Doslova mne vytáčí to mediální šílenství kolem skonu Václava Havla. A titulek "Češi mimořádné vysílání neocenili" k tomu patří.
Václav Havel byl sice jediný český státník respektovaný celým světem, a odešla s ním snad nejvýznamější česká osobnost polistopadové éry, ale je opravdu nutné, aby se kolem toho dělala tryzna jak kolem úmrtí nějakého totalitního pohlavára nebo milovaného vůdce? Mělo by to snad vypadat jako dnes v Severní Koreji, kde davy sténají a kvílí na náměstích?
Já jsem také neměl potřebu sledovat v TV nějaké speciály, protože kdo se o osobu pana Havla zajímal, tak o ní už tu spoustu věcí věděl a mnoho z těch pořadů viděl. Navíc strávit celou neděli sledováním médií, kde se nic jiného než skon Havla neřešilo, to je už trochu masochismus a naprosto chápu, že spousta televizních diváků už toho opravdu měla dost a přepla jinam, nebo se prostě na TV nedívali.
Ale ano, jistě by se mělo projevit, ale to, co se teď v médiích děje mi přijde značně přehnané. Ono existují i lidé, kteří z mnoha důvodů tyto veřejné smutky v lásce opravdu nemají, ať už proto, že to bylo "povinné" za minulého režimu (třeba když zemřel Brežněv) a nebo prostě proto, že jim to přijde postavené na hlavu.
Navíc toho jsou plné dnešní noviny a budou toho plné i magazíny a časopisy...
Přičemž opakuji, že Václava Havla považuji za největší osobnost polistopadové éry a hlavně za snad jediného českého státníka světového formátu, a osobně jsem si ho velice vážil.
Naprosto souhlasím. Myslím, že toho budou plná média nejen dnes, ale minimálně měsíc. Dnes jsem stejnou řeč Madeleine Albrightová slyšel z vln Radiožurnálu asi 6krát během tří hodin. Tenhle mediální kolotoč přeci musí po chvíli lézt na nervy i těm nejbližším Havlovým stoupencům. Tohle už dle mého, nemá s úctou k osobnosti naprosto nic společného.
Ta mediální hysterie nemá s Havlem nic společného, to je jen dnešní "mediální" svět. Podobná hysterie (přiměřeně významu) propukla i když zahynuli naši tři hokejisté, nebo když zahynul polský prezident.
Já s vámi souhlasím. Havla si velmí vážím, ale myslím, že nic by se nemělo přehánět a neměla by se zaměňovat pieta s pompou. Na druhou stranu, není asi moc korektní to přirovnávat pouze k totalitním režimům a uvádět jako příklady Brežněva či nyní Kima. Vzpomeňme, že podobně přehnaná mediální masáž byla například i pří úmrtí princezny Diany nebo Jana Pavla II.
Tak. Tak. Naprostý souhlas. Proto jsou také v civilizovaném a nikoli totalitní světě ty alternativní možnosti, viz. Barrandov a asi většina pay kanálů typu HBO atd.
Ostatně ze všech těch komentářů se mi líbil nejvíce ten, že už je v nebi s Magorem a Mejlou a určitě si tam spolu užijí hodně srandy.
I když mne první napadla Olga. A potom Jiří Dienstbier. A pak ještě Karel Kryl. Takže vcelku už vybraná společnost a bude tam mezi svými. Ono mu tam zle nebude.
Jen nás, tady nechal napospas těm soudobým šášulům, ale to jsem zase odcitoval Landovského.
A ještě mě fakticky pobavilo a nesmírně potěšilo, že mu tam na tu cestu, dali ty dva lahváče.
A jestli mají jen trochu vkusu a rozumu, tak mu na cestu zahrají alespoń ty Magické noci.
A jestli nezahrají, tak ať...
Myslím si, že by se úmrtí tak významné osobnosti našich dějin mělo nějak mimořádně projevit i ve vysílání největších televizních stanic v zemi. Je to projevení úcty a vadné by bylo, kdyby se to přešlo bez většího zájmu.
Však to se jí taky dokonale povedlo a nejen jí. Otrávených lidí z celého toho současného TV havlokolotoče jsem jenom za dnešek potkal dost a dost takže se tomuhle výsledku absolutně nedivím.