Zase zkreslování a na základě těchto "ochotných" agentur pak opět budou streamovací platformy brečet a žalovat, že jim někdo stahuje jejich obsah nelegálně, protože za něj nechce platit. To už tu bylo několikrát, jen se to týkalo her, CD s hudbou, DVD, BluRay s filmy... On by člověk za obsah platil rád, ale muselo by být za jaký.
Jednak není žádná služba, co by nabízela všechny (řekněme mainstreamové) filmy, ale každá společnost má už svojí platformu. Takže musím zjišťovat, kdo co natočil (a nechce se dělit o práva), abych to si to mohl pustit na té správné službě. To znamená nejen platit za 3+ služeb, ale mít na nich účty, stažené a dle vkusu nastavené jejich aplikace a učit se ovládání každé z nich zvlášť - rozdíly v logice ovládání nejsou zas tak podstatné, ale v ergonomii jsou dost výrazné - což na televizi může být zásadní znepříjemnění, protože ovladač není zdaleka tak flexibilní jako myš nebo dotyková obrazovka. O plynulosti zprasených aplikací na ne zrovna výkonném hardware chytrých televizí ani nemluvě.
Pak je tu otázka seriálů, které sice sleduji minimálně, protože většina z nich jsou jen natahované zabijáky času, které by místo 20 sérií mohly mít jednu a nic by se nestalo, ale když už si nějaký vyhlídnu, často zjistím, že na dané službě je zcela "logicky" třeba jen 2. řada. Na jiné 3. a 4. A první nemá nikdo. Naposledy jsme to řešili u dětských seriálů, abych zjistil, že takovou Tlapkovou patrolu nebo Prasátko Peppa prostě nikdo nikde nemá kompletní a když už má alespoň větší polovinu, tak v rozlišení a kvalitě, co patří do doby mezi VHS kazety a DVD (prokládané (proboha proč?!?) 400p). A ještě se tím chlubí, což mi přijde v roce 2023 jako totální vrchol drzosti.
A v neposlední řadě je tu kvalita. HDR se moc neřeší, levné a lokální služby o něm vůbec neslyšely. 1080p je pro spoustu služeb po 10 letech existence 4K televizí pořád maximální možná kvalita a ve vyšší ani nenatáčí. Když už 4K je, datový tok je často opravdu ten minimální možný, takže sice máme gigabitová připojení, ale jede na nich 3-5Mbps rádoby 4K stream (samozřejmě tomu tak není všude). Neříkám, že potřebuji 70Mbps+ ala BluRay, na druhou stranu ale nevidím důvod, proč by to tak při dnešních rychlostech internetu nemohlo být, alespoň u vysokorozpočtových filmů a seriálů, které na BluRay vycházejí. Pokud doma nechci BluRay přehrávač a skladovat desítky BluRay disků, streamovací služby mi v tomto opravdu nejdou vstříc.
A téměř všechny tyto problémy řeší stahování - mám jednu aplikaci s vyhovujícím ovládáním, mám všechny série libovolného seriálu a alespoň v případě filmů mám kvalitu, kterou mi streamovací služba nabídne zřídka nebo vůbec. U seriálů je to z podstaty horší, když většina jich vychází jen na oněch streamovacích službách. Ano, komfortem shánění, vyhledávání a organizování obsahu je to v porovnání s libovolnou službou těžce nepohodlné, vyžaduje to aktivitu a nějaký čas, ale výsledek je v pro mne klíčových bodech neporovnatelný s libovolnou službou. Bohužel. Rád bych se toho zbavil po více jak 15 letech zbavil, ale zatím mě k tomu nikdo nedokázal přesvědčit.
Pokud to porovnám s hrami, které nejsem nucen stahovat už přes dekádu, nebo hudbou (kde je mizerná na můj vkus jen ta organizace) je zatím situace ve videoobsahu dost smutná. Ano, u her se našli (a stále najdou) dubový hlavy, kteří prostě budou ignorovat Steam, ale postupně přicházejí na to, že to asi není ideální. Třeba Activision vydal Call of Duty Modern Warfare (2019) na Steamu po 3,5 letech. Na tom jejich pitomym Battlecosi bych si to nikdy nekoupil, na Steamu si to časem koupím. Kdyby to tam vydali rovnou, možná (už si vážně nepamatuji, zda jsem měl tehdy čas) bych si to koupil za plnou cenu v době vydání. Snad se poučí, pochopil to s časem Ubisoft i EA. Ale u filmových studií o tom pochybuji, ti mají pocit, že vesmír se točí kolem nich (trochu smutné, když si člověk uvědomí, že herní průmysl je výdělečnější než ten filmový).
Funguji vsechny appky, pokud mate nejakou "normalni" televizi a ne kalkulacku s obrazovkou.
A teď realita: na televizi za 20K už po 4-5 letech z těch applikací kromě Youtube nefungovala prakticky žádná, v podstatě jen HbbTV a se skřípěním zubů to, co šlo pustit přes web. Televize má obraz jak víno, úhlopříčku pro naše potřeby dostatečnou (55") a nestane-li se něco neočekávaného, ještě pár let nebude sebemenší důvod ji nahradit. Mám snad podle vás kupovat novou televizi každé 2-3 roky, aby se z ní - v očích vašich a provozovatelů streamovacích služeb - nestala "kalkulačka s obrazovkou"?
A nezapomenout se tam pravidelne prihlasovat, nebo vam ten ucet, vcetne zakoupenych filmu, zrusi.
Co vic, chtete si treba vytvorit nejaky playlist, stravite tim nejaky cas, a ve chvili kdy si reknete ze prisla chvile si to ci ono pustit, tak zjistite, ze ono to tam ale uz neni.
U her je to tragedie uplne stejna - koupite si hru na steamu, ale stejne si musite zridit ucet na uplay, a pak zjistite, ze server ale provozuje jeste nekdo treti, takze potrebujete jeste extra ucet na samotne hrani.
