Televize Nova oslaví 4. února 2024 kulatých třicet let vysílání. Nabízíme proto třicet momentů z její historie:
- Televizi Nova zakládala skupina sociologů a filmařů, kteří snili o nezávislé kulturní stanici. Když se ucházeli o licenci, chtěli do programu zařadit vážnou hudbu, kino náročného diváka, cizí jazyky, kvalitní dokumenty, mezinárodní publicistiku a vysílání pro menšiny. V plánu byla spolupráce s BBC a zjišťování veřejného mínění pomocí rychlých průzkumů.
- Své kolegy rychle vyvedl z omylu budoucí generální ředitel Vladimír Železný. „Nova není televize pro intelektuální elitu. Nova je hrací automat. Nova je pouť. Něco podobného, čím kdysi bývala veřejná exekuce (poprava, pozn. red.),“ prohlásil.
- Vysílání začalo 4. února 1994 na bývalých frekvencích programu ČT2 s pokrytím 98 % obyvatel. Od páté ráno do sedmi večer se opakovala půlhodinová propagační smyčka, ve které přáli Nově úspěch třeba Larry King nebo Ivana Trumpová. V 19 hodin navázal slavnostní přímý přenos z Národního muzea, po něm Televizní noviny a film Obecná škola. Kdo vydržel až do nočních hodin, uviděl také Krotitele duchů nebo erotický magazín Penthouse.
- Krotitelé duchů byli zároveň prvním filmem, do kterého Nova vložila reklamu. Přerušovat pořady reklamními bloky tehdy ještě bylo nelegální, poslanci ale dodatečně rozhodli o změně zákona. Stejně to dopadlo se zákazem reklam na alkoholické nápoje. Nova je vysílala, zákon nezákon, a nakonec docílila svého.
- Od prvního roku vysílání byla Nova zisková. Rok 1994 uzavřela s čistým ziskem 210 milionů korun, za rok 1995 už se mohla pochlubit čistým ziskem 600 milionů korun.
- Velký zájem diváků povzbudil Novu k rozšiřování značky. V roce 1995 založila divácký klub Planeta Nova, kde roční členství stálo 525 korun. „Nováci“, jak se členům klubu přezdívalo, mohli využívat slevy v různých obchodech. Když 23. října 1995 poprvé vyšel klubový týdeník ANO, nechalo si ho poslat na 300 tisíc lidí. Obří zájem byl také o plyšového maskota televize, psa Nováka.
- Zároveň se Nova začala propojovat s celoplošným soukromým rádiem Alfa, které se od 2. října 1995 změnilo na Rádio Nová Alfa. Z původního programu její lidé „nechali jenom kmitočty“, místo zpravodajství nasadili hudební bloky a veselé povídání pod heslem „radost už od rána“. Změny odporovaly licenčním podmínkám a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za ně už po měsíci udělila milionovou pokutu, kterou později potvrdil také soud. Rádio se muselo vrátit k původnímu názvu a schématu, v létě 1998 pak vysílací rada oznámila, že Alfě neprodlouží licenci. Vysílací frekvence dostalo nové Rádio Impuls.
- Nova těžila z toho, že čeští diváci chtěli vidět seriály a hollywoodské filmy. Na mezinárodních festivalech koupila všechno možné, často v balících, kde lákavý titul doplňovaly licence na odpadové pořady. Někdy své diváky zaskočila, jako když se 24. listopadu 1995 v hlavním vysílacím čase poprvé a naposledy objevil Hamlet. Film natočil režisér Franco Zeffirelli v roce 1990, hlavní roli dostal Mel Gibson. Legenda praví, že při plánování schématu na tento den byl Vladimír Železný na zahraniční služební cestě, takže odvysílání tohoto filmu zjistil až zpětně. A rozhodně nechtěl dovolit, aby se něco takového opakovalo.
- V atmosféře 90. let nebyl žádný nápad dost šílený. A tak si Nova v červenci 1994 pořídila třicet metrů dlouhou, patnáct metrů vysokou a třináct metrů širokou vzducholoď se svým logem. Nechala si ji vyrobit u britské firmy Cameron Balloons, šlo o model Skystar DP-90. Chtěla ji využívat mimo jiné při sportovních přenosech. Jenže byla kvůli počasí víc na zemi než ve vzduchu – nemohla létat v horku, v zimě, za deště ani za silnějšího větru. Nakonec se objevovala jenom na občasných balonových přehlídkách.
