lidí využít velmi užitečně aniž by na ní byli závislí? Třeba to naopak někomu šetří čas, usnadní život, ušetří peníze...
Nebo vašimi slovy o něco níže "nikdo nikomu nestojí s pistolí u hlavy a nenutí ho nějaké věci používat či naopak nepoužívat". Pokud jste měl předtím potřebu být se smartphonem on-line, tak ten telefon za to fakt nemohl.
Cár papíru takový bod není. Výsledek soudu pochopitelně závisí na tom, co ten zaměstnanec řekne. Ale podstatné je, že jsou věci, které když řeknete, tak jste propuštěn (a případný soud to odklepne).
Svoboda projevu s tím vůbec nesouvisí. Svoboda projevu znamená svobodu po projevu - nikoliv nutně zaměstnání po projevu. A v případě publikování utajovaných věcí nemusí svoboda projevu znamenat dokonce ani tu svobodu po projevu. I když tedy osobně já vím jenom o podmínečných trestech (např. pro lidi co vynesli informace z automobilek), tak v principu to klidně může být i natvrdo.
Tak to co jste napsal platí v malých a středních firmách. Ve velkých nadnárodních firmách to platit může, ale nemusí.
Ve velké firmě klidně můžete být hvězda, co táhne celý tým a můžete být v půlročním horizontu nenahraditelný a stejně můžete být vyhozen za věc, za kterou by vám jinde akorát řekli "příště to nedělej".
Pokud porušíte nějaký celofiremní kodex, tak vás vyhazuje hlavně HR a váš šéf se za vás může prát jak chce - v procesu vašeho vyhození má třeba jenom poradní hlas. HR je úplně srdečně jedno, že vaše oddělení na čas zkolabuje a nedodá produkt a firma dostane mnoho milionů penále. Šéfovi vašeho šéfa to obvykle jedno nebývá, ale paradoxně se mu to může hodit do vnitropolitických karet a pokud má v procesu nějaké slovo, tak vaše vyhození může podpořit. Anebo se mu to sice nehodí, ale bránit vás nebude, protože nechce vypadat, že se zastává někoho, kdo provedl takovou "ohavnost", jako vy.
Četl jsem, že ve státech byl případ, kdy zaměstnanec dostal výpověď za použítí nabíječky mobilního tlf.
...
Zajímavé dál bylo, že když jsem to vyvěsil na mém FB s koméntářem, že u nás je snad jedinná zásuvka někde na WC druhý den jsem dostal neočekávaně výpověd. Asi jen souhra náhod, ale dost krutých.