Už téměř rok využívám doma linku 100Mb FD, byť agregovanou. Je třeba říct, že výkonný počítač je třeba především pro různé javaskriptové měřiče rychlostí. Tam kde s doujádrem ať už Intel či AMD naměřím 60-90 Mbps (dle vytížení sítě), tam v tu samou dobu naměřím na Pentiu III 800 MHz pouze 17-25 Mbps a podobně malé číslo na měřím i na VIA C7 1,5 GHz.
Nicméně u FTP protokolu i na slabších počítačích bez problémů dosahuji běžných 8-11 MB/s tedy cca 65-90 Mbps. A u té VIA mám vyzkoušené, že dokáže v lokální sítí i uploadovat až 900 Mbps. Stahování přes HTTP je sice o něco pomalejší, ale i tak to jsou na i na pomalejších strojích desítky Mbps.
Takže využívat na slabších strojích 100 Mbps jde, reálně se větší soubory budou stahovat plnou rychlostí (pokud ji ovšem dosáhne server na druhé straně), ale v různých měřičích plnou rychlost neuvidíte. Na druhou stranu na slabším počítači bude sice pěkné, že soubor stáhnete rychle, ale práce s ním pak bude pomalejší (rozbalování, zobrazení atd.), takže reálné zrychlení práce nemusí odpovídat nárůstu rychlosti linky.
Jak veškerých práv a UPC veškeré zodpovědnosti? Jestli tím myslíš to, že Ti neručí za to, že si do PC nenataháš hafol balastu, virů a bordelu a zároveň Ti negarantují připojení ani jeho rychlost - tak to je úplně normální! :-)
Respektive je to normální v cenových hladinách pro domácnosti - garantovaný 100Mbit začíná někde na stotisících měsíčně :-))
A jestli Ti jde o to, že to "nesmíš sdílet se súsedem", tak to je snad jasný :-DDDD Jinak by si každej barák koupil jednu 100Mbit přípojku a router od Cisca, nasdíleli by si to mezi všechny byty a každej by platil 100Kč/měsíc za reálných 20-30Mbit i ve špičku :-)))
To je jasné i UPC a proto si to do smluvních podmínek dává :-)
ADSL určitě ne, ale existuje přece i VDSL. Jeho prostřednictvím lze teoreticky dosáhnout až 250 Mbit/s. Do 0,5 kilometru pak 100 Mbit/s a do 1 kilometru oněch 50 Mbit/s.
podle včerejších tv zpráv by nový 100 Mb/s internet měl být dostupný pro 800 tisíc domácností, takže téměř všude.
A myslím že fiber power je fajn termín, ono optika až do kompu se nemontuje prakticky nikdy, takže jejjich FTTC - fiber to the curb je asi v tuto chvíli nejlepší řešení pro využití optiky, z hlediska nákladů, nutnosti připojovat i televizi atd.
Mimochodem rozesmál mě O2, který v televizi tvrdil, že jsou na to také připraveni, ale že si to zákazníci nežádají, že by to nevyužili. Přitom NEEXISTUJE ADSL standard na dvoužílovém vodiči, který by byl přes nějakých 50 Mb/s, a i to je jen asi 200 metrů od ústředny, takže by muselo být ústředen asi tak tisíckrát tolik.
Teď ovšem očekávám konečně další tah ze strany UPC a to je digitální televize - tedy možnost si navolit jen ty kanály které chci, možnost objednávat si pořady, které mě zaujmou, případně i nějaké inteligentní využití zpětného kanálu. Teprve potom to bude pro mě zajímavé.
Měli by také zamakat na levnějších službách, kdyby udělali třeba telefonní linku zdarma pro každého, kdo má jinou jejich službu, tak by udělali ještě větší díru do O2.
