Ten systém má jednu zajímavou vlastnost: čím hlouběji se člověku propadá skóre, tím obtížnější je vyšvihnout se zpátky (protože se postupně uzavírají možnosti, kterými se dá zpátky dostat). Je to taková neustále se zrychlující spirála - a patrně tam bude někde zlom, za kterým už není žádná cesta zpět - jenom doživotní živoření na okraji společnosti.
Taky je dobré si uvědomit, že v populaci je hodně lidí, kteří nedokáží flexibilně a včas řešit nečekané situace/problémy; tihle lidé půjdou po prvním průšvihu velmi rychle dolů. Příklad: nezaplatím nájem, protože mi nepřišla včas výplata; po upomínce to chci řešit, jenže to už mi nikde nedají půjčku, protože jsem přece nezaplatil ten nájem; protože stále neplatím, přijdu o bydlení; načež dostávám černé puntíky za to, že spím pod mostem a do práce přijdu neumytý; takže přijdu o práci...
Tak tohle je tématem jednoho dílu seriálu Black Mirror. Když jsem ho viděl, nenapadlo mi, že to někdo uvede tak brzo do praxe.
https://www.csfd.cz/film/214772-cerne-zrcadlo/460789-nosedive/prehled/
Tady je hezky vidět, jak to dopadá, když má stát (jakýkoli) příliš velkou moc. Jakýsi "sociální kredit" totiž existoval odjakživa -- jen se mu říkalo reputace, byl čistě subjektivní, a závislý na tom, jak se kdo, ať už člověk, nebo firma, choval. Problém není ani tak v tom, když se někdo snaží tyhle informace shromažďovat (to se bude dít vždycky), ale v tom že si stát vynucuje používání svého vlastního reputačního systému a neumožňuje se jeho používání vyhnout.
Když si chci půjčit auto, a půjčovna mi to neumožní, protože nemám kreditku, jelikož mám někde (v systému používaném bankami) škraloup, NENÍ to problém, protože by nikdo neměl půjčovně aut přikazovat, komu smí a nesmí auto půjčit. A když je bude dost lidí kritizovat, tak bude mít naopak půjčovna špatnou reputaci, a přijde zákazníky.
U státu je to naopak problém v jakékoli podobě, protože kromě emigrace (opět pod kontrolou státu) není možné se tomu systému vyhnout, ať už je (z pohledu kohokoli) navržený jakkoli špatně nebo dobře.
Na Čínu je potřeba dávat maximální pozor. Tahle směs komunistické ideologie, moci, peněz a víry ve vlastní nadřazenost se stává extrémně nebezpečnou. Když vidím, jak se chovají v Asii, tak zrovna taková banánová republika jako Česko je pro ně jako dělaná. Podplatí si pár úředníků, navalí se do Prahy, skoupí, co půjde; co nepůjde, tak udělají takové podmínky, aby to šlo, až se zvednou nájmy 5x, tak všichni rádi utečou. Nové Město zplanýrovat, aby bylo kde postavit kasína a mrakodrapy s pohledem na Hradčana a vymalováno, Domorodé obyvatelstvo tak na tahání kufrů a jako štětky. Za rok byste Prahu ani nepoznali - v Asii jim na podobný scénář stačí i kratší doba.
Takhle vypadá ta jejich hedvábná stezka, belt, nebo jak to nazývají.
Joo, dobre se o tom diskutuje, kdyz se to cloveka netyka. Jakmile ale clovek zjisti ze je soucasti systemu a ma spatne hodnoceni, konci faze zpochybnovani a nastava vnitrni panika.
Zhruba jako kdyz se dostane do valky clovek, ktery o ni do te doby jenom plamenne diskutoval na internetovych forech.
Tolik muj rozbor :-)
- nejde o jakoukoli praktickou použitelnost. Jde o SLEPOU POSLUŠNOST a zapadnutí do řady, o čemž jasně svědčí i fakt, že "ztrátou bodů" má být trestána i jakákoli kamerami či odposlechy zaznamenaná interakce s disidenty.
