Vodafone (znovu)spustil svou 3G síť

31. 3. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Autor: 29
Nová 3G síť českého Vodafone, budovaná na technologii HSPA od čínského Huawei, již pokrývá celé Brno, a Prahu ze 70 procent (populace). Během dalších 12 měsíců mají být pokryta všechna krajská města, a 20 až 30 dalších velkých měst. První naměřené rychlosti dosahují  cca 1,5/0,5 Mbit/s. Datové tarify Vodafonu ale zůstávají beze změny, i s objemovými limity šitými na míru GPRS a EDGE.

Pamatujete se ještě na konec roku 2008, kdy po Praze létal vrtulník v barvách Vodafonu a pomáhal instalovat základnové stanice pro novou 3G síť tohoto operátora? V březnu následujícího roku (tj. v březnu 2009) pak skutečně došlo k zahájení komerčního provozu této 3G sítě, která ale pokrývala pouze území Prahy 9 a 10.

K dalšímu rozvoji této sítě, budované ještě na technologiích od Nokia Siemens Networks, však již nedošlo. A vlastně to nebylo poprvé: český Vodafone pozastavil budování své 3G sítě poprvé v roce 2006, a pak jej odložil ještě v roce 2007. Vždy s argumentem, že náklady jsou vysoké a očekávané výnosy by je nedokázaly pokrýt.

V loňském roce pak Vodafone začal „optimalizovat“ provoz své 3G sítě, což vyústilo v zajímavý restart: našel si nového dodavatele (čínskou společnost Huawei), dosud instalované 3G technologie zase „odinstaloval“, a svou 3G síť začal budovat znovu a od začátku, na technologiích od nového dodavatele.

No a právě včera, jakoby „do roka“ (a něco) od loňského spuštění, český Vodafone znovu spustil svou novou 3G síť. Tiskovou konferenci k tomu uspořádal tentokráte v Brně, které již pokryl ze 100 %, zatímco Prahu dosud jen ze 70 % (populace, nikoli plochy). Rozsah pražského pokrytí ukazuje následující obrázek z jeho aktuální mapy pokrytí.

Pokrytí Prahy

Podle toho, co zaznělo na včerejší tiskovce, chce Vodafone pokrýt zbytek Prahy do konce letošního června. A do 12 měsíců (tj. do konce března 2011) chce pokrýt všechna krajská města, a k tomu dalších 20 až 30 velkých měst.

Použitá technologie a dosahované rychlosti

Technologie, kterou Vodafone nyní nasazuje, tedy pochází od čínské společnosti Huawei. Mělo by jít o HSPA (High Speed Packet Access), a tedy o variantu, která již zahrnuje jak HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), tak i HSUPA (High Speed Uplink Packet Access). Teoretické maximální rychlosti by měly být 7,2 Mbit/s na downlinku (tj. směrem k uživateli) a 2,0 Mbit/s na uplinku (směrem od uživatele).

Praktické rychlosti ale lze očekávat nižší. Sami představitelé Vodafonu včera v Brně hovořili o tom, že jejich EDGE (kterým pokrývají více než 95 % populace ČR) má průměrnou reálně dosahovanou (tj. efektivní) rychlost 75 kbit/s  – a že od svého 3G očekávají rychlosti 10× až 15× vyšší.  Což by odpovídalo rozsahu zhruba od 750 kbit/s do 1,1 Mbit/s.

Tomuto očekávání víceméně odpovídají prakticky všechna dosavadní měření, která se v posledních dnech objevila na Internetu od uživatelů, kteří sami zaregistrovali spuštění 3G a začali ho měřit. Tedy, přesněji: jimi naměřené hodnoty se dostávají někam k 1,5 Mbit/s na downlinku. Což mohu potvrdit svým včerejším testováním v Praze, na „signálu se čtyřmi čárkami“, viz následující obrázky:

pripojeni 3G
rychlost

Nicméně je třeba vzít do úvahy, že jde o měření na síti, která zatím není příliš zatížena reálným provozem, takže naměřené hodnoty mohou vycházet (a skutečně vychází) o něco vyšší.

Docela zajímavé je také to, že naměřené výsledky nejsou ještě vyšší (než cca 1,5 Mbit/s na downlinku). Sám jsem naměřil  i 4,1 Mbit/s, ale opravdu jen jednou (což mohla být nějaká chyba měření), a zopakovat se mi to nepodařilo. Všechna ostatní měřené také vycházela nejvýše na 1,5 Mbit/s, zatímco teoretické maximum použité technologie je 7,2 Mbit/s.

Z toho mi vychází, že Vodafone již nasazuje nějaká opatření, která omezují maximální dosahovanou rychlost na downlinku. Jinak by „horní hranice“ prvních měření na nezatížené síti nejspíše měla být vyšší, a také asi více „rozkolísaná“ a ne tak soustředěná kolem 1,5 Mbit/s.

Když jsem se na otázku omezování rychlosti ptal na včerejší tiskovce, přímou odpověď jsem nedostal. Zaznělo ale konstatování, že Vodafone chce zajistit svým uživatelům „jednotný zážitek“ (jednotné podmínky a chování sítě) bez ohledu na to, ve kterém místě se právě nachází. Což by se mělo vztahovat zejména na dosahovanou (efektivní) rychlost a latenci. A toho se těžko dosáhne jinak, než nějakou formou hospodaření s celkovou kapacitou jednotlivých buněk sítě a jejím rozdělováním mezi jednotlivé uživatele. Včetně omezování maximální rychlosti.