Protože umím holandsky, tak jsem si přečetl i "další info" na holandském webu UPC, které pan Peterka zde neuvedl. Nevím, jaké má podmínky české UPC, tak to jen nabízím pro srovnání bez jakékoliv kritiky:
a) UPC NL žádá zálohu 45 EUR za kabelový modem
b) kontrakt je možné uzavřít na min. dobu 3 měsíců, v případě uzavření roční smlouvy je možné změnit rychlost nahoru/dolů každé tři měsíce (při každé změně začíná plynout nová roční smlouva)
c) u programu Fiber 90 platí fair user policy
d) instalace je všude v Holandsku řešena tak, že dostanete domů samoinstalační balíček - a hrajte se. Většinou to je naprosto bez problémů pro největšího amatéra. Když se vám to u UPC nepodaří, pak můžete za 10 centů/minuta zavolat jejich helpline, případně zaplatíte 49 EUR za technika na místě (tyto náklady vám později UPC vrátí, ale nepíší na webu přesne jak).
objednala jsem si v lednu ve Znojmě od lokální firmy iwebs optiku 50Mbit za 500,- a chrochtám si. na tyhle ceny se UPC nedostane ani náhodou. a upload mi valí taky 50. masakrrrrrrrr
no myslim, ze to ma tu blbou logiku, ze upc pocita s tim, ze na SIPO ma clovek vic plateb a kvuli tomu si nedovoli nezaplatit do konce mesice, aby s tim nemel pak behavku :-( kdezto inkaso z uctu, kdyz na nem nebude dost, jim samozrejme neprijde...
Taky mne to vadí, a zde je odpověď z UPC:
"Vážený pane XY,
Tarify jsou nastaveny tak, aby vyhovovaly co největšímu počtu klientů a je to čistě rozhodnutí managementu." Takže asi máme držet huby.
A taky znamenala ne, nemaj zadny QOS, takze kdyz bude soused sosat a vase latence vyskoci na 500ms, tak si vitecne pokecate se zazitkem, jako by dotycny byl na Mesici ;D.
Dobrý den, program UPC Fiber Power Optimizer lze spustit i pod Windows Se7en, stačí dát kompatibilitu s Windows XP a program se spustí, ovšem nevím, jestli něco program provedl.
no jiste, na tomhle principu funguje i Centrio v Praze (par ulic) atd... neni umeni pripojit jednu ulici na optiku za takove penize...ale pripojit na to celou republiku jako ma UPC uz problem je a to dost velky :)
za toto připojení je vysoká. Nemyslím cenu v korunách, ale ve smluvních podmínkách. Vzdáváte se veškerých práv a UPC se vzdává veškeré zodpovědnosti. Vše s vysokými smluvními pokutami, samozřejmě jen jednostrannými.
Obávám se že to není hlavní problém UPC, ale spíš těch potenciálních zákazníků :). Respektive, pokud UPCčku tihle klienti (s nízkým paušálem a pomalým připojením) neschází, tak pro ně asi není problémem že takové připojení nenabízí ...
Zrovna včera jsem je s tím vyhodil! A stále platí to, co platilo za bolševika: Když chceš něco kvalitního a levného, musíš si to udělat sám! Když jsi líný, nebo neschopný, vezmi, co ti nabízejí a nefňukej!
VDSL je u nás, při tom, co má Vodoprd v zemi zahrabané, jen pustá teorie. Ono je většinou pustá teorie i těch 8/16 mega, které sice vesele platíte, ale nikdy je neuvidíte. Pro metalické kabely je v 90% případů 10 - 12 Mbit horní hranice, na cokoli rychlejšího musíte mít buď optiku, nebo bezdrátovou technologii.
Kdo Vam rekl, ze O2 by tyhle rychlosti poskytovali na ADSL? Coz takhle FTTH?
Jenze je tady "drobny" problem: Kdyz O2 tu optiku nataha, neprijdou krasni a hodni "alternativci" a nereknou "To je od vas hezke, ze jste udelali pokladku kabelu. Tak my si je od vas za nakladove ceny promajmeme a budeme na nich poskytovat sluzby. A beda, jestli ne! To bychom pak strasne moc kriceli, ze nam zly monopolista strasne ublizuje."
Reknete sam, sel byste do takoveho kseftu?
Ze se tak ptam: Nema UPC ve smouve neco o nepouzivani v vydelecnym ucelum? Pokud mne skleroza nemyli, tak bylo vyslovne zakazano provozovat jakykoli server, ktery by poskytoval sluzby "ven" ...
V době snižujících se cen hw uvažuji o zrušení hostingu s tím, že si pořídím server do bytu. Je vhodný Fiber Power pro webserver/eshop s tisícem návštěv (nikoli hitů) denně?