- Od června 1997 začalo v České republice elektronické měření televizní sledovanosti pořadů. Najednou byla k dispozici přesná data, na co se lidé dívají. A Vladimír Železný se ve svém sobotním týdeníku Volejte řediteli mohl chlubit koláčovými grafy, které jasně ukazovaly, jak Nova ovládla trh. Její průměrný podíl na sledovanosti byl 53 %, druhá byla ČT se 35 %, na Primu se dívalo 9 % lidí a na ostatní stanice (satelitní nebo kabelové) jen 3 % diváků. Televizní noviny si zapínaly každý den tři miliony lidí. Nejsledovanějším pořadem roku 1997 bylo vyhlášení Miss desetiletí na Nově, které si 12. října 1997 vybralo neuvěřitelných 4,73 milionu diváků. Podíl na sledovanosti dosáhl 80,27 %!
- V roce 1999 začal americký investor Novy, firma CME, jednat o spolupráci s firmou SBS (Scandinavian Broadcasting System). Skandinávská společnost byla ochotná odkoupit celou CME, která provozovala několik televizních stanic ve střední a východní Evropě. V celé skupině však byla tiskárnou na peníze jenom Nova, jinak CME trápily dluhy. Navenek to vypadalo, že CME a Nova jsou jedno a totéž, klíčový rozdíl byl ale v tom, že CME nedržela v ruce to nejcennější – vysílací licenci. Tu kontroloval Vladimír Železný.
- Vzájemné spory mezi Železným a CME se postupně vyhrotily natolik, že ho CME sesadila z místa ředitele. Nebo si to aspoň myslela. V sobotu 5. června 1999 se ve Volejte řediteli objevil místo Vladimíra Železného Jan Vávra a titulek ho představil jako „generálního ředitele TV Nova“. S diváky se nestihl ani přivítat, Vladimír Železný totiž nechal z pozice držitele licence pořad vypnout. Nahradil ho nehybný titulek, že si diváci mají dát občerstvení. Textová informace byla na obrazovce celou zbývající dobu půlhodinového pořadu. Dívalo se na ni 470 tisíc diváků.
- O týden později už byl na obrazovce zase Vladimír Železný, k vysílání pořadu využil improvizované studio v dnes už neexistující sportovní hale Brumlovka. Bylo znát, že nejde o standardně odbavované vysílání, protože obraz částečně zrnil a zvuk kolísal. Železný se dohodl na spolupráci s novou servisní firmou Česká produkční 2000. Ta si na výrobu, nákup pořadů a vybavení studií vzala úvěr ve výši jedné miliardy korun. Část zaměstnanců původní Novy se rozhodla spolupracovat se Železným, některé známé tváře ale zůstaly loajální americkým investorům – například Zbyněk Merunka a Eva Jurinová.
- „Železný nemá šanci dát dohromady program,“ byl ještě na konci července 1999 přesvědčený Jan Vávra. Pravděpodobně netušil, že v suterénu barrandovských ateliérů vzniká v rekordním čase technické zázemí nutné pro vysílání. Ve středu 4. srpna 1999 nedostali Železného lidé od Vávrových spolupracovníků dokument s podrobným rozpisem vysílání na další den. Pro Železného to byla záminka, že původní Novu kompletně odstřihne a bude vysílat odjinud svůj program, který bude mít pod kontrolou.
- Ve čtvrtek 5. srpna 1999 v 6 hodin ráno začala TV Nova vysílat z Barrandova. „Menší změny“ ohlásili divákům sourozenci Gondíkovi. Kvůli tahanicím s americkými investory o ochranné známky se v srpnu některé pořady dočasně přejmenovaly, obvykle na pár týdnů. Z nočního vysílání Tabu se stala Tabudka, místo Občanského juda běželo Občanské sumo, večerní publicistika už nebyla Na vlastní oči, ale Na vlastní kůži.
- Vysílání Televizních novin z Barrandova bylo moderátorskou premiérou dvojice Lucie Borhyová – Rey Koranteng. Letos tedy oslaví čtvrt století společného vystupování před kamerou, stále jsou nejpopulárnější a nejoblíbenější dvojicí v tomto pořadu.
- Kvůli soudním sporům se narychlo vyráběly také nové znělky, a to doslova přes noc. Některé pořady se přechodně spojily do improvizovaných formátů. Už zmínění sourozenci Adéla a Dalibor Gondíkovi například diváky přivítali ve velmi jednoduché dekoraci soutěže Riskuj na kolotoči, která propojila vědomostní soutěže Riskuj a Kolotoč.
- Na konci srpna 1999 hlasovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání o odebrání licence TV Nova. Návrh neprošel, podpořilo ho jen pět členů rady ze třinácti přítomných.
- Původní Nova mezitím streamovala své zpravodajství na internetu, odvysílala ho také na velkoplošné obrazovce na Václavském náměstí. Projekt se neosvědčil, 9. září 1999 s internetovým vysíláním skončila a začala rozdávat výpovědi.
