Lidská přirozenost:
I naši "bratranci", pokud žijí v tlupách, tak se dělí o výsledky své práce. A etologové prokázali, že některé lovecké či jiné postupy, vynalezené v jedné tlupě šimpanzů nebo bonobů, se velice rychle šíří po celém areálu výskytu těchto živočichů.
Pro naše předky to platilo rovněž, to archeologické nálezy dokazují naprosto zjevně.
Čili dělení se o výsledky svého úsilí máme "zadrátováno" do mozků už z dob, kdy žili poslední společní předkové lidí a lidoopů. Proto je nějaké dvě až tři stovky let existující "ochrana duševního vlastnictví" nepřirozená.
Základy civilizace, zejména kvalitativní, padají do období průmyslové revoluce, kdy byla taková ochrana "autorských práv" v plenkách, případně nebyla žádná.
Mimochodem, někdy kolem roku 1880 (přesný rok by se dal asi najít) podal vedoucí patentového úřadu v Paříži návrh na zrušení jím vedené instituce, "protože vše, co se dalo vynalézẗ́, už bylo vynalezeno".
O kvalitě současných vynálezů apod. jsem si vám dovolil napsat níže, jako odpověď na jiný váš příspěvek.
Vypravěče anekdot, případně "urban legends" chrání anonymita. Trampové, zpívající u táboráku, už ze strany OSA pokutováni byli, a ne jednou, a prošlo to i našimi sdělovacími prostředky. Čili pokud by OSA měla dostatečně hustou a výkonnou síť špiclů a udavačů, opravdu by lidová slovesnost zanikla.
OSA se u nás staví (a je stavěna) do pozice jediného ochránce autorských práv. Pokud se týká oněch patentů a průmyslových vzorů, je zde situace velmi podobná, byť příznivější v tom, že ona práva zanikají rychleji. Nicméně i zde se dají najít příklady jak existence jejich ochrany fakticky zbrzdila technický vývoj.