Datové tarify se nemění

I když se budou reálně dosahované rychlosti pohybovat na výše popisované úrovni (někde „do 1,5 Mbit/s“ na downlinku), stále to bude podstatně více než u GPRS a EDGE, které uživatelé využívají dnes. Viz onen odhad 10 až 15násobného zrychlení.

Díky tomuto zrychlení pak uživatelé budou moci využívat mobilním způsobem jiné, „datově náročnější“ aplikace a služby. Bylo by proto logické očekávat, že novým rychlostem budou nějak přizpůsobeny i datové tarify. Nicméně to se nestalo.

Všechny datové tarify u Vodafone jsou nyní využitelné i pro 3G,  ale jinak zůstávají beze změny. A to jak co do své koncepce, skladby a ceny, tak i co do svých objemových limitů v rámci FUP (Fair Use Policy). A právě tyto limity s nynějšími vyššími rychlostmi příliš nekorespondují.

U tarifů určených pro samotné mobilní telefony je tak nadále na výběr denní či měsíční verze (tarif  „Vodafone Internet do mobilu“, ve variantě „na den“ a „na měsíc“ ), s objemovým limitem 5 MB (na den), resp. 100 MB (na měsíc), a se zpomalením při jejich  překročení. A k tomu snadno dojde už při pouhém otestování toho, co 3G zvládne přímo na mobilu.

Smysluplnější pro 3G je tarif „Připojení na stálo“, který přijde standardně na 525 Kč i s DPH, a který má FUP s objemem 3 GB. Což by při rychlosti 1,5 Mbit/s mělo stačit na nějakých cca 8 hodin nepřetržitého stahování.

Včera na tiskové konferenci se o datových tarifech samozřejmě diskutovalo, a sami zástupci Vodafone říkali, že budou pečlivě monitorovat „spotřebu“, a podle ní limity eventuelně upraví. To, že tak neučinili již nyní, spolu se (znovu)spuštěním své 3G sítě, si vykládám jako určité bezpečnostní opatření proti možnému přetížení zcela nové sítě, která není ještě „zajetá“.

Zvýšení objemových limitů, či vytvoření úplně nových datových tarifů,  bude podle mého názoru nutné i kvůli tomu, co Vodafone včera naznačil: že by chtěl uvést na trh jednoduché domácí brány pro sdílení 3G přístupu do Internetu přes WiFi.

K tomu by se využívalo zařízení, které vidíte na následujícím obrázku: z jedné strany se připojuje do mobilní sítě přes 3G, a z druhé strany nabízí klasické WiFi (včetně podpory nedávno konečně zveřejněného standardu 802.11n). Konstrukčně je to vlastně dokovací stanice pro 3G modem v USB provedení, který lze využívat samostatně, nebo zasunout do tohoto zařízení a používat v rámci něho.

#G USB dock station

Pokud by ale takovéto zařízení mělo být něčím více než jen nouzovým řešením pro přístup více počítačů či jiných zařízení na Internet, pak by objemový limit (3GB za měsíc) s tarifem „Připojení na stálo“ už nebyl únosný.

Promo akce

S výše zmiňovaným 3G modemem v provedení USB donglu je spojena i promo akce, kterou Vodafone hodlá nabízet „regionálně“, neboli tam, kde to má smysl (vzhledem k pokrytí) – tedy v Praze a v Brně. Zájemci si mohou jeho 3G vyzkoušet na měsíc zdarma: získají „Připojení na stálo“, a oproti vratné záloze i zapůjčený 3G modem v USB provedení. Pokud se rozhodnou pokračovat (a „Připojení na stálo“ si dále řádně platit), mohou si tento USB modem zakoupit za zvýhodněnou cenu 77 Kč.

kapman

S touto promo akcí bude spojena i regionální kampaň, v Brně od 1. dubna v místním tisku. Náhled vidíte na obrázku.

APN, IP adresy a nová čínská technologie

Pokud jde o technické řešení na straně koncového uživatele, pak zde nenastaly žádné změny v souvislosti s nástupem 3G. Nevzniklo žádné nové APN, a 3G by mělo být dostupné na všech dosavadních APN, která slouží k datovým přenosům.

Stejně tak nejsou při připojení přes 3G přidělovány žádné specifické IP adresy „pro 3G“, ale adresy ze stejného rozsahu jako pro GPRS. Takže reverzní záznam pak poněkud kuriózně naznačuje použití GPRS, i když jde o 3G, viz následující obrázek:

rychlost

V Brně byla včera k vidění také jedna 3G BTSka. Nejprve ale byla novinářům předvedena klasická 2G (GSM) základnová stanice, resp. její „skříň“, plná zařízení. Viz obrázek.

GSM BTS

To hlavně kvůli kontrastu s téměř prázdnou skříní BTSky 3G, jejíž horní část vidíte na následujícím obrázku.

horni cast 3G BTS

Spodní část pak již byla „zabydlenější“, ovšem jen zdrojem napájení a záložními bateriovými články.

Marketing meeting Ai a tvorba obsahu

spodni cast 3G BTS

Konstatováno pak bylo i to, že nové čínské technologie jsou nejenom podstatně menší a tudíž i snáze a rychleji instalovatelné, ale také až o 40 procent úspornější, co do spotřeby energie. Nejspíše budou i levnější, ale zde už zástupci Vodafone nebyli ochotni podělit se ani o orientační odhad.

Jako zajímavost byla včera předváděna i možnost naklápění antén, řízená na dálku z jednoho centra a umožňující optimalizovat pokrytí v daném sektoru.

antena

Využíváte mobilní datové služby?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).