Taky by se vydavatelé museli shodnout na jedné platformě pro platby, která by byla pro uživatele (plátce) zadarmo a rychlá a zároveň bezpečná (a už jsme skoro v rozporu). Tedy pokud mě bude zajímat jeden článek, cena za něj bude 5 Kč, které jsem ochoten zaplatit, musí to jít rychle. Pokud se kvůli tomu jednomu článku budu muset registrovat, abych nakonec zjistil, že nemůžu zaplatit přes svoje MicroPay, ale musel bych si založit ještě PayMicro, které ovšem nejde dobíjet z VISA kreditky, ale vyžaduje EC/MC, to se na to s odpuštěním...
Ještě mě napadla jedna myšlenka v souvislosti s vyhledáváním. Když najdu odkaz na článek obsahující právě to co hledám (alespoň si to myslím, podle těch několika řádků v náhledu) tak si nechci objednávat předplatné - chci jen ten jeden článek - to budou muset vydavatelé také pořešit...
nemusi se zde hned zminovat, ze by vsichni blogeri kradli clanky CTK. klidne mohl nekdo napsat na twiter, ze ted videl nekoho hodit po paroubkovi vajicko, ze tam byl a ta CTK se toho mohla z principu taky pak chytit. ony tyhle agentury maji v opisovani stejne praktiky, obzvlast kdyz neni moc o cem psat. jsou klise, ktery se pak v takovych situacich budou opakovat jako je stav na D1 a umrtnost na silnicich pres vikend. o diskuzich se taky na murdochovo online denicich neda mluvit. nekolikrat tam zavitam, ale diskuzi jako je tomu u ceskych zpravodaju(a to i odbornych) pres sto prispevku tam nenajdete a to je usa, australie a britanie daleko vetsi zeme. to co dosahovaly novinky bez registrace 5tis-10tis prispevku denne pod kazdym clankem je snad svetovy unikat. navic delka clanku casto nesplnuje me ocekavani. krome wsj zamereneho na ty, co penezi hyri ma murdoch vsude bidny obsah a nema, co nabidnout. bude to takova snobarna nakonec. podiveje se na takovy online vogue nebo fast fours, australia gardening atd. to jou mrtvy casopisy avsak s potencialem zpoplatneni, ale nic noveho krome umirajiciho fora tam uz nenajdete. osobne bych si zpoplatneny clanek predstavoval jinou pridanou hodnotu napr. moznost diskuze s osobnosti, bez reklam(u smartphonu se to vyplati), vetsi soc propojeni s jinymi ctenari atd., vytvorit premium ucty. myslim, ze murdoch na netu toho moc neznamena a jsou lepsi deniky.
To ja jsem tak liny, ze i ten jeden klik je pro mne moc. Libi se mi predplatne jako ma treba Respekt - prihlasim se pod svym uctem na web a mam k dispozici vsechny clanky. Platit za kazdy zvlast by me teda nebavilo.
U zpravodajskych webu je platba za jeden clanek asi nesmysl. Neco jineho to muze byt treba u IT serveru, ale ty zase maji obrovskou konkurenci v tech diskusnich forech. Soucasny stav mi vlastne vyhovuje.
To, co autor popisuje v tretim argumentu, uz davno funguje pro odborne clanky treba na ACM nebo IEEE. Proste zadate dotaz, Google neco najde z archivu techto organizaci, po kliknuti na odkaz dostanete hlasku, ze musite zaplatit nejake dolary. V cachi Googlu ty clanky nejsou.
Platit někomu za to, že jen umožní výměnu informací, které lze s trochou snahy najít volně na Internetu, mi je silně proti srsti. Kromě toho nesnáším, když mi někdo nabízí placenou službu s možností vyzkoušet si tuto službu zdarma na určitý počet dní, přičemž právě odběr tohoto "vzorku zdarma" podmiňuje zaplacením předplatného (což je typické právě pro expert-exchange.com). Nechci platit za něco, o čem si nejsem jistý, že mi bude vyhovovat.
