Zdeňku Izerovi se splnil sen – uvidí Nikol
Tento titulek může znít pro některé nezkušené čtenáře v oboru digitální televize trochu „mimo“, ale hned vám ho vysvětlíme. Zatímco Zdeněk Izer je od letošního roku novou tváří satelitní služby CS Link, doposud konkurenční Skylink dal již v roce 2007 přednost modelce, která je všeobecně známá jako Nikol. Ano, je to přesně ta sympatická slečna, která na nás kouká z dekódovacích kartiček operátora, veškerých propagačních materiálů i webových stránek www.skylink.cz a www.skylink.sk. Nyní je jasné, že obě služby čekají velké změny. První společné setkání obchodních partnerů se konalo již na Slovenku a příští týden proběhnou dvě v podobném duchu také u nás – jedno v Čechách a druhé na Moravě. Společnost M77 Group, která je vlastníkem obou operátorů, zatím své plány neprozradila. Jedinou novinkou, již si mohli zákazníci Skylinku prozatím naladit, je nedávno zařazená Markíza HD, konkurenční CS Link už nepřidal novou stanici nějaký ten pátek. Jako nejpravděpodobnější se do budoucna jeví spojení obou služeb. Provozování obou paralelně by asi nemělo velkého smyslu. Stačí se navíc podívat na aktivity nového vlastníka na jiných trzích – v Rakousku nebo Nizozemsku.
Přesun slovenských programů. A co dál?
Už slovenské setkání obchodních partnerů naznačilo, že venku máme sice sychravo a chladno, nicméně na satelitu bude hodně horko. Základní slovenské programy, jako je například Jednotka, Dvojka, Markíza nebo JOJ, čeká přesun na nový kmitočet. Podobných operací už tu bylo nespočet. Tahle ale bude v něčem jiná. Přesouvat se budou kanály, které přijímá každý. Stanice, jež jsou v základní (neplacené) nabídce mají všichni, kdo si pořídili kartu (byť jen se základní nabídkou) pro příjem programů ze satelitní pozice 23,5 stupně východně. Satelit Astra 3B přináší mimo jiné také lepší pokrytí celé Evropy, takže diváci budou moci programy sledovat bez problémů například i ve Španělsku. Tyto přesuny ale nemají být tím jediným, co bohužel na zákazníky čeká v oblasti přesunů. Na nové programové pozici se prozatím objevil pouze kanál HBO Comedy. Určitě nepůjde o jediný přesun. Plánujeme jich více,
potvrdil už začátkem října serveru DigiZone.cz výkonný ředitel Skylinku Jaromír Glisník. Mezi montážníky a partnery Skylinku se množí spekulace, že by do kódování v MPEG-4 a tudíž i normy DVB-S2 měly přejít kanály v balíčku MULTI. Co je na tom pravdy, ukáže až čas. Pravda je ale taková, že nový vlastník obou satelitních služeb skutečně v minulosti v zemích svého působení takové kroky učinil, viz například Nizozemsko. Zajímavé bude také jistě sledovat i odliv zákazníků od operátorů. Pokud například CS Link začne aplikovat výše uvedenou strategii, řada klientů, kteří ho brali jako určitou alternativu ke Skylinku (bez HD stanic) určitě odejdou ke konkurenci. Jedinou možností bude ale v tomto případě možná jen Digi TV.
Nekódovaná zpravodajská televize TA3 je jedním z kanálů, kterého se v budoucnu dotkne přesun slovenských stanic na nový satelit. (Foto: TA3)
UPC Direct prošel úspěšnou přeměnou, která přišla pozdě
Satelitní služba UPC Direct se ještě před více než rokem zmítala v situaci, která rozhodně nebyla záviděníhodná – v nabídce neměla žádné programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), kvalita stanic v SD (běžném rozlišení) byla pochybná a nebyla tu také žádná vidina růstu. To vše vedlo k tomu, že provozovatel služby musel udělat radikální krok. Tím bylo oddělení kabelové a satelitní televize do dvou na sobě nezávislých společností. UPC Česká republika si ponechala DVB-C, internet a telefonii, nově vzniklá společnost UPC DTH se sídlem v Lucembursku spravuje DVB-S. Radikálním řešení téměř neřešitelné situace byl přesun kanálů na novou satelitní pozici, zařazení programů ve vysokém rozlišení obrazu a navýšení stávající kvality obrazu. Ze strany operátora bez pochyby chvályhodný krok. Jak se ovšem ukazuje, tato radikální změna k lepšímu přišla pozdě. Karty na poli satelitní televize jsou už zdá se rozdané, a pokud CS Link a Skylink něco nepokazí, určitě se o svou pozici nemusí bát. Navíc současný stav, kdy má druhá zmíněná služba v nabídce už téměř 20 programů, se bude UPC jen stěží dohánět. UPC Direct se sice nedávno představil pod novou značkou freeSAT a nabídl výhodné balíčky, ovšem opět je otázkou, zdali to zákazníky přiláká. Čísla hovoří za vše. Například v květnu server DigiZone.cz zveřejnil tiskovou zprávu vlastníka této služby, společnosti Liberty Global, z níž vyplynulo, že má pouze 81 tisíc zákazníků. Není to přitom ještě tak dávno, co jich měl freeSAT ještě více než 100 tisíc.
Pozvánka na tiskovou konferenci UPC Direct slibovala něco velkého. Co myslíte, splnila přeměna této služby na freeSAT očekávání zástupců?
Digi TV spí jak Šípková Růženka
Rumunská satelitní služba Digi TV je vážně unikátem, který by měl být pravděpodobně nějakým způsobem chráněny. Posuďte sami – služba již od svého počátku stojí 260 korun (cena se nikdy nezvedla, ani neklesala), obrazová kvalita některých stanic je dosti diskutabilní, doposud není v nabídce jediný program v HD rozlišení… A můžeme pokračovat dále. V minulosti odtud zmizely například filmové kanály patřící HBO Česká republika, tedy nejen trojice HBO, ale také Cinemax a Cinemax 2. Vyřazen byl například i filmový program Filmbox nebo hard erotická stanice Private Spice, kterou mimochodem nabízela Digi TV jako jediný satelitní operátor. Co je ale nejzajímavější? Digi TV nezlomila vaz ani skutečnost, že některým stanicím dlouhodobě neplatila za distribuci jejich signálu. DigiZone.cz se tomuto tématu podrobně věnoval v minulosti v jednom ze svých hlavních článků. Tehdy jsme v textu přinesly informace o tom, že Digi TV dluží nejen stanicím, jako jsou již zmiňované HBO nebo Cinemax, ale i společnosti CET 21, vlastníkovi licence pro kanály pod hlavičkou TV Nova. Čas prozatím ukazuje, že celá kauza vyšuměla do ztracena… Digi TV slibovala už začátkem letošního roku nasazení nových kanálů, ale zatím se tak nestalo a je vůbec otázkou, zdali do budoucna něco takového proběhne. Operátor by totiž musel u zákazníků provést náročnou výměnu boxů. Zákazníků jsou údajně stále stovky tisíc… Služba bohužel doplácí na to, že vše je centrálně řízeno z rumunské Bukurešti, ve které nemají jakoukoliv potřebu o čemkoliv s kýmkoliv komunikovat. České a slovenské pobočky jsou tak v podstatě pouze loutkami v jejich rukou.