Nemám odhad, nedokáži to rozhodnout.
Jedná se samozřejmě především o upload, zda bude 5Mbit/s či 10Mbit/s dostačující. Také zda bude nutné vyměnit aktivní síťový prvek domácího typu.
Dosažení downspeedu 100Mbit je v tomto případě podružné.
A co tím proboha získáš??! Kvalitní server-hosting Tě stojí pro takovýto eshop do 2000Kč ročně a máš tam zajištěnou konektivitu s garancí, napájení s garancí, dohled 24 hodin denně, disky běží v RAIDech, takže když nějaký vypadne - nic se neděje... A navíc Ti nic nebude hučet doma :-)
Taky si uvědom, že když Ti doma něco vypadne, tak Tví potencionální zákazníci uvidí jenom chybu 403 a konec :-))
Na eshop je určitě nejlepší kvalitní placený hosting... Je to něco jako porod doma nebo operace slepého střeva doma - teoreticky to jde, ale narozdíl od profesionálního řešení, když se Ti doma něco pokazí, tak už Ti zbyde jenom se modlit :-DDDD A nenaděláš nic :-)
Taky jsem jednu dobu hostoval v komoře (nepotřeboval jsem vysokou dostupnost - prostě web a mailserver pro podřadné věci :), ale pak, když to trochu prosperovalo, jsem se začal bát, že se něco stane, když třeba nebudu doma. Ano, v serverovně to stojí víc (mám virtuální server za 300 měsíčně, elektřina doma stála ~120, ale stejně mi teď doma musí běžet router pro LAN), ale je tam nonstop dohled.
Jestli je 10Mbit/s dostačujících, to snad musíš vědět ty jako majitel webu/správce serveru :-).
Výměna aktivního prvku... No, já do toho se svým megabitovým uploadem nemám moc co mluvit :-), ale osobně mám servřík připojený přímo do Internetu. Ono v těch "aktivních prvcích" (routeru, natující krabičce) je v podstatě to stejné jako na tom serveru (Linux :-)).
LOL provozuji doma vlastni webik na routeru s open-wrt, ale dat si na domaci server firemni eshop nebo jinou business aplikaci, tak to mi zni jako dobrej vtip :-D garance sluzeb nulova, upc za nic neruci, totez elektrarny a doma taky nebudu porad kvuli porucham, takze ve vysledku velky riziko. A to nepocitam spotrebu elektriny na serverovy pc, ktery musi byt logicky dedikovany, suma sumarum (cena za hw + ucet za elektrinu) to vyjde dost mozna i draz nez platby za hosting u profesionalniho poskytovatele :D
podminka ze tretiho odstavce mi pripada zcela absurdni, pokud numoznuji neomezene a plne vyuziti internetu, tak je ta cela jejich skvela nabidka jen pitoma reklamni fasada a nic vic. - Je totiz naprosto jasny, ze jeden bezny uzivatel nema sanci smysluplne vyuzit takovou sirku pasma. Hlavni problem UPC je imho ten, ze nemaji tarif dejme tomu 2/0.5 za rozumny peniz, ktery by vyuzila spousta duchodcu anebo lidi, co se potrebujou jen podivat na webovy stranky a pouzivat internet jako informacni zdroj, namisto celodenniho sosani filmů :-(
Připadá mi komické a zákazníka obírající 250 Kč za připojení nemám-li SIPO. Komické zvláště proto, že před časem UPC tlačilo na zákazníky (asi to dělá pořád) ať si zřídí bezhotovostní platbu (což je logické) a jako nejvýhodnější např. mě, doporučovalo souhlas s inkasem z účtu. Mám ho, ale dnes vidím, že jsem měl asi volit UPC nyní protěžované SIPO. To, které jsem dávno přestal využívat :( Jinak mě každá nová služba bude stát 250 Kč. Volal jsem kvůli tomu i infolajnu a tam mi řekli, že těch 250 je za návštěvu technika. Na otázku, zda když zaplatím za instalaci jen korunu ke mě nikdo nepřijde, mi operátor nedokázal odpovědět. Jen mi pohotově nabídl zřízení SIPO. Má tohle logiku?