linx.cz
a nasměroval ji na „prázdný“ server, takže Mr.Lin(x) několik dní nefungovat. Díky aktivitě Contactelu, který byl u domény uveden jako technický kontakt a jednal podle pokynů Computer Pressu, se však doména vrátila do původního stavu – a následně ji CZ.NIC zablokoval kvůli nejasnostem o tom, kdo má vlastně právo touto doménou disponovat.
Po několika týdnech CZ.NIC doménu odblokoval, což fakticky znamenalo vítězství Martina Kuby, který ji opět může ovládat. K překvapení všech se však v tomto okamžiku nic nestalo: nereagoval ani Kuba, který doménu nechal dál ukazovat na servery Mr.Lin(x)e, ale v první chvíli ani Computer Press, který až se značným zpožděním rozeslal mail o přesunu na novou doménu linxcz.cz
a požádal členy o změnu v kódech na jejich stránkách.
S doménou linx.cz
se od té doby po faktické stránce nestalo nic zvláštního, ukazuje stále na původní místo, ale zato došlo k převodu jejího vlastnictví. Od 2. května totiž namísto Kubovi patří brněnské společnosti Marisys, s.r.o., se kterou Kuba podle rejstříku nemá nic společného – celá patří jistému Pavlovi Drozdkovi, který je také jediným jednatelem. Je však nepochybné, že Martin Kuba má na tuto společnost určitou vazbu, ostatně pokoušel se na ni doménu převést už v době před zablokováním.
Mr.Lin(x) by měl však neprávem pověst systému plného mistrovských zvratů, kdyby všechno skončilo takto hladce – minulý týden se ovšem objevila další pikantérie. Kdosi totiž rozeslal hromadný mail z falešné adresy administrator@linxcz.cz
, ve které oznamuje, že s doménou linx.cz
je opět všechno v pořádku, a žádá členy, aby vrátili kódy zpět do původní podoby. Za tuto změnu dokonce slibuje bonus 10.000 kreditů na spořící účet. Mail byl rozeslán v pátek brzy ráno, takže skuteční správci Mr.Lin(x)e měli celý den plné ruce práce s odpověďmi uživatelům a vysvětlováním, že jde o podvržený mail.
Není sice jasné, kdo tento mail rozeslal, ale je zřejmé, že to nemohl být kdokoliv: musel mít totiž k dispozici uživatelskou databázi systému Mr.Lin(x), přesněji řečeno seznam jejich e-mailových adres. Takto vybavených lidí – aspoň předpokládám – po světě moc neběhá, čímž se okruh možných vtipálků výrazně zužuje. Podstatná je však otázka motivace: kdo mohl mít zájem o něco podobného? V případě Martina Kuby by se snad o něčem podobném dalo uvažovat v případě, že by měl „za rohem“ připravený konkurenční systém výměnné reklamy, který by hodlal spustit na doméně linx.cz a do začátku využít členů původního Mr.Lin(x)e, které by takto uvedl v omyl. Jenže nic takového se nestalo: linx.cz stále ukazuje na Computer Press. Neexistuje tedy žádný důkaz o tom, že by měl být autorem mailů právě Martin Kuba.
Nepříliš jasný je mi v tomto případě také postup Computer Pressu. Přestože už od pátku vědí o tom, že byl tento mail rozeslán, do dnešního dne nevydali žádné dementi ani varování členům, aby kódy neměnili. Podle správce systému Jiřího Waissera, který v pátek odpovídal členům, kteří si změnu kódů ověřovali, mělo být po konzultaci s právníky v pondělí vydáno oficiální prohlášení Computer Pressu k celé věci. Zatím však zveřejněno nebylo – a po čtyřech a více dnech už to snad ani nemá smysl. Tomu osobně příliš nerozumím: logickým zájmem Computer Pressu by mělo být varovat členy, aby neumisťovali kódy s nejistou doménou.
Problémy kolem Mr.Lin(x)e už patří k určitému koloritu českého Internetu – počkejme si tedy, jak skončí toto dějství.