Směšné. A to z obou stran. Dle mne je to hlavně vydavatelích, kteří se prostě musí jednoznačně rozhodnout zda jsou nicmoc charita, nebo profesionálové jejichž práci někdo ocení.
Však ať si to vydavatelé třeba celé zavřou jen za předplatné. Pokud jim tam někdo bude chodit a uživí je to, je to dle mne OK. V tom jim nikdo bránit nemůže - stěží může jakýkoli úřad nařizovat někomu dělat charitu.
Ale evidentně to chtějí poskytovat zdarma (z nějakého nepochopitelného důvodu). Tyto přihlouplé vyskakovací okna a javascripty lze vlastně snadno vyblokovat. Pro ty co to neumí napsat sami je tu celá škála filtru do blokátorů reklam. Stačí jen trochu chtít a naštěstí stále platí, že počítač (lhostejno zda v dlani, na stole, nebo jinde) na kterém se ta věc zobrazuje/vykonává je stále majetkem uživatele a výlučně on rozhoduje co zde dovolí zobrazit/spustit.
Ve výsledku tedy ten vydavatel nejen nemá souhlas (protože se uživateli ani nezobrazí žádost, natož nějaká reklama), ale ani mu (buď vůbec nebo ne správně) nefungují ty šmírovací nástroje.
Obecně celý tenhle model je veliký podvod na hejly kteří platí za náhodně vygenerované statistiky zobrazení reklam které nikdo nikdy neviděl...
18. 11. 2024, 22:25 editováno autorem komentáře
Zrovna třeba u Seznamu je také trochu jiný problém, jejich služby jsou penetrované napříč weby a i na těhle webech tě nejprve přesměrují k sobě a pak buď chtějí souhlas nebo placení.
Seznam aktivně se snaží právě blokátory omezit, přesměrovává tě na jiný web, nejde jen o nějaký box na stránce.
Používá ryze anonymní prohlížeč a každý den se mi restartuje, se spoustou webů to je se seznamem poměrně peklo, protože se musím buď pořád dokola přihlašovat nebo odklikávat, že souhlasím se sběrem. Nelze hromadu stránek vůbec používat aniž bych měl cookies od Seznam, to je šílenost, protože přesně těmito cookies mě Seznam dokáže také sledovat.
No jo, ale to přesměrování dělá nějaký javascript který se pustí po načtení stránky. Není nic jednoduššího než mít filtr který hledá nějaké klíčové slovo v kódu javascriptu a ten skript ze stránky před jejím spuštění vyhodí... (v uBlock origin konkrétně funkce ^script:has-text(...) ).
Pravda, Chrome based prohlížeče tuhle funkci již nepodporují (podporovali, ale googlu se to jaksi nehodilo, tak se vyoperovala). Ale tak lze používat prohlížeče co dávají uživateli na výběr.
takže nový nástroj pro sbírání dat? :)
Myslíš, že takové nástroje budou mít nějaký rozumný obchodní model? Jejich vývoj totiž je poměrně peněžně náročný.
Další věc je, že platformy a prohlížeče se postupně technicky brání, aby nějaká třetí aplikace mohla manipulovat s obsahem stránky. Viz i Chrome a jeho nové omezení jak můžeš se stránkou manipulovat a kolik odkazů adres můžeš celkově blokovat.
Popravdě se mi asi ani nechce utrácet další cpu cykly na klientovi, abych filtroval obsah, to raději ten obsah prostě nebudu konzumovat a přejdu jinám, za to mi to asi nestojí.