- příklad s přecházením na červenou ukazuje naprosté nepochopení dynamiky systému. Jednak při masových trestech (jako automatizované měření rychlosti a odesílání složenek u nás, akorát že 1000x efektivnější) v čase poklesne počet přestupců. Ale hlavně se jedná o sociologický cíl každého totalitního režimu: bezpodmínečná "poslušnost pro poslušnost" bez ohledu na jakýkoli materiální aspekt nebo selský rozum, která začíná u prkotin jako přecházení na červenou (když nic nejede) - a končí bezmyšlenkovitou popravou vlastní babičky-ideozločince, když to Strana&Vláda nařídí.
- s právním systémem to nebude "kolidovat" o nic více, než stávající "Správní Delikt Provozovatele Motorvého Vozidla", Kreditní rating nebo No-Fly List.
- trh pro lidi s nízkým skóre nesmí existovat oficiálně, protože interakce s lidmi se "špatným kádrovým profilem" je trestána či odrazována. Stačí taková návštěva z čínského ekvivalentu StB a každý obchodník pochopí, že tady mu pšenka nepokvete. Černý trh je samozřejmě otázka, ale právě proto Čína tak masivně investuje do AI a "smart" kamer: aby měl každý z občanů přiřazeného vlastního virtuálního fízla 24/7/365. Jedinou neznámou v rovnici je velký a zároveň "underdeveloped" čínský venkov.
To není úplně přesné. V demokratické zemi to sbírání informací na první pohled teoreticky nevadí - protože státní moc je z principu pod kontrolou občanů a tedy nemůže být zneužita. Jenže tak je to jenom zdánlivě - ve skutečnosti demokracie není a nemůže být dokonalá, protože stojí na nás, lidech, a my lidé jsme nedokonalí - proto se i v demokracii může k moci dostat člověk s diktátorskými sklony, a může se pokusit moc zneužít. Demokracie je silná v tom, že dává občanům možnosti, jak se proti takovým pokusům bránit. Nicméně pokud by měl případný diktátor k dispozici detailní informace o občanech, měl by pokus o převrat mnohem větší naději na úspěch. Demokratický režim by tedy neměl detailní data o občanech sbírat proto, že to významně oslabuje jeho nejdůležitější vlastnost: ubránit demokracii před pokusy o změny mířící autoritářským směrem.
"Nechápu smysl přepočítávání kamer na obyvatele - přijde mi to naprosto zavádějící. "
To je dobře vyčíslitelný a vypovídající ukazatel "prošmírovanosti" veřejného prostoru. Já zase nechápu, co je na tom k nechápání.
Oproti tomu "pokrytí veřejného prostoru" je údaj bez vypovídací hodnoty, až zavádějnící. Například pokud budu mít stejný počet kamer ve dvou zemích, a ta jedna bude Kanada, druhá bude ČR, tak dostanu velmi odlišné číslo, které zle použít z zavádějícím závěrům, že ČR je "prošmírovaná" 20x více nežli Kanada. Jenže kamery se neumísťují do pustiny, ale tam kde jsou lidi. Proto je nejvíce vypovídající údaj počet kamer právě na hlavu.
"Pomíjíte zásadní rozdíl v tom, že to doporučení v Británii není ani na základě státního hodnocení, ani státem nařízené."
Takže když tě šmíruje pan Cukrovýkopec, tak je to v pořádku, zatímci u státu je to fujfuj? S tím já nesouhlasím.
Dokonce to je, i když spíše teoreticky, v případě Cukrovéhokopce horší, protože ten si s daty dělá co chce a kde chce, a jak je jednou má, už nijak nezajistíš, že by je kdy v budoucnu smazal. Zatímco u státu tato možnost, alespoň teoreticky, je - změnou zákona. Když něco nařídíš zákonem Cukrovému kopci, tak jednoduše přesune sídlo firmy jinam, kde se na něj zákony již nevztahují.
další informace třeba tady, ale i všude jinde, bylo to i v televizi ve zprávách.
https://www.stoplusjednicka.cz/strana-vlast-narod-cinska-vize-vychovy-obcanu-budoucnosti
Inu, to je věc hodnotového žebříčku a povahy.
