Nebo si necháte původní klávesnici tak jak je. Tak jako to dělám já. Žádné změny oproti standardní české klávesnici. Tedy žádný problém na jakékoli standardní klávesnici psát.
Jenom si přiděláte pár znaků. Například čárka + uvozovky dává dolní české uvozovky („) a háček + uvozovky dává horní české uvozovky (“). Pomlčku vyrobím jednoduše jako čárku + spojovník (–), a háček + spojovník dá nejdelší pomlčku pro poezii (—).
Tedy naprosto logické rozšíření klávesnice.
Přes Shift a nepísmenné klávesy jsou anglické znaky (@, #, $, &, |, atd.).
A na klávesách + a - jsou přes čárky a háčky matematické symboly, například +1 a −1 (nikoli -1 jak se píše na psacím stroji se spojovníkem).
Zkrátka mám standardní českou klávesnici (programátorskou, tedy s vyměněným Y a Z) jen se znaky navíc. Nemám problémy psát na libovolné klávesnici.
Když potřebuji exotický znak, třeba ruské písmeno, pak najedu na Mapu znaků (Start Menu -> Programy ->Příslušenství -> Mapa znaků) a vezmu ho z ní.
To, že si někdo myslí, že je třeba zprznit klávesnici do nestandardna je výraz slabé kreativity a slabé fantazie. Kritiků je vždy dost.
Udělat si vlastní klávesnici, přesněji domapovat těch pár znaků podle svého gusta, zvládne i dítě s Microsoft Layout Keyboard Creator. Ke stažení zde:
http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows-vista/Create-your-own-keyboard-layout