Ale kdepak. Otázka rozšíření na 10Gbps je otázka agregace. Položte si otázku, na kterém úseku sítě má být sdílena konektivita ke koncovým zákazníkům. Pokud někdo chce nabízet 1Gbps připojení pro každého zákazníka, znamená to, že musí mít k dispozici síť která umí alespoň 10Gbps a to ještě pro maximálně 20-23 bytů. Znamená to, že každý vchod do paneláku, který dnes má horko-těžko připojení do 860MHz prostřednictvím koaxiálního kabelu RG11, bude muset nově mít optické připojení alespoň 10GPON. Nu a teprve potom lze v tom domě nabízet jednogigabitové připojení. Tedy není pravda, že jde o vybudování nové páteřní trasy, ale o vybudování nových distribučních sítí do každého vícebytového domu. To je VDF schopen pouze v marketingových žvástech. Domovní sítě mají rovněž omezenou kmitočtovou propustnost a Docsis 4.0 po nich určitě nepojede. Ty sítě jsem projektoval a něco o tom vím. Tedy jediným způsobem, jak zajistit jednogigabitové připojení je natáhnout vedle současné koaxiální sítě optiku až do bytu. A to stále mluvím pouze o jednogigabitovém připojení! Nevěřte lhářům.
Pro zvýšení uploadu je potřeba posunout pásmo zpětného kanálu na hranici 200 MHz ze současných 65 (85) MHz. A to nejde jen tak, k tomu je potřeba předělat kabelové trasy jak u pasivních prvků, tak i aktivních (vyměnit moduly trasových zesilovačů nebo i celé zesilovače), což chce čas.
Naproti tomu download problém není, protože pro něho je pásmo dostatečné, trasové zesilovače jsou na to stavěné a spojením víc kanálů v modemu se dá dosáhnout i 1 Gbps.
Ono hlavně v těch domech, kde už něco pro internet je, bývá dnes už většinou problém dát cokoliv dalšího (jiného). Prostě majitel nebo SVJ, BD nemají zájem si nechat znovu cosi lištovat, natož sekat apod. a prostě nový ISP má smůlu. Ta doba, kdy každý půlrok stál ve dveřích jiný ISP a tahal si po barákách co ho napadlo, je nenávratně pryč.
Pokud si kdokoliv objedná jakoukoliv službu od Vodafone - exUPC, tak na televizním výstupu účastnické zásuvky má automaticky 40 TV programů v normě DVB-T. Je to sice základ, ale je. Kdo chce víc, ten může vzít do pronájmu buď zmiňovaný box od Vodafone, anebo si pronajmout CA modul s dekódovací kartou, v televizoru naladit programy v DVB-C, vložit zmiňovaný modul s kartou do CI slotu televizoru a sledovat.
Koaxiální kabel zvládne pásmo od 5 do 2150 MHz, takže to je tolik prostoru, že se tam vejde prakticky vše. A jak jsem už psal, tak výhoda je v tom, že koax. kabely v domech jsou. Na rozdíl od té optiky od Cetinu, která je v pouhém zlomku případů a jinak je všude od Cetinu akorát metalika, která proti koax. kabelu nemá takřka žádnou šanci. Cetin sice v marketingových prospektech uvádí, jak bude optika pomalu kdekoliv si člověk vzpomene, ale to jak známo je pouze papír, který snese vše. Ke skutku to má bohužel ještě pořád dost daleko. A také není úplně pravda, že Cetin do svých sítí pustí kohokoliv, tj. ty desítky ISP jsou v případě optiky v praxi sotva na napočítání na prstech jedné ruky. Nějakou optickou síť si pak staví ještě T-Mobile, ale tam to není s pokrytím také žádná sláva.
