Problém při příjmu je většinou v anténě nebo set-top-boxu, myslí si operátoři
Převážná část problémů s digitálním vysíláním je podle Czech Digital Group (CDG) většinou na příjmové straně. Podle této společnosti se to projevuje zejména při přechodu z digitálního na digitální vysílání, jako tomu bylo v Praze po 31. říjnu. „Původně to vypadalo na nějaký zásadní problém v nastavení jednofrekvenčních sítí, zkrátka že je někde něco špatně, ale opravdu tomu tak není,“ konstatoval Jiří Rajdus z CDG. Ten si zároveň nemyslí, že by cena hrála v případě kvality až takovou roli. „Není to spolehlivý parametr. Cena určuje obslužné funkce přijímače, jaký má komfort obsluhy, jestli má možnost záznamu nebo další funkce a podobně,“ dodal. S Rajdusem se shodl také Jiří Vykydal z Českých Radiokomunikací. „V Praze, eventuelně v dalších oblastech, kde se navyšovala úroveň signálu, je většina problémů diváků způsobena těmito změnami. Není to tím, že by bylo něco špatně ve vysílání, nebo se zhoršilo pokrytí,“ přitakal kolegovi z CDG.
Problémy na straně diváků potvrdil i Karel Moulík z Česká televize. Veřejnoprávní médium si najalo nezávislou firmu, která vytipovaná místa se špatným příjmem objížděla a měřila úroveň signálu a byla v kontaktu se stěžovateli. „Vždycky se přišlo na nějakou chybu na příjmové straně,“ konstatoval Moulík. Problémy mohou být podle Rajduse jak se slabým signálem, tak i s příliš silným. Na nevhodně nastavených zesilovačích se pak může silný signál smíchat s jiným a výsledek, který se v analogu projevoval „prosvítáním” jedné stanice do druhé, v digitálu způsobí, že přijímač nehraje vůbec. Bohužel vyspělejší technologie vyžadují i vyspělejší identifikaci problémů. Stále však platí, že pokud se u instalace antény dodrží platné zásady z doby analogového vysílání, problémů bude minimálně. Ty, které přetrvají, se však musí pak řešit na odborné bázi, i za cenu vyšších nákladů.
Jan Potůček, Juraj Koiš: Operátoři multiplexů 1, 2 a 3: za špatný příjem mohou většinou antény a set-top-boxy
Jak jsou na tom s přípravami na start Febio TV, Pohoda a RTA
Asi nejočekávanějším projektem ze tří jmenovaných subjektů je Febio TV uznávaného slovenského filmaře a režiséra Fera Feniče. Ten serveru DigiZone.cz sdělil, že si velmi dobře uvědomuje, jak těžké bude na českém televizním trhu uspět. To je podle něj také důvod, proč se chová konzervativně a nepracuje s tak optimistickými odhady, jak to možná dělaly nebo dělají jiné nové televizní projekty. S financováním jeho projektu je však problém. S potenciálními zájemci televize samozřejmě jedná, ale situaci stěžuje probíhající světová ekonomická krize. Proto tyto firmy nyní vyčkávají se svým rozhodnutím. „Stále věříme, že naše trpělivost přinese výsledek v podobě nové televizní stanice Febio TV, ale v této chvíli nepředpokládáme, že to může být dříve než v prvních měsících roku 2010,“ řekl serveru DigiZone.cz uznávaný filmař.
Nejlépe je na tom digitální televize TV Pohoda, kterou zosobňuje Radim Pařízek, mimochodem majitel úspěšného Rádia Čas a spolumajitel rozhlasové sítě Hey!. Ten DigiZone.cz řekl, že jako optimální termín pro start své televize vidí pravděpodobně březen 2010. „Někdy po Novém roce už požádáme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o kompenzační licenci,“ prohlásil Pařízek. Co se týká zařazení kanálu do některé ze sítí, připadají v úvahu dva hráči, kterými by byla buď společnost Czech Digital Group nebo Telefónica O2. Majitel Regionální televizní agentury (RTA) Jaroslav Berka je dalším z podnikatelů, který má právo na udělení tzv. kompenzační licence pro digitální terestrické vysílání. Podle informace, kterou řekl Berka v říjnu na tiskové konferenci v Hradci Králové, by RTA měla spustit digitální vysílání jako první ze tří zmiňovaných subjektů, a to již 15. května letošního roku. RTA může provozovat hned dva celoplošně šířené pozemní televizní programy. Kromě samotné RTA jde také o programovou regionální síť TV 7.