Jsem zvedav, kdy mi Microsoft smaze ucet s Minecraftem, protoze sem se tam jiz 2 roky neprihlasil ... (ja s tim vazne politicky problem nemam, kdo chce kam, crackle verze funguji vlastne lepe - neotravuji prihlasovanim, jenom nevim, proc bych za takove "sluzby" mel platit)
Ano, omezenou nabídkou VOD
.
Obsah na VOD lze (mimo jiné) rozdělit na zhruba dvě skupiny: aktuální
, tedy především seriály, a archivní
, kam spadne většina filmů krátce po premiéře. Pro lepší pochopení si dovolím použít zjednodušenou analogii z prostoru tištěného slova: tam jsou (byly) obecně zhruba tři kategorie: deníky (těm by odpovídalo zpravodajství
), časopisy a knihy. Zatímco předplatné je vhodné pro deníky a časopisy, knihy se prodávají od kusu.
Obdobně na VOD je model předplatného vhodný pro seriály a obecně takovou tvorbu, kam průběžně přidáváte obsah. Tam zhruba funguje, že stačí udržet konzumenta u pravidelné dávky videodrogy a pokud takových máte dostatek, můžete vyrábět další a další. Zároveň není nutné tolik bojovat proti kopírování takového obsahu, protože rčení není nic staršího, než včerejší noviny
lze vztáhnou i na módní a populární seriály - divák nechce čekal, až se oblíbený seriál objeví na nějakém úložišti, když za pár stokorun může mít aktuální díl v aktuálním čase.
Filmy jsou docela jiná kategorie: diváci (pokud nejdou na premiéru do kina) rádi shlédnou premiéru nového filmu, ale drtivá většina filmů, které chtějí ze svého gauče shlédnout, budou starší tituly, oblíbené, často v jiné oficiální distribuci nedosažitelné. A chtějí ten film vidět v dobré obrazové i zvukové kvalitě, chtějí ho mít k dispozici od teď kdykoliv - jako knížku v poličce.
A pravděpodobně by byli ochotni si za to mírně připlatit - kdyby to neznamenalo zdražit celé předplatné i pro časopisové seriály, u kterých stačí vidět aktuální díl, aby bylo o čem diskutovat s ostatními.
Pokud tedy na některé VOD oblíbené filmy nečekaně mizí z nabídky, uživatel prostě dokouká rozkoukaný seriál - a objedná si předplatné u konkurence, kde najde nejen svůj film, ale taky neokoukané seriály.
(Nebo se stane pilným uživatelem úložišť typu uloz.to...)
Hlavně že mají všichni pořád plnou h^Wústa ekologie, ale když nechci každých pár let kupovat novou televizi, i když ta současná pořád perfektně funguje, tak jsem za exota, zpátečníka a nepřítele pokroku. A že by tedy aspoň oddělili tu "spotřební část" do samostatného vyměnitelného modulu (čímž nemyslím set-top box se samostatným ovladačem), to taky ne, kšefty se musejí hýbat. :-(
Zkuste si prohrabat popelnici pred domem, treba v ni najdete neco hodnotneho. Netflix a dalsi funguji uplne stejne. Pridejte si k tomu bonus, ze za to prohrabavani odpadu zaplatite poplatek.
Obcas si mesic tu ci onde zaplatim, ale frekvence se snizuje, protoze toho odpadu je tam cim dal vic, a toho co stoji za hovor se uz ani nedohrabete.
Vite, kdysi davno v hodinach ekonomie ... kazdy clovek ma nejaky limit penez, ktere je ochoten vynalozit na nejaky produkt. V zajmu poskytovatele produktu je oslovit co mozna nejvetsi mnoztvi osob, a ziskat podil na tech penezich.
Cim vice komplikujete pristup k produktu (nutnost spravovat 10 ruznych sluzeb, aby dotycny zjistil, ze to co chce poskytuje jedenacta), tim mene dostanou vsichni. Jednoduse proto, ze to mnoztvi penez je dano prave a pouze ochotou zaplatit. A cim vetsi komplikace tim nizsi ochota.
Navic zjevne nechapete prosty fakt. Jeden klik vedle lezi naprosto cokoli a naprosto zdarma.
Tudiz ja (a zdaleka nejen ja) ocekavam, ze mi nekdo za rozumnou cenu nabidne nejmene stejne dobrou sluzbu . Vskutku mne nezajimaji zadne aspekty toho jak to udela, stejne jako mne nezajima jak automobilka vyrobi auto a kde sezene komponenty.
Co od takove sluzby ocekavam? Veskery AV obsah na jednom miste, vyber formatu a prehratelnost na cemkoli. Neumite? Tak se nedivte.
Asi bych trochu polemizoval s tím, že nabídka na streamingách je kvalitnější, než ta warezácká. Zvlášť, pokud nemáte to správné zařízení, takže místo 10 aplikací vám fungují dvé či tři - a zbytek musíte tahat přes prohlížeč. Případně je vaše připojení na hranici necelých 10 Mbps (a lepší to dlouho nebude), což vás staví před volbu: stream v HD
(1280×720) vs. stažení v UHD
(3840×1080, HDR). To druhé vám ale zpravidla ta služba nenabídne, ani za příplatek...
Dovolím si konstatovat, že trpíte předsudky, pravděpodobně způsobenými nedostatkem (správných) zkušeností.
Stejně tak můžete (zcela pravdivě) tvrdit, že internetové prohlížeče se používají ke sledování pornografie či vyhledávání a stahování nelegálního obsahu, případně bezplatnému sledování autorsky chráněného obsahu. Stejně tak můžete (zcela pravdivě) tvrdit, že k nelegálnímu sledování televize, různých streamů, včetně IPTV, se používá VLC. Stejně tak můžete (zcela pravdivě) tvrdit, že k mlácení lidí a rozbíjení aut se používá baseballová pálka.
