Tak tohle u nás naštěstí není. V e-podobě existují jen seznamy voličů na obecních úřadech, při vlastních volbách se poznamenává účast jen do papírové verze, která se po ukončení hlasování spolu s ostatními materiály (hlasovací lístky apod.) zapečetí a po půl roce se skartuje. Nějakou dobu to totiž musí být k dispozici pro případ námitek proti výsledkům voleb.
"Ta (uniklá databáze) zahrnuje jména, bydliště, telefonní čísla, data narození, ke které politické straně se přiklánějí, i informace o tom, zda a ve kterých volbách volili."
Jak je prosím možné, že někdo zjistí moje politické preference? Nebo informace ve kterých volbách jsem (ne)volil? Volby a snad i účast v nich jsou tajné, ne? A informace zda jsem volil je relevantní držet jen do zavření voleb.místností, abych nemohl volit vícekrát. Pak už ne.
Obě tyto data by správně nikdo (ani stát) neměl uchovávat. K čemu je prospěšné je mít (kromě případů zneužití, myslím fakt prospěšné či užitečné)?
To je právě jedna z ,,výhod" elektronické verze voleb, o kterou i u nás několik dementů stojí. Já bych ten současný systém vylepšil o to, že volič dostane domů hlasovací lístky, označené nápisem Specimen a tudíž nepoužitelné a platné lístky dostane buď u volební komise, nebo je najde za plentou, čím by se eliminovalo riziko kupování hlasů.