no a teď si vem že vím o situaci, kdy 1 frajer má net na 3 bytových domech, které jsou krmeny přípojkama UPC. Cena za ně je vzhledem k měsíčním příjmům směšná. Pojem jako VDSL záloha mu nic neříká. Ale všeho dočasu, jak se podělá UPC modem a nejlépe ve Čtvrtek večer, tak do pondělka v lepší verzi s tím nikdo nehne a xx lidí bude sušit hubu :o))) Já se na to jako i docela těším, určitě tam nepostačí frknout LTE 20Mbit, to by utáhlo ve špičce tak 1-2 byty možná. Kvanta firem neznají pojem Záloha, všichni hřeší na rádoby velkoobchodní business přípojky se slibem opravy do x hodin, přitom záloha je základem ke každé byť sebedražší přípojce. Stačí slyšet jak prodělávájí za den nebo i hodinu desetitisíce když to nejede... no a litr měsíčně prostě nedaj... Holt co je doma, to se počítá :o)
Tady tím jsem konsternovaný od roku 2003 kdy jsem po stěhování neměl internet přes existující metaliku, ale v domě byl ISP, přišli dva mládenci nahoře bez protože bylo horko a měli lišty??? a tvářili se, že to není problém UTP zalištovat. Myslel jsem že mě praskne žilka. Pak se to opakovalo ještě 2x za dalších 15 let, když jsem se pokoušel o něco lepšího než ADSL (vždycky jsem skočil na ujištění, že "to nebude problém". To opravdu majitelé bytu nebo nájemníci pustí dovnitř "lidi" co nabouchají od dveří přes celý byt lišty až pod TV? Kdo má nový být, tak má nové husí krky, tak někdy to jde takto, ale v takovém bytě jsem ještě nebydlel. Jak to vlastně dneska funguje, když přijde PODA nebo NEtbox apod. firmy... mají majzl, sádru a barvy? Nebo to nechají za dveřmi a celý byt jede na WIFI? Teď jsem objednával VDSL do kanceláře v budově z cca 1975, tam jě nějaká CAT5 strukturka, po éře kdy v baráku byla jenom jedna firma, zase operátor "nemá problém", to jsem zvědaavej, až ti technici přijedou. Budou dělat reverzní engineering 20 let staré kabeláže... fakt nevím jak se to vlastně instaluje. Všechny okolní kanceláře co jsem se ptal mají svoje talíře na oknech nebo 5G/LTE apod.
Ano docsis 4.0 (ale i 3.1) může dosáhnout slušných parametrů.
Ale je to jen přechodné řešení, náhrada za optiku (FTTH) je neodvratná dříve nebo později. A tady jde o čas. Kdyby býval UPC/Vodafone při poslední modernizaci implementoval docsis 3.1 (plný - ne částečný) , tak je to dnes OK. Nicméně jestliže teprve teď chtějí upgrade na plný 3.1 v horizontu 5 let , to je pozdě.
Osobně se domnívám že k masovému nasazení 4.0 již nedojde.
PS: rýpnu si do článku: na odborném webu očekávám technický a kritický pohled redaktora. Tento článek budí dojem, že je připraven marketingovým oddělením Vodafonu, když poněkud lakuje realitu na růžovo :)
Chlubí se Docsises 4.0, realizace je ale 3.1.
Zajímavé je tvrzení "Vodafone je dnes i díky UPC významným poskytovatelem optického připojení k internetu. Gigabitové přípojky jsou podle údajů operátora dostupné 1,6 milionu českých domácností a firem. " Opravdu ?
Ten slajd -- chápu to dobře, že to co je prezentováno jako "DNES" je onen plán na 3-5 let , jehož plnění ještě nenastalo?
Proč honba za Gbity na DL... ať vystuží UL. Takový nepoměr nemá na DSL nikdo, VDF kabelovka to umí ale prostě ne a ne a nedají víc, kdoví proč. Na druhou stranu uznávám, že 50M UL stačí asi drtivé většině oveček, nicméně u Top tarifu bych čekal prostě víc. Přijde mi, že v režii VDF je to přesně ono jak se to dělat nemá. Je smutné, že je to honba za čísly... i kdyby bylo v domě 8 televizí a každá koukala na 4K film, neunavíš tím ani polovinu té jejich Gigové přípojky. Zas jen měření pindíků.