Není pravda, že "drtivá většina lidí do práce chodí". To lze říci pouze o nějaké skupině v nějakém prostředí a čase. Nicméně ve stejném prostředí (státu, městě se stejnými zákony) a čase to u různých skupin je velmi jinak. V extrému jsou různé skupiny s 97% nezaměstnaností a 3% nezaměstnaností na stejném území ve stejný čas.
Nemohl byste si prestat plest komunizmus s totalitou?
Nekteri lide se tak slepe ohani totalitou navazanou na jednu ideologii, ze pak prehlizi totality navazane na jine ideologie... A mam dojem, ze to je presne vas pripad.
To, ze se hlavni politicka strana v Cine nazyva komunistickou jeste neznamena, ze komunisticka skutecne je. Taktez ne kazda strana, ktera se nazve demokratickou je demokraticka.
Všem malým i velkým, bohatým i chudým, svobodným i otrokům nechá dát znamení na pravou ruku nebo na čelo, takže nikdo nebude moci kupovat ani prodávat, nebude-li mít to znamení – jméno šelmy nebo číslo jejího jména.
Zde je zapotřebí moudrosti. Kdo tomu rozumí, ať spočte číslo té šelmy, neboť je to číslo člověka. To číslo je 666.
Bible, Zjevení
Sorry, ale to je dost naivní názor. Když Vás někdo tluče, je to někdo konkrétní, kde ve finále můžete přiřadit individuální zodpovědnost (dát mu po v nestřežené chvíli pěkně po hubě), kdežto když Vás semele nějaký automat, zodpovědnost bude "fluidní", tedy míra frustrace větší. Vždycky je horší neidentifikovatelné a nepochopitelné zlo, než zlo jasně identifikovatelné...
Pěkná dystopie, ale:
* rozpoznávání v kamerových systémech funguje na jisté hladině pravděpodobnosti, kolik bude mít chybných identifikací v takovém pekingském metru, kterým denně protečou miliony lidí?
* možnost práskat na sousedy, že přecházejí na prázdné ulici na červenou, jistě potěší ego kdejakého frustráta, ale k čemu nakonec bude provozovateli systém, kde 99% záznamů budou podobné prkotiny?
* nevím jak v Číně, ale v Evropě by tyhle diskriminace a sankce bez soudu dost kolidovaly s místním právním systémem
* míchat dohromady tak nesouvisející věci jako platební morálku, přecházení na červenou a pomluvy sousedů by znamenalo, že výsledné skóre nebude použitelné ani pro banky, ani v dopravě, ani sociálně
* nevytváří náhodou takovýhle systém obrovský trh pro služby specializující se na lidi s nízkým sociálním skóre? Maximálně si tím člověk nebo firma sníží svoje vlastní skóre, nebudou se ucházet o státní zakázky, a budou muset trochu víc optimalizovat daně, ale na to bude při dostatečné úrovni buzerací dost místa
nezaplatím nájem, protože mi nepřišla včas výplata; po upomínce to chci řešit, jenže to už mi nikde nedají půjčku, protože jsem přece nezaplatil ten nájem;
Však to u nás více či méně funguje taky, ne? Říká se tomu ochrana před lichvou :) Samozřejmě pro dobro toho kdo si chce neuváženě půjčit....
Říkate: "Problém není ani tak v tom, když se někdo snaží tyhle informace shromažďovat (to se bude dít vždycky), ale v tom že si stát vynucuje používání svého vlastního reputačního systému a neumožňuje se jeho používání vyhnout."
Bez toho shromažďování dat by to nešlo. Takže jde o to. V první řadě.
Tohle psal nějaký novodobý soudruh politruk. Soudruh autor sice vidí věci tak nějak správně ideologicky, ale o problematice mnoho neví. Socialismus, nepřítel zřízení, pindy by mu šly.
Jak je to ve skutečnosti například dnes, v kulturně velmi podobném, ale ideologicky bezvadném Tchajwanu? Tam bez hodnocení, kreditů, historie, dobrozdání, pochval nedáte ani dítě do lepší mateřské školky. To je prostě jihovýchodní Asie.