- Rychlý průzkum veřejného mínění ukázal, že si 12 % lidí vůbec nevšimlo, že by na Nově proběhly nějaké změny. 47 % dotázaných ovšem prohlásilo, že vysílání z Barrandova je horší než dřív.
- Pro divačky bylo důležité, že jim na obrazovkách zůstal hit roku 1999, mexická telenovela Esmeralda. Železného tým ji dokonce začal dávat dvakrát týdně v hlavním vysílacím čase. Z dnešního pohledu je neuvěřitelné, že se na ni průměrně dívaly dva miliony lidí při podílu na sledovanosti 80 %.
- Američtí investoři se rozhodli vyvolat mezinárodní arbitráž proti České republice kvůli porušení česko-americké dohody o ochraně investic. V listopadu 1999 vydal stockholmský soud předběžné rozhodnutí, že má Vladimír Železný obnovit původní spolupráci. „Já ho plně respektuji. Je ale nevynutitelné a k některým úkonům nejsem vůbec vybaven, abych je učinil,“ reagoval Železný. A vysílal dál.
- Arbitráže byly nakonec celkem tři. Jednu vedl tehdejší hlavní akcionář CME Ronald Lauder osobně proti České republice, se svými nároky nakonec neuspěl. Druhou arbitráž vedla CME proti Vladimíru Železnému, v té zvítězila. Třetí arbitráž byla mezi CME a Českou republikou kvůli porušení česko-nizozemské dohody o ochraně investic (Američané vlastnili Novu přes nizozemskou firmu). Česká republika tuto arbitráž definitivně prohrála 15. května 2003 a společnosti CME musela vyplatit 10,7 miliardy korun.
- Od června 2002 získala vlastnickou kontrolu nad televizí Nova česká finanční skupina PPF. Postupně urovnala spory a pustila se do ozdravení stanice. 14. května 2003 vlastníci Novy odvolali Vladimíra Železného z ředitelské funkce a tentokrát už to bylo nadobro. Generálním ředitelem TV Nova se stal Petr Dvořák.
- Dvořákova éra v čele televize Nova je spojená mimo jiné s nástupem reality show. V roce 2004 stanice uvedla mimořádně úspěšnou první řadu soutěže Česko hledá SuperStar, na jejíž finále se dívalo 3,3 milionu lidí. Nova nakoupila práva i na další licenční formáty, z nichž některé jsou na obrazovkách dodnes – například Výměna manželek. Českou verzi dostal Big Brother nebo X Factor. V roce 2005 začalo natáčení původních seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě.
- V listopadu 2004 prodala PPF televizi Nova zpátky americké společnosti CME, za většinový podíl inkasovala 15 miliard korun. Česká finanční skupina se zároveň stala druhým největším akcionářem CME. Petr Dvořák vydržel ve funkci generálního ředitele až do července 2010.
- Nova se díky přechodu na digitální vysílání a rozvoji rychlého internetu postupně měnila ve vícekanálovou multimediální skupinu. V prosinci 2007 spustila filmový program Nova Cinema, v říjnu 2008 přibyla placená Nova Sport, následovaly Fanda (nyní Nova Action), Smíchov (nyní Nova Fun), Telka (nyní Nova Gold) a další programy. Od května 2008 funguje zpravodajský web TN.cz. V roce 2011 vznikl web Voyo, který o dva roky později přešel na model placené videotéky.
- V říjnu 2019 oznámila PPF, že koupí celou skupinu CME včetně všech jejích aktivit v různých středoevropských a východoevropských státech. Kupní cena byla 48,5 miliardy korun. Úřední schvalování se táhlo ještě další rok. Oficiálně mohla PPF převzít skupinu CME až 13. října 2020.
- Jedním z prvních oznámených strategických úkolů po změně vlastníka byly mohutné investice do restartu aplikace Voyo a natáčení exkluzivních pořadů pouze pro uvedení na internetu. Do roku 2026 chce mít milion předplatitelů na českém a slovenském trhu. Na podzim 2023 jich bylo už 650 tisíc.
- PPF nyní rozvíjí televizní aktivity v kontextu svého telekomunikačního podnikání (vlastní mobilní operátory v několika státech). Od ledna 2023 je generálním ředitelem Novy Daniel Grunt. Finanční skupina zároveň investuje do médií na nových trzích, stala se například akcionářem německé ProSiebenSat.1 nebo švédské aplikace Viaplay. Na českém trhu Nova pokračuje ve spouštění stanic, na konci února to budou Nova Sport 5 a Nova Sport 6.
Na úvodním snímku je současný generální ředitel Novy Daniel Grunt s moderátorem soutěže Na lovu Ondřejem Sokolem a prvním generálním ředitelem Novy Vladimírem Železným. Speciální díl soutěže uvidí diváci 4. února v 18:10 hod.