Vodafone se ozval ohledně spojení firem CETIN a Nej.cz. Nejmenšímu ze tří tuzemských mobilních operátorů a díky odkupu UPC také významnému provozovateli pevného připojení k internetu se transakce nelíbila od začátku.
Obchod, který bude mít velký dopad na tuzemský trh s providery, letos v listopadu finálně posvětil antimonopolní úřad s tím, že stanovil podmínky spojení, aby byla zachována dostatečná hospodářská soutěž.
Mezi závazky patří například to, že CETIN ve 187 obcích po dobu pěti let zachová velkoobchodní nabídku, případně vytvoří velkoobchodní nabídku novou. Má také poskytovat otevřený a nediskriminační přístup.
Vodafone Lupě sdělil, že souhlasí s rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v tom smyslu, že je nutné stanovit podmínky spojení, jinak by byla ovlivněna soutěž na trhu přístupu k internetu. Operátor se ale nyní obává postupu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).
„ČTÚ nyní provádí obdobné posouzení soutěže na stejném trhu a paradoxně tvrdí, že tento trh se má deregulovat na celém území ČR, a že tedy k žádnému negativnímu dopadu na soutěž nemůže ze strany CETINu dojít. ČTÚ by měl závěr ÚOHS zohlednit a zastavit plnou deregulaci tohoto trhu. ÚOHS totiž uložil společnosti CETIN ještě přísnější regulační povinnosti (včetně cenové regulace), než má CETIN v současnosti, a i ty ČTÚ plánuje zrušit,“ popisuje mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec.
Částečná deregulace
ČTÚ na přelomu let 2022 a 2023 vydal analýzu relevantního trhu číslo 1 (velkoobchodní služby s místním přístupem poskytovaným v pevném místě) a bývalého relevantního trhu číslo 3b (velkoobchodní služby s centrálním přístupem poskytovaným v pevném místě pro výrobky pro širokou spotřebu). Úřad svůj postup pro Lupu shrnul následovně:
Při analýzách ČTÚ postupuje v souladu s evropským regulačním rámcem nastaveným EK pro oblast elektronických komunikací, což dokládá i úspěšná notifikace analýz Evropskou komisí. Při analýzách a definování relevantního trhu se klade důraz na geografické vyhodnocení úrovně a homogenity hospodářské soutěže (tj. v jednotlivých vymezených geografických jednotkách), a proto na trhu č. 1 dochází k částečné deregulaci trhu, a to v oblastech, ve kterých je rozvinutá hospodářská soutěž u služeb přístupu k internetu.
Na základě kritérií pro hodnocení existence podniku s významnou tržní silou byl nalezen podnik s významnou tržní silou (společnost CETIN a.s.) pouze v 33 geografických jednotkách, tedy 33 POÚ (správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem, tj. 304 obcí).
U bývalého trhu č. 3b, který Evropská komise vyloučila ze seznamu relevantních trhů, ČTÚ nenalezl podnik s významnou tržní silou a dereguluje trh na základě provedené analýzy s přechodným obdobím, kdy společnost CETIN nemůže vypovědět dosavadní smlouvy se svými smluvními velkoobchodními partnery a musí jim poskytovat velkoobchodní služby náležící do relevantního trhu č. 3b.
Po dobu přechodného období ČTÚ přistoupí k posouzení dopadů spojení společností CETIN a Nej.cz a potenciálních tržních problémů, přičemž zohlední povinnosti uložené ÚOHS v jeho rozhodnutí o spojení soutěžitelů.
V případě, že ČTÚ shledá, že i přes povinnosti uložené rozhodnutím ÚOHS jsou naplněny podmínky pro ex-ante regulaci, je připraven uložit přiměřené povinnosti podniku s významnou tržní silou. I přesto, že byla oznámená fúze CETIN a Nej.cz již v době přípravy současně platných analýz, nebylo možné posoudit její dopad na trh bez znalosti závěrů posuzování tohoto spojení ÚOHS a jeho rozhodnutí.
Jak vypadá jeden z klíčových uzlů Vodafonu (UPC):