Je v technických možnostech poskládat mux 1.Přejít na normu MPEG 4 a místa je tady dosti,anebo ještě lépe,vysílat alespoň kombinovaně.Pak by tam vlezl i program v HD.Už to vidím,jak teď nekteří vyskočí,že nejsou přijímače.Myslím si,že přijímačů už je dost,alespoň za poslední roky přibyly,a ten kdo chce přijímat u nás HD (ČT1-bylo,Novu, atd)si stejně tento přijímač pořídil. Je zde možno srovnat z Polskem ,kde nějakých 7 programů není problém a ještě i na HD dojde.
Opravdu nejde o špatně udělanou anténu, ale artefakty způsobené mpeg kodérem při malém datovém toku. Dobrým příkladem jsou Simpsonovi, animace se s kompresí nemá ráda. Kdysi je vysílala ČT1 ještě v MuxuA se starým mpeg kodérem. Při graficky náročné scéně došlo k rozpadu drobných detailů na čtverečky. S nástupem Muxu1 a přechodem na nový kodér se vše zásadně zlepšilo, v náročných scénách docházelo k rozmazání, ale už ne rozpadu. Po přesunu do Muxu2 na Cool se to zase zhoršilo, byť to není tak špatné jako kdysi MuxA.
Vše je dáno pouze kompresí a kvalitou kodéru, s chybami v příjmu to nemá co dělat.
Podle tohodle: http://digiroom.digizone.cz/clanky/klasicke-crt-televizory-ma-stale-56-ceskych-domacnosti-smart-tv-jen-4/ právě většina lidí ještě novou TV nemá, natož s mpeg4.
Víceméně jste odpověděl na možnost jak z toho ven,určitě byste i vyčíslil přijatelné datové toky ,při různých kombinacích SD ,HD něco SD v MPEG4 - nenávidím slovo to nejde - alespoň bych se jako vysílatel Muxu 1 o to pokusil a ČRa je asi jedno v jaké kompresi vysílají anebo ne? V9ce programů více peněz anebo je cena fixní?
Moje řeč, taktéž vyloženě nemám rád, když kdosi tvrdí: to nejde, aniž by se snažil najít variantu přijatelného řešení. A ano - máte pravdu, jak se říká "mám na stole", tedy v PC, varianty možného řešení, jak uspořádat mux 1 i s novým programem (varianta MPEG-2 i MPEG-4), přičemž za takto šířený program by ČT nemusela platit nic navíc. Datový tok by tak jako tak zůstal totožný jako nyní. ČT by tedy zůstaly určité prostředky na financování HD. Jenže záleží i na ČRa, samozřejmě. Čili zatím nepovažuji za vhodné celý materiál zveřejňovat, neboť jej mají k dispozici GŘ ČT a řed. techniky (+ předseda rady) a už jej jistě "usilovně" více než měsíc studují, jak mi pan Ferkl přislíbil. Mám pocit, že jsem asi trochu píchl do vosího hnízda, protože na dopis (viz http://forum.digizone.cz/index.php?topic=2481.0 ), který jsem v prosinci zaslal GŘ, reagoval a reagoval i předseda Rady ČT. A nebyly to obecné tlachy. A tak, aby se náhodou nenudili, jsem jim počátlkem března t.r. trochu přidělal práci, jak by bylo možno dostat hádéčka do muxu 3, a tím pádem ČT:D/art do muxu 1. Tož uvidíme, zda to celé rovnou nesmetli pod stůl, budu se jim muset připomenout... :-)
Dobry den. Mam par dotazu k clanku. Regionalni site 5 a 6 jsou jiz v provozu ? Je nekde mozne zjistit, kdyz ke zprovozneni dojde ? V clanku pisete o peti regionalnich sitich v Praze, ale je jich je 6 - site 1,4,6,7,8,12. U Jihlavy a Brne pisete o 3 reg.multiplexech, ale Brno ma sit 7 a 13, Jihlava 7 a 11. U Reg.site 1 uvadite mimo jine pridely pro Brno, Jihlavu, Jesenik a Prachatice, ale asi jde o site 10,11 a 13. U Reg.site 8 mate jako majitele Ceske radiokomunikace, ale tem by mel patrit prazsky reg.multiplex 12, jak o tom bylo nedavno psano na Digizone. Jinak jeste u Reg.site 7 jsou vynechany Marianske lazne, ale to je detail.
