Stačí, když tu licenci (kterou jste tu nepředvedl) za mě přečetli jiní a kompetentnější, odborníci na TeX a jeho odvozeniny; já jsem jen pokročilý uživatel.
Ona "spousta distribucí TeXu" ve skutečnosti komunikuje s tím knuthovským programem, jen mezi něj a uživatele (a jeho text) vkládá makra, která překládají jejich příkazy do TeXovských primitiv, případně nativních maker (plain, celkem asi stovka). A bez onoho knuthovského programu prostě tyhle LaTeXy, MikTeXy, CsTeXy a mnoho a mnoho dalších prostě nejedou. Všechny tyhle "distribuce" jsou jen určitou konkrétní mezivrstvou mezi uživatelem a programem TeX.
Dokonce i sporné (byly kolem toho mnohé diskuse) příkazy LaTeXu, které jsou stejné s příkazy plainu, ale program na ně reaguje jinak, jsou řešeny předefinováním v oné mezivrstvě, nikoli přeprogramováním samotného jádra.
Proto je koncepce celého tohoto systému taková, že v počítači mám pouze jeden program TeX, a ten může být volán csplainem, LaTeXem, AmsTeXem a spoustou dalších s tím, že ta volání jsou generována na základě příkazů v mém textu a převáděna příslušnými sadami maker (které k překladu toho textu použiji) do oné asi stovky příkazů, kterým tento základní program rozumí.
Jazyk WEB i kód TeXu jsou sice volně přístupné, ale je zde ono omezení, že pokud do toho budete vrtat, tak výsledek se už nesmí nazývat TeX (což je rozdíl proti standardním open source licencím). A podle všeho byla motivací ke zpřístupnění snaha pana Knutha o poučení uživatelů:
"Knuth zdrojový kód TeXu spolu s WEBem poskytl k volnému užívání a tak se po mnoho let mohou noví a noví uživatelé zcela zdarma ponořovat do tajů typografie s tímto jistě úctyhodným (a v mnoha ohledech geniálním) programem."
https://www.root.cz/clanky/texty-texem-12/