A odbočím k "reportáži" ČT, co jsem viděl před asi dvěma měsíci: totalita, zlý stát atd., jádem bylo, že v Číně chtějí do 4 let zavést stanovený počet kamer sledující veřejný prostor. Nu, přepočteno na obyvatele, těch kamer chtějí mít 1/4 co mají v přepočteno na obyvatele v Britanistánu už dnes. Kde, a tím se vracíme k článku, vás bez dobrého hodnocení a doporučení nevezmou ani jako zahradníka. Stejné platí pro lepší školy.
To že se hýbe znamená nutnost kratší expoziční doby. Což znamená méně světla. Což znamená kvalitní, tudíž drahý objektiv a velký, tudíž drahý snímač. V podstatě stejný problém jako šero, rozlišení atd.
Takže je to, a i v budoucnu bude, věc ceny, která u takových kamer nebude nikdy nízká. Což zabrání masivnímu rozšíření takové technologie. Ale technicky je to realizovatelné už hodně let.
tak jiste ale neni to zasadni problem... uvazujte nap. situaci jak jdete v chodbe metra... kam se divate... dopredu a cocka si jen prubezne priostri :D
a samozrejme jak rika kolega vedle, tohle se bude opticky zlepsovat no a v cine to jeste vymakaji tak, ze kdo se nepodiva, bude okamzite zastrelen na kameru pripevnenym AK-47
No v demokratických zemích stát dělá to, co chtějí občané, v komunistických občané dělají to, co chce stát.
A to je základní rozdíl. Objektivně ale pro mnoho lidí je problém rozhodnout se co vlastně chtějí a rádi s sebou nechají popostrkovat, zvláště, když své lokální konkurenty mohou poškodit udáním.
Komunistická strana Číny nyní podle nového předpisu bude finančně odměňovat udavače. Zřídili pro to zvláštní stránku.
tohle je dobrý od člověka co tam žije a pracuje deset let
https://www.youtube.com/watch?v=zvm2ujZumAI&feature=youtu.be&t=277
* Rozpoznávání obličejů v kombinaci se sledováním pohybu mobilních telefonů, databází místa posledního pohybu dramaticky zvyšuje přesnost identifikace, v příhodných podmínkách (dostatek světla, pomalý pohyb, pohled do kamery ze vzdálenosti menší než 2 až 3 metry, dá se udělat i identifikace podle duhovky oka).
* Prkotina k prkotině ale vypovídá to o povaze člověka, kdo 10krát přejde na červenou tak asi není ještě prototypem sériového vraha ale je u něj vyšší pravděpodobnost dalších drobných obcházení pravidel, drobných podvodů nebo třeba tendence krátit daně. signál že je potřeba osobu důkladněji sledovat. Druhá věc je výchova ostatních oveček k bonzáctví.
* Bohužel v rámci "proti teroristických" opatření pro bezpečnější budoucnost, se k tomu v Evropě salámovou metodou taky brzo dostaneme. Nenápadně to začíná i u nás, Telco score, registr dlužníků, trestní rejstřík, jen tyhle data spojit dohromady, a každému člověku přidělit počet hvězdiček...
* Vlastně nejde ani tak o to posouzení platební morálky když chcete úvěr ale o to přimět občany chovat se dle pravidel. Bonusy a nevýhody jsou jen pro motivaci. Kdyby proti tomu nebyli lidskoprávní organizace, tak by asi každý číňan povinně dostal obojek který by v případě potřeby dával elektrošoky.
* Ano je to skvělý business plán, firma zaměřená na "spodinu" jim může prodávat za těžké prachy mizernou kvalitu služeb protože nemají přístup ke službám/zboží od firem pro "lepší lidi". Něco jako třeba ubytovny pro sociálně slabé s přídavky na bydlení.
Ale její dnes už doživotní předseda je kovaný marx-leninista. A nijak se s tím netají. Takže komunistická je. A protože tam platí demokratický centralismus, tak platí to, co si myslí předseda.
Jinak pro vaši informaci v každé soukromé firmě založené v Číně, ze zákona ve správní radě má zástupce komunistické strany, a jak dopadne majitel, když se straně znelíbí je hezky vidět na aféře CEFC. Strana si tu firmu převzala, protože už splnila účel.