Klidně to můžete říct na plnou hubu
, protože to bude pravda.
Jenže ty programy k tomu nejsou přímo určeny: ani prohlížeče, ani VLC, ani Kodi!
Kodi je obyčejné multimediální centrum
, které umí přehrávat audio/video z počítače, ze síťového (připojeného) disku, nasdílené pomocí WebDAV (NASy...), posílané jako stream, umí přehrávat CD/DVD/BD (to poslední s jistými omezeními), přijímat streamy IPTV či pozemního vysílání rozhlasu či televize, přehrávat videa z YouTube, Voyo, iPrima, iVysílání ČT.
Já rozhodně nepatřím mezi stahovače a drtivá většina mé videotéky jsou nahrávky z televize, pak koupená CD/DVD/BD, a asi 50 hudebních videoklipů postahovaných z YouTube. Pouštím si pozemní vysílání televize či rozhlasu. Mám IPTV od Sledovani.TV, měl jsem předplacené HBO i Netflix, aktuálně mám předplacené Disney+ a SkyShowtime. Mám zkopírovaná svoje CD s hudbou a spoustu další muziky nakoupené už v digitální podobě. Tohle všechno (kromě SkyShowtime) přehrávám v Kodi. Na počítači, na notebooku, na set-top-boxu.
K tomu se Kodi používá.
Fakt, že moduly pro SVOD nejsou podporované oněmi službami vůbec není důležitý - jde jen o rozhraní nad webovými službami, které umí vyparsovat menu z ze stránek té služby a spustit stream.
Dokonce ani ty SVOD služby s tím nemají problém, u Disney+ mi dokonce zkoušeli poradit, když jsem to zprovozňoval; podpora SledovaniTV mne přímo navedla na stažení toho neoficiálního plug-inu. SyyShowtime nefunguje, ale to nesouvisí s Kodi, ale s tím, že na Linuxy nefunguje vůbec a ve Windows pouze za specifických podmínek. (Popravdě: za tři měsíce se mi nepodařilo přehrát jediný film, jenom si dopisuji s jejich podporou. Za 89 Kč měsíčně je to docela zábava.)
Instalovat na každou z vyjmenovaných věcí do počítače jejich aplikaci je nepohodlné, náročné, často nemožné - a přepínání z televize na uložený film a pak na hudbu z CD je uživatelsky velmi nepřívětivé.
Kdi (nebo jiné multimediální centrum) tomu dává příjemné jednotné rozhraní.
"Až polovina aktivních uživatelů placených streamingů odpověděla, že internetové servery poskytují tak velké množství videoobsahu, že si jím přijdou zahlceni"
Tak to mně podrž, jak si někdo u streamingu může stěžovat že je příliš mnoho videí? Přeci u streamingu si obsah aktivně vyhledávám, tudíž vyberu si na co se chci dívat. Já se obvykle u YouTube nebo Netflixu rozčiluji nad tím že nemohu najít to co chci, nevzpomínám si že bych se někdy rozčiloval nad tím že mi to pokaždé najde to co hledám :-D
Ty "vsechny appky" ovsem budou fungovat mozna rok, mozna dva po nakupu televize, a pak zacnou jedna po druhe odpadat. Duvod je bud to, ze se "nevyplati" protoze televizi s danym systemem ma malo uzivatelu, nebo to, ze vyrobce prestane aktualizovat system (treba android) a nova verze appky na vasi verzi uz nefunguje.
Jiste, muzete si co dva roky koupit novou televizi, jako to nektery delaji s telefony. Nebo muzete hackovat tu co mate, a resit proc to ci ono nefunguje.
Neni snazsi dojit na ulozto? (coz berte jako bfulike variantu, existuji mnohem lepsi zdroje).
Co nechapete na tom, ze pokud mi tu sluzbu nenabinete za "tri kila", tak nebudete mit ani ty 3 kila, nebudete mit proste nic.
Dam vam par prikladu ano? Pro lepsi chapani kontextu...
Leta 80ta. 8bitove pocitace. SW se dal sehnat jedinym zpusobem, okopirovanim typicky kazety, od kamarada. Nikdo z autoru z toho nikdy nevidel ani korunu, ale kdyby prodavali za korunu kus, tak by si spousta lidi rada ledacos koupila.
Leta 90ta. VHS. Prakticky veskerou filmovou produkci sem videl na VHS tragickych kvalit se silmultarnim prekladem jeste horsich kvalit. Pochopitelne okopirovanych ve 150te kopii. Opet z toho nikdo nemel ani korunu.
Jeste porad nic?
Leta desata ... nekteri lide v mem okoli si obcas koupili nejakou tu sbirku her za par korun na plastovem kotoucku. Prakticky vsichni narazili na to, ze se "tvurci" snazi sva veledila ochranit tak zurive, ze ta jejich, koupena a zaplacena hra, vubec nefunguje. Kdyz videli, jak snadno, trivialne a uplne zadarmo stahnu z internetu funkcni cracklou verzi, tak dosli k zaveru, ze prece (uz nikdy) nebudou platit za neco, co navic nefunguje.
A tim se dostaveme k soucasnemu stavu. Tudiz bud se pani veletvurci nauci poskytnout takovou sluzbu, aby jeji cena a uzitek byly minimalne adekvatni ke stazeni zdarma, nebo z toho opet neuvidi ani korunu. A dobre jim tak.
Netflix moc dobře ví, jaká je tu kupní síla a umí se pohybovat na hraně, kdy zvýšení ceny přinese snížení příjmu.
Nicméně je pravda, že zásluhou všech těch DRM, edukativních a nepřeskočitelných klipů před filmy (a upoutávek na cokoliv jiného), klíčů ke hrám distribuovaným separátně, atd. je mnohem složitější konzumovat ta díla legálně, než použít nelegální kopii. (Mám toho nakoupeného celkem dost, ale skoro vždy je to boj s nastavenými omezeními. BD občas nechce fungovat ani na přehrávači, DVD od Disneyho mají záměrně pokažená menu, atp.)