Prosím hlavně né regionální sítě. To už by byl bordel na Ntou jako v době analogu... Jednu anténu na mux1-3, druhou na mux4 a pro jistotu ještě třetí anténu na regionální mux...
Umíte si představit jaký by v tom lidi měli zmatek? Někde by byl ČT :D v mux3/mux4 a někde v regionálním muxu.
Navíc ty výkony/směrovost. Například Plzeň je pokrytá jen jako Plzeň. Okolní obce ani ťuk.
Nedomnívám se, že by Prachatice v R-MUX1 a R-MUX10 mohly být zajímavé. Tyto kmitočtové příděly a výkon 19W pokryjí tak akorát Prachatice. I lokalita tomu odpovídá, byl jsem tam a nafotil si ji i pohled na Prachatice. Navíc část zastupitelů chce takto dokrýt Prachatice, které mají dost komplikované příjmové podmínky. Bohužel druhá část zastupitelů nechce uvolnit část finanční rezervy na výstavbu vysílače. Pro moji oblast (Prachaticko) tak vysílač v Prachaticích nepřipadá v úvahu.
O České Budějovice - Včelná (R-MUX1) s jeho 1kW si (kromě Českých Budějovic a blízkého okolí) moc diváků taky ani neškrtne. Zbývá tedy R-MUX8 s 10kW na atraktivní kótě vysílače ČRa Kleť a R-MUX7 s 10kW na téměř stejně atraktivní kótě rozhledna Kleť.
Já zase nepochopím ty, kteří vůbec nehledají cesty, jakým způsobem lze umístit ČT:D/art do muxu 1. Jistě, je nutno kombinovat a nalézt vhodné technicko-ekonomické šeření. Ale zřejmě je i podle vás asi lepší rozfrckat nový program po všech možných sítích, mezi lidmi tím způsobit dokonalý chaos, než přemýšlet. Skutečně, vašimi slovy, názor hodný génia...
Ono je to z hlediska sledovanosti nebo spíše poslechovosti úplně jedno. V DVB-T neposlouchá rozhlas skoro nikdo,v DABU by ho s výjimkou několika skalních neposlouchal taky skoro nikdo. Navíc je všeobecně známo že ani odpojení rozhlasu z MUXU 1 nic neřeší,pokud tedy nechceme na plackách ještě větší kostkovanou než tam v současnosti je.
To se nevylučuje, Český rozhlas dal najevo, že by mohl provozovat více tematických stanic, kdyby je měl jak šířit, takže obsah by byl a co se týče veřejné služby, nemyslím si, že divákům současná nabídka vyhovuje, v FM pásmu mají možnost chytat (po staru) Radiožurnál, Prahu, Vltavu a Regionální vysílání a například v případě regionálního vysílání na Moravě dochází k překryvu stanic Ostrava, Olomouc a Brno a poptávka z řad diváků by byla. Pro začátek by bylo spuštění DABu a vyčištění MUXu 1 dobrým počinem.
Jenže do multiplexu 1 už prostě nic dalšího nedostanete, ani kdyby se z ní vykopala rádia. Ten prostor pro další kanál tam prostě není. To je fakt. Proto, pokud teď chce ČT spouštět nové kanály, tak prostě jinou možnost, než jít mimo multiplex 1, prostě nemá. To není o nevraživosti, to je o kapacitě.
Ta vzájemná nevraživost asi nebude jenom mezi ČRa a ČT, ale i ČTÚ. Jedná se asi o jakýsi boj proti "monopolu", jenže ČT i ČTÚ by si měly uvědomit, že ČRa jsou přirozeným monopolem díky unikátním lokalitám. K tomu poskytují i uikátní služby a co je na tom, že chtějí za unikátní a komplexní řešení zaplatit? Samozřejmě že tlak na cenu bude, ale že by Radiokomunikace prodávaly Oktávku za cenu Trabanta?
Doufám koťátka, že nový program ČT nám v Liberci nezařadí do regionálního muxu ReVi. Mám strach, že by nastal stejný problém při přepínání pořadů z 16:9 do 4:3 jako u zde šířeného Noe, kdy při pořadu v 16:9 jste ochuzeni minimálně o třetinu obrazu. Bydlíme kousek od Ještědských můstků, kde je vysílač ReVi, nicméně nepředpokládám, že ten pán, co to tam neustále pouští úplně špatně, je na stejném místě jako vysílač. Chodíme tam často na špacír, tak bych tam zaklepal a dal mu na holou pr_del.