Ono asi zavisi za co se bude platit - pokud budu platit za neco (predplatne nebo balik) par EUR, tak na to platebni systemy existuji a slo by to pouzit (teoreticky neco takoveho ma zvladnuty Apple - klidne vam proda jednu pisnicku za necely dolar, nebo aplikaci za stejnou cenu, ale pri nizkych castkach to agreguje). Ovsem pokud se budeme bavit o nejakem globalnim nanoplatebnim systemu, kde se plati par centu treba za clanek, tak neco takoveho opravu asi neni a bojim se, ze ani hned tak nebude - naklady za jednu transakci by byly asi dost vysoke, takze predstava ze se prijemce dostane 80 % zaplacene castky - coz povazuji za primerene - je nerealna a realne nebude podle me ani 50 % a v tu chvili to prestava byt zajimave.
Jedinou realnou sanci davam nejakemu decentralizovanemu systemu - pokud se ovsem objevi nekdo osviceny v nejake velke firme a neco takoveho prosadi.
Existují už odborná fóra na internetu, která jsou placená (třeba www.experts-exchange.com), i třeba specializované vyhledávače (driverguide), k čemuž nepočítám tisíce služeb od věštění, vyučovaní, lékařské a psychologické poradny, finanční doporučení, a mnohé další.
Tqkže otázka není jakékoliv zpoplatnění obsahu na internetu, nebo nějakých specializovaných informací či doporučení.
Mluvíme stále a jen o zpravodalství - v podobné kvalitě jakou dostáváme v novinách. Takže, ruku na srdce. jsou v novinách takové články, za jejich čtení by jste byli ochotnoi platit na internetu??
Placení za jeden článek, to se již ve světě dělá,
tedy aspoň ve světě védy a techniky, na př Nature, Vám dá zdarma synopsis a nabídku:
-------------------------
Access
To read this story in full you will need to login or make a payment (see right).
...
I want to purchase this article
Price: US$32
=======================
Problém je v tom, že to není 5 kč ,
(i na US poměry to je moc)
Ovšem, když na tom článku pracovali třeba dva roky, a má
unikátní informace - tak to někdy funguje. Ovšem nevidím to jako vlnu budoucnosti - tou jsou jisté 'Open journals'.
Já bych ještě nějakým předpisem či zákonem stanovil, že veškeré placené "zpravodajství" by muselo zájemcům o jeho koupi ukázat jak byla která zpráva hodnocena čtenáři.
Něco jako má třeba Lupa u diskusí, to +/- ale ještě přinejmenším s vyjádřením hodnot. Příklad: 43+/10- , obsah celkem zakoupilo 200 čtenářů, v prodeji 20 dnů.
Kdyby tam šlo ještě přidat i slovní hodnocení čtenářů, ne diskusi bylo by to fér. Fér by to bylo proto, že dnešní náhledy a upoutávky, tak je vy "redaktoři" děláte, to je něco absolutně nepoužitelného. Když si ve stánku prolistuji noviny, nebo časopis abych zjistil jestli ho chci musím se také začíst až do vlastního článku. Někdy ho člověk přečte klidně více než polovinu a teprve pak se rozhodne že koupí... Co se novin týká naštěstí jsou i veřejné čítárny takže pokud mám trochu času mám možnost si noviny lépe prohlédnout.
Vím, že každý nečte tisk tak jako já "celý den", a to si ještě vybírá co bude číst, ale prostě kvalita jde stále více a více do háje a hodnotných informací je pomálu.
Co to znamená stornovat?? Že po přečtení článku zjistíme, že to není to co jsme chtěli?? proboha, vrátí nám snad v trafice peníze za noviny po prolistování a konstatování za to že v nich opět nic není?
Ergo, u odborných článků je to i otázka znalostí samotného čtenáře - co co je pro začátečníka užitečný článek plný nových informací, je pro odborníka jen kompilát dávno známých (a často i zastaralých) informací. Bude si každý p přečtení moci rozhodnout, že se mu mají peníze vrátit?
