TV Nova nebude nikdy tvořena AI. A robotické moderátory v rozhlasu nečekejte. Co zaznělo na velké mediální diskusi?

12. 11. 2024
Doba čtení: 37 minut

Sdílet

 Autor: Internet Info
AI je dobrý sluha, ale špatný pán. Diskuse zástupců čtyř velkých českých mediálních domů ukázala, že se tuzemské redakce k využívání umělé inteligence staví zatím dost opatrně.

Předpovědi některých komentátorů, že umělá inteligence rychle nahradí v médiích velké procento lidských redaktorů, se zatím nenaplnily. Přesto si AI cestu do redakcí pomalu hledá. „Používáme třeba nástroj, který je schopný fotbalové utkání sestříhat do tří, pěti minut, vytáhnout nejzajímavější okamžiky, gólové situace, cokoliv, co si editor nastaví,“ popsal v panelové diskusi na konferenci Czech Internet Forum 2024 využití technologie v TV Nova její ředitel Daniel Grunt

„AI nám umožňuje transformovat obsah z jedné formy do jiné. Bereme například na webu Frekvence 1 rozhlasové zpravodajství vytvořené moderátorem a automaticky ho transformujeme do videa, které je dostupné divákům na webu. Z posluchačů děláme diváky,“ doplnil Chief Digital Officer vydavatelství Czech News Center Lubor Zoufal.

Zástupci velkých tuzemských médií se ale shodli na tom, že v hlavní roli stále zůstávají lidští redaktoři a kreativci. K čemu všemu česká média AI používají? Jak se staví k volání po certifikaci médií? A kde má umělá inteligence podle nich zatím limity?

Kompletní videozáznam velké mediální debaty moderované Filipem Rožánkem můžete zhlédnout níže, pod videem najdete také její přepis do textu (kompletní převod je k dispozici podporovatelům Lupy).   

Zdroj: YouTube.com

Filip Rožánek: Dobré dopoledne, zase po roce mediální debata, zase po roce i s tématem AI, ale za ten rok jsme se významně posunuli vpřed, protože nejenom ve světě, ale i u nás jsme zažili spoustu nových příkladů, jak AI využít a zneužít. Já na tu dnešní debatu bych mohl teoreticky využít i generativní AI modely, protože, jak možná někteří z vás víte, můžete si simulovat debatu i v rámci chatbota, vlastně k tomu ani nepotřebujete ty živé lidi, ale myslím si, že to by bylo trochu monotematické. Takže přece jenom zvu své dnešní hosty, kterými jsou Dan Grunt, ředitel TV Nova, Lubor Zoufal, Chief Digital Officer z Czech News Center, máme tu také Reného Zavorala, generálního ředitele Českého rozhlasu, a čtveřici řečníků uzavírá Lenka Černá, šéfka Economie.

Protože řeč bude o využívání AI mimo jiné ve zpravodajství, tak mi přišlo dobré se zeptat několika chatbotů, několika těch generativních aplikací, jestli by obstáli jako zpravodajci, jestli by dokázali vygenerovat relevantní zpravodajský souhrn, tak jako to dokáží tradiční média. Zeptal jsem se tedy na témata dnešního zpravodajství, třeba ChatGPT, který mi doporučil, že v domácím zpravodajství se bude řešit návštěva prezidenta republiky Petra Pavla ve Švýcarsku, že se stále ještě bude debatovat o škodách po povodních, v zahraničních zprávách bude dominovat téma prezidentských voleb ve Spojených státech, v politice se bude v domácí scéně řešit volba nového vedení České pirátské strany a zajímavostí je, že mi třeba ChatGPT doporučil zaměřit se také na kulturní výročí: 60 let od premiéry filmu Fantomas.

Pro srovnání chatbot Grok, který patří Elonu Muskovi, tak ten v politickém dění domácím doporučil zaměřit se na diskuzi o možném odvolání Markéty Pekarové-Adamové z postu předsedkyně Sněmovny. V zahraniční politice kupodivu téma amerických prezidentských voleb úplně vynechal a naopak mi doporučil zaměřit se na situaci na Ukrajině. Sociální a bezpečnostní otázky jsou podle Groka také velmi důležité, protože protestují policisté. A pokud jde o kulturu a společnost, tam se Grok trochu předběhl, protože mi doporučuje, abych se zaměřil na svatomartinské hody a doporučuje mi, že bych měl věnovat pozornost významnému mezinárodnímu dnu. Pokud byste to nevěděli, tak podle Groka je dnes den rozšiřování informací o problematice tsunami.

Zeptal jsem se také dalších chatbotů, třeba Copilota od Microsoftu. Ten se mi ale zdvořile omluvil, že se o aktuálních tématech vůbec nechce bavit. Napadlo mě, když jsem si pročítal témata, která nastínily jednotlivé chatboty, a díval jsem se, jak zdrojují ty informace, které mi předkládají, tak třeba ChatGPT se do značné míry spoléhal na zpravodajský web ČT24, ale i na volně přístupné weby oficiálních institucí. Například tu informaci o návštěvě prezidenta ve Švýcarsku vzal ze stránek Hradu. Dane, blokujete přístup AI chatbotů na weby TV Nova, aby mohly využívat informace z vašich stránek?