Nevím, jak a kde se shánějí nelegální filmy (snad jen že to jde na uloz.to), ale strašně mi vadí, že zaplatím hlavně za hlavolam, jak si to pustit.
Tohle není otázka ceny vstupů, ani výstupů - to mám zjištěné.
A když ty chleby nebudou... - stále platí, že nebudu kupovat chleba, který mi nechutná.
Což platí i pro ty VOD: nebudu se hlásit do služeb, které mi nenabídnou, co chci, v kvalitě, jakou požaduji. Ostatně - povinné to (zatím?) není.
Chleba si umím upéct sám, přinejhorším. Třeba se na stará kolena pustím do natáčení filmů. ;oD
Největším problémem je samozřejmě to že se tu streamovací služby hádají o pravá. Navíc některé služby svůj obsah dobrovolně rozprodáváji a tím pádem vzniká situace že dříve dabovaný obsah je na nové platformě jen z titulky nebo v horší kvalitě. Osobně mě to vrací zpět k nejmenovaným doplňkům do KODI kde sice není žádná funkce doporučení na základně toho co jsem zhledl jako třeba na Netflixu na které funguje tato funkce ze všech platforem nejlépe ale na druhou stranu co se týká lokalizovaného obsahu jsou na tom všechny streamovací služby opravdu o dost hůře a to jen kvůli právům na lokalizaci (dabing) což je pochopitelné protože některá práva vlastní třetí strany jako televizní stanice apod. Je mi jasné že těm co preferují originální znění je to jedno. Navíc chápu argumenty že většina českého dabingů je maximálně stejně jen v DD 5.1 kdežto originální znění bývá v Dolby Atmos nebo v DTS-X a pod. Jenže pak vidíte že naprostá většina lidí si domů pořídí maximálně soundbar který neumí zahrát ani pořádně ve stereo na tož prostorově ale hlavně že to má na sobě logo Dolby Atmos. Což by se ve stejném dalo mluvit i o TV která nemá jas ani 400 nitů ale má hrdě na krabci logo Dolby Vision. Já osobně preferuji dabing z jednoho prostého důvodu že si vice užívám vizualu a neunavuji oči a hlavu čtením titulků a také proto že trpím lehkou formou dislexie. Proto je pro mě a myslím si že nejsem sám aby streamovací platforma měla pokud možno co nejvíce dabovanéh obsahu a pokud možno nabízela nejlepší možnou kvalitu obrazu protože ne vždy se na film dívám sám a každý preferuje neco jiného.
Máte pravdu, ale...
...ale s tímhle přístupem dopadně stejně, jako já s chlebem: protože obchody postupně přestaly vozit chléb z některých pekáren, není k sehnání chléb který mi chutná - a protože nekupuji něco, co tak dobré není, dostávám doma držkovou, že už dva roky nemáme chleba.
Ono to totiž vypadá, že tady není nabídka, která by mu vyhovovala.
Ale fuj!
Mám za to, že přihlásit se...
poměrně explicitně předpokládá, že máte přihlašovací údaje a tedy (zaplacené) předplatné.
Mám vyzkoušené HBO (asi před rokem), Netflix, Disney+, Voyo, iPrimu, SledováníTV; a mám vyzkoušeno, že SkyShowtime nefunguje.
Ono se totiž Kodi chová v podstatě jako webový prohlížeč, takže s patřičným modulem funguje to, co v prohlížeči.
23. 5. 2023, 09:31 editováno autorem komentáře
Bráno takto, tak si operátoři přejí pouze klienty s iOS (přednostně, protože to jsou ti bohatší) nebo Androidem (ty je potřeba taky vyždímat). Aplikace na PC/Mac bývají tragické a uživatelům Linuxu je potřeba naházet pod nohy co nejvíc klacků, protože ti by chtěli všechno zadarmo, když nejsou ochotni platit ani za systém
.
Každopádně jsou ty aplikace připravené tak, aby pokryly většinu obvyklých uživatelů. Ostatní mohou použít prohlížeč, ale tady už nastávají různá omezení, která zúží výběr na uživatele Edge/Chrome s patřičným DRM plug-inem - ostatní mají smůlu a omezení streamu na HD, byť by si platili nejvyšší tarif.
Ale co považuji za největší hřích, je nedokonalá podpora IPv6 - protože to je věc, kterou uživatel často nemůže (neumí) příliš ovlivnit a velmi snadno se stane, že se k předplacené službě prostě reálně nedostane. Přitom by stačilo buď to udělat správně nebo to vypnout
.
Nicméně soudím, že tím omezováním se připravují o stále významnější část zákazníků. Často by totiž nebylo potřeba poskytovatpodporu, stačilo by jen jasně definovat (a neměnit) podmínky.
Ona se ta producentská studia nejprve musí naučit s VOD pracovat. Je to zatím příliš nové na to, aby to fungovalo dobře.
Musíme si uvědomit, že zhruba sto (a kousek!) let se budoval nějaký ekonomický model výroby a distribuce filmů, přičemž v půlce té doby se do toho začala přidávat další média (televize), o čtvrtstoletí později VHS půjčovny (a nahrávání doma), pak DVD (a kopírování obsahu beze ztráty kvality), BlueRay (a konečně biografová kvalita pro domácí použití)...
Tohle vše šlo snadno naroubovat na existující autorský a distribuční systém, který byl zajetý, se kterým uměli dokonale pracovat. V podstatě stačilo rozhodnout, kdy pustit film na kterou platformu (a za kolik), udržovat odstupy, natáčet pokračování úspěšných či remaky těch nejúspěšnějších, případně zavrtět ocasem
(wag the tail
) a udělat nějakou tu obnovenou premiéru či alespoň připomenou kulaté výročí. A - v neposlední řadě - bránit tomu, aby se filmy pohybovaly po distribuci nekontrolovaně (kopírování filmů, videokazet...).