Já si myslím, že k poskytování bezplatného odborného obsahu na netu dochází proto, že časopisy krachují, protože je nikdo nekupuje, protože si to přečte rychleji na netu a zadarmo. Vydavatelé mají na netu nižší náklady a vydělávají za všudypřítomnou reklamu. Dle mě je to jen otázka vývoje nabídky a poptávky a časem to může být zase jinak. Všimněte si, že dnes tzv. odborné články už nijak moc odborné nejsou a pokud hledáte něco opravdu odborného, přeji hodně štěstí.
K tomu placení za jeden článek. iHNed.cz má už asi 7 let možnost zaplatit jeden článek pomocí SMS. Ale chápu, že to někomu nemusí vyhovovat (třeba s ohledem na to, že velká část té ceny jde do chřánu operátorovi)
Celý problém placení za zprávy, ale i jiné služby na internetu podle mě visí na tom, že pro to neexistuje vhodný platební systém. Autor tvrdí, že ano, ale já žádný takový neznám.
Navíc si myslím, že není pravda, že uživatelé internetu nejsou ochotni platit za "nedůležité věci", které navíc s trochou snahy můžou najít jinde a zadarmo. Pokud je taková platba bude stát málo peněz a hlavně málo času a námahy, platit budou.
Takový platební systém by totiž musel umožňovat platby v řádu dejme tomu 1Kč - 100Kč s tím, že i při platbě 1Kč doputuje obchodníkovi/vydavateli z této částky aspoň 0.90Kč.
Platba nesmí uživatele moc obtěžovat - ve většině případů by k zaplacení stačilo jedno kliknutí, pouze při první platbě by bylo potřeba vyplnit jméno a heslo.
Zárověň je samozřejmě potřeba zamezit zneužití. Na účtě, ze kterého se takto platí, by měl uživatel maximálně pár set Kč a když by je vyčerpal, převedl by tam z banky/platební kartou další peníze.
Jakmile platby dosáhnou určité nastavené hranice, musí uživatel znovu zadat heslo. Jakmile platby dosáhnou jiné nastavené hranice, přijde uživateli informační SMS "za poslední 3 dny jste zaplatil 100Kč".
Uživatel bude mít možnost zpětně stornovat jakoukoliv platbu za poslední dejme tomu týden. Jelikož se jedná o malé částky, nikdo nebude zkoumat kdo je v právu, ale ve chvíli, kdy nějakému obchdníkovi/vydavateli stornuje platby 50% jeho zákazníků, je jasné, že je to podvodník, a z platebního systému vypadne. Stejně tak když zákazník zaplatí z přečtení 5 článků na zpravodajském serveru, články si přečte a pak platbu stornuje, příště už jeho platbu server akceptovat nemusí.
Pokud takový platební systém, který jsem popsal existuje, rád se dozvím jeho jméno.
1. Proč bych platil za něco, co je z 90 procent přeloženo z volně dostupných zdrojů z angličtiny, když si to na netu můžu najít a přečíst sám.
2. Ano, jsou autoři, které bych snad i podpořil proto o čem a jak píší
Mám namysli všelijaké internetové verze prestižních odborných časopisů, kde odborníci publikují své články ohledně nejnovějších výzkumů. Zatímco dříve jednoznačně převládala snaha tyto texty udržet zpoplatňěné, tedy na úrovni tištěného magazínu ve smyslu buď si koupíš na papíře nebo zaplatíš za obsah na netu, dnes se tento trend obrací ke snaze poskytnout důležité odborné informace zdarma, cílem je aby byly dostupné co nejšíršímu publiku. Do jaké míry se na této změně podílí známý citační model hodnocení úspěšnosti odborníka těžko soudit, ale vliv tu bude. A v této době někdo přijde s myšlenkou, že by se měly zpoplatnit obyčejné události, kterým se ne nadarmo říká "pěna dní".
Malá poznámka k přebírání placeného obsahu z četky do blogu - to je naprosto O.K. - naopak by to měla být jakási povinnost žurnalistů uchovat co nejvíce starých zpráv on-line dostupných a zdarma.