Můžete složit obraz z více kamer (situovaných v různých místech), dostanete pak HDR kvalitu. Prostě statisticky budete vyhodnocovat použitelné fragmenty a skládat z nich kompletní obraz a stačí vám k tomu registr osob s fotografií oka. Ten můžete mít předzpracovaný a hledat jen rozdílné znaky.
Funguje to jako slovníkové dešifrování, stačí určit jedno písmenko, pak druhé, třetí a pak už to jede.
Boom Bitcoinu skončí a pak bude plno hw, které na to půjde využít, na předzpracování toho registru. A stačilo tak málo, vhodně zainvestovat do Bitcoinu. Boom utnete tím, že na trh Bitcoinu hodíte to co jste nakoupili, abyste rozpoutali ten boom. A kde je nejvíce těžebních farm? V Číně.
>> Například pokud budu mít stejný počet kamer ve dvou zemích, a ta jedna bude Kanada, druhá bude ČR, tak dostanu velmi odlišné číslo, které zle použít z zavádějícím závěrům, že ČR je "prošmírovaná" 20x více nežli Kanada.
Samozřejmě je nesmysl přepočítávat to na plochu celé země. Smysluplná metrika by byla např. spočítat kamery ve velkých městech a vydělit rozlohou města.
S přepočtem na počet obyvatel je problém, že zatímco obyvatelé se ve městech se typicky "štosují do výšky" (výškové budovy pro práci i bydlení), kamery typicky sledují jen ulice (tedy jen jednu z těch výškových úrovní). Takže když budou přibývat patra ve výškových budovách, bude mi narůstat počet obyvatel - ale počet kamer to neovlivní (ulice nerostou). Z toho plyne, že metrika počet kamer na počet obyvatel je závislá na čemsi jako "průměrný počet pater", a tedy není napřímo porovnatelná mezi různými lokalitami.
>> Takže když tě šmíruje pan Cukrovýkopec, tak je to v pořádku, zatímci u státu je to fujfuj?
Pěkná dezinterpretace - nic takového jsem nenapsal, ani to z mého příspěvku neplyne. Za prvé jsem Facebook vůbec neřešil, a za druhé pokud lze něco z mého příspěvku dovodit, pak to, že státní šmírování je jednoznačně horší/závaznější (a v žádném případě ne to, že šmírování ostatními je v pořádku).
Už jen z toho prostého důvodu, že být na FB je jen vaše volba a vy sám vytvořením účtu a potrzením podmínek (které samozřejmě nikdo nečte) souhlasíte s tím, jak FB s vašimi daty nakládá. Stejně tak vás nikdo nenutí zveřejňovat vaši polohu, fotit si každé druhé jídlo a nebo posílat přes messenger fotky svého přirození.
Fb jen jen nástroj, jako třeba nůž a výrobce nože také nemůže za to, že jste nešika a pořežete se.
Ten tzv "zapad" ma socialni system nastaven tak uzasne, ze se vetsine obcanu jednoduse vyplati o sebe nechat pecovat ten stat, protoze jejich motivace starat se sam o sobe je nulova, pokud ne zaporna.
Osobni zkusenost s clovekem na davkach u nas - kdyz to cele secte, dostava cca 15kKc cisteho. Kdyby pracoval, tak by mozna dostal totez, ale hrubeho. A stat by mu mozna doplatil zbytek (spise ne). Musel by byt blazen aby sel pracovat.
Používáte poněkud zavádějící argumenty.
>> že v Číně chtějí do 4 let zavést stanovený počet kamer sledující veřejný prostor. Nu, přepočteno na obyvatele, těch kamer chtějí mít 1/4 co mají v přepočteno na obyvatele v Britanistánu už dnes
Nechápu smysl přepočítávání kamer na obyvatele - přijde mi to naprosto zavádějící. Jako smysluplná metrika se mi jeví pokrytí veřejného prostoru - z toho pak plyne vaše šance, že vás kamera ne/zachytí (jinými slovy, jak důsledně je možné vás jenom pomocí kamer sledovat). Přepočet na obyvatele to naopak naprosto rozmlží - v Číně je mnohem vyšší hustota zalidnění, takže i když v přepočtu na obyvatele může Čína vyjít lépe, v možnostech sledování na tom pořád může být mnohem hůř (hůř z hlediska sledovaného občana).
