Jak to vidím, celá digitalizace se potácí od mantinelu k mantinelu bez jasného cíle do budoucna.
Co bych jako občan od státu očekával
- nástroj pro komunikaci s jakýmkoliv úřadem
- uloženou veškerou historii komunikace se státem
Co mi však stát nabízí?
- komunikaci s datovými schránkami, což je placená služba s omezeným úložištěm. Komunikovat se státní správou mohu za pomoci certifikátu, který však nemá cenu si pořizovat pokud zrovna nejste velká firma, neboť EU nařizuje včem členům zřídit jednotnou identifikaci občana EU s realizací v roce 2016.
Tak nevím - asi nejsem členem cílové skupiny, se kterou by stát chtěl komunikovat.
Počty státních zaměstnanců by se ale údajně neměly navyšovat...
A já, jako hloupý daňový poplatník bych kupodivu chtěl, aby se počet zaměstnanců snížil.
Tím se alespoň argumentovalo v době, kdy se počítače do státní správy zaváděly. Výsledkem je, že máme víc úředníků, než celá R&U monarchie, která vše dělala ručně nebo psacím strojem.
Vy jste zřejmě nikdy neměl co do činění s většími korporacemi nebo státní správou. Tam nikdy nejde o cenu ale o to mít nějakého dodavatele na kterého můžu ukázat prstem a říct ten za to může. Lidi co v těchto velkých organizacích rozhodují nepotřebují za každou cenu ušetřit ale potřebují si za každou cenu zajistit krytí pro svá rozhodnutí. A čím dražší produkt tím samozřejmě lepší protože je pak nikdo nemůže nařknout že mohli koupit něco lepšího (= dražšího :)
Nejhorsi je, ze tyhle zpravy uz prakticky nelze odlisit od tech aprilovych jinak nez datem vydani.
Jaky bude nakonec prinos pro ty, kteri to cele plati ? Jako vzdy, v nejlepsim pripade zadny, ale spise zaporny. Takze cela slavna "elektronizace" dopadne tak, ze nakonec na zpravu zaslanou uzasnou datovou schrankou dostanete odpoved dopisem do postovni schranky :-) Coz je vlastne dobre, protoze ten lze snadno uchovat i 100 let narozdil od te elektronicke varianty co zmizi za 90 dnu.
Jen ať to nedopadne jako u bratrů Slováků. https://www.youtube.com/watch?v=3nWRL3Pywlo
> A samozrejme algoritmus kterym byl podepsan uz bude v te dobe k smichu.
To rozhodně není samozřejmé. Teoreticky by to asi mohly ohrozit kvantové počítače, ale zatím je to jen teorie.
Jinak formát PDF/A (PDF/A-1b) je dělán na dlouhodobou archivaci, v řádu desítek / stovek let. Existují na to standardy a celkově se počítá s tím, že bude tak dlouho udržován. Například v Národní knihovně se scannují staré knihy právě do něj (obrázky jako JPEG2000, další dlouhodobý standard).
Nojo kdyz ani ty souteze nejsou spolehlive reseni. Kdyz hodinova mzda programatora je nizsi nez u uklizecky tak je to podezrele. Souteze probihaji tak, ze se jedna firma snazi podstrelit druhou a pak se hledaji cestly jak se zahojit na vice-pracech.
Navic kdyz se soutezi i nejnizsi cenu, tak nemate jistotu ze soutez nevyhraje banda amateru, se kterou uz nechtete nikdy mit nic spolecneho.
Jo, to by bylo krásný...jenomže mezitím se otevře cestička k tomu, aby se to nakoupilo jako služba, protože to bude o miliardu levnější a nechceme křivit trh a blabla...tyhle miliardy už mají teď své majitele...koneckonců proč myslíte, že se poslední dobou staví tolik velkých moderních datacenter na zelené louce...? :-)
Pokud ho nebudete kazdy druhy rok kopirovat na novy HDD ci podobne medium, takze nejen ze za takovych 10 let uz ten disk nebude fungovat, ale i kdyby ano, nebude v te dobe existovat zarizeni ke kteremu pujde pripojit.
A samozrejme algoritmus kterym byl podepsan uz bude v te dobe k smichu.
Instalace i upgrade je netriviální, i proto se tak velké nasazení kupuje jako služba u nějaké firmy, která OpenStack umí (Red Hat, HP, Mirantis). Těžko si lze představit, že by si to úředníci a státní IT stavěli sami na komunitní verzi s půlroční kadencí. Jinak říct že OpenStack je na "cattle" je jako říct že IaaS je takový. Tak to samozřejmě není, OpenStack dnes již umí live migrace či fencing a lze tam provozovat virtuálky roky.
Ano, domácí barevné inkoustové tiskárny jsou zachyceny už na freskách v egyptských pyramidách. A Rosettská deska je chemicky bělený papír s laserovým tiskem, že.
Jediné, co umí laik validovat, je to, zda na papíře podpis je nebo není. Na jakoukoli podrobnější validaci potřebujete experty, a ti vám stejně řeknou jen nějakou pravděpodobnost.
Stáří jedniček a nul se určuje stejně, jako stáří atomů tvořících podpis. Tedy nijak, protože ani jedno se k validaci podpisu nepoužívá.
Zajímalo by mne taky, jak chcete udělat v případě papíru spolehlivou validaci podepisující osoby. To se dříve rozpoznávalo podle tvaru samotného podpisu, a také podle stop dynamiky podpisu, náklonu pera apod. Dneska ale to pero můžete dát do plotru, který jím bude po papíru táhnout přesně stejně, jako by to udělal člověk. Jak z výsledného podpisu poznáte, že to pero v ruce nedržela lidská ruka ale robotická?