Jenže zapomínáte že ty zařízení ještě musí někdo vyvinout (=teď neexistují). Nejbližší technologický konkurent 10GPON (XG-PON) už v provozu je. Je otázka jestli v době kdy DOCSIS 4.0 bude mít svá zařízení tak nebude probíhat upgrade na NG-PON2 se který je úplně někde jinde parametry.
K té klasické TV asi tolik že když si jí nyní objednám od Vodafone po kabelovce tak vyfasuju STB. Tak že argument externích zařízení je trochu mimo mísu v našem prostředí. Pokud vím tak se UPC/VDF velmi brání tomu do sítě registrovat cizí zařízení minimálně kvůli konfiguračnímu provisioningu a dohledu.
PS: Neměla být náhodou TV služba přes DOCSIS 4.0 technicky jako IPTV OTT? Něco takového jsem v minulosti někde četl že by to znamenelo vlastně úplné vyklizení pásma ve prospěch IP služeb, podobně jako se to stalo v případě DVB-T2 a uvolnění pásem pro 4G/5G mobilní sítě. Stejně dnes u Vodafone je zpětné zhlédnutí v čase přenášeno přes IP.
Výhoda optiky od Cetinu je že máte do baráku natažený jeden kabel a máte na výber z několika desítek ISP jejich palet služeb. To že tam ten koax už je nainstalovaný určitě kladem je, nicméně dost pochybuji že starší instalace zvládnou DOCSIS 4.0 v celé šířce pásma. Tak že minimálně v některých místech tu obměnu pasivní infrastktury budete muset udělat. Například u mě je infrastruktura z roku 2017 tam s tím problém nebude, ale dokážu si představit že v místech kde je starší by s tím problém být mohl.
Nevím, roky jsem byl na UPC, bylo to bez problémů. Jak to koupil Vodník, měsíčně 2-3 výpadky, některé plánované, některé neplánované někdy i 4 nebo 5 hodin... Zvažuji, že půjdu pryč. Taky spíš potřebuji být na dvou různých sítích, jedné telefonní, druhé pevné. Být u jednoho poskytovatele je kontraproduktivní...
Koaxiální vedení se na poslední míli optice vyrovnat může, protože v případě DOCSIS 4.0 bez problémů zvládne 1000/1000 Mbps (i víc) a k tomu ještě klasickou TV bez nutnosti nějakých externích zařízení (boxů). Zásadní výhodou je pak to, že ke koncovým uživatelům je koaxiální kabel již natažený, takže není potřeba v domech a bytech dělat novou infrastrukturu, jejíž realizace je mnohdy velmi problematická (nesouhlas majitelů domů a nájemníků, resp. SVJ a BD, anebo technické překážky).
No ten jejich modem nezvládá subdelegaci prefixu IPV6. Drze si za něj účtují 100 korun měsíčně za nefunkční zařízení. Pokud se obrátíte na tech. podporu, že potřebujete nadelegovat prefix na další router (připomínám že na vnitřní síť dostáváte /56). A když nepochodíte a chcete aby vám dali údaje do jejich Carrier-grade NAT tak vás taky drze odmítají. Přitom pokud přepnete modem do bridge tak ty údaje na server potřebujete jinak příjdete o ipv6.
Zase ta jejich reklamština.. "Vodafone v Česku investuje tři miliardy do rozšíření optiky" Ale v textu se dozvíme že jde o zavedení standardu DOCSIS 4.0, což jsou pravidla pro obousměrné širokopásmové datové přenosy po stávajících televizních kabelových rozvodech....
https://cs.wikipedia.org/wiki/DOCSIS
Za mě by se myslím meli úplně vypustit DOCSIS. Při velkém budování PONu Cetinem je to dle mého soudu už mrtvá technologie. Dobře ještě upgrade na verzi 3.1 by mohl dávat smysl. Myslím že verze 4.0 už nenajde velkého uplatnění u nás protože je velmi pravděpodobné že v době dostupnosti 4.0 už bude ve stejných místech dostupná optika se kterou se nemůže parametry vyrovnat.