V Turecku se schyluje k volbám (proběhnou 30. března) a šíření nezávislých informací se tamnímu premiérovi nehodí. Jen několik dnů poté, co se na Twitteru objevily dokumenty z vyšetřování korupční kauzy, ve které jsou podezřelí synové tří ministrů a několik jemu blízkých podnikatelů, dostal Twitter zákaz.
Premiér Recep Tayyip Erdogan přitom ve čtvrtek na předvolebním mítinku Twitteru a dalším sociálním sítím otevřeně hrozil: „Všchny je vyhladíme,“ řekl. „Ať mezinárodní společenství říká, co chce, nezajímá mě to. Všichni teď uvidí, jak je Turecká republika silná,“ dodal.
Turecký telekomunikační regulátor BTK začal přístup k webu Twitteru blokovat v noci na pátek. Podle agentury Reuters se přitom odvolává na soudní příkaz. Někteří občané si údajně stěžovali, že Twitter porušuje jejich soukromí a firma odmítla napadený obsah smazat.
Twitter, který má v Turecku asi 10 milionů uživatelů, zatím zablokování oficiálně nekomentoval. Na jednom ze svých účtů ale publikoval návod, jak mohou Turci tweetovat prostřednictvím SMS:
Turkish users: you can send Tweets using SMS. Avea and Vodafone text START to 2444. Turkcell text START to 2555.
— Policy (@policy) March 20, 2014
Na webu se objevují také další návody, jak blokování obejít – například změnou DNS (regulátor totiž zřejmě zatím web blokuje jen přes DNS servery, což ale zřejmě nepotrvá dlouho). Někteří lidé kreslí čísla alternativních DNS serverů i na předvolební plakáty Erdoganovy strany:
People write DNS settings on the govn party’s elex posters on the street after #Turkey blocks #Twitter pic.twitter.com/PhPLmw3Kkt @tolgaadanali
— Selin Girit (@selingirit) March 21, 2014
Čísla naznačují, že se tureckým úřadům zablokování Twitteru zřejmě moc nepovedlo a tamní uživatele paradoxně vybudilo k větší aktivitě – například podle údajů služby A World of Tweets, která v reálném čase sleduje, v jakých zemích se nejvíce tweetuje, se Turecko vyšvihlo do první pětky (pořadí se samozřejmě průběžně mění).