Osobně si myslím, že provozovat jeden TV program v MUXu1 o moc dražší nebude, neznám smluvy, ale mám pocit, že ČT platí Radiokomunikacím za provoz celého multiplexu, ať je tam co je tam, stačí doplatit částku, kterou dostává ČT od Rozhlasu a Rozhlas se může za ušetřené peníze začít angažovat v DABu. Zapomíná se, že ČT je majitelem multiplexu a ČRa pouze provozovatelem.
Nuž lenže za tie dva roky si ľudia obmenili aj televízorový park, neviem síce koľko percent domácností už má telky s tunerom mpeg 4, ale mnohí ani netušia, že to v tom televízore aj majú. A potom to majú STB naďalej spojené scart káblom. STB budú asi väčším problémom vo vedľajších izbách, predpokladám, že na hlavnom televízore mpeg4 už nie je taký výrazný problém.
Proč ČT např. nerozjede další svůj 2. mux? Tam si může dát nové stanice a současné by mohla provozovat např. i v HD. Toliko jí teče pěnez z Koncesí a tváří se přitom navenek jak velcí chudí. Pokud se nedobuduje mux3 i na sekundární vysílače tak je tento mux o ničem, mux4 zatím nemá tak ideální pokrytí. Lokálky ... no nevím, není to všude ... to nezachrání ani kdyby bylo 20 lokálek v Praze.
Co tu bude za řešení safra pro nás?
Celoplošný 2. mux pro ČT by musel zkoordinovat ČTÚ. Jenže ten tvrdí, že další kmitočty nejsou, máme vyčkat po roce 2015 a místo toho teď chrlí pidilicence pro regionální muxy. Navíc je podle mě nesmysl koordinovat nový mux pro DVB-T. ČT tak moc možností nemá a musí se do nějakého stávajícího muxu vecpat nebo upravit parametry toho svého, čímž lidi naštve. Nejjednodušší by bylo vecpat tam ČT3 v mpeg4 a zrušit ČRo (nejde bez změny zákona), ale diváci se starými STB a TV přijdou o Večerníček :-) a všem ostatním se sníží kvalita.
Nerealne. Kdyz se pominou pravni probelmy, ktere se uz tady resily, tak zbyvaji dalsi dva problemy. Ekonomicky - neverim, ze sprava, slepovani mistnich vysilacu a doplacavani vysilaci muxu 3 a 4 vyjde pri stejnem pokryti celkove levneji nez komplet vysilace muxu 3. Technicky - divaci budou muset casto resit dalsi anteny do jinych smeru nez ted.
Regionalni site pro pokryti Brna jsou v clanku zminene tri. Pritom reg.mux 1 neni v Brne vubec i kdyz v clanku se pise ze v Brne ma pridel. Reg. mux 7 je jediny, ktery pripada svym vykonem v uvahu, pritom by ale jeho pouziti mohlo prinest divakum typicky "problem volby vzdalenejsiho ale kompletniho vysilace SFN". A reg.mux 13 se 100 W toho moc nepokryje.
Pánové, není v této chvíli reálné celý mux 1 překlopit do komprese MPEG4. Ale je reálné v této kompresi vysílat nové programy, toho bych se rozhodně nebál. A napovím vám tedy dále - za předpokladu vysílání dvou programů ČT (1+sport) v HD rozlišení v multiplexu 3, lze akceptovat snížení datových toků SD varianty programů ČT1 a ČTsport na 3,5 Mbit/s. V televizním éteru DVB-T by totiž byla k dispozici pro oněch 95% obyvatel varianta programů ČT1 a ČT sport v podstatně vyšší kvalitativní úrovni obrazu - HD. Že ne všichni mají k dispozici přijímací zařízení schopné zpracovat HD signály, není problém ČT, ale problém konkrétního diváka. Píše se rok 2013! Ostatně SD vysílání by přece ČT zachovala, i když poněkud s nižší kvalitou obrazu, kterou stejně na CRT televizorech přes STB nikdo nepozná. Nu a jelikož takovéto řešení vyžaduje vzájemnou vstřícnost ČT a ČRa, tak se prostě nic neděje. A nebo děje - vymýšlejí se neskutečné bl*bosti - šířit ČT:D/art všemi možnými sítěmi. Co kraj, to jiná varianta... Takže hurá, nechť žije chaos :-) !