První ránu tomu zasadila digitalizace a tedy možnost kopírovat v podstatě beze ztráty kvality (byť ono to rekódování se na kvalitě také podepíše). Pak přišla jedna půjčovna, která půjčovala DVD poštou, s nápadem, že je bude posílat po Internetu - a pak se vyrojily další, s podobnými nápady. Druhou pak dostupnost prostoru pro sdílení - ve chvíli, kdy další kopii vyrobíte za nulu a v původní kvalitě, je stíhání pirátů
drahé, a omezování dostupnosti neefektivní.
Jenže tohle už není jen další distribuční kanál, který by stačilo evolučně zabudovat do stávajícího modelu. To je revoluce - jen to zatím málo kdo z nich pochopil. Studia se snaží vybudovat si své VOD služby, ale přejaly zvyklosti starého systému - a výsledkem jsou prodělky a výroky na úrovni okřídleného Když nemají chléb, tak ať jedí koláče!
Ale oni se to lidi od filmu časem naučí - a celé století to trvat nebude. Protože kdo se to nenaučí zhruba do deseti let, nejspíš zmizí v zapomnění.
Do té doby nám, konzumentům, nezbývá, než se smířit spasivním přílmem televize, omezenou nabídkou VOD, případně neomezenou nabídkou trhu o padesáti odstínech šedi
.
To že někdo chce nejlépe všechno na jednom místě a za směšný poplatek je jaksi nezajímá. Asi byste nedal třeba 2K za nějakého super agregátora, nebo jo?
Stejná logika ovšem funguje na obě strany. Takže stejně jako provozovatel služby nemá povinnost poskytnout ji za cenu a za podmínek, které by odpovídaly představám (potenciálních) zákazníků, ti (potenciální) zákazníci nemají povinnost přistoupit na představy provozovatele. Nakonec buď jedna strana ustoupí nebo se prostě nesejdou a služba ekonomicky fungovat nebude.
Vám to multimediální centrum nějak leží v žaludku!
Je to jen multimediální centrum. Přehrávat v něm můžete obsah legální nebo nelegální - jak komu libo. Jako pokrytecké mi spíš připadá vinit multimediální centrum za zločin
, páchaný menšinou jeho uživatelů.
Leč nihil novi sub sole
. Již ve starověku padlo rozhodnutí, že nůž je vinen
... ;o)
On bude asi problém s tím, že televizi mám "normální" a nikoliv chytrou. ;oD
Problém vidím v tom, že pokud máte set-top-box (či TV) bez Androidu, případně pár (pět+) let starý, ty aplikace vás tlačí k upgrade. Stejně tak si umí postavit hlavu ISP, který vám bude nutit to svoje zařízení - a tam už vůbec není jisté, co to umí.
Agregátorem je v podstatě Netflix - a sám vidíte, že to nefunguje. Ostatní jsou víceméně podřízené jednotlivým mediálním domům a snaží se nabízet exkluzivní obsah, který nechtějí půjčovat ani (zejména!) Netflixu..
Uz poletujete? Jako ta holubicka? Proc by mi probuh nekdo mel schvalovat (treba provozovatel lupy) zda pouziju foxe, chroma, operu ... nebo cokoli uplne jineho?
O presne tomtez se bavime, bavime se tu totiz o tom, ze nekteri se kvuli totalni neschopnosti provozovatelu VOD snazi zaintegrovat ty sluzby treba prave do KODI, aby nemusli resit 150 ruznych polonefunkcnich aplikaci.
Řešení?
Možná by jich pár bylo. Ale najít to správné - to se musí ty služby nejdřív naučit, a to učení je bude bolet.
SVOD je opravdu dobré na seriály a obdobnou tvorbu rychlé spotřeby. Problém je, že jak zvyšujete počet položek katalogu, klesá cena (příjem) za jedno shlédnutí pořadu.To zpočátku vykompenzuje příliv předplatitelů, ale jakmile je služba saturovaná, zůstane jen jediná možnost: zvyšovat cenu. A pak to zafunguje jako u daní - od určitého bodu příjem zase klesá...
Čisté TVOD by narazilo na konkurenci v podobě (nelegálních) úložišť, takže cena by nejspíše neodpovídala představám majitele práv.
Ale dovedu si představit kombinaci, kupříkladu postavenou na SVOD, s nadstavbou (za mírný příplatek) sledování/stažení třeba 10 filmů, ve vysoké kvalitě (UHD, HDR). Tedy nemyslím 10 filmů za měsíc, ale 10 titulů k jakékoliv pozdější konzumaci. Zda si to rozložím na týden nebo na rok - toť moje rozhodnutí.
Zároveň by ale musela být maximální podpora pro cílová zařízení, respektive neházet klacky pod nohy
. Tedy nikoliv (nesmyslné!) trvání na vazbě na systémové DRM, omezený výběr prohlížečů, závislost na konkrétním OS či pouze firemní aplikace v Android/iOS. To vše jsou bariéry, které zbytečně odhánějí potenciální zákazníky do šedé zóny úložišť
.
Není každý Petr svatý.
(Rčení mé babičky.) ;oD
Byť tuto větev už nesledujete, dovolím si tu dopsat ještě jednu (osobní) reakci:
Jako znalec a příznivec IPTV technologie a autor mnoha zajímavých článků v DigiZone zajisté víte, že technická (technologická?) a obchodní stránka jsou dvě různé věci. Ten třetí kolega z Vašeho příkladu je, s prominutím, vůl. Ale i v onom příkladu, byť jde o statisticky pochybný vzorek, jsou dva ze tří zájemců o IPTV zřejmě poctivci.
Termín Fully loaded Kodi
znám pouze z Vašich článků a do dneška mne ani nenapadlo něco takového hledat. (Pozn: Alík
je AliExpress? V některé terminologii se tak úplně neorientuji...)
