Ještě loni v létě byl v Rohlíku. Teď už se snaží změnit britský byznys se zdravotnickou a lékařskou péčí. Marek Sacha se pustil do projektu Revere Care, který montuje „uber model“ na konzervativní byznys.
Loni v prosinci projekt v Británii odstartoval a Sacha už hlásí dva andělské investory, kteří jeho projekt podporují. „Tim Jackson a Charles Songhurst. Tim byl jeden z prvních podnikatelů v Británii, který udělal technologické IPO. Charles zase pracoval s otci zakladateli v Microsoftu,“ popisuje manažer první pomocníky ze světa velkého IT. Jeho Revere Care je v začátcích, ale už teď měsíčně utrží kolem 25 tisíc liber.
Zatím startup funguje na britském trhu s tím, že obchod vede Sacha v Londýně a vývoj má firma v Praze. Další expanze bude směřovat spíš na východ. „Ve Spojených státech je tento trh už dost obsazený službami jako je Joinhonor.com nebo Hometeam.org. Asie na boom teprve čeká a chceme být u toho,“ vysvětluje.
Největším problémem jeho firmy je podle něj důvěra. „Je složité přesvědčovat lidi, že v tak konzervativním byznysu jako je zdravotní péče je možné dodávat díky digitálním nebo Uber konceptu levnější a kvalitnější péči než konkurence,“ tvrdí.
Zároveň musí, stejně jako ostatní startupy, které se snaží protlouct mezi lékaři, řešit v každé zemi jinou regulaci. Kromě Asie se ale chystají do dalších zemí v Evropě. „Chystáme se do Švýcarska, Německa a Kuwajtu. Partneři z těchto zemí se zapojí do našeho financování,“ vysvětluje Sacha.
Jejich platforma propojuje zájemce o péči s pečovateli. Těch má firma k dispozici už kolem tří set. Zároveň se chystají zapojovat do systému i nové technologie především z oblasti telemedicíny. „Každopádně my nechceme dělat hardware, soustředíme se spíš na problémy, které v tomhle byznysu panují – tedy neefektivní plánování směn, špatný management informací, automatizování plateb nebo odstranění modelu papírového/fax/telefon,“ dodává.
Podobně jako Revere Care se v prostředí medicíny pohybuje i startup Davida Dostala FetView. Ten se snaží zapojit velká data do gynekologie. „Systém FetView dokáže vytáhnout data z ultrazvukových snímků. Image Processing začíná být populární už i v medicíně a my bychom si rádi patentovali algoritmy, kterými dokážeme vytáhnout ze snímků důležité informace,“ vysvětluje Dostal. Právě patenty jsou jedním z argumentů, proč do nich loni investovalo J&T.