Další věc, která s tím významně souvisí, je legislativa upravující to, co se se záznamy děje (a její dodržování, a možnost kontrolovat její dodržování) - tzn. jak se záznamy z kamer zpracovávají, jak dlouho se uchovávají atd. Je rozdíl, jestli stát může prohledat data z kamer za poslední tři roky a podle toho zjistit, s kým se stýkáte (a těm lidem dát důrazně najevo, že stýkat se s vámi je nežádoucí) - anebo jestli ta data prostě nemá. Třeba v Británii je velmi pravděpodobně většina kamer soukromá => stát nemá možnost data z těch kamer běžně zpracovávat (dostane se k nim, až když je potřebuje k vyšetření nějaké konkrétní události).
>> v Britanistánu ... vás bez dobrého hodnocení a doporučení nevezmou ani jako zahradníka. Stejné platí pro lepší školy.
Pomíjíte zásadní rozdíl v tom, že to doporučení v Británii není ani na základě státního hodnocení, ani státem nařízené. Než si objednám řemeslníka, taky si na něj zjistím reference, jak kvalitní práci odvádí - to je přirozené a není na tom nic špatného. Špatné by bylo, kdyby kvalitu práce řemeslníka známkoval stát - a pak třeba těm, kteří si dovolí přecházet na červenou nebo kritizovat vládu, zakazoval řemeslo dělat (přestože práci odvádějí kvalitní) - tím by totiž stát mě jako spotřebitele poškozoval.
Co se týče Tchajwanu, nemám přehled o tamním dění - ale na základě předchozích manipulací Vám prostě nevěřím. Jinými slovy: považuji za pravděpodobné, že jste se v tomto tématu také dopustil nějaké manipulace.
Cimz se ukazuje, ze Cinane jenom chteji tento system benefitu ridit centralne. Alibaba (ucastnik tohoto experimentu) do toho zapojuje hvezdickovani prodejcu a nakupujicich, shrabne za to penize a udela si carku ve vladnim programu. To neni nic tak uzasneho.
Vyuzitelnost bude uplne stejna jako u FB jen s tim rozdilem, ze data o lajkovani nebude vlastnit komercni subjekt, ale stat. Jestli to pak bude slouzit jako priority factor pro obsluhu nejake fronty pozadavku, tak se proste neda nic delat, nejak se to usporadat musi a tohle je mozna lepsi jak spolehat na to, ze rozhodujici urednik nepodleha korupci. Statem spravovane bodiky ourada nezmanipuluje. Takze vse muze mit sve plusy a minusy a zavisi jak to Cinani nakonec budou realne implementovat.
Socialismus = vykořisťování.
Kapitalismus je o něčem jiném, o volném trhu a práci pro společenství. Abyste v kapitalismu na trhu něco udal, musíte dělat něco co si lidi dobrovolně koupí.
To v socialismu neplatí, tam jste otrokem moci a smíte dělat jen to, co vám moc povolí, ponechat si můžete jen zlomek toho co vyprodukujete, zbytek za vás utratí kasta byrokratů.
Myslím, že zřízení máme rovnaká. Ve škole Vám daj pjetku a taky máte zlý kredit - a na nejlepší školy Vás taky nevemou... Ještě Vás tady vyžíraj páni menežéři. Soudy nefungují, policie chrní, systém se hroutí, prostituce prokvítá. Říkejme tomu svoboda a nadávejme těm druhým, že jsou komunisti.
"Prkotina k prkotině ale vypovídá to o povaze člověka, kdo 10krát přejde na červenou tak asi není ještě prototypem sériového vraha ale je u něj vyšší pravděpodobnost dalších drobných obcházení pravidel, drobných podvodů nebo třeba tendence krátit daně. signál že je potřeba osobu důkladněji sledovat."
To je ale blábol...