Ta předchozí dlouhá reakce nebyla určena přímo Vám osobně, ale jako polemika ve veřejné diskusi.
(Ovšem máte-li chuť podiskutovat o Kodi, IPTV/VOD, apod., navrhněte vhodný kanál - jsem Vám k disposici. Nejsem profík ani znalec, ale troufnu si tvrdit, že zkušeností jsem posbíral za ta léta dostatek. Byť omezených především na běžné, legální používání. Nemusíme tím zahnojit zdejší diskusi. ;o) )
Takže info pro vás:
Francouzský Canal + má ke své online aplikaci myCanal i VOD nadstavbu, kde pouští metodou TVOD (cca 6€) premiéry filmů. Navíc k asi pěti poměrně narvanejm kino balíčkum. Regionální omezení na "France metropolitene" Andorra a ještě myslím Monako. To je už pro hard sledovace. Francouzská verze oproti té v dubnu uvedené české verzi má alespoň obsah, ne to co ex M7 za skoro dvě stě nabízí tady....
Sice jedna značka, ale dvě firmy a dva úplně odlišné přístupy... :-(
Jedna věc by mne zajímala: jakou máte osobní zkušenost s Kodi?
Popravdě já se o nějaký jejich obraz
nikdy nezajímal a nestaral - stejně, jako se o tohle nestarám u Microsoftu, Google, Facebooku, Twitteru. Našel jsem si to jako čisté Kodi (tenkrát ještě XBMC), když jsem hledal něco, co by zastřešilo přehrávání filmů z DVD, televizní karty a (z televize nahraných) videosouborů. Do té doby jsem používal VLC, ale to bylo trochu neohrabané na používání. (Zato to přehrálo všecko.)
Až v Digizone jsem se dozvěděl, že existuje něco jako Fully Loaded Kodi
(kdopak o tom asi psal?) a že se to mediálním domům nelíbí. Tenkrát mi to přišlo absurdní, protože kdo pirátil, používal něco úplně jiného.
Mně zase přijde jako falešný aktivismus
třeba zrovna boj proti (jendomu?) mediálnímu přehrávači. Jako, kdyby stačilo přijmout nějakou normu mediální Euro 7
a problém by se vyřešil. Jako, když aktivisté vypouštějí pneumatiky SUV. Jako, když blokují soukromá letadla. Právě oni vytvářejí zkreslený mediální obraz
: SUV jasou zlá, letadla jsou zlá, Kodi je zlé.
Jsou to jen nálepky. Netflix je zlý - drahý a plný korejské tvorby. Disney je zlý - syslí si filmy a nepouští je Netflixu. HBO je zlé - pořád mění služby. Prima je zlá - zakazuje přeskakování reklam. Google je zlý - špehuje lidi.
Já jsem agent sí-aj-ej, jsem nebezpečnej a jsem zlej.
(Pepa Nos)
Kdepak, ani omylem. Nikdo se nebude o své zisky dělit tímhle způsobem. Maximálně prodat práva a dál se starej.
Naposled to zkoušeli ve Francii se společnou platformou Salto, což byl něco jako národní agregátor. Neujalo se, platforma skončila. Její generální teď dělá šéfa pro restrukturalizaci v Canal+.
Děkuju za edukaci,;-)
Ale máte řešení? Model předplatného SVOD je celosvětově přijímán. Na TVOD lidi zrovna moc neslyší, na ala carte zase skoro neslyší majitele práv a operátoři.
Jeden agregátor? Zatím o tom mluvil jen Zaslav, ale ten by se spojil klidně i s Aštarem Šeranem aby ten megadluh, co za sebou vleče WBD nějak poklesl... I tak se ale na něj při setkání šéfů koukali jak na exota...
Jeden agregátor u nás? Do toho nikdo nepůjde. A některé místní firmy ať to raději ani nenapadne...
Obávám se že vidím taky další věci. Něco je to stalo a ty peníze chtějí nazpět. A dělají to proto aby vydělali další peníze. To že někdo chce nejlépe všechno na jednom místě a za směšný poplatek je jaksi nezajímá. Asi byste nedal třeba 2K za nějakého super agregátora, nebo jo?
BTW ano, možná to leží vedle na jeden klik a zadarmo. Ovšem to obvykle nabízí osoba, které to nepatří a nezaplatila za to.
Ale nemusí to tam ležet furt a nemusí tam být ani to co chcete. Nikdo to totiž už nevyrobí. Bez ohledu na to co se kde mluví , dělá se to pro peníze, nikoliv pro hezký oči nebo dobrý pocit.
Studio, distribuce ani operátor nejsou charita.
Ano.
Jenže všechny služby mají už své klientské báze, některé hodně hodně velké.
Lidi migruji mezi službami ale to nejde do nekonečna. Tyhle "výhodné" nebo zkušební nabídky mají nalákat lidi a s odchody se počítá.
Problém vzniká, když to chcete dělat jako Prima u nás nebo venku Netflix. V Kanadě to opravdu takhle zafungovalo.
Možná to tak jednou bude, nějaký globální agregátor. Ovšem podle posledních informací ze Států ne proto, že to chtějí diváci, ale proto aby se jím nestal jiný tech gigant, explicitně jsou zmiňovaný Apple, Amazon a Roku.
Jak píšu, jediný důvod je aby se dlouhý peníze nedostaly na nesprávná konta. Nikoliv proto, že někdo sní o službě se vším a za pár kaček.
Ne pořád nic. Nikdo vám není povinen nic usnadňovat. To, že nějací lidičkove ze střední Evropy očekávají, že si budou po svém způsobu stěžovat a určovat globální firmě směšnou sumu, za kterou by rádi jejich produkt, no ROFL...
Navíc jsme tím stězováním už tak známí...
Navíc třeba u Netflixu patříme mezi ty země s levnějším paušálem...
