V adopci kryptoměn obyčejnými lidmi vede Indie, Ukrajina je pátá, říká zpráva Chainalysis

13. 9. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
I když má celosvětová masová adopce kryptoměn svůj prime time momentálně za sebou, ve světě je stále dost míst, kde na kryptoaktiva nedají dopustit. Vyplývá to ze zprávy společnosti Chainalysis.

Chainalysis představuje jednu z největších společností zabývající se forenzní analýzou blockchainových transakcí. Společnost publikuje každoročně celou řadu reportů, na Lupě se věnujeme hlavně těm pravidelným, které umožňují sledovat různé trendy v čase. Jedním z nich je i Global Crypto Adoption Index, který dává nahlédnout, jaká je zrovna reálná adopce kryptoaktiv v různých částech světa. Na rozdíl od absolutního objemu transakcí se snaží měřit reálnou adopci lokálních populací.

Index se snaží identifikovat země, kde vkládá do kryptoměn největší část svého majetku největší počet lidí. Co ukázal ten letošní? Ačkoli je celosvětový vrchol masové popularity kryptoměn za námi (jak je pěkně vidět ostatně i z prvního grafu) a z hlediska tržního ocenění stále vládne spíše medvěd, kryptoměny ukazují relativní sílu v částech Asie, Oceánie a více zemích s nižšími středními příjmy.

Autor: Chainalysis

Firma analyzuje údaje 154 zemí, které dále dělí do pěti dílčích indexů. Ty zahrnují například hodnotu transakcí, které proběhly takzvaně „on-chain“, hodnotu přijatou na centralizovaných burzách a v protokolech decentralizovaných financí, a dokonce objem obchodů na peer-to-peer směnárnách a burzách. Jednotlivé žebříčky se následně váží podle velikosti populace a kupní síly a rozhodující je pak průměr pořadí každé země ve všech pěti oblastech.

V globálním indexu adopce kryptoměn se na prvním místě umístila Indie, která zabodovala v první pětce v kategoriích využívání (měřeno skrze odhadovaný objem transakcí centralizovaných a decentralizovaných burz, lending protokolů a chytrých kontraktů) a zároveň se stala také druhým největším kryptotrhem na světě (podle hrubého odhadovaného objemu transakcí).

Výsledek možná trochu překvapí ty, kteří si ještě pamatují, že Indie na začátku letošního roku uvalila poměrně vysokou 30% daň na kapitálové výnosy z kryptoměn (daňová sazba pro výnosy z jiných aktiv je v zemi nižší). Ta dnes patří k celosvětově vůbec nejvyšším. Vyšší než ve většině zemí je i 30% daň z kryptografických zisků, což je více než sazba daně z jiných investic, například z akcií.

Na druhém místě nalezneme Nigérii, na třetím Vietnam, teprve na čtvrtém Spojené státy a na pátém konečně první evropský stát v podobě Ukrajiny.

V první desítce dále nalezneme čtyři státy Střední Asie a Oceánie – Filipíny, Indonésii, Pákistán a Thajsko. Na devátém místě se umístila Brazílie, která dokonce o několik příček přeskočila Argentinu, pověstnou tím, že se zde obyvatelstvo zajišťuje používáním kryptoaktiv (především bitcoinu) proti hyperinflaci. Argentina skončila nakonec až na patnáctém místě. 

Filipíny jsou specifické tím, že do nich směřuje asi 20 % webového provozu souvisejícího s herními a hazardními kryptoplatformami. V Pákistánu a Vietnamu se pro změnu nejvyšší podíl aktivit odehrává na peer-to-peer burzách.

Country Region Overall index ranking Centralized service value received ranking Retail centralized service value received ranking P2P exchange trade volume ranking DeFi value received ranking Retail DeFi value received ranking
India Central & Southern Asia and Oceania 1 1 1 5 1 1
Nigeria Sub-Saharan Africa 2 3 2 1 4 4
Vietnam Central & Southern Asia and Oceania 3 4 4 2 3 3
United States North America 4 2 8 12 2 2
Ukraine Eastern Europe 5 5 3 11 10 10
Philippines Central & Southern Asia and Oceania 6 6 6 19 7 7
Indonesia Central & Southern Asia and Oceania 7 13 13 14 5 5
Pakistan Central & Southern Asia and Oceania 8 7 7 9 20 20
Brazil Latin America 9 9 11 15 11 11
Thailand Central & Southern Asia and Oceania 10 8 15 44 6 6
China Eastern Asia 11 10 5 13 23 23
Turkey Middle East & North Africa 12 11 9 35 12 12
Russia Eastern Europe 13 12 10 36 9 9
United Kingdom Central, Northern, & Western Europe 14 15 20 38 8 8
Argentina Latin America 15 14 12 29 19 19
Mexico Latin America 16 17 18 30 16 16
Bangladesh Central & Southern Asia and Oceania 17 18 19 33 22 22
Japan Eastern Asia 18 22 21 49 18 18
Canada North America 19 25 23 62 14 14
Morocco Middle East & North Africa 20 27 25 21 26 26

V dané části světa také významně stoupla popularita sektoru decentralizovaných financí, který byl mezi červenci 2022 a 2023 zodpovědný za 56 procent transakčního objemu. V meziročním srovnání jde o více než 35% nárůst. 

Světovou adopci táhnou, zdá se, země s nižším středním příjmem (LMI)

Autor: Chainalysis

V zemích s nižšími středními příjmy (klasifikace z dílny New World Bank), které zahrnují státy jako Indie, Nigérie a Ukrajina, žije přibližně 40 % světové populace. Jedná se často o země s rostoucím průmyslem a počtem obyvatel. Pro nás je ale zajímavější, že jde o jedinou kategorii, ve které byl za měřené období celkový počet uživatelů kryptoměn z řad občanů vyšší než ve třetím čtvrtletí roku 2020.

Autor: Chainalysis

„Pokud jsou země s nízkým středním příjmem budoucností, pak data naznačují, že kryptoměny budou masivní součástí takové budoucnosti,“ dodává Chainalysis. Můžeme tomu ale věřit?

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).