DD II je v evropských podmínkách technicko-ekonomický nesmysl. V okolních státech to vědí a naprosto standardně spouštějí vysílače v souladu s GE06 i na kanálech 49-60. Třeba v SR s dobou platnosti až do roku 2029. Podobně Polsko, Rakousko. Jen náš ČTÚ se k DDII staví stylem: Poníženě prosím... Mám z toho pocit, že se ČTÚ celá taškařice DD II náramně hodí do krámu, aby pánové měli důvod blokovat DVB-T2 síť. Prostě v ČT by nesměli sedět amatéři, co se nedokáží s ČRa dohodnout na šíření HD programů v muxu 3, a pak společně tlačit na ČTÚ, aby zkompletoval DVB-T2 síť.
Ne tak to nemyslím. Většina lidí dnes má přeci TV s DVB-T, většina snad i s tím MPEG4, takže se nic kupovat navíc už nemusí. Kdyby se zaplo DVB-T2 tak každej musí jít koupit STBox (pokud né celou TV) a anténní odbobrník bude muset upravit anténu pro příjem dalšího kdovíjakého kanálu (pokud nechytá jen 1 širokopásmovou anténou) = to jsou všechno výdaje na nic, protože tím nezíská ani jeden další novej program. Samotné HD vysílání moc lidí myslím netáhne. většina jede přeci na MPEG-2 jak v DVB-T tak i ze Satu ;-) HD láká spíš jen fajnšmekry - běžného diváka to myslím vůbec nezajímá.
Cena za Mux1 by měla být fixní. Mux je celý ČT a je jen na nich, kolik programů tam dají. Ovšem jakákoliv snaha o kombinaci HD a SD znamená přechod některého ze současných kanálů do mpeg4 a tím náklady navíc nebo nedostupnost programu pro spoustu diváků. Což je necelé 2 roky po konci digitalizace dost brzo.
S tlačením na pilu u cen za provoz v multiplexu 2 a možná i muxu 3, bych si jistý nebyl. Tak robustní síť z unikátně pro šíření signálu umístěných kopců jako mají Radiokomunikace nikdo nikdy mít nebude, stejnětak jako infrastrukturu jako dohled a zálohování. Neříkám, že poskládat vhodným způsobem celostátní pokrytí z regionálních multiplexů vyloženě nejde, ale ČT by na tento projekt musela vyčlenit člověka, který bude tento slepenec koordinovat a ve výsledku se může ukázat, že se jedná o drahé řešení s nízkým pokrytím obyvatelstva. Takže vyvstává otázka: chce ČT vysílat nový kanál, nebo jenom pan Dvořák potřebuje za každou cenu splnit slib, díky kterému byl zvolen, tedy aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Jinak nic nebrání ČT udělat na mládež zaměřenou televizi prostřednictvím nějaké formy internetové televize.
no samozřejmě, že pro lidi byl hrůzný zážitek, když se na ně z plátna řítil vlak a nemálo z nich se rozhodlo do biografu nikdy nevkročit a automobily byly taky pekelné stroje. Indiáni dokonce věřili, že fotografování jim bere duši :-) Nikdo přece FM vysílání neruší, jde o rozšíření možností příjmu rozhlasu a uvolnění DVB-T pro dětský kanál, nic víc, nic míň. Jako první uživatelé budou nejdřív nadšenci, následně bude tato technologie v autorádiích a tak dále.
V tomto státě je kdejaká volovina možná. Obchází se kde co, tak proč ne i zákon o ČT, podle jehož ustanovení je ČT provozovatelem zemské digitální sítě neboli multiplexu veřejné služby s pokrytím minimálně 95 % obyvatel. V zákoně se hovoří o JEDNÉ síti, ne o x sítích, nadto regiomálních, jejichž součtem moudří stratégové usoudí, že "právě teď" pokryli 95 % obyvatel. Kromě toho taky platí, že:
Televizní programy, pořady a jejich části šířené prostřednictvím multiplexu veřejné služby MÚŽE Česká televize digitálně šířit rovněž prostřednictvím družic a sítí elektronických komunikací.
Dovedeno do důsledku - jakýkoliv program, který není umístěn v multiplexu veřejné služby, tzn. v jediné digitální síti, nesmí ČT šířit v sítích jiných. Ale copak u nás je snaha dodržovat zákony? ...tak akorát je obcházet a hledat všemožné kličky, jak se jim vyhnout.
No, pokud vedení ČT přistoupí k tomuto neuvěřitelnému nesmyslu, pak nenacházím, omluvám se, jiná slova. Zbláznili se! Tečka.