Ne, ale poletujete zřejmě vy...🤭
Vždyť je to tak jednoduché. Audiovizuální dílo je něčí majetek. A pokud ho jeho majitel hodlá poskytovat veřejností, tak on a JENOM ON (nebo ti které pověří) určuje jakým způsobem. A taky na sebe bere riziko, že zvolený způsob je špatný se všemi dopady.
A ne, nemám povinnost akceptovat váš názor.
Tečka. Odpověď není očekávaná, když tak bude velmi pečlivě ignorována. Hezký zbytek týdne přeji.
V tomhle jsou VOD (ale třeba i banky) namočené nepřímo. Jim je obecně jedno, jaký používáte systém či prohlížeč, ale musíte použít nějaký bezpečnostní plug-in (u VOD to bude souviset s DRM, u banky třeba se zabezpečením potvrzování transakcí). Ale protože opravdu nehodlají utrácet spoustu peněz za stoprocentně multiplatformní řešení, skončí u toho, co má majorita uživatelů. (V praxi: Edge/Chrome a plug-in jen pro Mac a Windows.)
Má to drobný háček v tom, že oni majoritní uživatelé obvykle nemají problém stáhnout si aplikaci, instalovat ji admin-neadmin
a spokojeně používat. A zbývající menšina ve větší míře používá Firefox, Operu...
No pokladal jsem za otravne cokoliv warezit a proto jsem zacal platit za jednodussi (a taky kvalitnejsi) pristup k obsahu, postupem casu zacina byt stejne otravne prepinani mezi 10ti appkama a resit co kde je a neni. Osobne asi nase familie bude mega-turbo predplatitel, protoze pokud dobre pocitam, mame toho predplaceno celkem 8. Nejkvalitnejsi appku ma podle me Netflix, co se tyce obsahu, tak bych asi doporucil D+, Netflix ma porad relativne ok dokumenty pro urcitou skupinu lidi, HBO jede spis na kvalitu, takze malo veci, ale kdyz uz, tak kvalitni (Cernobyl, True Detective, TLoU atp.).
Ono to Kodi je opravdu malej zázrak, protože pokud tomu streamovací platforma zrovna úmyslně nebrání (jako SkyShowtime...), obvykle najdete doplněk, který umožní se z Kodi přihlásit a konzumovat obsah. Pravdou je, že ne vždy v nejvyšší kvalitě (Disney+...), ale na běžné sledování seriálů to stačí.
A nemusíte hledat nejmenované
doplňky pro přístup k warezáckým serverům.
Domluva není zatím opravdu možná. Každý si bude sedět na právech a maximálně je tak někomu prodá. Ale furt ten "hub" nebo jedna globální služba... Hezký sen, ale...
Předem říkám ne, že bych ji nechtěl. Ale to je minové pole, jeden problém vedle druhého.
Kdo to bude spravovat, kdo rozdělovat zisky, kdo dohlížet jestli si xyz náhodou neutrhl více nebo že zyx málo dodává, ale hodně chce....
Navíc tenhle gigant by nemohl žít z nepravidelných poplatků nepravidelných uživatelů...
A někdo to může vytunelovat a zmizet. To se neděje jen u nás, jestli si někteří myslíte...
Instalace cokoli jiného než toho co si přeje operátor/služba má být nepohodlna. Abysme byli nuceni v zájmu dobrého fungování (a vlastni pohodlnosti) raději používat to doporučené a schválené. Většina lidí to udělá a s "rebely" se počítá...
Ale samozřejmě vám většinou poradí, klient se ptá klientovi bude odpovězeno.
Dobře tedy. Pominu ty směšné dristy, kterými mne castujete. Místo toho abyste se podíval na jméno ;-)
KODI se používá takto: (vlastní odposlech)
Bavili jsme se ve třech v práci o sledování filmů přes IP protokoly. Dva jsme měli běžné placené služby, třetí kolega se nám vysmal s tim že jsme blbci. Cituji: jdu ke kompu, nahrnu tam Kodi, stáhnu si co chci a sleduju co chci a kdy chci. Peníze? Za ty jdu do hospody...
Ukázalo se, že jde o tzv. Fully loaded Kodi a většina lidí ani jiné nezná, protože jim Alík ani jiné nedá. Tuhle větev ale už nesleduji...
Asi tak, jako je ekonomika nákup v nonstop bazarech s elektronikou. Tam taky najdete značkové fotoaparáty za zlomek ceny - jen si musíte přepnou jazyk z japonštiny nebo čínštiny alespoň na angličtinu. A trička s proužky také vyjdou levněji na tržnici, než ve značkovém obchodě.
Zločinec je ten, kdo prodává, ale pokrytec je ten, kdo kupuje tvrdí, že tak je to v pořádku, že jen šetří peníze.
Oni ti uzivatele predevsim (ani jede jediny z nich) zadny zlocin nepachaji, protoze nezakone je autorska dila zverejnovat, nikoli je spotrebovavat. A kdyz si ja zaplatim $2 cinanovi za 10k+ tv kanalu (a veskerou dostupnou filnovou tvorbu) je mi tak nejak jedno, kde a jak to sezene, a ani kdybych chtel, nemam jak overit, jestli na to souhlas ma nebo nema. ... a je mi to uplne fuk.
Víte co, pane "hordo", já se nemusím ozvat a rozhodně se za "experta" neberu. ..
Jen tu nebudu nadšeně tleskat člověku, který prostě šíří nesmysly.
A nemyslete si, že se mi současná situace nějak extra líbí.
Mám zájem a vidím za maličký český rybníček. A co vidím tam se mi líbí ještě méně.
Ale vás to určitě nezajímá, tak konec.
PS: zatím si každý může vybrat s kým se bavit bude a s kým ne. Nemám povinnost si nechat vnutit cizí názor, stejně jako vy nemusíte brát ten můj :-)
Jenže ona to není ani tak ekonomika
, jako spíše základy dřevního komunismu
(též naivní komunismus
, což je správnější, ale ne tak hezký termín).