Dan Grunt: Já vůbec nevím. Upřímně nevím. Řekl bych, že ne (smích).

Outstream Placeholder

Filip Rožánek: Lubore?

Lubor Zoufal: My neblokujeme. Upřímně, jestli se o to někdo někdy pokoušel, tak je to takové kuriózní. Je to jako napsat si na dveře „prosím, nevstupujte“ a nechat je otevřené dokořán. Takže to, co je publikováno na internetu, je jednou dostupné na internetu. A blokovat je takové… přání.

Filip Rožánek: Jak k tomu přistupujete v Českém rozhlase?

René Zavoral: Neblokujeme a tajně jsem doufal, že to nebude ČT24, ale iRozhlas.

Filip Rožánek: Lenko?

Lenka Černá: My se o boj nesnažíme, nicméně zároveň aktivně nespolupracujeme.

Filip Rožánek: To je zajímavá odlišnost od světových mediálních domů, protože ty se snaží například majitele ChatGPT, OpenAI, přinutit ke smluvní spolupráci, pokud chce indexovat jejich zpravodajské články. Zdá se mi tedy, že zatím ten vzájemný vztah mediálních domů a tvůrců generativní umělé inteligence je něco jako na počátku sociálních sítí. Zatím je to takové opatrné zkoumání, jestli to může být prospěšné pro obě strany. A Lenko, vy ostatně jste jeden z mediálních domů, který generuje AI obsah. Pokud se nepletu, máte shrnutí zpravodajství v podobě videa generovaného na Aktuálně.cz. Jaké jsou ty dosavadní zkušenosti s využíváním AI v Economii?

Lenka Černá: My zatím vnímáme AI jako dobrého pomocníka pro to, aby nám některé věci významně zjednodušila, zrychlila. Na druhou stranu si neumím představit, že by se to odehrávalo bez lidského zapojení. To znamená, na začátku musí být člověk a před publikací na konci musí být člověk.

Filip Rožánek: A plánujete třeba rozšiřovat formáty, ke kterým AI využíváte?

Lenka Černá: Zatím neplánujeme rozšiřovat zpravodajské formáty s využitím AI, ale výrazně plánujeme rozšířit využití AI ve všech podpůrných procesech.

Filip Rožánek: A co třeba magazínový obsah?

Lenka Černá: Zatím neplánujeme.

Filip Rožánek: Děkuji. V Českém rozhlase AI využíváte v mnoha směrech. Když zmíním ten známý příklad, kdy jste oživili Karla Gotta, aby namluvil svou autobiografii, nebo její část. Tak ale to není to jediné, k čemu používáte AI.

René Zavoral: Není tomu tak. A mimochodem dodám, že Karel Gott a ta četba je asi nejstahovanější a nejčtenější četba, kterou jsme kdy vygenerovali, což je taky s podivem. Ale jednak teda podtrhuju to, co říkala už Lenka, že opravdu pro nás je AI a umělá inteligence dobrým sluhou, špatným pánem. Myslím si, že to ani nelze u média a veřejné služby jinak očekávat. Pro nás opravdu jsou důvěryhodnost a lidský faktor zásadními prvky. Vy jste zmínil, že AI používáme v mnoha směrech. Samozřejmě od takového toho pomocníka ve smyslu nástroje k editaci, k navrhování perexů, titulků a podobných věcí, to myslím, že všichni známe. Zmínil jste syntetický hlas – nejenže zemřelého Karla Gotta, ale my jsme si vyzkoušeli v říjnu opublikovat audiodokument, kde jsme Táňu Medveckou požádali o souhlas a umělá inteligence vygenerovala Táňu Medveckou v jednom z našich dokumentů, což ale není způsob, kudy se chceme ubírat. To byla spíš jen ukázka, takový experiment, abychom ukázali, kudy se dá i v té literárně dramatické tvorbě do budoucna možná ucházet. No a to, co pro nás je určitě důležité a na iRozhlasu už to dneska běžně používáme, je třeba čtení zpráv. Pokud jedete autem, tak máte možnost si na iRozhlasu některé články, které nemají audiootisk, poslechnout uměle vygenerovaným hlasem Pavla Prouzy, našeho zprávaře. Takže i v tomto duchu samozřejmě takto s AI pracujeme. S tu generativní zcela jednoznačně, to je asi patrné už na tom syntetickém hlase, ale také třeba i na obrázcích, které generujeme většinou u audií, která se váží k literárně dramatické tvorbě. Možná jste někteří narazili na projekt Digitální spisovatel, už čtvrtý ročník, kdy nám AI generuje některé příběhy. Ale to, co považují opravdu za zásadní pořád pro nás, je lidský faktor. Na začátku, na konci musí být člověk. Cesta polského rozhlasu v Krakově, tedy uměle vygenerované moderátorky, moderátoři a podobně, je v tuto chvíli opravdu něco, co máme pro sebe vnitřně zapuzeno. Chceme, aby to byl pořád člověk, který mluví k lidem a k našim posluchačům.

Přepis podcastu je dostupný pouze našim podporovatelům

Můžete se jím stát i vy. Získáte tak nejen přístup k přepisům všech našich podcastů, ale také Lupu bez bannerů, newsletter o zákulisí českého internetu a další výhody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).