Jsem toho názoru, že "natočit" přestává být problém. Existuje spousta prostředků, které jsou v principu kvalitnější než to, na co se natáčelo, řekněme v polovině minulého století, a jsou velice snadno (i po cenové stránce) dostupné. A existuje i spousta nástrojů pro animaci, tj. k vytvoření sledu snímků, které nějakým free programem typu ffmpeg dáte dohromady a spojíte ho se zvukem. A je to tudíž dostupné i pro lidi, vybavené "oběma rukama levýma", protože existují i SW nástroje, u nichž je na vstupu text a na výstupu obrázek. Přitom, nedojde-li k nějakému zásadnímu zvratu, budou tyto trendy pokračovat i nadále.
Sám jsem takto dělal film do výuky a v době covidu jsem takto nadělal ze slajdů svých přednášek video doprovázené zvukem, které si mohli studenti stáhnout ze studijních materiálů.
Spíš je problém dostat takové video (tedy, pokud to není učební pomůcka) k divákům. Protože se opět dostáváme do střetu s "ochranářskými" organizacemi, pro které je něco podobného minimálně konkurentem, snižujícím prodej, stahování, on line sledování (atd.) děl, z nichž mají peníze (vysvětleno v této diskusi v jiném vlákně).