Charakteristický je pro to výrok: Bohatí nesmí hromadit majetek. Nahromaděný majetek patří všem bez rozdílu - a pokud je ho málo k uspokojení potřeb všech, nemá existovat a měl by být zničen.
(Popravdě: za mlada jsem si odkroutil pěkných pár let ve společnosti, kde tohle pravidlo prosazovala vláda jedné strany
, takže se mi to dost zajídá. A rozhodně to nehodlám nazývat falešným aktivismem
. I po těch desetiletích si pamatuji, kam to spěje.)
Asi jsem to špatně podal.
Kodi se samozřejmě líbí ten obraz, že oni poskytují 100 % open source, ale lidi ho různě upravují, aby mohli sledovat zadarmo. Oni za to vlastně nemůžou, takže jsou za ty dobré...
Ovšem bližším pohledem je to jinak.
To samé Greta, Poslední generace, pražský " 30" a další.
Jen zkreslený mediální obraz, proto "falešný aktivismus".
P. S.: Pokud byste měl zájem (což byste z profesionálního hlediska mít mohl), můžeme si povyměňovat názory a udělat hlubší rozbor této problematiky. Možná by z toho mohl být zajímavý článek.
Případnému vyšetřovacímu pokusu jsem nakloněn. Co třeba porovnat Kodi s jinými oblíbenými nástroji (VLC...) a aplikacemi přímo do VOD služeb?
Ne proto, abych Kodi obhájil, ale proto , že by to mohlo být zajímavé.
Samozřejmě mám. A více. Třeba tu, že než se objevily verze používající skin Estuary, byly nejpropracovanejsi buildy a designy vždy u těch" špatných ". Ale křičeno bylo vždy z druhé strany, - nelegální, nelegální... A u toho to vetsinou i zůstalo. Sem tam byl někdo donucen skončit, namátkou třeba Metal Kettle. Pokud bylo něco extra populární jako třeba Exodus, pryč s tím... Za pár dní totéž v bleděmodrem zpět a pohoda.
víte co.. vy Faistaure.. ? Se tady každou chvílí prezentujte jako samozvaný "expert" - a to ještě poměrně namyšleně (jak to vyznívá z vašich příspěvků). možná byste ve své sebestřednosti měl docela ubrat, protože jak je vidět, vaše výstupy a reakce prakticky nikoho neberou (dá se to vidět i na těch lajcích)
o namyšlené primadony tu opravdu není zájem. Ostatní tu prezentují běžně rozšířené názory - ano, i typu toho, že agregátor VOD by byla super volba (jakkoliv to není reálné) - ale vy se pokaždé musíte "ozvat" - protože jste ten EXPERT na celou problematiku a hned začít vysvětlovat, proč daní jedinci souznící s oním názorem - zkrátka "nechápou" problematiku celé situace.. Protože veškerou chytrost jste sežral jen vy sám..
Funguji vsechny appky, pokud mate nejakou "normalni" televizi a ne kalkulacku s obrazovkou. Kazdy vyrobce obsahu se logicky snazi dostat tu appku na store nejvetsich TV vendoru, odkud si to uzivatel stahne. Vsechny platformy o kterych pisu appku maji a funguji (nejhure HBO, ale to je na jinou diskuzi). S konektivitou taky problem nemam. Ja bych spis uvital nejaky agregator, nebo dobre fungujici appku, ktera by vsechny ty content providery propojovala.. coz mi pri platbe nejakych 2000-2500CZK mesicne (nevim presne, nepocital jsem to) neprijde nerealny z pohledu obycejnyho uzivatele. Jinak chapu, ze by to nebylo technicky (a byrokraticky) nic snadnyho to udelat, ale bylo by to pekny :)
Jo jeste jsem si vzpomnel na srovnani trochu z jineho businessu a to je GOG a jeho Galaxy. To je defacto stejna vec. Appka, ktera se snazila (snazi) propojovat jednotlivy herni store do jednoho (Steam, Epic, PS Store, EA atd). Ale abych se priznal, zda to je ve vyvoji porad, nebo to uz zarizli netusim a jak moc jim hazi klacky pod nohy ty samotni provozovatele jednotlivych store taky nevim, nicmene smysl je tam stejnej. Ve finale by z toho tezil uzivatel, protoze by si nemusel instalovat XY hernich klientu.
U toho linuxu bych to tak netvrdil.
Na pracovním notebooku mam windows a hromadu placených SW.
Stolní počítač na hry také s Windows. Veškeré hry a SW legálně včetně Office.
Jenže mi zůstal 7 let starý notebook který i po výměně disku za ssd byl neskutečně pomalý a dýchavičný. Na jednoduché serfovaní po webu, emaily a sledování videa téměř nepoužitelný. Po instalaci linuxu na bázi Kubuntu dostal nový dech, i pres to, že jsem neomezil žádné vizuální efekty.
Funguje tam vše co pro oddech potřebuji a navic je to starší stroj který mohu vzít kamkoliv a nemusím mít strach, že se mu něco stane.
Osobně vnímám, že přílišná ochrana je vic obtěžující, než přínosná.
Třeba nemožnost u Primy přeskakovat reklamy u IPTV. Od té doby, jsem primu vůbec nesledoval. U O2Tv jsem si ji dokonce skryl v seznamu kanálů. Prostě mi ten obsah za to nestojí.
No že jsem ho tu tedy strávil. Fakt. Pět minut? Deset? To je přece průměrná doba jednoho filmu. Nebo možná dvou. A alespoň deseti dílů průměrného seriálu. Nemluvě o tom, že většinou diskutuju když mám pauzu. Což je čas, kdy se celkem nic moc jiného dělat nedá.
29. 5. 2023, 15:16 editováno autorem komentáře