Lukáš Polák: TV Pohoda začne na jaře 2010, Febio TV zatím neví. RTA o svých plánech mlčí
Digitalizace rozhlasového éteru podle Asociace provozovatelů soukromého vysílání
Na rozhlasovém trhu se poslední dobou stále hlasitěji mluví o takzvané „digitální novele“ zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Soukromá rádia nabízejí aktivní součinnost při přechodu na digitální rozhlasové vysílání a výměnou za to požadují několikaleté přechodné licence, které by podobně jako na televizním trhu přinesly vysílatelům větší jistotu před přechodem na digitál. O tom, co připravovaná novela přináší, a jaké výhody může digitalizace přinést rozhlasovému trhu, jsme se bavili minulý týden s Michalem Zelenkou, předsedou Asociace provozovatelů soukromého vysílání, která sdružuje většinu komerčních rozhlasových stanic. Rozhovor vedl Juraj Koiš, bývalý šéfredaktor RadioTV.cz a nový šéf státního informačního webu k přechodu na digitální vysílání Digitálně.tv. Digitalizace rozhlasového éteru může přinést podle něj provozovatelům a posluchačům především formátovou pluralitu. Tento proces je také významný proto, že znamená přibližně jen třetinové náklady oproti analogu.
Juraj Koiš: Michal Zelenka: Rádia nezabetonují trh na věky, digitál přinese konkurenci
Lukáš Polák: Bude Fleischmann tahounem rozhlasové digitalizace? Myslí si, že ano
Stručně
Start nové digitální plnoformátové televize TV Barrandov se blíží mílovými kroku. Za dobu od 22. prosince např. spustila promo smyčku na satelitu, kterou později nahradila vysíláním upoutávek. Ty se pak objevily také v digitálním multiplexu 2 a dalších platformách. TV Barrandov si zároveň také registrovala loga několika svých pořadů a na internetu začala po Saudkově talk show nabízet také první díl skečové KoKo TV. Z důvodu startu tohoto kanálu na satelitu snížil také obrazovou kvalitu Eurosport HD.
Lukáš Polák: TV Barrandov už vysílá na satelitu ve Skylinku promo smyčku
Jan Potůček: TV Barrandov si registrovala loga pořadů, i Hlavních zpráv
Lukáš Polák: Těšíte se na skečovou KoKo TV? Podívejte se na ni již teď
Lukáš Polák: Eurosport HD snížil obrazovou kvalitu ve Skylinku
Lukáš Polák: TV Barrandov také na Slovensku? Těžko
Lukáš Polák: TV Barrandov začala vysílat upoutávky
Jan Potůček: TV Barrandov bude vysílat i v HD verzi, ale pouze přes IPTV od Mattesu
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) je další ze státních institucí, která na svém webu nabízí informace k digitálnímu vysílání. Projekt je určen podle mluvčí úřadu Dany Makrlíkové pro široké divácké veřejnosti i pro získání základních informací místně příslušných správních úřadů a poskytuje komplexní informace o možnostech příjmu televizního vysílání v České republice.
Lukáš Polák: ČTÚ začal nabízet na webu aktuální informace o stavu digitalizace
Křesťanská televize Noe se dohodla s provozovatelem zemského digitálního multiplexu 3, společností Czech Digital Group, na prodloužení smlouvy k vysílání v této síti v Praze na kanálu 46 do konce ledna 2009. Stanice to uvedla na svých internetových stránkách s tím, že původně měla pozemní vysílání v Praze ukončit 31. prosince 2008 o půlnoci.
Jan Potůček: Televize Noe zůstane v pražském multiplexu 3 do konce ledna 2009
Státní informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání na Slovensku zajistí společnost B.M.A., která momentálně pracuje pro Prvú stavebnú sporiteľňu, a v minulosti byli jejími klienty například společnosti Steiner či Slovenská sporiteľňa. Soutěže se zúčastnilo celkem sedm zájemců, přičemž ti, co nevyhráli, získají od Ministerstva dopravy, pošt a telekomunikací odměnu ve výši pět tisíc slovenských korun. Další zprávou ze Slovenska bylo oznámení o odchodu ředitele komerční zpravodajské televize TA 3 Ľubomíra Belfiho a navýšení počtu vysílacích hodin sportovního kanálu STV Trojka.
Jan Potůček: Slovensko už vybralo realizátora digikampaně, Česko na něj čeká
Lukáš Polák: Ředitel TA 3 končí k 31. prosinci
Lukáš Polák: Slovenská Trojka navyšuje počet vysílacích hodin
Server DigiZone.cz se po vzájemné domluvě rozloučil k 31. prosinci téměř přesně po roce s redaktorkou Kateřinou Kučerovou. Na další cestě osobním i profesním životem ji přejeme hodně štěstí.